O Víně

13.05.2010 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.05.2010 07:00

Vína Jerez Xerez Sherry

Představení Andalusie s vybranými vzorky sherry v pražském hotelu Thalia

Seminář konaný v hotelu Thalia (duben 2010) pořádala agentura Extenda (podporující andaluské produkty) a proto úvodní slovo patřilo řediteli pražské kanceláře panu Luisi Vizuetovi a následovala prezentace vedená paní Dipl.WSET Helenou Baker s průvodní ochutnávkou 7 (statečných) vzorků cherry. Po degustaci a výkladu byl malý raut s možností ochutnávky nejen dalších vybraných sherry, ale hlavně některých gastronomických tapas z Andalusie jako Aceitunas y ajos /olivy a česnek/, Tabla de embutidos: chorizo, salchichón, lomo, jamón y Pan con tomate/ uzeninový talíř: chorizo (papriková klobása), salám salchichón, hřbet lomo a šunka jamón podávané s rajčatovým chlebem, Pate de fois gras/ paštika z foie gras (s květem řeřichy a rozinkou), Croquetas de pollo y jamón serrano/bramborové krokety s kuřetem a šunkou jamón serrano/, Tortilla de patatas/bramborová omeleta/ nebo studená polévka Gazpacho.

Andalusie

Andalusie se mnohdy označuje jako most mezi kontinenty, brána do Evropy, průsečík velkých kultur či místo setkání mezi moři, neboť leží v místech, kde se Atlantický oceán setkává se Středozemním mořem. Území Andalusie zaujímá rozlohu 87 597 km2, tedy něco přes 17 % celé územní rozlohy Španělska, což je o málo více (9 tis.km2)než má Česká republika. Oblast se díky rozmanitosti krajiny a zeměpisného reliéfu může pochlubit různorodými přírodními scenériemi, mezi které se řadí teplé údolí řeky Guadalquivir, hustě zalesněné kopce, krajina vulkanického původu jako poušť Taberna nebo zasněžené vrcholky pohoří Sierra Nevada. Země se stále více stává známá nejen jako země vína, ale i golfové turistiky a mnozí si nemohou vynachválit krásné počasí v jarním období, kdy kvetou pomerančovníky a jejich až opojnou vůni, která vás všude provází.

Původ názvu Sherry

Sherry alias Jerez či Xéréz je pojmenováno podle stejnojmenného města, kde historie výroby tohoto nápoje má již více než 3 tisíciletou historii (tedy nesrovnatelně starší než Portské). Tartesané přivezli do Andalusie vinnou révu (i když na severu Španělska již dávno révu pěstovali Keltové), pak zde působili Řekové, Kartaginci, Římané, Gótové, Maorové a teprve ve 13.st. Křesťané. Féničané založili město Xera (Jerez), které Řekové nazývali Zera, později Římany zvané „Seretensis" (Ceretium), Góty Ceret a Araby od 8.st.n.l Sherish (Sheriz), což je základ dnešního názvu sherry (francouzsky Xeréz resp. španělsky Jerez).

Historie

V roce 711 ovládli Španělsko Arabové a jejich nadvláda v Jerezu trvala více než pět století. Jerez zůstal během tohoto období stále důležitým střediskem výroby vín navzdory koránu zakazujícímu požívání alkoholických nápojů. V roce 966 se kalif al-Hakam II. rozhodl zničit tamější vinice z náboženských důvodů, i když to byli právě Arabové, kteří přivezli první destilační přístroje a techniky dolihování vína, protože jej svobodně požívali. Na rozhodnutí o vytrhání vinné révy Jerezané odpověděli, že hrozny se používají na výrobu rozinek pro výživu vojsk ve svaté válce a tak se nakonec vytrhala jenom třetina vinic.

Samozřejmě až do r.1894 kdy přišla pohroma při napadení evropské révy Phylloxerou resp. Mšičkou révokazem se sherry vyrábělo z vícero odrůd (Palomino však převládalo již tehdy) a to nejen bílých, ale i modrých. Dnes pro výrobu slouží pouze 3 odrůdy, kde převažuje odrůda Palomino (var.Fino a Jerez)-místně nazývaná „Listán", dále aromatická odrůda Moscatel a Pedro Ximénez značené často P.X.(dosahuje vysoké cukernatosti až 13 °Baumé) - slouží pro doslazení.

Současnost

Přes 25 tisíc pěstitelů některé sdružených do 7 družstev ( pěstují 38% produkce) , jiných do 40 vinařství, dodávají své hrozny pro výrobu sherry. Avšak pouze 63 sklepů z 97 registrovaných mají značku pro vývoz a právě tyto Bodegas Crianza Expedition jsou finální exportéři :

AECOVI-JEREZ
ÁLVARO DOMECQ
BODEGA DE LOS INFANTES ORLEANS-BORBÓN
BODEGA GUTIÉRREZ COLOSÍA
BODEGA LA SEÑORA
BODEGA WILLIAMS & HUMBERT
BODEGAS 501 DEL PUERTO
BODEGAS ALMOCADEN
BODEGAS ARGüESO
BODEGAS BARBADILLO
BODEGAS BARÓN
BODEGAS DOMECQ
BODEGAS EL MAESTRO SIERRA
BODEGAS FUNDADOR PEDRO DOMECQ
BODEGAS GARVEY
BODEGAS GONZALEZ BYASS - TIO PEPE
BODEGAS HARVEYS
BODEGAS HIDALGO- LA GITANA
BODEGAS J. FERRIS M.
BODEGAS JOSE ESTÉVEZ
BODEGAS LA CIGARRERA
BODEGAS OSBORNE
BODEGAS SANDEMAN
BODEGAS TERRY
BODEGAS TRADICIÓN
BODEGAS URIUM
BODEGAS VALDIVIA DE CADIZ
BODEGAS XIMÉNEZ-SPÍNOLA
BODEGAS Y BEBIDAS SUR DE ESPAÑA
BODEGAS ZOILO RUIZ - MATEOS
C.A.Y.D.S.A.
CARBAJO RUIZ
CAYETANO DEL PINO Y CÍA.
COOP. NTRA. SRA. DE LAS ANGUSTIAS
DELGADO ZULETA
DESTILADORES Y BODEGUEROS
DIOS BACO
ELÍAS GONZÁLEZ GUZMÁN
EMILIO HIDALGO
EMILIO LUSTAU
FEDERICO PATERNINA
FRANCISCO YUSTE BRIOSO
GONZÁLEZ OBREGÓN
GONZÁLEZ RICO HNOS.
JOSÉ TEJERO MORENO
JUAN C. GRANT
LUIS CABALLERO
MIGUEL SÁNCHEZ AYALA
PEDRO ROMERO
REY FERNANDO DE CASTILLA
ROMATE
S.C.A. COVISAN
VINICOLA SOTO
VIÑA LA CALLEJUELA

Veškeré sklizené hrozny v kategorii Zona Crianza jsou z „trojúhelníku" měst Jerez (65 %), Sanlúcar de Barrameda a Puerto de Santa María. Celkové zásoby jsou uloženy ve 520 tisících sudech (tj. 260 mil. litrů) v celkem 97 sklepích, které jsou rozděleny do 3 skupin:

♦ Crianza y Expedition (Jerez (38), Sanlúcar (19), Puerto (6))
♦ Crianza y Almacenado (Jerez (6), Sanlúcar (12))
♦ Bodegas v Zona de Producción (okrajové 3 % produkce v 16 sklepích)

Regulado

Hlavní zásady určuje pro první chráněnou původní oblast D.O. Jerez vinařský zákon z r. 1935, kde hlavní zásady jsou: kontrolované pěstování a 3 vybrané odrůdy, způsoby vedení (na tažně či očka), max. výnosy 80 hl/ha tj. cca do 9 t/ha, výlisnost samotoků 70 l/100 kg hroznů, min. doba zrání 3 roky v dubových sudech „Botas", fortifikace atd.

Terroir

Teplé podnebí s teplotami v létě až do 40 °C a kolem 300 slunečních dní v roce, kdy v zimě teploty zůstávají nad nulou (4 °C). Roční úhrn dešťových srážek je kolem 620 l/m2, významné proudění, kdy vítr od západu „poniente"přináší vlhkost a vláhu (mořský) a naopak „levante" od jihovýchodu suchý vzduch. Velké rozdíly najdeme ve složení půdy od zcela bílé (Albariza) s vysokým obsahem slínů tvořené křídou a vápencem (až 80 %), přes velmi vápenité (40 % pórovitý vápenec), lehce vápenité (do 20 %) až po humózní v údolích (pěstování obilí). Právě půdy Albarizas jsou nejvhodnější díky porézním vlastnostem vápence, který udržuje potřebnou vláhu v kořenovém systému a bílá tvrdá kůra odráží slunce a chrání půdu před vyschnutím.

Technologie

Sklizeň začíná v polovině září, kdy povětšinou ručně sebrané hrozny do nůší (arroba) nebo plastových přepravek (12-18 kg) převážně odrůdy Palomino Fino (velmi nízká kyselost do 3,7 g/l a střední cukernatost (11 °Bme)) nebo Palomino de Jerez (o něco větší kyselost do 4 g/l) se na savé podložce a za přítomnosti horkého vzduchu (tradičními metodami na trávě a sluníčku) zbavují vody (min.2 dny) a následně opatrně lisují, aby vznikl samotok. Tradiční metodou bylo sešlapávání, dnes speciálními pneumatickými lisy (podmínkou je omezená výlisnost do 70 l/100kg). Mošt putuje do nerezových sudů nebo otevřených tanků ( na 40 tisíc litrů) a prochází fermentačním procesem při teplotě 22-26 °C po dobu až 12 týdnů. V prvních 3 dnech dochází k bouřlivému kvašení vlivem divokých kvasinek S. apiculatus a po týdnu se přidávají ušlechtilé kvasinky S. ellipsoideus. Následuje dlouhé období, kdy se vytváří speciální flor(vinný květ) na povrchu, který je vytvořen z přirozených kvasinkových kultur a chrání víno před oxidací. Jsou to 4 druhy kvasinek, kde převažuje Sacharomyces Beticus (76 %) a S. montuliensis (17 %). Flor se vyvíjí cyklicky, kdy v jarní době vrcholí a začátkem léta mizí, aby se objevil opět na podzim a zanikl až v zimě (navíc je silně ovlivněno terroire zejména slaným vzduchem od moře, který posiluje jeho tvorbu). Takto vzniká mladé víno úplným prokvašením cukru (na rozdíl od portského) s obsahem alkoholu přes 12 %.

Nyní nadchází nejdůležitější část výroby, kdy se kvalitativně vyhodnotí všechny vzorky vína podle starého systému „raya" (čárek). Nejdříve se rozhodne podle kvality jestli víno bude zrát dále pod florem, kdy se dolihuje na 15 % alk. (lehčí vína) a nechá zrát dále pod florem tzv.biologickou (reduktivní) metodou na sherry FINO (příp.Manzanillas či Amontillados) a označí se čárkou nebo jestli poslouží pro výrobu těžších vín (označí se kroužkem dříve dvěma čárkama), kdy se doplní brandy a fortifikuje na 17 % (čímž kvasinky tvořící flor odumřou), aby zrálo oxidativní metodou za přístupu vzduchu v tzv.criaderas na sherry OLOROSO (voňavé). Vína, která se nepovedou (tři čárky) projdou destilační kolonou a vzniklé brandy slouží pro fortifikaci výsledných cherry. Obecně lze poznat druh sherry již podle barvy (do jantarové jsou Fina) a obsahu alkoholu. Zrání probíhá ve vypálených dřevěných sudech z amerického dubu na 600 litrů (nejsou zcela plné, zpravidla jsou zaplněny z 5/6 tj. 500 l vína) po dobu 6-8 měsíců ve sklepích (bodegas). Tak získáváme II.stupeň hodnocení, kdy podle kvality potvrdí sklepmistr buď Fino (k čárce přidá ocásek vznikne „Palma") nebo jej nepotvrdí a přeškrtne čárku tj.Palo Cortado (velmi vzácná a drahá) eventuálně u Olorosa potvrdí svislou čárkou v kroužku. Dříve se každé Sherry označovalo ročníkem, ale protože poptávka zejména v Anglii explozivně narůstala začalo se od r.1830 se systémem Solera v criaderas (jesličkách). Jde o dynamický systém, při němž se metodicky míchají vína s různou dobou zrání. Tento proces zrání vyžaduje přesné uspořádání vín ve sklepě v závislosti na stáří, čímž vznikají tzv. „criaderas". Na každou řadu „soleras" (sudy ležící na zemi) se pokládají různé řady „criaderas" tvořené stanoveným počtem sudů. Řada s nejstarším vínem leží na zemi, z tohoto důvodu se nazývá "solera", na ni se v závislosti na svém stáří pokládají další řady „criaderas", které jsou podle stáří také číslovány (1. „criadera", 2. „criadera" atd.) a nejmladší víno je v horní řadě sudů. Když se postupně každoročně odebírá ze spodní řady soleras tzv."saca" (tvoří 1/5 až 1/3 obsahu sudu), která se plní do lahví, tak se poloprázdné sudy doplní vínem („rocios") z řady nad ní tzv.1 st. criadera, ta se zase doplní z řady nad ní 2. st. criadera atd.(bývá 4-7 řad nad sebou). Tento postup vede během zrání vína k tomu, že „solera" představuje směs vín ze sklizní, které odpovídají počtu navršených řad. Proces odběrů „sacas" a doplňování „rocíos" vína v systému „solera" se nazývá posouvání řad „correr escalas". Takto mohou Finos a Manzanillas projít za tři roky (min.doba zrání) až 14 criaderas (tzn. až 4 odběry ročně). Běžná sherry se tak prakticky získávají z tisíce různých sudů, Fino řádově ze 300 sudů a špičková sherry z méně než 18 různých sudů. Po zrání vína systémem solera se opět vína ještě hodnotí a oceňují (venenciadoři speciální odměrkou odebírají vzorky a nalévají bravurním stylem do sklenek catavinos) a před plněním do lahví se „saca" klarifikuje, stabilizuje (vymražováním) a filtruje.

Sherry a zdraví

„Penicilín léčí nemocné, Sherry křísí zemřelé", napsal na soudek jednoho vinného sklepa v Jerezu slavný držitel Nobelovy ceny Alexander Fleming. V Evropě bylo víno sherry ceněno díky svým terapeutickým a antiseptickým vlastnostem už v raném novověku, kdy se dokonce používalo v boji proti zhoubnému moru. Zároveň bylo během řady let používáno jako domácí prostředek proti nejrůznějším neduhům. Při nachlazení se pila jedna sklenka sladkého sherry smíchaného se žloutkem, jako lék proti anémii se pak užívalo půl sklenky vína sherry s dvěma žloutky. Tyto léčebné vlastnosti a lidová tradice, zvláště v místě jeho původu, vedly k tomu, že požívání sherry bylo vždy ztotožňováno se zdravým a dlouhým životem. Lidová moudrost byla nakonec potvrzena i vědecky. Výzkumný tým lékařské fakulty Sevillské univerzity publikoval v prestižním časopise „Journal of the Science of Food and Agriculture" studii dokazující, že mírné požívání vína sherry významně snižuje celkovou hladinu cholesterolu v krvi. K celkovému snížení hladiny cholesterolu o 24 a 30 % dochází díky poklesu „špatného" cholesterolu (LDL) a úměrnému zvýšení hladiny „dobrého" cholesterolu (HDL). V uvedeném pokusu pocházely všechny druhy vín z odrůdy zvané Palomino, proto studie vedená lékaři Félixem Lópezem Elorzou a Juanem Miguelem Guerrerem Montávezem dochází k následujícímu závěru: „je pravděpodobné, že změny hladiny cholesterolu způsobují jisté složky přítomné v těchto hroznech". Výzkum shrnuje, že vína Sherry a Manzanilla „by měla být zahrnuta na seznam vín, která mají při mírném požívání fyziologické zdraví prospěšné účinky", v případě vín sherry jde zhruba o 1 ml denně na 1 kg hmotnosti konzumenta, například osoba vážící 80 kg by mohla denně vypít 80 ml.

Kategorie druhů Sherry

Rozlišujeme tedy kategorie podle technologie zrání vína (reduktivní nebo oxidativní), podle zbytkového cukru od suchých po velmi sladká a podle stáří:

suché sherry

Fino: alk.15-17 %, zbytk.cukr do 1 g/l, celk.kyselost do 3,5 g/l, nízký obs.glycerolu (do 1g/l)
Manzanilla
: Fina nebo Pasada s obdobnou analytikou jako u Fino
Amontillado (zraje 10-15 let), alk.16-22 %, zbytk. cukr i obsah kyselin do 5 g/l, čajová. barva
Oloroso (seco) vyšší mahagon.barva jinak analytika jako Amontillado, ale s vysokým obsahem glycerinu (přes 6 g/l)
Palo Cortado -podobná analytika jako Oloroso. Podle délky zrání se značí DOS, TREJ či Cuarto Cortados

Přírodně sladká sherry

Vyráběná z odrůd P.X. a Moscatel, kdy hrozny jsou vysoušeny na podložkách volně sluncem (soleo) pak částečná fermentace (zůstává vyšší zbytkový cukr) a oxidativní zrání v sudech.

Moscatel: mahagonová barva, alk. 15-22 %, zbytkový cukr 200-300 g/l, kyseliny do 5 g/l
Pedro Ximenéz (PX): alkohol 15-22 %, zbytk.cukr 400-500 g/l, celkové kyseliny do5 g/l, vysoká mahagonová barva

doslazovaná sherry

Pale cream: bílé víno (žlutavé barvy), alk. do 15,5 %, obsah zbytkového cukru mezi 45-115 g/l , celková kyselost do 3,5 g/l

Medium: doslazené Amontillado (Moscatelem či PX), světle karamelová barva, alk.15-22 %, zbytkový cukr do 115 g/l, celková kyselost jako Pale cream, ale s 3x vyšším obsahem těkavých kyselin (0,6 g/l)

Cream: doslazené Oloroso (tzv. Vino de color), tmavá mahagonová barva, plné a sladké víno (přes 155 g/l), 15,5-22 % alk., celkové kyseliny do 3,5 g/l (z toho těkavé do 0,6 g/l)

Rozdělení Sherry podle doby zrání - rozlišujeme 5 skupin:

starší 3 let
starší 6 let
staré 12-15 let
starší 20 let
starší 30 let

Doby zrání Sherry na lahvi:

fino / manzanilla: 12 - 18 měsíců
amontillado / medium: 18 - 36 měsíců
oloroso/ cream: 24 - 36 měsíců
pedro ximénez: 24 - 48 měsíců

Servis Sherry (teplota podávání)

Fino a Manzanilla: 6-8 °C
Pale Cream: 9 °C
Medium: 10-11 °C
Cream: kolem 12 °C
Suché Amontillado či Oloroso: 13-14 °C
Pedro Ximenéz: 14- 16 °C

Degustace

Pro „řízenou" degustaci bylo vybráno 7 vzorků typických druhů cherry, bohužel prakticky zcela chyběl prostor pro komentář senzorického hodnocení a diskusi:

1. Dry Sack FINO superior

Sherry od vinařství Williams Humbert , které k nám dováží Global Wines bylo suché,ve zlatavé barvě s dobou zrání přes 5 let. Víno je typickým Fino z odrůdy Palomino- převládala vysoká intenzita až patologické vůně od lékořice přes spařené slupky mandlí po nahnilé slupky jablek. Překvapivě v chuti svěží (stále vnímatelné kyselinky), ale drsné třísloviny s hořkým až trpkým ocáskem. Po odeznění vtíravé hořkosti pociťuji zvláštní vjem jakoby chlupatého jazyka. Toto víno si umím představit k nezralým zeleným olivám odrůdy Manzilla ze Sevily či iberské sušené šunce, ale osobně bych tuto chuť jako čistou nedeklaroval. Je mi známo, že tato vína se vhodně snoubí s mořskými plody a zejména v posledních letech je oblíbené k sushi a sashimi. Zejména v Anglii je tento typ Sherry velice žádaný a poměrně slušné Fino se tam sežene v obchodních řetězcích za cenu do 5 £ (asi 200 Kč). U nás jsem bohužel dobré Fino ještě neobjevil.

2. Manzanilla La Guita

Opět charakter výroby lehkých vín Fino, ale zrající v oblasti Sanlúcar, kde je zrání ovlivněno slaným a vlhkým prouděním, které dává onu pikantní příchuť i samotnému vínu (bývají méně plná než Fino). Vinné sklepy M.Gil Luque S.A. vyrábějí toto víno z odrůdy Palomino Fino jako směs vína, které zrálo v 10 sudech criaderas a 1 sudu soleras po dobu min. 3 roky. Tento výrobce drží primát v objemu podílu na španělském trhu (26 %), v gastronomii dokonce jeho podíl tvoří přes 30%. Jenom tohoto vína se vyrobí téměř 4 mil. litrů ročně z toho 25 % se exportuje do celého světa.

Barva citronády se zlato-zelenými odlesky charakterizuje barvu Manzanilly, kterou doprovází opět intenzivní vůně jablečných slupek a slané mořské vody. V chuti je lehce minerální s hořkomandlovým zabarvením a skutečně plné rafinovaných a těžko definovaných komplexů. Víno dováží do ČR společnost E-Solutions Company (http://www.sherry.cz/). Obdobně jako první vzorek i toto víno zrající pod florem obsahuje 15 % alkoholu a musím konstatovat, že do této kvality vín jsem se ještě nepropil, což může souviset i s tím k jakým pokrmům se vína doporučují. Máte-li však rádi ančovičky, ryby, bílé maso, šunku, korýše apod. pak vás možná osloví.

3. Amontillado NPU z Bodegas Sánchez - Romate

Výrobce nabízí svá cherry od r. 1781 (dováží M.Král) a původ amontillského stylu pochází původně z Montilly v provincii Cordoba, kterou tak úplně zastínila. Víno je vyrobeno z odrůdy Palomino Fino a obsahuje 18% alkoholu. Jantarová barva připomíná brandy, ve vůni intenzivní buket karamelu, objevuji i v závěru hořkou čokoládu a čerstvě namletou brazilskou kávu. V chuti opět asociace na barvu a jsem u mýdlové chuti Scotch whisky VAT 69, kterou jsem coby chudý študent rád popíjel. K tomu se druží chuť mandlí až lékořice a doznívá do přezrálých sušených rajčat naložených v olivovém oleji.

Zde už je mi aplikace k vyzrálým sýrům či vlašským ořechům bližší, údajně se hodí i k sušené šunce či grilovanému masu. Málem se však rozpláču, když zjistím jak dlouho bylo pěstěno a šlechtěno až přešlechtěno. Připomíná šlechtice, který se učil vybraným způsobům a čestnému boji, aby pak místo ochrany chudých poddaných tyto sedřel z kůže a okrádal. Prostě cítím se podveden Montresore, neboť si vybavuji povídku mého oblíbeného autora A.E.Poa. Naštěstí jsem už vyzrál a naučil jsem se odpouštět a proto mohu pokračovat v degustaci s čistým štítem.

4. Oloroso Almirante z Marqués del Real Tesoro

Již se jednalo o sherry vyzrálé přes 17 let, kde k základní odrůdě Palomino se přidává sladké víno z odrůdy Pedro Ximenéz (15 %). Obsah alkoholu byl 18,5 % a již byla výrazně vyšší mahagonová barva. Intenzivní vůně vlašských ořechů a karamelu sice hodně slibovala, ale v chuti bylo trpké a hořké i když dlužno uznat s velice dlouhým koncem (náznaky sušených hrozinek jen velice vzdáleně). Hodnotím toto sherry jako o stupínek horší než předchozí Amontilládo.

5. Sandeman Medium Dry

Známá značka ( dováží Jan Becher) představuje polosuché sherry (5 % P.X.) s jantarovou barvou a nižší intenzitou lehce medové vůně, která se nachází i v chuti s lehkým oříškovým, ale nevýrazným ocáskem. Cherry obsahuje 15 % alkoholu a 45 g zbytkového cukru v litru, leč nesdílím z něj žádné nadšení dokonce mi připadá v těle hubené až prázdné.

6. Cream Barbadillo

Kvalita sherry dříve označovaná Amoroso podle prvního vinařství, které začalo přislazovat mošty z odrůd Pedro Ximenéz či Palomino. Pro tyto účely se vyrábí speciální „Vino de color", což je prakticky sirupovité oloroso. Cream měl typickou mahagonovou barvu s načervenalými odlesky / na průvodním materiálu definovali barvu jako červenou (?), připomínající čínský černý čaj nebo starší brandy.

Sherry pocházelo od známého Bodegas Barbadillo(zal r. 1821), obhospodařující 500 ha vinic, z nichž mají ve svých sklepích uloženo přes 34 mil.litrů vína. Do ČR dováží BMC Brno (na semináři zastupoval pan Hrbek viz foto). Základem vína byla odrůda Palomino Fino a výsledný produkt obsahoval 17,5 % alkoholu. Ve vůni jsem zachytil přezrálý až černý banán v čokoládě a hrozinky v jódové tinktuře, v chuti však příjemné a ušlechtilé lehce do banánů až tropického ovoce (žlutý meloun, pomeranč). Vnucuje se nabízená představa tohoto sherry v kombinaci s banánem v čokoládě se šlehačkou a vlašskými ořechy jako dobrý tip.

7. Valdivia P.X.

Trochu odlišné Sherry již odrůdou hroznů (100 % Pedro Ximenéz) od Bodegas Valdivia dováží do ČR United Brands z Modletic u Prahy. Na tuto odrůdu mám určitou slabost tak asi nebudu zcela objektivní.Mimochodem název odrůdy souvisí se jménem německého žoldáka Petra Siemense, který ve 14. století tuto odrůdu přivezl do Španělska z Porýní. Víno zrálo více než 6 let, mělo vysokou tmavě mahagonovou barvu a olejovitou konzistenci (17 % alkoholu). Intenzivní a příjemná vůně hrozinek naložených v medu až přezrálých fíků. V sametové chuti vynikaly opět hrozinky a datle, ale hlavně hutnost a tělnatost (přes 400 g/l zbytkového cukru). Určitě se dobře kombinuje s dezerty a zmrzlinou, výborné je zkusit čerstvý ananas se šlehačkou, ale překvapivě i třeba zvěřinou grilovanou či zapečenou se sušenými švestkami nebo želví polévkou.

Související odkazy:
http://www.extenda.es/portal/CZ/home/
http://www.sherry.org/
http://www.williams-humbert.com/
http://www.romate.com/
http://www.barbadillo.com/
http://www.laguita.com/
http://www.sandeman.com/
http://www.bodegasgarvey.com/
http://www.grupoestevez.es/
http://www.bodegasvaldivia.com/

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 6  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 314322x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5