O Víně

02.12.2015 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.12.2015 07:00

Degustace vinařství Bábíček Vacenovský

Dne 19. listopadu 2015 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem premiérově navzdory názvu pouze jedno vinařství Bábíček Vacenovský z Ratíškovic. Zavítal mezi nás vedoucí obchodního oddělení Vojtěch Salajka.

S vinařstvím a Vojtou jsme se prvně seznámili loni v dubnu na vinařských Litoměřicích. Líbilo se nám, že to není žádný suchar a škrobený panák. Mimo jiné prohlásil, že po ochutnání jejich vín budeme dělit svůj nezáživný život pouze na B. B. a A. B. (před Bábíčkem a po Bábíčkovi:-). To nás pochopitelně zaujalo, navíc jsme chtěli obohatit naše nudné životy, vína měl fakt velmi pěkná, takže jsme si plácli.

Další jednání proběhlo bez problémů a my tak mohli Vojtu 19. listopadu 2015 přivítat u nás.

Připraveno bylo tradičně 12 vzorků, které Vojta vybral, aby představil reprezentativní výběr vinařství. Podívejte se na přiložený degustační list.

Mluvil vtipně, nahlas a k věci, takže není divu, že si publikum velmi rychle získal na svou stranu. Degustaci opět vedl v dobrém duchu posledních měsíců, kdy návštěvníkům sdělí, co ve víně cítí on, ale rozhodně je nenutil, aby to cítili také. Spíše se o čichových vjemech diskutuje a je to obohacující pro obě strany.

Hosté měli na stolech připraveny velmi pěkné propagační materiály vinařství (Vojto, máme toho rozdat kolik? Všechno, ať si ten kluk z reklamky taky vydělá na chleba.), ze kterých se dozvěděli vše podstatné. Bohužel nebo vlastně klobouk dolů, ve vinařství probíhají některé pozitivní změny tak rychle, že je Vojta musel doplnit ústně.

Ale o vinařství od začátku. Moderní dějiny vinařství se začali psát v roce 2012, kdy si plácli vinař Petr Vacenovský a investor Zdeněk Bábíček na dlouhodobou spolupráci. Vinařství postavilo moderní provoz, který se nyní nachází v prostorách bývalé sýpky v Miloticích, koupilo špičkové technologie a vinice. Tyto se nachází na viničních tratích HRUBÉ POLE (vinařská obec Ratíškovice) a ÚLEHLE (vinařská obec Mutěnice). V tuto chvíli mají nebo mají zálusk na celkem 54 hektarů vinic, přičemž filozofií je hrozny nekupovat ani neprodávat a vyrábět pouze kvalitní láhvová vína.

Veškeré informace najdete pod tímto odkazem.

Vinařství vína zatřiďuje, zúčastňuje se soutěží (rýnský ryzlink zvítězil na výstavě v San Franciscu) a sází na komplexní vjem z jejich vína.

Je třeba říci, že návštěvníkům se nejvíce líbila "šardonka" a rovněž jí brala výherkyně tradiční losáže.

Já byl samozřejmě zase za kverulanta, protože mě nejvíce chutnal tramín, alias meruňkový actimel, naprosto ohromující. Ale zaujaly všechny vzorky, protože byly příjemně pitelné a vyvážené.

U červených vín preferují klasické tóny, zejména jsou alergičtí na různá zpocená koňská sedla, pokud barikují, tak decentně, nikoliv aby přebili přirozenou chuť odrůdy.

André se prý nepovedlo. No, chtěl bych pít více takhle zoufale nepovedených vín. Nádherná chuť lesních jahod nadchla snad každého. Toto jediné víno není zatříděno, protože je polosuché a komise jim nechtěla věřit, že nepřidali cukr. Nepřidali.

Pravda je, že nás víno nadchlo hned při otevření, po zhruba dvou hodinách už bylo "jen velmi dobré." O to víc předvedly svůj potenciál rulandské modré a frankovka, kterým naopak delší rozdýchání moc svědčilo, u frankovky by již možná stála za to dekantace.

Po již zmíněné losáži převzal Vojta putovní láhev od předchozího vinařství a předal láhev pro další, což by měla být paní hraběnka Bettina Lobkowicz. Vojta jí tam napsal, ať rostou, pochopitelně myslel hrozny, to zase bude ostuda. :-)

Prodej vín probíhal skvěle, Vojta využil své pozice ve firmě a dal na vína obrovskou slevu, cena se rámcově pohybovala okolo 150,- Kč. Sám říkal, že příští rok vyrobí asi 300 tisíc láhví a chtěl by prosadit určitou řadu okolo 100,- Kč. Velmi se mi líbí snaha cenu vín "nenapalovat" a tím je učinit atraktivnější. Vojta též říkal, že dobrých vín je dnes opravdu hodně, ale ti špičkoví nabízí něco navíc. Třeba ochotu jezdit a nechat ochutnat svá vína na řadě akcí, aby si je vínomilci zapamatovali. Sám ironicky říkal, že odešel z vinařství v Kobylí, protože hodně jezdil a teď má změnu - jezdí ještě mnohem víc.

Všem návštěvníkům, kterých bylo opět přes padesát, se degustace moc líbila a rozhodně jí v naší obvyklé lhůtě dvou let opět zopakujeme.

Ještě jednou moc děkujeme a vinařství Bábíček Vacenovský doporučujeme vaší pozornosti.

 
   Název   Velikost 
  degulist bv.pdf   65.1 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5968x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5