O Víně

06.05.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.05.2010 07:00

Výstava vín v Ratíškovicích 24.4.2010

Poslední dubnovou sobotu můžete už několik let navštívit v Ratíškovicích výstavu vín. Letos jsem využil možnost setkání z dlouholetými kamarády, kteří pravidelně na tuto akci jezdí a zajel na košt za nimi. Jaká vína mne oslovila a jak tuto akci hodnotím, se dočtete v dnešní reportáži.

Výstava vín se konala v sobotu 24. dubna 2010 v těsné blízkosti areálu místního fotbalového hřiště. Do navigace jsem nastavil Ratíškovice - Sportovní ulice. Plánovaný příjezd: 13:55, paráda! Vyjíždíme z Olomouce o půl jedné po R46 a D1 směr Prostějov, Vyškov a Slavkov u Brna. Den předem procházím databázi vinařských tratí. Protože jsem v Ratíškovicích ještě nebyl, procházím také náčrtky tratí od p.j. Ratíškovice dříve spadaly do Mutěnické vinařské oblasti, která je dnes zařazena do Slovácké podoblasti. Z celkové rozlohy vinic 203,4 ha je osázeno pouze 64,3 ha. V roce 2007 zde bylo registrováno 209 pěstitelů révy vinné. Všechny tratě jsou v první nejvyšší kategorii, i když bych řekl, že na to mají poměrně malý sklon. Dlouho jsem měl spojené Ratíškovice pouze s firmou Zera a.s., na jejich webu je však jakási zpráva, že provoz sklepního hospodářství byl ukončen v roce 2003. Od té doby se vína z této obce objevují spíš u LIVI Dubňany. LIVI vlastní trať Hrubé pole (naváté písky až hlinitopísčité půdy: Ryzlink rýnský, Chardonnay, Ryzlink vlašský, Veltlínské červené rané, Neuburské, Muškát moravský) a trať Náklo (písčité půdy: Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Müller-Thurgau).

Na místo jsme dorazili za nádherného jarního počasí pět minut před druhou hodinou. Na Sportovní ulici jsme měli problém projet a také zaparkovat, kvůli davům lidí. Mylně jsem se domníval, že řada lidí čeká před pokladnou na výstavu vín, ale jednalo se o fotbalové fanoušky, protože ve stejnou dobu se konalo také utkání krajského přeboru Jihomoravského kraje. Až druhý den zjišťuji, že se jednalo o utkání Ratíškovice - Bavory 3:0 (0:0). Třetí od konce porazil lídra krajského přeboru, tak si říkám: "No, asi slušný oddíl!" :-)

A nyní k samotné výstavě vín. Vstupné 150,- Kč na osobu, 250,- Kč pro pár. V ceně vstupenky byl katalog a degustační OIV sklenička. Žádné další poplatky formou bločků/kupónů, takže každý mohl pít co chtěl a kolik toho chtěl (každý vzorek byl zastoupený dvěma lahvemi 0,75 L). Na degustaci bylo celkem 719 vzorků! Než jsme odjeli, tipoval jsem, že zde bude maximálně 300 vzorků, takže první překvapení. Hodnocení vín proběhlo v neděli 18. dubna 2010 ve 24 komisích. Degustaci řídil Ing. Libor Výleta, který také řídil subkomisi společně s Františkem Kadlčíkem. Vína byla hodnocena 100 bodovým systémem a pokud se příslušná komise neshodla na hodnocení, rozhodla subkomise. Třídění vín v katalogu a na výstavě bylo podle barvy a podle odrůd, což velmi zjednodušilo orientaci. Na jedné straně byla vína červená a rosé, naproti nich v chladících boxech bílá. Každá lahev měla identifikační číslo, takže nebyl problém zajít na správné místo, vyčkat chvíli ve frontě a nechat si nalít. Byla zde také možnost ochutnat i vína, která nakonec nebyla hodnocena.

Z celkového počtu 719 vzorků vín bylo:
450 bílých (včetně bílých kupáží)
23 růžových
246 červených (včetně červených kupáží)

Do areálu vstupujeme přesně ve dvě odpoledne a jak je vidět, nejsme první, protože prostor k sezení pod velkým bílým stanem, kde jsou také všechna červená vína a rosé, je již docela slušně zaplněn. Otevírám katalog a žasnu: 60 vzorků Rulandského bílého, 30x Chardonnay, 62x Ryzlink rýnský, 36x Sauvignon, 61x Veltlínské zelená a tak dále. U chladících boxů s bílými víny je navíc neskutečný nával a to hned od zahájení. Tak si říkám, to nedám. Než prochutnám jenom rulandy bílé, tak jsem dead a proto operativně měním plán! Jdu do červených, kde je jednak mnohem méně lidí a v katalogu spoustu velmi lákavých modrých odrůd, které jsem ještě neznal. Začínám proto novou slovenskou odrůdou Nitra 2009 (cukernatost hroznů 24,0 °NM) od Petra Vacenovského z Ratíškovic. Tento vzorek subkomise ohodnotila 90 body! A je to hodně zajímavé víno: extraktivní, kořenito-kávová chuť, která je zastoupena také ve vůni. Nádherná tmavo červená barva a vzhled. Byť jde o mladé víno, třísla působí jemným dojmem a vzdáleně mi Nitra připomíná odrůdu Cabernet Moravia. Hned bych si šel znovu nalít, ale je třeba vyzkoušet i další vzorky. Kamarád přináší několik vzorků Chardonnay a Sauvignonu, které získaly docela slušné hodnocení, takže provedu rychlou degustaci a vracím se zpět k červeným vínům.

V katalogu si nešlo nevšimnout odrůdy Charvát, a to v bílé i modré variantě, která je známá pod mnoha synonymy (Isabela, Slovák, Jahoda, Chorvát, Othelo atd.) Jdu nejprve do červeného Deleware 2009 alias Charváta, jak je uvedeno v katalogu. Proč název Deleware, ale netuším. Na internetu se pod tímto jménem zmiňuje malý stát v USA (cca 800 tisíc obyvatel), dále pak pudl vícebarevný nebo krmivo pro psy :-) Víno vyrobil Milan Otisk z Velké Polomi na opavsku z nakoupených hroznů starých keřů nedaleko Břeclavi (cukernatost 21,0 °NM). Víno má nádhernou barvu, ve vůni a chuti je cítit přenádherná jahoda! Byť ho subkomise ohodnotila pouze 75 body, oceňuji přirozenost a aromatičnost. Není to samozřejmě pití na celý večer, spíše jednu-dvě skleničky pro osvěžení. Dávám několika lidem u stolu přivonět a každý většinou pozitivně zareagoval a jde ihned pro vzorek.

Další červené víno, u kterého si dělám poznámky, je báječný Merlot 2007 výběr z hroznů z Vinařství Plešingr, který získal 90 bodů! Vůbec všechna vína z tohoto vinařství měla velmi vysoké hodnocení a setkala se zde i s velmi pochvalnou odezvou přítomných. Například Cabernet Sauvignon 2007 výběr z hroznů stejného vinařství byl hodně brzy vypitý, což mne mrzí, protože jsem ho ani nestihl ochutnat. Pokračuji sondou do dalších pro mne neznámých odrůd. Znovu půjde o slovenskou odrůdu Váh 2008 (cukernatost hroznů 22,0 °NM) od Milana Prokopa z Bučovic, který získal 88 bodů. Aby se mi ale červená "nezajedla", jdu vyzkoušet některé bílé odrůdy. Začínám u bílého Charváta 2009 od Josefa Komoně z Kněždubu, který získal 86 bodů. V katalogu je u názvu Charvát uvedeno Noah a k mému překvapení bylo do soutěže přihlášeny hned čtyři vzorky této odrůdy! Víno je to excelentní, voňavé a jemné zároveň. Pro mne je o stupínek lepší než červená varianta. Dále degustuji Sylvánské zelené 2009 (cukernatost hroznů 22,0 °NM) od Františka Krista z Milotic (88 bodů). Z jedenácti vzorků sylvánu mělo toto nejvyšší hodnocení, ale na můj vkus bylo výrazně ovlivněno ušlechtilými kvasinkami, které odrůdovost a přirozenost potlačily. Mnohem více mne zaujalo Veltlínské červené rané (v katalogu uváděné jako ranné...) 2009 (cukernatost hroznů 19,0 °NM) od Petra Příkaského z Ratíškovic, které získalo 80 bodů. Oceňuji jemnost a odrůdovost, žádná nepřirozená vůně. Mimochodem, tato moravská odrůda, která se u nás historicky vždy pěstovala, byla zastoupena pouze dvěma vzorky. Naproti tomu Merlot, který se zde nikdy nepěstoval, byl ve třech vzorcích. Z bílých, která stojí za připomenutí zmíním ještě Muškát moravský 2009 od Dalibora Dvořáka z Klobouček, který získal 85 bodů. Moc krásná odrůdová vůně i chuť.

Po čtyřech svěžích bílých vínech se vracím k červeným vínům. Pokračuji v sondování neznámých odrůd. Velmi podařený byl Dunaj 2007 (cukernatost hroznů 26,0 °NM) od Vojtěcha Příkaského z Ratíškovic, který získal 83 bodů. Podobně jako velmi hutný a tělnatý Neronet 2009 od Jiřího Hubáčka z Ratíškovic (88 bodů) a úžasná Medina 2009 (cukernatost 22,0 °NM) od Josefa Šebesty z Ratíškovic (82 bodů), která mne překvapila nádhernými třísly, extraktivností a ovocitým projevem. Bohužel jsem propásl vysoko hodnocený Alibernet 2009 pozdní sběr od Josefa Dufka ze Svatobořic (93 bodů). Jdu tedy k Agni 2007 (cukernatost hroznů 22,0 °NM) od Rostislava Gašpera z Pohořílek (60 bodů), který mne příliš neoslovil stejně jako Ariana, která nebyla hodnotící komisí hodnocena. Když už jsem u vzorků, které za moc nestály, tak musím zmínit ještě Modrý Portugal s nejvyšším hodnocením, který se nedal vůbec pít a musel jsem ho vylít... Naproti tomu vypadal velmi zajímavě Blauburger 2009 od Pavla Hájka z Lužice (76 bodů) a Pinot Noir 2009 od Petra Ilčíka z Ratíškovic (87 bodů), který mne zaujal především nádherným závěrem a dozníváním, ve kterém jsem cítil tóny kompotového ovoce. Ze všech směsek respektive kupáži jsem vyzkoušel jediné Svatovavřinecké x Modrý Portugal 2009 (cukernatost hroznů 22,0 °NM) od Josefa Panáka z Ratíškovic, které bylo ohodnoceno 83 body.

Nevyjmenoval jsem rozhodně všechny vzorky, které jsem měl, ale pouze ty, které stály za připomenutí a u kterých jsem si udělal poznámky. Co se týče organizace, tak musím vyslovit pochvalu, protože byla výborná. Obsluha nalévala vzorky vždy velice ochotně a také slyšela na slovo dost, což bohužel neplatí všude a vínem se tak zbytečně mrhá. Překvapila mne také návštěvnost, na akci dorazilo několik stovek návštěvníků všech věkových kategorií! Můj odhad je tisíc lidí, což na druhou stranu udělalo z výstavy šílenou masovou akci, kdy se nešlo místy ani pohnout. S tím souvisel i hluk, takže na nějaké klidné rozjímání a popíjení to nebylo. Taktéž to není místo pro diskuzi s vinaři, což u podobných koštů vidím jako nevýhodu. Nedovedu si takovou akci představit v kulturáku, kde je nahuleno a vedro k omdlení.

Výstavu si samozřejmě nenechalo ujít hodně místních vinařů i z okolních obcí. Zaslechl jsem několik diskuzí nad některými víny. Připadalo mi, že od počátku byl největší zájem o bílá vína a rosé. U růžovek permanentně stála řada mladých dívek a žen, takže po třech hodinách zůstal jen jediný vzorek, dvaadvacet bylo vypito. K červeným vínům se postupem času dostávalo více a více lidí, což je z pohledu vína správný postup.

Plusy, které je dobré připomenout: chladící boxy na bílá vína, možnost vypláchnutí skleničky na několika místech a obrovský počet vzorků. Všechna vína, která jsem pil, byla suchá, žádný zbytkový cukr! Také čistota na toaletách byla příkladná (tekuté mýdlo, papírové utěrky). V přilehlé restauraci, kde několik šílenců popíjelo pivo, jste si mohli koupit hygienicky zabalené talíře se sýry, uzeninami a pečivem. Za jednotné vstupné již žádné další poplatky. Spousta mladých lidí, kteří cílevědomě degustovali a koštovali, jak jsem mohl viděl z jejich zápisků do katalogu.

Uvedu také několik věcí, které naopak vidím jako příležitost ke zlepšení: postrádal jsem nádoby na odlévání, ale možná jsem pitomec, který chce víno, které mu nechutná, vylít. Netuším, zda vůbec někdo tuto možnost potřeboval. V katalogu jsem postrádal informaci o zbytkovém cukru. Na druhou stranu zatřídění vín podle cukernatosti hroznů a ne podle přívlastků mi nevadilo. Nechápu, proč u některých vín chyběla informace o ročníku. Nenapadá mne jediný důvod než ten, že se jedná o ročník 2009, kterých zde bylo pravděpodobně nejvíce. Takže u těch vín, o kterých jsem něco výše napsal a v katalogu nebyl uvedený ročník, uvádím právě 2009. Snad se nepletu... A poslední věc: rád bych některá vína zakoupil, což na koštu nejde, takže je nutná další návštěva vinařů, ať už zde v Ratíškovicích nebo v okolních obcích.

Je mi jasné, že podobné výstavy a košty jsou pro spoustu lidí hodně důležité pro možnost srovnání se s okolními vinaři. Kdo ale preferuje osobní kontakt a pohovor s vinařem, při kterém se může dozvědět, jak které víno vzniklo a proč je některé takové jaké je, na koštu se nedozvíte.

Před 18 hodinou jsme toho měli tak akorát a mohli se vydat domů. Díky manželce, která se tentokrát obětovala a nepila, usedám na sedadlo (co)pilota a po sedmé hodině večer jsme zpět doma. Akci hodnotím pozitivně, a i když preferuji jiný způsob poznání vína, byla to dobrá zkušenost. Především možnost ochutnat  červená vína z neznámých odrůd, byla hodně zajímavá.

Počet příspěvků v diskuzi: 7  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6211x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5