O Víně

15.08.2016 H. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.08.2016 07:00

Lenka Sedláčková - První Master of Wine z České republiky

29. února tohoto roku přišla z Institutu of Masters of Wine v Londýně tisková zpráva, která vinařskému světu oznámila jména pěti nových „Mistrů vína“, mezi nimi také držitele, respektive držitelku titulu MW, kterou se stala Lenka Sedláčková původem z České republiky.

Tato novinka ostatně nemusí být velkým překvapením, jelikož je známo, že od roku 2010 dalších pět kandidátů z České republiky (po dosavadních pěti držitelích titulu DipWSET, dříve AIWS, z České republiky) úspěšně složilo zkoušku 4. stupně (Diploma), což je přímý předstupeň kurzu Master of Wine a požadavek k přijetí k tomuto náročnému studiu. Wine & Spirit Education Trust (WSET) je odnož organizace Wine & Spirit Association, která spolu s nejstarší cechovní společností Spojeného království The Worshipful Company of Vintners (zal. 1437) sehrála v této zemi ve vzdělávání obchodníků s vínem 20. století velmi důležitou roli. Tyto dvě instituce se po druhé světové válce rozhodly zvýšit úroveň znalostí osob zabývajících se obchodem s víny, který se ve Velké Británii bohatě rozvinul od dob, kdy Anglie více než tři století vlastnila území Akvitánie včetně Bordeaux.

Institut of Masters of Wine byl založen v roce 1955 jako nezisková organizace financovaná trhem s víny ve Spojeném království především prostřednictvím sponzoringu s cílem upozornit na výjimečnost znalostí oboru svých členů. Titul Master of Wine (zkratka MW, která se smí uvádět za jménem držitele titulu) je nejvyšší a nejprestižnější kvalifikací v oboru vína. První zkoušky MW však proběhly již v roce 1953 ve Velké Británii, a to pod záštitou The Worshipful Company of Vintners, přičemž pět kandidátů splnilo požadovanou úroveň znalostí před zkušební komisí a získalo titul Master of Wine. Téměř po tři desetiletí bylo toto masterské studium určeno výhradně pro britské občany zabývající se „vědou, uměním a obchodem v oblasti vína", než se brány v roce 1984 otevřely novinářům, sommelierům a v roce 1987 zahraničním zájemcům. Přesto se jedná o tak elitní a striktně vybranou společnost, že k dnešnímu dni pouhých 396 kandidátů složilo tuto nelehkou zkoušku. V současné době existuje 343 žijících „Mistrů vína", kteří pocházejí z 25 zemí světa.

S Lenkou Sedláčkovou MW jsem znovu zapředla rozhovor v tiskovém centru mezinárodního veletrhu vín, který se konal ve dnech 3.-5. května v londýnské výstavní hale Olympia. Již před pěti lety, po jejím úspěšném dokončení studia Diploma WSET, jsme si dopisovaly v rámci průzkumu vinařského vzdělávacího centra WSET v Londýně, jak nám tento diplom pomohl v naší kariéře a již tehdy se mi Lenka zmínila o jejím cíli získat titul MW. Následovala přijímací zkouška Institutu Masters of Wine, kterou zvládla bravurně a tak započal její čtyřletý program studia, který byl náročný a zdaleka ne levný: vyžaduje hodně času a úsilí spojeného s cestováním do všemožných vinařských oblastí světa za účelem získání zkušeností ve všech aspektech tohoto oboru, včetně ochutnání tisíce vzorků rozličných vín světa ve všech kategoriích a ročnících. Jak se tedy mladá žena původem z Ústí nad Labem ocitla v této situaci?

„Oba moji rodiče měli stálý pracovní poměr u jedné firmy, kde byli zaměstnaní 25 let a já jsem nechtěla jít v jejich šlépějích," říká Lenka Sedláčková. Vyzbrojena diplomem v marketingu a managementu odešla ze svého rodného města do Düsseldorfu, kde studovala němčinu a zároveň pracovala jako au-pair. V roce 1999 se přesunula do Londýna, zpočátku s myšlenkou pokračovat v Řecku a ve Španělsku za účelem zdokonalit se v dalších jazycích, které již studovala, avšak v Londýně našla příležitosti tak obrovské, že se rozhodla zůstat a studovat IT, web a grafický design. Brzy si však uvědomila že pracovat celý den u počítače, by nebylo to pravé ořechové. Chtěla něco společenského, kde by mohla přijít do pravidelného kontaktu s jinými lidmi.

A pak se náhodou zúčastnila ochutnávky vín v místní vinotéce ve čtvrti Greenwich, kde bydlela, což se ukázalo být jako milník v její profesní dráze. Její přirozená zvědavost ji vedla k tomu, že majiteli obchodu kladla celou řadu otázek. Avšak místo toho, aby šéfa rozzlobila svými všetečnými dotazy, dostala okamžitou nabídku zaměstnání asistentky u nezávislého obchodníka s víny. To bylo před 12 lety a zbytek, jak se říká, je již historií... Záhy se totiž přihlásila do kurzů o vínech a destilátech, které pořádá již výše zmíněná organizace Wine & Spirit Education Trust (WSET) a které Lenka absolvovala s vyznamenáním. A nadešel čas posunout se dále. Na základě doporučení od svého zaměstnavatele se ocitla v pozici manažerky marketingu ve firmě Fields, Morris & Verdin, což je dceřinná společnost uskupení Berry Bros & Rudd - nejstarší a jeden z nejuznávanějších distributorů vína a lihovin ve Velké Británii, jehož kořeny sahají až do roku 1698.

Firma takového kalibru jako je Berry Bros a Rudd zajisté skýtá ideální prostředí pro studium programu Masters of Wine, jelikož se zabývá víny a destiláty z celého světa, včetně těch nejlepších. „BBR jsou v tomto směru velkou oporou," říká Lenka Sedláčková. „Firma zaměstnává celkem osm Masters of Wine a v současné době podporuje další čtyři kandidáty na studiu MW. Zaplatila mi kurzovné a poplatky za zkoušky, což bylo velmi užitečné, ale celková finanční zátěž je stále obrovská."

Každý student má přiděleného rádce-instruktora, tzv. mentora, který je sám držitelem titulu MW a dobrovolně pomáhá potenciálním kandidátům MW v jejich rozvoji. Lenka měla v průběhu svého studia tři takové mentory (jedním z nich byl čerstvý MW a Lenčin budoucí manžel, Australan Justin Knock) a v budoucnu přijde také řada na ni, aby mentorovala nově přijaté studenty.

Na otázku zda se její život změní poté co získala tento magický titul Lenka prozrazuje: „Slova Master of Wine skutečně otevřou spoustu nových dveří a představují mnoho nových možností, a to nejen zde, ale i v zahraničí. Jedná se mimo jiné také o lektorství a hodnocení soutěží vín a destilátů. Nicméně nejsem sama, neboť většina držitelů titulu MW žije ve Velké Británii, takže možnosti jsou mnohem omezenější než jinde ve světě."

Co se týká plánů do budoucna, Lenka Sedláčková zůstává pevně zakořeněná ve Velké Británii ve firmě Fields, Morris & Verdin v pozici Marketing Manager On/Off Trade, kde v místním jazyce je její příjmení vyslovováno "Sedlek-over". Neplánuje přesídlení do Austrálie ani návrat do České republiky, kromě účasti v hodnotících komisích nadcházejících soutěží Vinař roku a Prague Wine Trophy. Možná by jednoho dne chtěla zkusit své milované Španělsko, které pravidelně navštěvuje a jehož jazyk a způsob života má speciální místo v jejím srdci.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5440x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5