O Víně

26.02.2015 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.02.2015 07:00

Ochutnávka vín z Gruzie

Reportáž z ochutnávky u nás zatím poměrně málo známých vín z Gruzie, vyrobených navíc z hodně exoticky znějících odrůd. Jak mi chutnala a co si o nich myslím?

V polovině ledna se v pardubické Vino-thé-ce konala ochutnávka gruzínských vín. Jirka (jbes) nedávno tuto zemi navštívil a tak nám degustaci obohatil o spoustu fotografií a zajímavé vyprávění. Pili jsme vína ze dvou vinařství z předního vinařského regionu Kachetie: Khareba a Wine Man.

Tsolikouri 2011 - Khareba. Obsah alkoholu 13 % Suché bílé víno z místní stejnojmenné odrůdy, kterou jsem do té doby vůbec neznal. Sytější zlatožlutá barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní dosti neobvyklá vůně, kterou bych popsal slovy, jež by u běžných evropských bílých vín možná naznačovala nějakou vadu, ale tady tomu tak nebylo. Byla tu žlutá jablka a mýdlo. V těle středně plné. Máslová chuť, lehká hořčinka. Dochuť poměrně krátká. Spíže vzhledem k neobvyklosti jsem dal relativně vyšší hodnocení lepších 7 (81) bodů.

Vazisubani 2008 - Wine Man, Telavi. Obsah alkoholu 12 %. Vyrobeno ze zdejších uznávaných odrůd Rkatsiteli a Mtsvane, název je podle oblasti v Kachetii. Suché bílé víno. Sytě žlutá barva, vysoká viskozita. Víno už asi bylo za vrcholem, byla tu výrazná stařinka. Ve vůni, která trochu připomínala portské, byla opět jablka. V těle méně plné, celkově poněkud plošší, chyběla kyselinka. Dochuť kratší. Dostalo 6,5 (77) bodů.

Tsitska 2012 - Khareba. Obsah alkoholu 13 %. Suché bílé odrůdové víno. Světlinká nazlátlá barva, vysoká viskozita. Nepříliš příjemná intenzivnější, hodně ostrá, přitom trochu zapocená vůně s náznakem citrusů. V těle plnější, chuť rozhodně lepší než vůně. Dosti svěží, s tóny grepů, lehce nasládlé. Dochuť kratší až střední. Toto víno bylo bližší evropskému stylu. Dal jsem 7 (80) bodů.

Krakhuna 2012 - Khareba. Obsah alkoholu 13 %. Suché bílé odrůdové víno. Velmi světlá barva, vysoká viskozita. Méně intenzivní nevýrazná, špatně zařaditelná vůně s náznakem chlebovinky. V těle plnější, trochu těžší. Z celkem příjemné chuti s tóny citrusů poněkud vystupoval alkohol a byla tu i lehká hořčinka. Dochuť kratší až střední. Opět víno spíše evropského typu. Dal jsem lepších 6,5 (78) bodů.

Tsolikouri 2011 Qvevri Monastery Wines - Khareba. Suché bílé odrůdové víno, vyráběné tradiční gruzínskou metodou ve velkých džbánech, zapuštěných do země - tzv. kvevri. Obsah alkoholu 13 %. Velmi tmavá barva, spíše oranžová než žlutá, velmi vysoká viskozita. Středně intenzivní velmi těžká vůně s náznakem ořechů a nezbytnými tóny jablek. V těle plné, opravdu těžké. U bílého vína dost nepochopitelné, ale přesto zřetelné třísloviny. Někteří návštěvníci prohlašovali, že se zavázanýma očima by tipovali víno červené. Středně dlouhá až delší dochuť. Nejdražší víno ochutnávky - 750,- Kč. Dal jsem mu 7 (80) bodů.

Saperavi 2011 - Khareba. Suché červené z asi nejuznávanější místní odrůdy. Obsah alkoholu 13,5 %. Hodně tmavá rubínová barva, skoro neprůhledné, velmi vysoká viskozita. Těžká intenzivní lákavá vůně ostružin a marmelády. V těle plnější, výraznější třísloviny. V chuti zralé hrozny a švestková povidla. Docela dobře pitelné, byť trochu scházely kyselinky. Středně dlouhá dochuť. Dostalo 7,5 (83) bodů.

Alazani Valley 2009 - Khareba. Polosladké červené víno z odrůdy Saperavi. Obsah alkoholu 12 %. Rubínová barva, vysoká viskozita. Příjemná intenzivní vůně rybízové marmelády. Méně až středně plné. Takové spíše lehčí ženské pití, které ale neurazí. Nebylo přeslazené, spíše příjemně nasládlé s chutí červeného rybízu. Kratší až střední dochuť. Dostalo horších 7 (79) bodů.

Pirosmani 2007 - Wine Man, Teliani. Polosuché víno z odrůdy Saperavi s obsahem alkoholu 12 %. Velmi tmavá barva na pomezí rubínu a granátu, velmi vysoká viskozita. Dosti exotická vůně nakvašených višní, dokonce trocha kysaného zelí, přesto ale docela příjemně působící. V těle plné, kulaté, hezky uleželé, harmonické, s tóny třešní, malin a ostružin. Delší dochuť. Pro mě nejlepší víno ochutnávky i s jednoznačně nejlepším poměrem kvalita/cena. Dostalo 8 (86) bodů.

Bylo to celé velmi zajímavé, protože jsme ochutnali spoustu málo známých nebo zcela neznámých odrůd. Nebylo to mé první setkání s gruzínskými víny, ale mnoho jsem jich zatím nevypil. Co se týče schopnosti výrazněji proniknout na český trh, jsem docela skeptický. Ceny příliš neodpovídají kvalitě. Degustovaná vína se pohybovala od 290,- do 750,- Kč, což by se snad dalo akceptovat u vín opravdu skvělých. Tady jsem sice narazil na některá docela příjemná červená, která bych si mohl oblíbit, musela by ale stát o něco méně. Ještě větší problém je s bílými. Z toho, co jsem zatím pil, by se v zásadě dala rozdělit do dvou skupin. Ta, která jsou vyráběná v tradičním gruzínském stylu, jsou hodně neobvyklá, byť se mi zdají lepší, než naše nápodoby. Těm, která se více blíží evropskému pojetí, zase prostě něco chybí. A opět: dát kolem 350,- Kč za víno, kterému dám zhruba 7 bodů, mi přijde zbytečné. Občas jako zajímavost asi ano, běžně ale asi ne.

Našinec má pochopitelně také trochu problém s názvy. V Gruzii se používá množství odrůd, které jsou u nás skoro neznámé. Některá vína se pak jmenují podle nich. Jiná ale nesou název menšího regionu nebo obce, tedy jakési „chateau" - a přitom mohou být z jedné i více odrůd. A aby to nebylo tak jednoduché, ještě se to z gruzínského písma různě přepisuje do latinky, takže totéž je Mtsvane a Mcvane, Rkatsiteli a Rkaciteli apod. Zde jsem si dokonce povšiml, že se název dokonce liší na přední a zadní etiketě: Alazani Valley a Alazany Valley.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5264x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5