O Víně

29.04.2014 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.04.2014 07:00

Překvapení spod Beskyd

Nedávno jsem měl možnost zúčastnit se prezentace vín jednoho mého známého, polského vinaře Jacka Chrobaka, který působí asi 20 km od Českého Těšína, v obci Wiślica. Zde se v lokalitě Kępa Wiślicka rozkládá jeho necelý půlhektar „velká“ vinice. Zde taky při krásném jarním počasí proběhla degustace.

Jacek navrhl, abychom na degustaci prezentovali vína jeho produkce, a jelikož odrůdová skladba jeho vín není příliš velká, rozhodli jsme se degustaci doplnit o vzorky některých moravských vín. Nakonec se na degustaci objevila 4 polská a 8 moravských vín, navíc na úvod šumivé víno našeho hostitele.

Napřed malá poznámka, jak je to v současnosti s polským vinařstvím a vínem v Polsku obecně je. Polsko na rozdíl od jiných unijních zemí nemá stop-stav ve výsadbě nových vinic, a tak se plocha vinic v Polsku pomalu blíží k 1 tisíci hektaru. Každoročně jako houby po dešti se objevují nová a nová vinařství, víno se stává životním stylem pro mnoho Poláku, a to bez rozdílu, ve které části Polska žijí. Pro mě není žádnou novinkou, že polské vinařství se velmi dynamicky rozvíjí, už to není zdaleka země, kde se o víně jen mluví, značně pokročila kultura vína, degustace a organizované večery při víně se staly v posledních letech přímo velkou módou a docela i prestižní záležitosti. Zvláště mladá generace houfně odchází od tzv. tvrdého alkoholu, přiklání se dílem k pivu, u středních a vyšších vrstev společnosti pak jednoznačně k vínu, a to vínu kvalitnímu. Organizují se ve velkém degustační večery, sommeliérské kurzy, pro vinaře školení na skutečně vysoké úrovni, mnozí polští vinaři a zájemci o víno přijíždějí i do moravských vinařství, aby zde načerpali nové zkušenosti, poznatky a inspirace.

Rozvoj kultury vína by byl určitě ještě dynamičtější, kdyby neexistovaly v Polsku tolik proklínané zákony, které spíše stojí na straně „monopolu spirytusowego", lobby tlačícího na tradiční polský alkohol-vodku. Je to opravdu paradoxní situace. Zákony brzdí rozvoj konzumace a šíření tak kulturního nápoje, jakým je víno. Zákon „Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi" - volně přeloženo Zákon o výchově ke střízlivosti a boji s alkoholizmem ze dne 26.10.1982 je již totálně zastaralým zákonem, je to v podstatě zákon o prohibici. A jak známo, tyto zákony ve společnosti nefungují a působí vždy opačně. Byl naprosto torpédován prodej vína přes internet, vinaři mají mnoho problémů a administrativních překážek s uváděním svých produktů na trh, všichni však věří, že se postupně situace změní a budou přijaty vzory, které dobře fungují na příklad i u nás. Chybí taky kvalitní a jednoznačně koncipovaný vinařský zákon, který by utvářel polské vinařství v rámci daného evropského regionu, přijmout označování kvality polských vín v souladu s germánským vzorem. Není určitě nic jednoduššího, než zvolit jakousi polskou verzi českého vinařského zákona, přizpůsobit jej polským podmínkám. Toto by určitě velmi prospělo dalšímu vývoji polského vinařství a urychlilo jej.

No ale teď už k podstatě dnešního článku - k překvapení spod Beskyd, konkrétně překvapení červenému. Tím překvapením je skvělé červené víno z odrůdy Regent, ročník 2012, suché.

Bylo to jedno z vín, které nám pan Jacek představil na prezentaci. Vzhledově krásné červené, které se úžasně třpytilo v jarním slunci, i když sluníčko jen těžce prosvítalo přes hlubokou barvu vína. Spíše jen na okrajích se objevovaly nádherně červeno fialové jiskry. Barva připomínala naše barvířky ve skvělých ročnících, něco jako moravský Neronet. Na první pohled víno působilo hutně, vytvářelo bohatý fialový film na skle, tvořilo velmi bohaté slzy. Vše nasvědčovalo tomu, že se jedná o víno velmi bohaté na extrakt. Aroma velmi široké, se spoustou černého lesního ovoce - ostružiny, borůvky, přezrálé černé višně, nalézáme zde i určitou zemitost a kořenitost, s trochou vůně podhoubí, lanýžů. Vůně tedy opravdu skvělá a mnohoslibná, lákající k prvnímu doušku. A ani chuťové dojmy nezůstaly nijak pozadu za skvělým nosem. Vína jsem měl ihned plnou pusu, od začátku působilo velmi harmonicky, hladce, příjemně sametově. Je vidět, že technologickou část výroby vína zde vinař zvládl na jedničku. Víno je příjemně pitelné, sladké lehké třísloviny doplněné o nižší kyselinku tvoří víno skoro noblesní, chutnající všem přítomným. Reakce byla okamžitá-všechny lahve ihned zmizely v rukách regenta chtivých vínomilců. Zde musím konstatovat, že toto víno bylo nejlepším červeným vínem degustace a nechalo za sebou i tři vzorky moravských červených. Pro mě osobně příjemné překvapení, že i v těchto končinách lze získat takto zajímavé víno.

Pár technických infomací k tomuto vínu:
Sběr hroznů proběhl dne 12.10.2012 při cukernatosti moštu 24,0 Bx (22,5 °NM) a obsahu kyselin 7,6 g/l. Fermentace rmutu probíhala 14 dnů, proběhla jablečno-mléčná fermentace. Zrání vína 12 měsíců ve čtyřletém dubovém sudu. Alkohol 13,0 %, obsah kyselin 5,5 g/l.

Ještě něco málo k vinici Kępa Wiślicka. Tato se nalézá na J svahu rozlehlého návrší nad městečkem Skoczów na úpatí Slezských Beskyd, v Pobeskydské pahorkatině. Podloží vinice tvoří hlinitá půda vzniklá rozpadem flyšových beskydských hornin-pískovců a jílovců, s částečným zastoupením tzv. těšínských vápenců svrchně jurského stáří. Důkazem na výskyty vápenců v podloží jsou i vývěry vod s vysokým obsahem vápníků, nedaleko od vinice vyvěrají travertinová zřídla. V půdě je i částečná příměs z rozpadlých žil hornin vulkanického původu, tzv. těšinitů, bohatých na fosfor. Cílem majitele je rozšíření plochy vinice na 1 ha a doplnění odrůdové skladby o další, většinou hybridní odrůdy, které se pro tuto klimatickou oblast nejlépe osvědčily. V současnosti hlavními odrůdami jsou Sibera, Seyval Blanc, Hibernal, Bianca, Muškát Oděský, z červených Rondo a Regent.

Krátce z degustace:

Cuvée Blanc Kępa Wiślicka 2012, brut - cuvée 60% Seyval Blanc, 40% Hibernal, výborné, hodně „brut" šumivé víno vyráběné klasickou metodou Metode champenoise. Velmi svěží a osvěžující, aroma citrón, grep, jablko, bylinky. Odpovídající pěnivost, dobře vypadající i chutnající šumivé na úvod. Již v prodeji na polském trhu za 75 PLN.

Sibera 2011, suché, Kępa Wiślicka - lehčí bílé vino, delikátní, s lehce zvýšeným zbytkovým cukrem. Pěkně ovocitě-květinkové. Velmi příjemné bílé víno na úvod. 58 PLN

Müller Thurgau 2013, kabinet, suché, Vinařství Čech, Tvrdonice - lehce muškátové, limetka, grep, velmi dobrá harmonie zbytkového cukru a kyselinek, osvěžující, šťavnaté. Líbilo se.

Bianca 2012, polosuché, Kępa Wiślicka - víno oslovuje již krásnou zlatě žlutou barvou, ve vůni i v chuti najdeme bohatou ovocitost-broskve, mandarinky, banán, ananas, najdeme i medové tóny a díky velmi pozdnímu sběru i tóny botrytické - botrytída se zde vyskytuje díky mikroklimatu ovlivněném velkými plochami rybníků v přímém sousedství vinice. Plné a velmi elegantní víno, které lze jen doporučit. V Polsku v prodeji u vybraných distributorů za 58 PLN.

Sauvignon 2011, VOC, polosuché, Znovín Znojmo - víno, které všechny zaujalo svým výrazným aromatickým projevem po bylinkách, sušené kopřivě, květnaté louce, černém rybízu, angreštu. Velmi zaujalo.

Muškát moravský 2012, jakostní, suché, Štěpán Maňák, Žadovice - hezky udělaný muškát s dostatkem kyselin a dobrou aromatikou typickou pro tuto odrůdu. Lehké muškátové aroma, trocha grepu, čerstvě utrženého hroznu, broskev. Svěží a příjemné. Moc se líbilo.

Hibernal 2012, polosuché, Kępa Wiślicka - docela hutné, plné víno se skvělou aromatikou, vyvážené, vyzrálé. V nose i v ústech působí velmi příjemné a atraktivně, dobrá ovocitost -jablko, hruška, sušené bylinky, dosti výrazná kořenitost s dodatkem minerality. Víno působí velmi zajímavě a všem se moc líbilo. V prodeji u vybraných distributorů za 60 PLN.

Pálava 2013, pozdní sběr, polosladké, panenský sběr, Víno Židek, Popice - nádherná Pálava, která se musela líbit. I když je deklarována jako polosladká, působí dobře pitelným dojmem, cukr je dobře sladěn s kyselinkou. Víno s dobrým tělem, extraktivní. Skvělý představitel odrůdy. Víno velmi zaujalo a byl o něj zájem.

Cabernet Sauvignon rosé 2011, výběr z hroznů, polosladké, Víno Židek, Popice - nádherné rosé v překrásnými aromaty po drobném lesním ovoci, hodně jahod, malin, černého rybízu. Přes vyšší obsah zbytkového cukru víno díky dostatku kyselinek je příjemně pitelné. Zaujalo-líbilo se.

Modrý Portugal 2013, zemské, suché, Víno Škrobák, Čejkovice - trošku drsné, přespříliš kyselin, slabší tělo, aroma je výrazně ovocné. V porovnání s předcházejícími ročníky portugálu z tohoto vinařství, víno tohoto ročníku mně poněkud zklamalo a je třeba říci, že nezaujalo, jak bych očekával.

Dornfelder 2013, zemské, suché, Víno Škrobák, Čejkovice - tímto vínem Škrobák zachraňuje poněkud rozpačitý projev z Modrého Portugalu, toto víno je plnější, tělnatější, je cítit třešňová pecka, vařená povidla, špetka karamelu. Hezké, dobře stavěné červené víno s poměrně dlouhým finišem.

André 2011, pozdní sběr, suché, Znovín Znojmo - skvělé extraktivní André se spoustou ovocných aromat, ve kterých převládá ostružina, noblesní třísloviny spolu s decentní kyselinkou dělají víno harmonickým, s velmi dlouhou koncovkou. Víno zařazené do Salónu vím 2013. Moc se líbilo.

Regent 2012, suché, Kępa Wiślicka - popis výše. Vítěz degustace.

Jak je vidět z výše uvedeného, nejen červené překvapilo, ale i bílá vína našeho hostitele byla na vysoké úrovni a směle konkurovala předvedeným vínům moravským.

Na závěr ještě poznámka i pozvánka na akci PIWI 2014 - přehlídka interspecifických odrůd a Hibernal fórum, Šardice. Na této akci bude možnost seznámit se s víny z interspecifických odrůd od vinařů domácích, ale i kolegů-vinařů z Polska, Slovenska, Rakouska, Německa. Zveme na výstavu!

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5637x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5