O Víně

15.07.2015 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.07.2015 07:00

V hlavní roli Tannat - 5. část: Réserve Royale 2000, Madiran AOC, Cru du Paradis, Saint Lanne

Pokračuji v průzkumu madiranských vín, založených na odrůdě Tannat. Předmětem dnešního dílu je recenze vína ze spíše méně známého vinařství Cru du Paradis.

Cru du Paradis (web) je rodinné vinařství s 27 hektary vinic, které sídlí v obci Saint Lanne v apelaci Madiran. Vinařství bylo založeno v roce 1918, dnešní majitel Jacques Maumus, který reprezentuje třetí generaci, je řídí od roku 1979. Vyrábí mj. čtyři červená vína, z nichž "papírově nejlepší" a také nejdražší je právě cuvée Réserve Royale. Hrozny pocházejí ze starých keřů ("vieilles vignes"), odrůdové složení je 80 % Tannat, 10 % Cabernet Sauvignon a 10 % Cabernet franc. Délka školení v dubových sudech by měla činit 3 roky, bližší detaily se mi nepodařilo dohledat. Je sympatické, že vinařství konkrétně toto cuvée uvádí do oběhu až po dosažení určité lahvové zralosti, aktuálně jsou v prodeji ročníky 2000, 2005 a 2006 - pan Sklenička by měl radost :-) .

Teď už k samotnému vínu Réserve Royale 2000. Láhev typu Bordeaux z tmavozeleného skla, kvalitní celokorek. Barva granátová, s lehce mahagonovým odstínem, zcela neprůsvitná. Intenzivní vůně, v níž dominují tóny po školení v dubových sudech (exotické dřevo, smůla), které sice nejsou nepříjemné, ale vůně je díky nim spíše jednorozměrná. Podobné tóny se projevují i v chuti, která je relativně plná, ale z ovocitosti v ní mnoho nezůstalo, proto je chuť taková spíše strohá, převládají svíravé třísloviny, které jsou navíc trochu "hořké", působí jaksi přeextrahovaně či co. První dojem tedy není příliš příznivý, toto víno potřebuje vzduch.

Třetí den: pěkná komplexní vůně, v níž se sice nadále lehce projevují smolné tóny, ale i ovocitost (višně?) a koření. Také chuť se díky provzdušnění výrazně proměnila k lepšímu: s uměřenou plností, třísloviny jsou sice stále lehce svíravé, ale už nepůsobí tak masivně, dodávají vínu poctivou strukturu. Harmonická dochuť, velmi dlouhá, která zdaleka není nesena jenom tříslovinami. Krásné víno, jakkoliv na to ihned po otevření láhve příliš nevypadalo. Snadno pitelné, a to k jídlu (francouzská paštika) i samotné. Nejeví žádné známky únavy, takže ještě pěkných pár let vydrží, ale nedokážu odhadnout, jestli se výrazněji zlepší.

Celkově působí tak sympaticky "starosvětsky". V rámci madiranských vín jde jednoznačně o zástupce tradičního stylu, který pracuje se zralými, ale ještě ne přezrálými hrozny (viz relativně uměřených 13 % alkoholu). Stylově je to protipól moderních "nabušených" vín, k nimž patří třeba Château Montus (viz moji recenzi láhve ročníku 2002).

Koupeno v německém e-shopu Madiran.de za 15 €, což je mimochodem stejná cena jako přímo ve vinařství. Tato cena podle mě odpovídá stáří a kvalitě vína.

U nás lze koupit ročník 2001, a to za 489,- Kč (v e-shopu Nálada). Tento ročník zhodnotil již v dubnu 2010 Tomáš na svém vinném blogu (který dnes už nepokračuje, škoda).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4332x