O Víně

10.04.2015 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.04.2015 07:07

Tisková konference uskupení V8 ve Vinografu Anděl 31.3.2015

Řadu nových zpráv přinesli zástupci V8, aneb zajímavá a přínosná tiskovka

Zase tolik novinářských akcí jsem neabsolvoval, přeci jen impakt faktor mého peejee blogu s nějakými čtyřmi články do roka není zrovna oslňující, na ovine.cz taky žádné zuřivé reportérství, navíc znáte jistě rozdíl mezi amatérským blogerem a profesionálním vinným novinářem: ten druhý ve svých článcích nikdy nepíše o ničem negativním, to by totiž byla známka neprofesionality a o nic takového PR manageři na svých akcích nestojí. Na V8 konferenci mne pozval Marek Vybíral z Vinařství Krásná hora, asi proto, že jsme před časem spolu řešili něco kolem apelací a viničních terroirů.

A o viničních terroirech právě byla podstatná část zpráv: V8 rozjíždí program vinařské turistiky Trať po tratích a Den otevřených tratí, které mají přirozeným způsobem přitáhnout milovníky vín přímo do svých unikátních vinic, aby je zakusili naživo. Mohu z vlastní zkušenosti říci, že sebelépe zpracovaný tištěný materiál nepřekoná ten zážitek, kdy chutnáte uprostřed vinice vybrané víno z ní pocházející a pro ni typické. Třeba rulandské bílé jsem chutnal na hostěradickém Volném poli poprvé někdy v roce 1999, právě o letošních Velikonocích jsem načal z něj ročník 2009 - a ten rozeznatelný otisk terroiru navždy spojený v paměti s tehdejší návštěvou v prosluněném jarním dni tam opět byl. Opravdu tleskám tomu, že se V8 vydalo právě touto cestou. Stejně tak mne potěšilo VOC Mikulov, které vydalo krásnou mapu všech viničních tratí Mikulovské podoblasti. Každý takový počin, který podnítí zájem konzumenta o to, odkud asi jemu chutnající víno pochází, stojí za pochvalu.

V této souvislosti byly zajímavé i informace o nově vznikajícím Apelačním institutu, který dostal za úkol provést důkladnou analýzu již existujících apelačních systémů ve světě s následným doporučením, co z toho by bylo nejlepší přijmout pro naši specifickou situaci, pro další směřování a legislativní vývoj. Prý v přípravách směřují k vyhlášení další VOC Mělník a VOC Valtice. Těším se na ně. Diskuse se stočila i na lobbing ohledně změny současné nekompromisní nulové tolerance alkoholu v krvi řidičů. Je snaha prosadit limit 0,5 ‰.

Dále ohlásilo V8 další Tour po největších českých a moravských městech, kde hodlá v průběhu roku na degustacích prezentovat svá vína. Měst bude devět (Zlín, Olomouc, Ostrava, Brno, Praha, Plzeň, Český Krumlov, Liberec a Hradec Králové), degustace sice placené, ale cena 350,- Kč v přímém prodeji a 290,- Kč při registraci předem mi přijde nízká, když uvážím, že lze ochutnat až 50 vzorků a že se za tu cenu dostanete i do tak výjimečných prostor jako třeba do pražského Mandarin Oriental hotelu.

Sklepmistři jednotlivých vinařství (což je jistě lepší, než obchodní oddělení) vybrali nejlepší vína do kolekce Nejlepších 8, která je nabízena k prodeji. Těchto osm vín bylo vtipně prezentováno novinářům v podobě slepé degustace. Mohli jsme hádat, které je které. Vítězná Radana Vítková z Víno&Styl poznala pět z osmi, já tedy jen čtyři - prohodil jsem rulandu šedou a veltlín a oba rýňáky mezi sebou. Pyšně jsem byl o svých tipech téměř přesvědčen, ale byla to lekce v tom, že člověk nemá podléhat šablonám a zaškatulkovávat si něco jako „typické". Ku příkladu jsem si o Novém vinařství vytvořil předsudek, že jejich vína mívají typicky zbytkový cukr a prvoplánovou líbivost. Ale v posledních dvou ročnících, zdá se, suchá vína možná i převažují a i zde prezentovaný ryzlink rýnský byl krásný, suchý až svíravý, typický, přitom osobitý a složitý. Nakonec i jejich rulandské šedé, které vyhrálo novinářské hlasování, nebylo z mého pohledu vůbec žádná bonbónovka pro dámy. Celkově musím říci, že se mi zdá, že vína vinařství seskupených ve V8 neustrnula v klamné dokonalosti bezchybných populárních a oceňovaných voňavek z nízkoteplotních kvašení a aromatických kvasinkových kultur, ale posunují se více k oné složitější komplexitě špičkových vín jako výsledku uvědomělé tvrdé práce ve vinici, regulovaných sklizní a nejvyšších levelů současné enologie. Snaha nespokojit se s dosaženým a vyvíjet se dále směrem k lepšímu až nejlepšímu je to, co je mi na V8 nejvíce sympatické. Přitom prezentace se nesla v pozitivně přátelském a decentně skromném duchu, nic velkohubého ani na vlně „mistrů světa". Pěkné, obohacující odpoledne.

K čemuž významně přispěl i tým nově otevřeného Vinografu na pražském Andělu. Velikostí někde mezi „centrálou" na Senovážném a původním mini Vinografem na Kampě. Vkusně a uměřeně zařízené prostory navozující útulnost a rozjímavou náladu, personál, který ví, jak se k vínu chovat, v jaké teplotě a do jakých sklenek ho nalít, portfolio vín jako výsledek pečlivého výběru (nikoliv to, co by jim nejraději nacpali vinaři, dovozci, dealeři) a kuchař, který se ve víně též vyzná a spárování s jídlem je pro něj vášní. I k vínům V8 byly vybrány tři příklady párování s jídlem. Já sám jsem v tomto konzervativní barbar a víno piji téměř výhradně samotné, ale v zásadě tuto magii párování uznávám a obdivuji. A k vínům V8 v pomyslné výkladní skříni moravského vinařství se jistě na míru provedený gastronomický doprovod na takto vysoké úrovni pojatý nanejvýše hodí.

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5333x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5