O Víně

02.10.2013 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.10.2013 07:00

Degustace v Ústí nad Labem - vinařství Korábovi, Boleradice

Dne 19. září 2013 jsme přivítali v Klubu přátel vína Ústí nad Labem další vinařství. Již potřetí mezi nás zavítalo vinařství Korábovi, premiérově ho však představil vinař Petr.

O vinařství se psalo na těchto stránkách i jinde už několikrát, takže zájemci si mohou počíst a já se hned začnu zabývat průběhem degustace.

Vzhledem k tomu, že Jarda byl na školení, přípravu jsme s Mírou museli zmáknout sami, ovšem za obětavé pomoci kamarádů Hanky a Petra. Vinař Petr se trochu zdržel na nejdelším parkovišti v Evropě D1, ale degustace nakonec začala jen s drobným zpožděním. Rozlívali jsme jen ve dvou, takže práce bylo habakuk, ovšem velmi hezky shrnul průběh degustace Tomáš Kříž, takže bych ho s jeho vědomím a dovolením ocitoval:

Tak dnes ochutnávka vinařství Koráb z Boleradic.
Sympatický Petr Koráb nám představil vína velice zajímavá, ba dokonce vybočující z řady. Zakládají si na "tradici", "stáří vinic" (např. výsadba Dukejského se traduje k roku 1934), "šetrném zpracování hroznů" a samozřejmě "šetrném zacházení s hrozny již na vinici"... Upřímně, věřím jim to! To, co jsem dnes měl příležitost ochutnat a během degustace vyslechnout, svědčí o tom, že Korábovi mají při nejmenším svoji vlastní filozofii a víru v to, jak se chovat k přírodě a jakým způsobem vína tvořit. Nakvášení vín (i bílých odrůd) alespoň krátce na slupce, spontánní kvašení, čiření vína ano, ovšem bez následné filtrace (občas přes křemelinu), školení na většinou akátových sudech (sem tam dubových) při "v rozumnou dobu" přečerpání na keramické tanky- toť, zjednodušeně, způsob, jakým Korábovi vína přivádějí na Svět. Experimentů se taktéž nebojí. Dnes jsme ochutnali velice zajímavé "Oranžové víno" z odrůd Tramín červený a Ryzlink vlašský [90/10 %] (z bílých hroznů macerovaných po delší dobu na slupkách), které oplývalo plnou chutí a vyšším obsahem tříslovin, než je tomu u vín "klasicky bílých"...také jsme si nabídli víno krášlené na kvasnicích bez přídavku síry - upřímně nekoupil bych si, ale zajímavé bylo každopádně - nebo likérové víno "černé starosvětské" z odrůdy Frankovka, ale s přídavkem destilátu a následnými 18 % zbytkového alkoholu.
Z degustace mám o jeden pozitivní a motivační zážitek více a všem příznivcům vína doporučuji Korábovi minimálně přechutnat, lépe pak navštívit při dovolené nebo prodlouženém víkendu na Moravě.

Já bych ještě přidal tyto postřehy:

Na Petrovi je velmi sympatické, že vždy říká: Já to dělám takto, takhle se mi to líbí, tohle se mi osvědčilo. Nikdy neříká, že zastánci moderních metod jsou hlupáci, neshazuje jejich vína a postupy, on to prostě jen dělá jinak.

Stran sudů mi utkvělo, že jich nechá několik udělat z višňového dřeva, které získal. Co z toho vzejde si musíme počkat ještě několik let.

Povídání doplnily pěkné fotografie, které promítal. S jednou dokonce vyhrál jakousi soutěž a cena stála za to - deset hodin aquaaerobiku v Praze, takže jí s díky věnoval známé.

Některé vinice jsou vlastní, jiné si pronajímají. Petr pobavil formou vyžadované úhrady, většinou pronajímatelé požadují určité množství láhví zdarma. Pouze jedné dámě se upil manžel, tudíž alkohol jí nesmí přes práh a požaduje bonboniéru.

Mně asi nejvíc chutnalo Veltlínské zelené a všechna červená vína. Měli jsme možnost ochutnat též čaj z vinných listů a měsíčkovou mast s přídavkem hroznových jadérek.

Celá degustace byla nesmírně příjemná, pohodová, účastníci byli spokojeni.

Vítěznou lahev získal opět Míra Bělík, takže ho asi z losování pro příště vyřadíme, aby dostal šanci někdo další.

Závěrečný prodej byl též solidní, opět se dohadovaly návštěvy ve vinařství, dovolené, nákupy. Bylo vidět, že vinařství Koráb účastníky oslovilo.

Degustaci opět hodnotím jako velmi povedenou a návštěvu vinařství mohu pouze bezvýhradně doporučit.

 
   Název   Velikost 
  degulist_koráb 1.pdf   64.7 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4589x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5