O Víně

10.12.2013 H. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.12.2013 07:00

Světový duel vín

V sobotu 23. listopadu 2013 se v hustopečském hotelu Centro konal již počtvrté Světový duel vín.

Ačkoli o této velmi zajímavé a unikátní akci na portále Ovine.cz v minulosti padlo již několik zmínek (viz: Světový duel vín Hustopeče 2011, Duel v Hustopečích tuto sobotu!, Hustopečský duel vín mýma očima a chat), tento event nicméně zůstává dobře utajeným tajemstvím. Portál http://www.wineofczechrepublic.cz/ měl sice v rubrice Kalendář akcí zmínku o této přehlídce s odkazem na http://www.hustopece.cz/4.-svetovy-duel-vin, avšak při pokusech získat z internetových vyhledavačů podrobnější informace o vystavovaných vínech příliš neuspějete. Dozvíte se jen, že akce proběhne tam a tam, od kolika do kolika, kdo tam bude hrát a v jaké výši je stanoveno vložné, což na rozdíl od loňských 400 Kč letos činilo 550 Kč. Řeknete si: drahota! Avšak při nakouknutí do katalogu (který mi P.J. zaslal předem e-mailem), v němž zahlédnete takové špeky, o kterých se vinařskému „michelinskému" průvodci zvanému 1000 Vins du Monde (Tisíc vín světa) ani nesnilo, zbystříte pozornost. Kde jinde byste se mohli setkat s produkty od vinařů a z vinařství takového kalibru jako jsou Didier Daguenau, Nicolas Joly, Emmerich Knoll nebo Domaine Bertagna a ochutnat špičková burgundská vína jako např. Corton Charlemagne z Domaine Maratray-Dubreuil, Chambertin ročníku 2001 z Domaine Rossignol-Trapet, Henri Boillot‘s Bâtard-Montrachet či Chevalier-Montrachet, Chambolle-Musigny 1er Cru Les Amoureuses, Clos de Tart, Clos des Lambrays či další vína světového renomé jako jsou Barolo, Barbaresco, Brunello di Montalcino, Vega Sicilia, Clos de la Coulée de Serrant aj. na jednom místě?

Z úvodníku v katalogu hlavního protagonisty organizačního týmu této přehlídky, JUDr. Miroslava Hrabala, kterému tímto děkuji za jeho impromptu pozvání, cituji:

Nyní se píše rok 2013, my zde všichni ochutnáváme vína z nabídky již 4. duelu vín a po těch prvních třech ročnících, kdy proti sobě stály konkurenční odrůdy či typově příbuzné odrůdy, popř. tradiční odrůdy proti nově vyšlechtěným, jsme letos připravili netradiční souboj bílých i červených odrůd. Na jedné straně aromatické versus vína s elegancí, na straně druhé vína s finesou oproti vínům dobře strukturovaným s mohutnějším tělem. Co nás k tomu vedlo? Samozřejmě v první řade logika dělení milovníků vína obou pohlaví na příznivce aromatických bílých vín a vín s elegantním tělem, nevtíravou vůní a dlouhým závěrem. Zde jsme hrdí na podíl našich novošlěchtěnců jako je např. Pálava či Muškát moravský, ale i Aurelius aj. Rovněž u červených vín se příznivci a milovníci vín dělí na milovníky vína mohutnějšího typu, jako jsou Cabernety, Barolo, Syrah, André, Frankovka apod. s víny jak říkají s oblibou Francouzi s finesou a fragrancí - např. Pinot Noir, Merlot apod. Předložená kolekce vín umožní profesionálním vinařům, someliérům, přátelům a milovníkům vína reálné srovnávání kvality našich a světových vín. Dále ukáže úlohu terroir pro kvalitu a jedinečnost vína jako produktu přírody, zázraku přeměny čerstvých hroznů do něčeho mimořádného, do nektaru, jež v sobě nese po celou dobu své existence nepřehlédnutelné stopy původu.

Řada vín je vyrobena na principech bio-organických či v těch nejzářivějších případech biodynamických. A že jsou zde v této oblasti zastoupeni skutečně nejlepší z nejlepších, o tom se při ochutnávání určitě přesvědčíte sami. Řada velkých světových vín pochází z vinic 60-70 letých, ale i více než stoletých a tato vína zde jsou rovněž zastoupena. V jakém kontrastu je proti tomu dlouhá léta u nás zavedené klišé, že vinice starší 25-30 let je třeba vyklučit a nově osadit. A pak je pro Vás připravena lahůdka: 18 let staré bílé víno, které 17 let leželo v dřevěném sudu, letos na jaře bylo nalahvováno a ... prostě nádhera. To jsou chvíle, které musí každý vinař vnímat a srovnat se svým pohledem na výrobu vína a zažitými návyky. Víno je opravdu poznávající a vzdělávající nápoj.

A jak tato přehlídka probíhala a jaké jsou pros a cons?

Velké plus náleží organizátorům za to, že vzorky jsou pravidelně doplňovány, takže se nestane nic podobného jako na jiných výstavach, kde šampion je brzy vypitý a kdo nepřijde přesně v 10 hodin, aby jej ochutnal, tak má smůlu. V případě, že se láhev příliš populárního vzorku přece jen vyprázdní rychleji než u ostatních vín, budou další láhve stejného vzorku k dispozici po 3-hodinových intervalech, takže kdo si počká, ten se dočká...! Škoda jen, že druhá láhev Clos de la Coulée de Serrant 2009 Nicolase Jolyho nebyla otevřena předem, ale přesně s úderem 13. hodiny. Toto víno totiž potřebuje čas, aby se mohlo plně rozvinout a otevřená láhev pak vydrží čerstvá až po dobu 3 týdnů...

Za obdiv stojí také poznatek, že kromě nejposlednějšich ročníků se zde prezentovala i vína starší a nebylo neobvyklé setkat se s ročníky 2007, 2006, 2004, 2001 i 1973 (!), byť tento Pommard byl již za zenitem.

Nevýhodou pak byly tlačenice především u stánků s burgundskými víny, ať červenými tak bílými. Někteří sobečtí účastníci stáli u nalévacích pultů, které si „zprivatizovali" jako své vlastní stolky, vypili jeden vzorek a nechali si nalévat další a další, aniž by pustili ostatní návštěvníky ke zdroji. Nutno také poznamenat, že náprstková velikost jednotlivých vzorků zdaleka nepostačila k dokonalému ohodnocení vín. S úsměvem jsem si připomněla, že toto miniaturní množství vína určené k jeho posouzení je ještě menší než je v Itálii zvykem nalít před každým vzorkem k zavínění sklenky a poté odlít - tzv. avvinare... Ale budiž, organizátoři určitě mají své důvody, kromě toho, že s malým množstvím degustačního vzorku láhev déle vydrží, dalším musí zaručeně být i prevence rychlé intoxikace návštěvníků (vzhledem k tomu, že k tak malému množství plivátek nebylo často možné se v takovém davu dostat).

Další minus bych udělila přípravě katalogu, který měl sice 28 stran s atraktivní fotodokumentací, ale uvedení vín v něm (jak se obvykle v ČR stává, jedná-li se o zahraniční vína) bylo nepřehledné, neřku-li nedostačující i nesprávné, včetně četných pravopisných chyb a překlepů.

Např. tento flight (str. 5):
2010 Henri Bourgeois Etienne Henri, Sancerre F
2011 Domaine Didier Dagueneau Pur Sang Blanc Fumé De Pouilly F
2012 Saint Clair Marlborough NZ
2011 Clos Henri Marlborough NZ
2012 Serge Dagueneau et Filles Pouilly Fumé F
2011 Domaine Didier Dagueneau Buisson Renard Blanc Fumé De Pouilly F
2011 Domaine Didier Dagueneau Silex Blanc Fumé De Pouilly F

by měl správně být uvedený takto:

Etienne Henri 2010, Sancerre AOC, Domaine Henri Bourgeois, Sancerre, Francie
Clos Henri Sauvignon Blanc 2011, Domaine Henri Bourgeois, Marlborough, Nový Zéland Z Saint Clair Premium Sauvignon Blanc 2012, Saint Clair Family Estate, Marlborough, Nový Zéland
Pouilly Fumé 2012, Pouilly Fumé AOC, Serge Dagueneau et Filles, Pouilly-sur-Loire, Francie
Pur Sang 2011, Pouilly Fumé AOC, Domaine Didier Dagueneau, Pouilly-sur-Loire, Francie
Buisson Renard 2011 Pouilly Fumé AOC, Domaine Didier Dagueneau, Pouilly-sur-Loire, Francie
Silex 2011 Pouilly Fumé AOC, Domaine Didier Dagueneau, Pouilly-sur-Loire, Francie

O něco níže na stejné stránce (5) jsou informace ještě poněkud strožší - jak má například návštěvník vědět, co ho čeká v lahvi 2010 New Age? Předpokládám, že pochází z Argentiny, ale každý není vševěd, přičemž česká a moravská vína nenesou označení země původu žádná - viz:

2012 v.h. Vinařství Nešpor-Rajský Moravská Nová Ves
2011 Stern Südtirol-Alto Adige II, I
2011 p.s. Šlechtitelská stanice vinařská V. Pavlovice
2011 p.s. Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice
2012 v.h. Víno Kmeťo Modra SK
2012 Weingut Knisper Johannishof, Pfalz A
2012 Luiz Argenta Serra Gaúcha BR
2012 F.F. Coppola Director´s Cut USA
2012 res. Miguel Torres, Hemisferio CL
2011 Wild Roch Malborough NZ
2012 p.s. Vinařství rodiny Špalkovi s.r.o. Nový Šaldorf
2012 p.s. Vinařství Baloun V. Pavlovice
2011 p.s. bio Bohemia Canopus Starovice
2012 reserve Barkan ISR
2010 New Age AR

Vždyť stačí tak málo, aby byl katalog k takovéto úchvatné degustaci atraktivní, výstižný a bez překlepů nebo gramatických chyb a nevypadal jako by ho dělal nějaký diletant...

V prvním patře hotelu Centro pak jako každoročně probíhala prezentace poysdorfských vinařů Neustifter a Hauser. V těchto prostorách se dalo již lépe dýchat, ovšem nebylo možné najít místa k sezení u stolů, které byly obsazené odloženými taškami a svršky dalších bezohledných návštěvníků nepřítomných z důvodu cirkulace mezi nalévárnami v ostatních částech hotelu.

Kromě hotelové restaurace (kde se bohužel také kouřilo) bylo možné zakoupit si občerstvení v podobě uzenin, sýrů, pečiva. I ledacos teplého se našlo, pokud jste se zrovna nechtěli zdržovat v zakouřené restaurační místnosti... (je přece škoda pokazit si dojem z degustace některých tak nádherných vín!).

Co k této akci ještě dodat? Téměř 500 vzorků, z toho okolo poloviny zahraničních ze 24 zemí světa! Za tento počin náleží organizátorům a pořadatelům takové fascinující přehlídky jako je Světový duel vín Hustopeče velký obdiv a maxi díky.

Počet příspěvků v diskuzi: 6  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5606x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5