O Víně

21.12.2012 TýKej Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 21.12.2012 07:00

Tramíny kolem nás - degustace Sommelier klubu Podskalák

Ve čtvrtek 1. listopadu 2012 milovníci vín a příznivci Sommelier klubu Podskalák opět zavítali do restaurace Savana v ústecké ZOO. Na koštlistu bylo celkem 13 vzorků odrůdy Tramín červený. Více v následující reportáži.

Šlo totiž o další ze seriálu srovnávacích degustací. Smyslem takových akcí je představit a přechutnat vzorky vín dané odrůdy z různých koutů České republiky i ciziny a udělat si tak představu o tom, jak odlišnosti v klimatických podmínkách či půdním složení ovlivňují výsledný charakter moku.

Úvodní slovo Péti Klapálka bylo tentokrát obsáhlejší. Rozhodl se totiž program obohatit o sommeliérský minikurz vinařské gramotnosti na téma „organoleptické vlastnosti vína - vůně a čich".

Sama teorie je značně obsáhlá, a proto zmíním jen ty nejpodstatnější body.

(Předem odborníky upozorňuji, že cílem není poučovat ani poskytovat velehodnotné informace - vkládám články i na náš klubový portál, kde si je pak mohou přečíst zájemci o vinařskou gramotnost z řad úplných začátečníků. Omlouvám se tímto, že článek není tak špičkový, jak by si leckteří představovali a také se omlouvám těm, kteří v takových reportážích vidí pokles úrovně jinak výborného portálu.)

Vůně vína se rozdělují v principu na tři základní skupiny:

Primární vůně - jsou zpravidla aromata, která charakterizují odrůdu a odráží se v nich ovocné, květinové a rostlinné tóny. Tyto vůně se vyvíjejí už při zrání hroznů.

Sekundární vůně - vznikají při fermentaci vín. Vyhodnotíme je při mírném rozkroužení vína na sklence a následném přičichnutí. Můžeme z nich leccos vyvodit o způsobu výroby vína, například aroma kvasinek u vín sur lie.

Terciální vůně - vznikají při dalším školení vín a rozeznáme je až po napití, kdy víno v ústech provzdušníme a přes nosohltan vnímáme uvolněné vůně. Nejdříve však musíme víno nechat tzv. „nadechnout". Je tak možné objevit například tóny nazrálosti nebo dřeva, které jsou typické pro barikovaná vína.

Schopnost rozlišovat jednotlivé vůně a přípachy ve víně, kde bývají často překryté a zkombinované, není jen výsadou zkušených degustátorů. Milovník vína brzy zjistí, že je podstatné si jednotlivé vjemy uvědomit, zapamatovat a mozek pak zareaguje vypuštěním konkrétního názvu. Tento proces se dá naučit, stejně jako naučení textu či přivlastnění jiných vědomostí. Je to dřina, ale nejlepší způsob jak toho dosáhnout je zkrátka víno poznávat a pít.

Kvalitu čichu velmi výrazně ovlivňuje kouření, práce v prostorech s vyšším pachovým zatížením, nebo třeba i nadměrná konzumace kávy.

Petr nelenil a donesl v rámci praktické zkoušky sadu kvalitních vonných esencí. Měli jsme tak možnost vyzkoušet si test rozpoznávání vůní přímo na místě.

Z nabídnutých esencí - fialka, švestka, zelená paprika, čokoláda, lískový oříšek, pepř, korek, karamel a maliny - hosté dosáhli průměru 4 až 5 správných odpovědí, což je na poprvé velice slušný výkon.

Nyní k jednotlivým degustovaným vzorkům:

Gewürztraminer, polosladký - Donauherbst (Maďarsko)
- jako zavíňovací vzorek padla volba na tento maďarský tramín, který byl příjemně pitelný, jemný, ale celkový dojem byl jednodušší.

Tramín červený 2010 pozdní sběr, polosuché - Vinařství Petr Skoupil (Velké Bílovice, ČR)
- ve vůni květnatý tón fialky, příjemně pitelný, hedvábně jemný.

Gewürztraminer QBA 2011, polosuché - Michel Schneider (Pfalz, Německo)
- zde jsme nalezli ovocité tóny liči. Mě osobně příliš neoslovilo, na tramín bylo příliš jednoduché, bez charakteru.  

Tramín červený 2010 odrůdové jakostní, polosladké - Vinařství Lednice
- příjemně povedený tramín s typickými tóny čajové růže a s příjemnou kyselinkou v chuti, která se postarala o líbivou šťavnatost.

Gewürztraminer AOP Alsace 2011, polosuché - Laugel Marlenheim (Alsace, Francie)
- překrásný tramín s vůní růžičky doplněnou o tóny skořice a dalšího koření. Velmi jemný až sametový dojem, chuť podmanivá se středně dlouhou perzistencí a příjemným zbytkovým cukrem.

Tramín červený 2010 pozdní sběr, polosladké - Michael Kubík (Velké Bílovice, ČR)
- byla zde cítit už lehká nazrálost a medovinka a to jak ve vůni, tak v chuti. Přesto docela hezké víno. Nevýhodou přísné řízenky, jakou používá Michael Kubík je fakt, že vína nemají potenciál delšího nazrávání na láhvi. Je tak doporučené brzké vypití.

Tramín červený 2011 pozdní sběr, polosladké - Milan Bauman (Velké Bílovice, ČR)
- jeden z překrásných tramínů, které vinařství Milana Baumana nabízí. Tón růže je nezaměnitelný a vyšší zbytkový cukr víno předurčuje například ke snoubení s nějakým sladším dezertem.

Tramín červený 2009 výběr z hroznů, polosladké - Réva Rakvice
- poměrně tuctový tramín, ani neurazil, ani nenadchnul. Už byla cítit i určitá nazrálost.

Tramín červený 2011 pozdní sběr perlivé, polosladké - Milan Bauman (Velké Bílovice, ČR)
- velice zajímavý a úspěšný počin Milana Baumana. Tiché víno, které se následně nasytilo oxidem uhličitým. Tóny meruněk a bílých broskví v kombinaci se zbytkovým cukrem, který doplňuje příjemná kyselinka a bublinky z tohoto vína dělají ideální pití k letním radovánkám u bazénu či základ pro osvěžující drinky.

Tramín červený „Dubový sud" 2011 pozdní sběr, polosladké - Milan Bauman (Velké Bílovice, ČR)
- V současné době asi můj nejoblíbenější tramín a doufám, že se ho ještě dlouho nepřepiji. Tenhle tramín totiž zrál několik měsíců na dubovém sudu (ale ne barrique!), ze kterého se do vína extrahovaly aromatické a extraktivní látky. Ty vínu dodaly jedinečnou chuť zejména po hřebíčku. Je tak velmi osobitý a odlišný od ostatních tramínů, což působí dvěma směry. Jedněmi je zatracován jako netypický, druhými je zbožňován jako rarita. Tak či tak, z prodejních pultů při výstavách mizí mezi prvními.

Tramín červený 2010 pozdní sběr, polosladké - Lahofer (Dobšice u Znojma, ČR)
- medovinka v kombinaci se šťavnatou kyselinkou, která vínu dodává šmrnc. Co může být lepšího? Jednoznačně nadchnul.

Gewürztraminer 2011, Spec. Late Harvest, sladké - Robertson Winery (JAR)
- v chuti už značně dominuje med, těžko tak tady můžeme rozebírat nějakou vinnou charakteristiku. Jako doprovod dezertů či aromatických sýrů jde o libůvku.

Tramín červený 2011 výběr z bobulí, sladké - Lahofer (Dobšice u Znojma, ČR)
- ve vůni medovinka příliš nevynikala, v chuti ale dominovala. Jako sladká tečka za slavnostním menu více než adekvátní.

Závěrem se samozřejmě losovalo jedno číslo vstupenky, které vyhrálo víno z koštovaných vzorků dle vlastního výběru. Velice mě potěšilo, že se štěstí po dlouhé době usmálo zase na mně. Sáhl jsem s radostí pro lahvinku francouzského Gewürztramineru z oblasti Alsace.

Celkově hodnotím ochutnávku jako parádně vyvedenou a vřele doporučuji najít si někdy čas a zavítat.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4591x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5