O Víně

Diskuze: Hustopečský duel vín mýma očima
Datum: 29-04-2024
  *
  *
*
5+8=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 29.11.2012 19:30:47
Od: MT
E-mail: warmu@centrum.cz

Myslím, že to byla celkem zdařilá akce, nedělám si iluze, že by to mělo dalekosáhlý efekt na tuzemské vinaře a regionální konzumentstvo ve smyslu širokospektrálně edukativním - ono taky bez těch podpůrných informací, co ten vinař dělá ve vinici a co pak následně s tím vínem (ne)dělá ve sklepě je to trochu beze smyslu to takto uchopit. Nicméně akce to byla zajímavá s přihlédnutím na vybrané některé vzorky poměrem cena/výkon v rámci vstupních nákladů pro návštěvníka – to rozhodně.
Focení spousty účastníků s lahví vinařství Domaine Romanée-Conti a další sáhodlouhé komentáře u některých typu „to je nejdražší víno zdejší výstavy, pojď sem, to si musíš ochutnat“, budily úsměv, ale nekritizujme jenom ten náš malý moravský píseček .)
Upozorňuji, měl jsem selektivní výběr zahraničních vín, za 4 hodiny jsme skončili a nejel jsem tam ochutnat všechno, tuzemská vůbec – a to ne z nějakého předsudku, ale spoustu těch vín znám a ochutnávám je jinde a dnes prostě ne.
Chardonnay sekce – upřímně obecně u některých vzorků jsem měl dojem (a potvrdili mi to někteří) tzv. vyležené síry u vína. Ač mi to možná spousta lidí omlátí o hlavu, tak u většiny prezentovaných Chablis (co jsem já chutnal) byla přílišná redukce – sorry, nerez v kombinaci s vyšími dávkami síry nemusím. Rubis (Arbois, Jura) taková konvenčně udělaná Jura pro lidi ve stylu – nechci vás nasrat nepoužitím síry a nezráním pod flórem. Earl Vincent a Francois Jouard Chassagne Montrachet 1er Cru Morgeot už byla jiná liga a D. Bachelet-Ramonet – Bienvenue-Batard-Montrachet Grand Cru také, ač velmi mladé, dřevo se hodně hlásilo o slovo. Ale nejvíc mě oslovil z těchto mlaďochů Jean Charton – Chevalier-Montrachet Grand Cru.
Pinoty bílé – Trimbach zaujal, ale želbohu u Hirtzbergera apod mi to přišlo buď přepálené bez kyseliny a nebo jako tělo bez duše, jestli mi rozumíte. Desítky byly pro mě zajímavější, když jsem je u Franze letos pil.
Pinoty šedé – zde již Hirtzberger bodoval, Bründlmayer mi přišel znásilněný, no a Lucien Albrecht bych určitě doporučil.
Ryzlink – u bílých rozhodně 2 stolky kam mělo smysl chodit stále. Upřímně pro mě nejvíc znamenaly vrstevnaté RR z Nikolaihof, ač mi asi oprávněně namítnete, že tam v té zajímavosti nebyl sám, ale Nikolaihof je mi sympatický nejen vínem, ale celostním pojetím vinohradnictví a vinařství. Dále Fritz Haag určitě stál za repete, Smaragd od Pichlera a Hirtzberger taktéž. Dirler-Cadé a René Muré určitě zaujal a Chateau Belá taky (ač tedy u posledně jmenovaného ty 2004 jsou v jeho krátké historii nezapomenutelné).
Pinoty modré – Když opominu ryzlinky, kvůli těmto vzorkům jsem přijel. Budu asi ve stereotypu, když napíši, že prakticky všechna vína Earl Domaine Hudelot-Baillet, Domaine Follin-Arbelet, Méo-Camuzet, Famille Mommessin, DRCéčko, Domaine de Courcel a Domaine Michel Gros (zde animální tóny v míře pro zdejší různě certifikované degustátory/technokraty naprosto nepřijatelné a na vyřazení) byla naprosto perfektní variace pinotu leč v mladé formě. Vína vrstevnatá, delikátní, komplexní, zamýšleníhodná, se slaným závěrem, želbohu mladá a chutnaná s nevhodnou skleničkou (což není atak na organizátory – můj problém, že jsem si nevzal). Samozřejmě nesmím zapomenout na zdejšího zástupce (Michlovský), kterého jsem prostě musel ochutnat – premier 05, hezký domácí představitel, ale měl velmi silnou konkurenci.
Pinotage ač ve třech vzorcích zaujaly hlavně ty z JAR – Spier.
Cabernet Sauvignon jsem chutnal Španělsko a USA, ale v zásadě jsem nenašel důvod dále zkoumat.
Nakonec bych asi zmínil ostatní červené zejména vinařství Gaja a Rubis z Jury – asi delší macerace s minimem síry, fajn záležitost oproti bílé variantě.
Takže každopádně doporučuji, bude-li příště, navštívit a organizátorům patří velký dík – jen by mohla být v blízkosti restaurace, ale to je spíš otázka jiná.

Datum: 28.11.2012 11:00:35
Od: somontano
E-mail: horak.pdy@seznam.cz

Dobrý den!
Jedna oprava, Torresova Mas la Plana není chilská, nýbrž katalánská, oblast DO Penedes. Je považována za možná nejlepší CS ve Španělsku.

Datum: 27.11.2012 18:53:48
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Každá větší dědina má na domácím koštu víc vzorků, pozoruhodný je v Hustopečích právě výběr a kvalita vzorků. Záběr je tak rozsáhlý, že i přes to, že je vyhlášené téma "Duel", mnoho lidí si může udělat téma vlastní, dle vlastního zaměření, i já jsem to tu min. dvakrát už popisoval.