O Víně

Diskuze: Krize dopadla i na Vinařský obzor
Datum: 24-05-2024
  *
  *
*
1+10=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 05.02.2014 20:50:42
Od: Petr
E-mail: pitris@ovine.cz

Hmm, váhám váhám, ale nakonec se k tomuhle tématu vyjádřím. Do VO jsem před několika lety psal články o etiketách, to asi víte. Bývalého šéfredaktora Ing. Richarda Stávka jsem poznal jako profesionála plného energie, navíc mladého zapáleného vinaře, který věří své cestě a neustoupí z ní. Později jsem ho poznal i více osobně, je vzdělaný, je to pracovitý dříč (stačí se podívat na jeho ruce) a vždycky se ke mně choval rovně. Nevím, jaké "osobní kšefty Rycharda" má pisatel Polešovský na mysli, ale tenhle portál asi není fórum abychom podobné pomluvy rozebírali. Každý ať se chytne za svůj nos.
Není tomu tak dávno, co Vinařský fond vybíral od vinařů peněz, že nevěděl co s nimi. Můj názor je, že v případě VO nejde o finanční krizi, spíš o neschopnost managementu udělat z časopisu médium se zajímavým obsahem. Z dotovaného odborného časopisu pro vinaře a vinohradníky se tak stane něco, co lidi s mozoly na rukou časem přestane bavit. A v tom s panem Polešovským souhlasím, VO je tak na nejlepší cestě do háje. Jenže časy se mění - nejde o víno, jde o kšeft. Bohužel.
Naštěstí ve vinařství, podobně jako v umění, ve vědě nebo v hudbě, existují tvrdohlaví nadšenci, kteří nepodlehnou pohodlnému hlavnímu proudu a sveřepě prosazují vlastní cestu. Držím jim palce - my zákazníci si jejich dobrá vína najdeme, ať už s nějakým časákem, nebo bez něj :-)

Datum: 05.02.2014 19:33:38
Od: Frantisek
E-mail: frank@xyz.cz

Aj aj, to sem se zase neco docetl, samozrejme, ze mam uz predplaceno na dalsi rok :-(.
Odebiram VO nekolikatym rokem a musim rici, ze mi se zmenou designu vadi nekolik veci:

1) PR clanky dodavatelskych firem maskovane, at jiz zamerne ci nechtene, jako "regulerni" clanky. To mi prijde nefer vuci ctenarum, kteri maji slabsi rozlisovaci schopnosti.

2) Neskutecne vysoka gramaz papiru a tim padem vaha a tloustka celeho cisla. uz se to neda brat s sebou nekam na cteni. Mam dojem, ze se to mozna trochu zlepsilo v poslednich cislech.

3) Zmena obalky na kroje atd. No ok, uz si na to pomalu zvykam, ale proc se ty holky v krojich jen trochu neusmivaji? Nestaci, ze vsude po ulicich jsou vetsinou videt jen napruzele obliceje vetsiny holek, jeste to na me musi koukat z obalky VO? Chapu, ze se nemuzou smat, kdyz je cislo o umrti prof. Krause, ale jindy?

4) Pokud je konec s clanky p. Stavka ci obecne zajimavymi rozhovory od jinych autoru a asi i konec / utlum propagace autentistickych pristupu k vinohradnictvi a vinarstvi, tak je to skoda.
No uvidime, jak to bude dal. Treba to ale vinarum praktikujici podobne pristupy naopak prospeje, nez az by se z cele zalezitosti stala uplne zprofanovana komercni vec a nepoctivy vinari by to cele stahnli ke dnu (kdyz kazdy vinar bude omilat mantru "delat bio", "rodinny podnik", "zadne postriky", "bez pridavku slechtenych kvasnic" atd.)

Zdravim vsechny a preji letos dobre vino,

Frantisek

Datum: 04.02.2014 12:13:13
Od: Pepa
E-mail: josef.stverak@post.cz

Osobně řeším dilema s předplacením už několikátý rok v řadě. Letošní ročník jsem nepředplatil, přesto mi dorazilo ještě lednové číslo k nahlédnutí. Musím říct že v porovnání s loňskou Berdychovou érou mě toto číslo příjemně překvapilo. Pravda je, že hlavně díky článkům R. Stávka, ale nejen jeho. To co mi vždycky ve VO nejvíce chybělo byl život. Povídání se starými vinaři, osobní zkušenosti z konkrétních vinic s konkrétními odrůdami atd., které prostě encyklopedické a technokratické články nahradit nemůžou. Je ale otázka, jestli je vůbec možné v dnešní době diktátu peněz tyto mé představy splnit. Logicky pak místo toho nastupuje všudypřítomná povrchnost a přiblbost. To určitě nezávisí jen na tom zda bude do VO i nadále přispívat pan Stávek. Závisí to na nás všech, na to jaké hodnoty vyžadujeme od svého života. Zda se necháme zmanipulovat, anebo budeme svobodní lidé se svými zájmy. Možná musí nejdřív to staré vyhnít a tak přeji Vinařskému obzoru , ale hlavně naší zemi dobrou budoucnost!

Datum: 04.02.2014 07:16:45
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Jasně, v mnohém máš pravdu, Neználku. Jsou fatálnější problémy, lednové číslo není z nejhorších. Pět článků z pětedvaceti je od Richarda, protože to číslo vznikalo, když ještě byl zaměstancem časopisu. To eště možná to únorové něčím naplnil, ale asi nelze očekávat, že jako soukromý zemědělec bude mít čas a chuť vydat peníze za cestu někam jet a udělat reportáž. Asi (doufám) někdy ještě něco napíše, ale tahle éra prostě skončila, považoval jsem za nutné o tom napsat jakýsi nekrolog, a teď tedy budu zvědav, čím nová outsourcovaná redakce vzniklou díru asi tak zaplní. Taky bych chtěl doufat, že ne většími obrázky a písmeny nebo plky VIP osobností.

Datum: 04.02.2014 07:03:17
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

Musím se VO trochu zastat. Kolegové sice už raději odebírají Vinař sadař, případně Vinič a víno, ale já stále ještě beru Vinařský obzor. Peněz za předplatné neželím. Dokonce si myslím, že VO byl v minulosti na tom obsahově už i hůř. Pokud vám chybí články Richarda Stávka, tak v lednovém čísle je jich hned několik. VO má hluché místa, to jo. Marketingové aktivity od pana Chlada a jejich agresivní PR ráz je mi protivný, ale zatím vždy si najdu alespoň jeden článek, který si rád přečtu.
Nevyvolávejme půtky kvůli jednomu časopisu byť má 107 letou historii a nechejme Svazu vinařů prostor, aby už konečně zatočili s důležitějšími problémy. Tím je především pančovaní vína, prodávaného jako moravské. Zatím uběhl rok slibů beze změn! Přeji hodně zdaru pane Nyitray.

Datum: 03.02.2014 22:50:52
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Papírem příjemným na omak - ale to by vadilo nejméně, velikostí písma a mezer, titulky článků jsou bezmála jak v bulvárním tisku, velikost fotografií, která někde je téměř 1:1 s textem - výsledkem čehož je, že poslední číslo přineslo 25 článků na 26 listech. Když si namátkou nalistuji číslo z roku 2007, tak je tam článků třicet na 24 listech. Kdybych spočítal znaky nebo slova, bylo by to ještě markantnější. Kdysi jsem četl VO s přestávkami tři neděle, dneska to mám na čtyři dny při snídani. Life style mi také přijde rozhovor s tenistou v minulém čísle, z kterého jsme se dozvěděli, že si někdy víno rád dá.

Datum: 03.02.2014 22:28:50
Od: Tibor Nyitray
E-mail: tibor.nyitray@seznam.cz

Vazeni,
v cem se, krome obalky , zlifestyloval VO ?

Datum: 02.02.2014 20:39:49
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Díky za názor, pane..."Polešovský". Ze skromnosti jste zapomněl do výčtu alternativ uvést Váš wine.cz. O tom, co zákazník chce, je u Vás rubrika Bazar: nejspíš prodávat co nejvíc moldavských patoků za 19-45 Kč/litr :-)

Datum: 02.02.2014 18:07:46
Od: simtim
E-mail: simtim@seznam.cz

Naprosto souhlasím s p.j.
Chápu, že odebrat se cestou směrem k lifestylovému pojetí může být z krátkodobého hlediska přitažlivé a nepopírám že i třeba efektivní...Nicméně z dlouhodobého hlediska je to pro takové periodikum, jakým je Vinařský obzor, cesta do pekel.

Datum: 01.02.2014 19:26:15
Od: Polešovský
E-mail: hops@volny.cz

To už tu jednou bylo "Moravin & Moravin". Vycházel "Vinařsky obzor" od dvou vydavatelů. Tehdá to byl Pazderka (Moravin Mikulov) kontra Moravin (Valtice).
Dnes to máme díky osobním kšeftům Rycharda na úkor časopisu. Proto byl sesazen a šefredaktorem se stal Půček.
Teď jsou boje ve Svazu ("Velko")vinařů a časopis jde do kytek. Stejně tak se převadí web "Vína z Moravy, Vína Z Čech" pod vinotéku Salón vín.

To, že časopis Vinařsky obzor jde do ... - o to se již před několika přičinil Rychard Stávek svou neznalostí "Co zákazník chce".

Naštěstí máme:
Sady a vinice
Víno a vinič

Datum: 31.01.2014 14:09:35
Od: simona výletová
E-mail: simona.vyletova@email.cz

Souhlasím s pisatelem článku, potvrdil můj dojem a proto jsem se rozhodla nepředplatit další čísla. Kvalita časopisu během loňského roku klesla.

Datum: 31.01.2014 09:44:28
Od: J.Č. / Jižní svah
E-mail: cerovsky@jcsoft.cz

To víš, investuje se do jiných věcí, na kvalitní žurnalistiku nezbývají peníze a report ze soutěže (bez analýzy, zda statisticky vzhledem k počtu zaslaných vín atd. náhodou není úspěšnost horší než loni a předloni...) s báječnými výsledky se píše snadno a využije i jinde.

Já teda už nepředplatil, i těch pár stovek mi přišlo jako vyhozené peníze, to si za ně raději koupím jedno číslo TONGu nebo nějakou pěknou knížku.

Datum: 31.01.2014 09:22:13
Od: Mirek
E-mail: smutnyvla@centrum.cz

Dlouho jsem váhal s předplacením a teď se mi jeví, že už to ani dělat nebudu.