O Víně

06.04.2020 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.04.2020 07:00

Johanis Johanniter 2018 - Winnica Solaris, Opole Lubelskie, Maciej Mickiewicz, Polsko

Před nedávnem byla na ovine.cz moje recenze na zweigla-Pikadora z vinařství pana Mickiewicze. Hodnocení dopadlo dobře, tak jsem byl zvědav na jeho další víno, tentokrát z odrůdy Johanniter.

Pro připomenutí: Vinařství pana Mickiewicze se nachází v jednom z nejteplejších regiónu Polska, ve vinařském regionu Malopolský průlom Visly, navíc s příznivými půdními podmínkami pro pěstování révy vinné. Vinohrady byly posazeny v roce 2004 na jihozápadních svazích na okraji městečka Opole Lubelskie (poloha: https://cs.wikipedia.org/wiki/Opole_Lubelskie - cca 200 km na SV od Krakova, 150 km JV od Varšavy) na ploše 1,5 ha, v tomto roce se vinice rozroste na 3 ha. Hlubší podloží tvoří svrchněkřídové vápence, opuky a slíny, půdy jsou typu „rendzina" s velkým množstvím vápencového skeletu, velmi záhřevné. Posazeny jsou jak odrůdy ušlechtilých vinifer: Ryzlink rýnský, Tramín, Zweigeltrebe, tak i odrůdy rezistentní (PIWI), reprezentované odrůdami, jako Solaris, Hibernal, Seyval Blanc, Johanniter, Muscaris, Cabernet Cortis, Regent, Rondo. Vinařství staví na jakosti vstupní suroviny, pro dosažení vysoké jakosti vín se úroda na keři redukuje na cca 1 kg. Vedení vinice je maximálně šetrné k okolní přírodě. Vinifikace bílých vín probíhá v nerezových tancích.

Johanniter je již zažitá bílá moštová interspecifická odrůda, vzniklá křížením (Ryzlink rýnský x Seyve Villard 12481) x (Rulandské šedé x Chasselas Blanc). Z důvodů dobrých charakteristik v oblasti pěstování a charakteru získávaných vín, stává se tato odrůda stále víc populární v polských, ale i moravských vinicích. V těch polských vytlačuje postupně bílé odrůdy, vysazované v polských vinohradech koncem 20. a začátkem 21. století, které tak říkajíc zastaraly a ani nejsou tak zajímavé. Polští vinaři si brzy všimli těch dobrých stránek odrůdy, která se stává jednou z nosných bílých odrůd národního vinařství.

Barva vína je světlejší zlato-žlutá, víno je čisté, jiskrné. Vůně je zpočátku dosti utlumená, postupně se otevírá, s vůní zralé hrušky a citrusových plodů. Intenzitou nijak neohromuje, je to ale aroma příjemné. V chuti jsem měl z počátku pocit určitého nedostatku kyselin, první pocit byla nevyváženost mezi zbytkovým cukrem a obsahem kyselin. Je zajímavé, že postupně tento pocit ustupoval. Dostavil se „efekt druhého dne" - po odpočinutí a nastavení na nižší teplotu konzumace, se mi víno jevilo zajímavější, najednou se kyselinka objevila (nevím, čemu to přičíst) a víno se mi zdálo mnohem víc vyvážené, než předchozí den, opravdu mi zachutnalo. Objevily se opět hrušky, zralé šťavnaté broskve, taky vůně a chuť bylinek. Plnost těla střední, dochuť taktéž, s příjemným ovocně-bylinkovým finišem. Víno mně opravdu začalo bavit, ovšem dost rychle mizelo, což byl jediný velký nedostatek :-)

Moje hodnocení: 84 b./100. Víno doporučuji.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Johanniter
Ročník: 2018
Jakost: stolní (v Polsku se vína prozatím nezatřiďují dle cukernatosti při sběru)
Vinařská oblast: malopolská
Vinařská podoblast: Malopolský průlom Visly
Vinařská obec: Opole Lubelskie
Výrobce: Maciej Mickiewicz
Alkohol: 12,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 10,0 g/l
Obsah kyselin: 6,3 g/l
Typ půdy: rendzina s vápencovým skeletem
Stáří vinice: 16 let
Technologie výroby: ruční sběr, pomleto a odstopkováno, ihned vylisováno, odkaleno, stočeno do nerezových fermentačních nádob
Doporučená archivace: 2022
Teplota podávání: 8-10 °C
Teplota skladování: 6-12 °C
Cena: PL e-shopy 69,- zł, tj. cca 415,- Kč

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 6 7 10

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2304x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.03.2020 18:49:21