O Víně

11.03.2010 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.03.2010 00:00

Etika psaní na kolektivní web

Dnešní Mírův článek o Vinařství Jedlička&Novák a Tanzbergu Mikulov (ve skutečnosti o nenávisti k EU a doktoru Železnému) ve mně zvedl vlnu nevole. Vyměnil jsem si několik mailů se zakladatelem webu a jeho hlavním supervizorem, abych byl v závěru vyzván k tomu, abych se tedy ke článku postavil svým vlastním stanoviskem.

Portál ovine.cz, jehož jsem už dnes spoluautorem s administrátorskými právy, je z principu do značné míry otevřeným fórem, kde by mělo zaznít co nejširší spektrum názorů na víno a svět kolem něho. V tomto smyslu jsem samozřejmě docela rád, že mé celkem kladné až obdivné dojmy z degustace Tanzbergu Mikulov, které jsem prezentoval v článku 24.2.2010, doplnil Mírův diametrálně odlišný názor. S čím ale mám problém, je forma, jakou to provedl. Nenávistná prudkost takto pojatého článku už překročila hranici, která dělí kritiku od nadávání a degraduje zde na portále přirozeně nastolené svobodné území na hospodu nízké cenové skupiny. Do jisté míry autor nese svou vlastní kůži na trh, protože je pod tím bahnem podepsán, pod krovky „subjektivního názoru, na který má každý právo" se ale všechno neschová, a hořká pachuť, která zbude pod každou nenávistí nutně ulpí i na každém, kdo se na chodu ovine.cz podílí, kdo se jakkoliv někde prezentuje jako ten, kdo sem píše. Můžeme se sice tvářit a halasně tvrdit, že si za obsah svých článků ručí jen jejich autoři, ale ujišťuji Vás, že to není pravda. Mnohokrát jsem si slíznul svůj podíl v reakcích typu: „Jo, ovine.cz, tam jste tuhle psali pěknou blbost...", těžko někomu vysvětlím, že já to nepsal, že v mých článcích se tyhle faktické nebo gramatické průšvihy neobjevily.

Chtěl jsem tedy poprosit všechny sem přispívající autory, aby si při psaní uvědomovali, že na kolektivním webu kope každý sám za sebe jen do určité míry, radikální výkřiky, aby si šetřili na posezení s přáteli, kteří s tím nemají problém, a naučili se své spravedlivé rozhořčení oblékat do všeobecně přijatelných slov. Nemám nic proti tomu, aby zde zazněla kritika EU, kteréhokoliv vinaře nebo globálního oteplování, vždy by to ale mělo mít nějakou věcnost a úroveň, aby se tu dalo dál svobodně dýchat, vstupovat s chutí a nadšením a nestydět se někde říct, že přispívám na portál www.ovine.cz.

Počet příspěvků v diskuzi: 9  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8627x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5