O Víně

21.11.2008 Lukáš Active: Yes Date and time of publication:

Neuburské 8x jinak...

Tento menší test byl delší dobu plánován mnou samotným a mým kamarádem Pepou Kotíkem, který patří mezi čtenářské patrioty našeho portálu. Nebylo to náhodou. Nějaký čas totiž vedeme verbální - zatím... :-) válku o různých vínech a samozřejmě i vinařstvích, jednomu chutná to i ono, na tom není nic zvláštního. Toto hašteření nám tak nějak přirostlo k srdci a stává se denním chlebem... Delší spor se však točil okolo odrůdy Neuburské a víny, které tato odrůda dává. Každý jsme měli diamterálně odlišný názor, kdy mě Pepa vehementně přesvědčoval, jak pěkná, košatá a zajímavá vína mohou z neuburského být. Oponoval jsem pravým opakem, kdy až na některé výjímky (tuším Neuburské 2000 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, které jsem jednou ochutnal u J., i jiné), na mě tyto vína působila nudně, prázdně a bezcharakterně.

Rozhodli jsme se tedy uspořádat „veřejnou“ degustaci. Našli jsme společný termín, kterým bylo loučení s našim starým bytem a následné stěhování mě, i mé drahé polovičky. Pozval jsem i pár svých přátel, kteří sice vínu příliš neholdují, ale u podobných akcí nikdy nesmí chybět. Přesto se našlo pár světlých vyjímek, které dokonce vzaly do ruky degustační tabulku i pero a začaly svým způsobem hodnotit. Byla to obrovská zábava a o to nám šlo ze všeho nejvíc! Všemu dění předcházel samozřejmě výběr a počet vzorků, kdy se nám sešel úctyhodný počet osmi lahví, z různých koutů jižní Moravy! Většinu vzorků zajistil Pepa, kterému bych tímto rád poděkoval, bez něj by se to neuskutečnilo. Omezili jsme se pouze na ročník 2006 a 2007, kdy jsme postupovali od „nulašestek“ po „sedmičky“ klasicky dle zbytkového cukru. Nyní již k hodnocení. Toto sestávalo z hodnocení barvy a čistoty, vůně, chuti a celkového dojmu 20-ti bodovou stupnicí, tak zvaně slepou degustací, kdy hodnotící nevěděli, jaký vzorek je jim předkládán. Celkem jednoduché, s ohledem na osoby nikdy nehodnotící, aby se v tom vyznaly. Někteří se vylekali, jak mohou něco hodnotot po slepu, ale po vysvětlení se uklidnili.

Ještě k hodnocení v článku - udělené body uvádím jen ze své a Pepovy tabulky (v závorce), jinak přidám zběžný popis ostatních hodnotících. Nemělo by smysl uvádět čísla osob, které se akce účastnily prvně. A jaká vína jsme tedy ochutnali?

Neuburské 2006 pozdní sběr, Patria Kobylí, a.s. - Bronzová medaile Forum Moravium 2008, obec Kobylí, trať Holý Kopec, zbytkový cukr 3,3 g/l, obsah kyselin 7,1 g/l, extrakt 21,7 g/l.
Neuburské 2006 výběr z hroznů, Vinařství Sůkal Milan, Nový Poddvorov, obec Dolní Bojanovice, trať Zadní hora, alkohol 13,5 %.
Neuburské 2006 pozdní sběr, Vinařství Koráb, Boleradice, obec Boleradice, trať Víckov, alkohol 12 %, zbytkový cukr - 12,7 g/l, bezcukerný extrakt - 21 g/l, kyseliny - 8 g/l, cukernatost 23,8 °NM.
Neuburské 2007 pozdní sběr, Vinařství Rajský, Moravská Nová Ves - víno vlastní produkce, trať Vinohrady - alkohol 12,5 %, cukernatost 22,5 °NM, zbytkový cukr 2,4 g/l, kyseliny 6,1 g/l.
Neuburské 2007 pozdní sběr, Vinařství Šilínek Jiří, Pavlov - Stříbrná medaile Muvina Prešov 2008, obec Mikulov, trať Brněnská - alkohol 13,5 %, cukernatost 23 °NM, zbytkový cukr 5,8 g/l, kyseliny 5,6 g/l.
Neuburské 2007 pozdní sběr, Vinařství Koráb, Boleradice, obec Boleradice, trať Víckov, alkohol 12,5 %, zbytkový cukr - 3,9 g/l, bezcukerný extrakt - 18,6 g/l, kyseliny - 5,5 g/l, cukernatost 22,5 °NM.
Neuburské 2007 pozdní sběr, Vinné sklepy Valtice, a.s. - Zlatá medaile Poysdorf Weinparade, Zlatá medaile International Wine Comp. Viničky 2008, vinařská obec Valtice, trať Knížecí vyhlídka, alkohol 12,5 %.
Neuburské 2007 zemské víno, Vinařství rodiny Košuličovy, Hustopeče, alkohol 12 %.

Jak je z výčtu vidět, žádná „ořezávátka“ to nebyla. Některá vína se honosila získanými medailemi z prestižních výstav, což samozřejmě nehrálo žádnou roli při hodnocení. Večer rychle postoupil, krásně se pilo i hovořilo a tabulky se plnily čísly i textem. Manželka se zhostila role obsluhy, kdy z pečlivě zakrytých lahví nalévala každému dychtivému zájemci vzorek za vzorkem. Sem tam padly zajímavé i úsměvné výroky od mých přátel, jakože „...a opravdu se jedná stále o najburk?, vždyť ty vína jsou všechna jiná!...“ i další.

Hodnocení mi tedy vyšlo takto:
Vzorek č. 1 - 14(12), 5(5), 9(7) - neuhlazené a rozhozené, zelené jablko, jemně kořenité, u Pepy dokonce perlení.
Vzorek č. 2 - 17(15), 8(14), 9(10) - nervní, nahořklá oříšková chuť, cítil jsem i zkvašená jablka.
Vzorek č. 3 - 17(18), 17(13), 18(12) - velmi viskózní, harmonické, ovocné, pěkné rozkošatělé.
Vzorek č. 4 - 16(17), 19(14), 19(19) - velmi plné, pitelné a svěží, opulentní, extraktivní, se sladším závěrem.
Vzorek č. 5 - 16(12), 16(10), 14(10) - slabší, fádnější, ostřejší nástup, nudné.
Vzorek č. 6 - 18(10), 15(10), 16(10) - jemné, ovocné tóny, v závěru kořenité a minerální, vůně je slibnější než chuť.
Vzorek č. 7 - 17(14), 13(15), 10(15) - pro mě osobně trpké, s vysokou kyselinkou, pro Pepu druhé nejlepší víno.
Vzorek č. 8 - 18(15), 17(16), 19(10) - minerálně-vápenité, opulentní a harmonické, s pěkným nástupem posečené trávy.
Jedinou výjimkou bylo Neuburské Vinařství rodiny Košuličovy, které manželka omylem zařadila do ročníku 2006, protože bylo zemské.

Někde jsem se hodnocením přiblížili, jinde jsme ťali mimo, přesto jsem měli své favority, ovšem nevěděli jsme který vzorek to byl :-).
Odhalení mi připravilo pár nemilých překvapení, kdy můj favorit z Patrie skončil překvapivě vzadu a dopředu se drala vína, kterých jsem se obával a netipoval bych je. Tak to prostě chodí. Zápletka nalezla své rozuzlení, které nyní předkládám:

Vzorek č. 1 - Patria Kobylí, a.s.
Vzorek č. 2 - Vinařství rodiny Košuličovy
Vzorek č. 3 - Vinařství Koráb (2006)
Vzorek č. 4 - Vinařství Sůkal Milan
Vzorek č. 5 - Vinařství Rajský
Vzorek č. 6 - Vinařství Šilínek Jiří
Vzorek č. 7 - Vinařství Koráb (2007)
Vzorek č. 8 - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Překvapeni? Nejspíše jak kdo, nemám pravdu? Absolutním vítězem degustace se stal Milan Sůkal, kdy jej velmi kladně ohodnotili všichni přítomní a udělili vínu první místo. Můžeme jen hádat, zda byly jiné vzorky deklasovány předem přívlastkem nebo zbytkovým cukrem. Neuburk pana Sůkala byl totiž navíc polosuchý. Vše krásně harmonizovalo a ladilo, víno bylo krásně pitelné a opulentní s ovocnými složkami. Toto víno jako jediné zrálo v keramických nádobách, které pan Sůkal s oblibou využívá. Na dalších místech se v závěsu držely VS Valtice a Vinařství Koráb. Veskrze jsme si však všichni přišli na své. Já jsem mezi vzorky nalezl velmi povedená plná a harmonická vína (Sůkal, Koráb, Valtice) a přesvědčil se, že Neuburské pro mě není „mrtvé“, přesto jsem se utvrdil i v dojmu plošších, nudnějších, fádnějších vín, bez větších charakteru a oslovení (Košulič, Kobylí).

Přesto se neubráním dojmu, že každé z degustovaných vín, bylo jinak osobité a své. Když jsem některé vzorky dopíjel ještě po čase, postupně a zvlášť, byl jsem se všemi nadmíru spokojen a udělil bych jim i větší ohodnocení. Faktem však je, že jedině větší degustace o více vzorcích dokáží oddělit „zrna od plev“ v dobrém slova smyslu a rozhodli jsme se v podobných degustacích nadále pokračovat. Ovšem s menším počtem lahví a kvalitnějším hodnocením...

Number of chat messages: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6880x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5