O Víně

13.09.2012 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.09.2012 07:00

Jak to vlastně vše začalo a čím to nekončí...

Náš portál slaví desáté výročí svého působení v internetových vodách, což je jistě úctyhodný počin. Je načase se trochu ohlédnout a zhodnotit mnou doposud vytvořené stopy, které jsem zde zanechal... Byla by přece škoda toho nevyužít.

Ani se mi nechce věřit, že je to již tolik let a náš-váš portál slaví první, pravé kulaté narozeniny! Jsem také hrdý a moc rád, že jsem více než polovinu jeho bytí a působení, vyplňoval a obohacoval i já svými články a příspěvky a byl toho všeho součástí. Pravda, nebylo to vždy jednoduché a mé příspěvky se neobjevovaly tak často, ale aniž bych to někdy přesně počítal, blíží se jejich počet ke stovce. Každý z nás autorů to má nastaveno jistě jinak, ale já beru jako takové „zlaté" a plodné období právě v letech mých prvních počinů, tedy přibližně 2006 až 2007, kdy portál utvářeli harcovníci, jako třeba MiBiT, Anaxien, Pavel Jelen (p.j.), Honza Čeřovský (J.Č.), Martina, Tomáš Zima, Ondřej Ambrož (oa) a další, společně s Jardou (J.) a Petrem.

Vše pro mě začalo nevinným dotazem v únoru roku 2006, ohledně odlepení etikety z vína Chardonnay 2004 pozdní sběr z Tanzbergu Mikulov. Jarda tehdy nejen, že poradil, ale nabídl mi také spolupráci na portále. A tím to vše začalo! Časem jsem i Jardu několikrát navštívil, s úžasem si prohlédnul jeho prostory s regály a vínem, vyslechl jeho tipy a rady, něčemu se přiučil. Se švagrem jsem vyrobil první dřevěný stojan, jehož návod s popisem se jistě ještě „povaluje" někde na portále. (Poznámka od J.: Článek najdete pod odkazem Kam s láhvemi? Stojan na víno vlastníma rukama). Nyní jsou celkem čtyři a téměř plné.

Přišlo také nezapomenutelné první setkání autorů v Dubňanech u pana Spěváka, kde jsme si s některými poprvé pohlédli do tváře a mohli si popovídat na živo. Druhý povedený ročník proběhnul za účasti novějších členů v Uherském Hradišti pod taktovkou Tomáše Bečicy (Neználka), třetího, „zimního" setkání v Oucmanicích, jsem se bohužel nezúčastnil. Byl prý komornější, ale o to více nabitý informacemi.

Co více dodat? Portál ovine.cz se mi jistě stal druhým malým domovem, kam člověk může utéct podělit se o svou vášeň, poznatky a informace. Na oplátku jsem získal spoustu skvělých přátel , rozesetých po celé republice, poznal nová vinařství i vinaře, získal a nabyl nové vědomosti. Můj pohled na víno se jejich vlivem utvářel a různě zakřivoval, od běžných marketových vín, přes průmyslovější velká vinařství, až s pomocí a přispěním kamaráda PepyK, k těm menším, malým i mikrovinařům, o kterých bych se jinak nedoslechl a jejich vína nevyzkoušel. To by byla jistě škoda.

Tak jak se vyvíjí každá osobnost, tak i náš portál nabízí stále nové a nové postřehy, od dalších nadějných autorů. Jsem moc rád za tu pestrou a různorodou paletu příspěvků, takřka ze všech koutů světa a různých vinařských a vinohradnických odvětví. Ovšem velice rád také pohlédnu do minulosti, na své nesmělé začátky, na své kolegy kamarády, občas si i přečtu nějaký letitý článek jen tak, z nostalgie. Času dnes není příliš, ale přesto se budu snažit dál přispívat, snad hodnotnými články, abych i nadále byl toho součástí a mohl si říci, že to nebyl ztracený čas, ale něco hodnotného, co jsem mohl věnovat svým přátelům i čtenářům našeho portálu.

Na závěr bych rád popřál s dojetím k desetiletému výročí zakladatelům Jardovi i Petrovi spoustu zdraví, elánu a nezničitelné trpělivosti s námi autory, protože bez nich by tento portál ani nemohl vzniknout a nemohl naplňovat naše životy. Autorům přeji to samé, včetně nevysychající studnice nápadů a inspirace, bez které nelze díla tvořit. A nakonec samozřejmě našim čtenářům, pro které je tato, již encyklopedická entita, určena, a pro které to vše vlastně nyní děláme - přeji spoustu radosti a zábavy při nasávání nových poznatků při čtení našich článků. To je pro nás autory největší odměna, jakou nás můžete poctít...

Pozvedám číši a našemu portálu, i lidem kolem něj, připíjím na zdraví a dlouhá léta tím nejlepším a nejlahodnějším mokem na zemi - vínem!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7203x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5