O Víně

09.10.2013 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.10.2013 07:00

Cesta přes Srebrnou Góru do Jasla

Jako každým rokem jsme se se skupinou moravských vinařů vydali na cestu na jihovýchod Polska, do hlavního města podkarpatského vinařství, do Jasla. Zde se ve dnech 31.8. až 1.9.2013 konaly tradiční Mezinárodní dny vína, v tomto roce již osmé v pořadí.

Naše cestování do Jasla se snažíme vždy zpestřit návštěvou nějakého zajímavého místa, minulý rok to byla návštěva solného dolu v Bochni, letos jsme zvolili program čistě vinařský. Naším cílem bylo místo zvané Srebrna Góra, čili Stříbrná hora. V poslední době jsem mnoho slyšel o zajímavém projektu a prvních výsledcích tohoto projektu - o vinařství Srebrna Góra na okraji města Krakova, ve čtvrti zvané Bielany. Zde na svazích výrazné vápencové vyvýšeniny, které vévodí věže kláštera řádu kamaldulů, se od roku 2010 začaly vysazovat vinice. Dnes jsou již zřetelně vidět od dálničního obchvatu A4 Krakowa na trase Katowice-Kraków-Rzeszów, těsně před mostem přes řeku Vislu.

Idea založení vinice na tomto místě se zrodila v hlavách skupiny nadšenců Mirosława Jaxy Kwiatkowskiego, Mikołaja Tyce a Michała Jancika. O lokalizaci vinice rozhodlo několik faktorů. Bylo to v prvé řadě ideální místo široko daleko pro založení vinice, historické kontexty související s tradicemi pěstování révy vinné v regionu Krakova, blízkost velkoměsta s možností následného prodeje vína jakožto lokálního produktu a taky vstřícnost převora kláštera, který nejenže přistoupil na pronájem klášterních pozemků, ale taky souhlasil s pronájmem již nevyužívaných klášterních hospodářských budov, které dnes slouží jako technologická část vinařství. V roce 2007 byla podepsána smlouva s řádem, od roku 2008 začaly práce spojené s přípravou pozemků na výsadbu a v roce 2010 proběhla samotná výsadba v počtu 53 tisíc sazenic. Takto vznikla 12 hektarová vinice na jižních svazích Srebrnej Góry, ideálně vystavená sluníčku, s půdou hlinito-kamenitou s podložím jurských vápenců, vinice má své kouzlo i díky krásnému výhledu na nivu řeky Visly a klášterní věže benediktinského kláštera Tyniec. Ideální místo pro vinohrad. V této souvislosti každého napadne, že toto místo zákonitě muselo být již v minulosti využíváno pro pěstování révy vinné pro klášterní účely. Tuto úvahu nakonec potvrdil i nález zbytků dřeva z viničních keřů z originální klášterní vinice v průběhu přípravných prací na vinohradu. Rozbory nálezu potvrdily stáří několika set let a taky tehdy pěstovanou odrůdu, kterou byla Királyleánka.

Majitelé vinice se rozhodli pro zajímavé řešení při výběru vysázených odrůd. Vinici protíná příjezdová cesta ke klášteru. Levá, 8 hektarová strana, je osázena hybridními odrůdami, z bílých je to hlavně Seyval Blanc, Johanniter, Solaris a Hibernal, z červených Rondo, Regent a Cabernet Cortis. Pravá, 4 hektarová strana, je tvořená vineferami, kde najdeme Ryzlink rýnský, Tramín, Pinot gris, Auxerrois, Chardonnay, Zweigeltrebe, Pinot noir. Odůvodnění této kombinace je prosté, jak nám vysvětlil majitel pan Kwiatkowski - klimatické podmínky nejsou v této klimatické zóně zrovna ideální, a tak hybridní odrůdy jsou základem a určitou jistotou pro každoroční sběr, kdežto vinifery jsou určitým bonusem navíc v případě dobrých ročníků.

První sběry proběhly v roku 2012, bylo sklizeno 20 tun hroznů, z nichž bylo získáno 12 tis. litrů vína. Cílová produkce činí cca 110 tun ovoce a cca 70 tisíc litrů vína (asi 90 tis. lahví). Vinařství se snaží o co nejvyšší kvalitu suroviny a co možná nejvyšší jakost vína. Kvalitní vybavení technologiemi, zkušenosti enoložky vinařství paní Agnieszki Wyrobek-Rousseau, absolventky enologie ve francouzském Montpellier a taktéž kvalitní vedení vinice pod vedením pánů Marka Szymczychy a Damiana Małka dávají záruku, že se dílo bude dařit. Je třeba říci, že po shlédnutí vinice a následné degustaci produktů vinařství, je začátek více než slibný.

Co jsme ochutnali?  

Cuvée 2012, suché, Winnica Srebrna Góra sp. z o.o., Kraków
Johanniter 40 %, Hibernal 35 %, Solaris 25 %
Jemné aroma s dominujícím Hibernalem, aroma se rychle rozvíjí, je cítit zelené jablko, citrón, citrus, dotek meruňky s trochou lipového květu. Chuť svěží, řízná, dobrá kyselinka skvěle propojena s lehkým zbytkovým cukrem. Dobrá harmonie. Jakoby ve víně bylo cítit vápencové podloží. Dochuť celkem dlouhá, minerální, ovocně kyselkavá. Hezké cuvée, vhodné do gastronomie. Chutnalo všem přítomným.
Alkohol: 13,0 %
Kyseliny: 7,3 g/l
Zbytkový cukr: 8,6 g/l

Seyval Blanc 2012, suché, Winnica Srebrna Góra sp. z o.o., Kraków
Angreštové aroma s doplňkem zralých jablek a taky květovými aromaty - jasmín, akát. Vše doplňuje vůně včelího vosku. V ústech překvapivě plné, hutné, s výraznější kyselinkou, s převládajícím akcentem medu, zralé hrušky a prosluněné letní louky. Vysoký alkohol nevadí, snad jen hezky rozehřívá. Dlouhá dochuť minerálně-květová, na jazyku zůstává zralá broskev. Hrozny sbírány 27.9.2012. Víno s dobrým potenciálem zrání, s odhadem 3-4 let. Hezké bílé víno severního typu.
Alkohol: 14,3 %
Kyseliny: 7,1 g/l
Zbytkový cukr: 2,3 g/l

Chardonnay 2012, suché, Winnica Srebrna Góra sp. z o.o., Kraków
Hezké aroma exotického ovoce (mango), hrušky, mandarinky, broskev, mnoho květů, trocha chlebovinky, navíc špetka muškátových tónů. V chuti mnoho ovoce - jablka, citrusy, ananas, vše krásně zralé a voňavé, k tomu osvěžující kyselinka. Velmi dlouhé víno s minerálním finišem. Velmi elegantní Chardonnay. Hrozny sbírány 27.9.2012. Krásné víno pro gastronomii.
Alkohol: 12,1 %
Kyseliny: 6,4 g/l
Zbytkový cukr: 0,4 g/l

Hibernal 2012, polosladké, Winnica Srebrna Góra sp. z o.o., Kraków
V nose hodně broskve a meruňky, také hodně bylinek-tymián, máta. V ústech hezká vyváženost kyselin a zbytkového cukru, převládají ovocné tóny-jablko, broskev, ananas, kivi. Svěží, velmi příjemné, dobře stavěné víno, navíc velmi dlouhé, ovocně-bylinkové. Hrozny sbírány 1.10.2012.
Alkohol: 12,8 %
Kyseliny: 6,7 g/l
Zbytkový cukr: 22,7 g/l

Rondo 2012, suché, Winnica Srebrna Góra sp. z o.o., Kraków
Víno s velmi intenzivní barvou. Ve vůni silně ovocité s převládajícím lesním ovocem, k tomu višně s peckou, třešně, je cítit i určitá zemitost. Hodně extraktivní víno, pikantní, atraktivní. Sběr 7.9.2012 (!), macerace 7 dnů, fermentace v ocelovém tanku.
Alkohol: 11,5 %
Kyseliny: 6,0 g/l
Zbytkový cukr: 0,4 g/l

Regent 2012, suché, Winnica Srebrna Góra sp. z o.o., Kraków
Regent 90 %, Cabernet Cortis 10 %
Skvělá barva, velmi hluboká, inkoustová, s tenkou prosvítající tmavě fialovou vrstvičkou. Víno s bohatým aromatem černého lesního ovoce-borůvka, ostružina, trocha aronie, je cítit vlhkou lesní půdu, lanýže. Špetka papriky mi nevadí. V chuti stejně bohaté jako ve vůni. Tělo je pevné, dobře komponované. Chuť docela jemná, sametová, po čase se vynořují dosti výrazné taniny, ale bez zbytečné agrese. V ústech převládá opět borůvka, k tomu černá třešeň, mandle, ve finiši čokoláda, višně v čokoládě. Parádní víno s potenciálem, s dobrým uplatněním v gastronomii. Sběr 21.9.2012. Macerace 12 dnů.
Alkohol: 13,6 %
Kyseliny: 6,0 g/l
Zbytkový cukr: 0,6 g/l

Cabernet Cortis 2012, suché, Winnica Srebrna Góra sp. z o.o., Kraków
Bohaté ve vůni, bohaté v chuti. Připomíná svým charakterem vína jižního typu. Vůně s akcenty dubového sudu-vanilka, připálené mléko, k tomu docela silná dávka ovocných aromat-černý rybíz, taky pepř a červená paprika. V chuti ještě poměrně drsné, hodně bečky a ovoce - rybíz, višně, maliny. Víno potřebuje zrát, ale už teď se jeví jako skvělé červené víno. Jsem na něj zvědav za rok. Snad ještě bude. Sběr 25.9.2012. Macerace 14 dnů. Zrání půl roku v dubovém sudu. Výborný potenciál zraní. Víno s velkými možnostmi v gastronomii.
Alkohol: 13,6 %
Kyseliny: 6,4 g/l
Zbytkový cukr: 1,0 g/l

Info o vinařství: http://www.winnicasrebrnagora.pl/. vč. Fotogalerie

A ještě k VIII. Mezinárodním dnům vína v Jasle, které bylo našim hlavním cílem. Dobře zorganizovaná akce prezentující hlavně polské vinaře z oblasti Podkarpatí, oblasti průlomu Visly a malopolské oblasti. Doporučuji tuto akci všem, kteří mají zájem o seznámení s polskými vinaři a jejich víny. Do Jasla jezdím pravidelně už čtvrtým rokem a tak mohu z povzdálí sledovat vývoj vinařství u našich severních sousedů. Polské vinařství urazilo za tu dobu kus cesty ke kvalitním vínům, je vidět úžasné odhodlání a chuť poprat se s klimatickými podmínkami, výrobou vína z převážně hybridních odrůd, ale hlavně s nedostačující legislativou a někdy až šílenými právními překážkami ze strany úředníků. Je zde vidět i chuť spolupracovat s vinaři z ČR, připravují se do budoucna společné projekty, které umožní oběma stranám pracovat lépe právě s PIWI odrůdami a porovnávat vína z hybridních odrůd mezi sebou formou společných výstav a soutěží. Osobně si myslím, že o polských vínech ještě uslyšíme, přinejmenším u příležitostí chystané společné výstavy „PIWI odrůdy v Polsku a na Moravě" a soutěži o nejlepší víno z odrůdy Hibernal, která se chystá na červenec příštího roku. Zveme už teď na tuto akci do Šardic.

1-20 | 21-40 | 41-60 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5868x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5