O Víně

13.09.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.09.2010 07:00

Muškát moravský 2009 - Krásná hora s.r.o. Starý Poddvorov

Když jsme letos v červnu s kolegy zahájili degustaci ve Vinařství Krásná hora Muškátem moravským 2009, mnoho z nás ho považovalo za tak kvalitní, že označení "zavíňovací" vzorek byla nespravedlivá degradace. Kam se muškát posunul přesně tři měsíce od nalahvování, se dozvíte v dnešní reportáži.

Jak jsem zmínil v dnešní anotaci, poprvé jsem koštoval Muškát moravský 2009 v reportáži Zápisky z jižní Moravy a famózní závěr ve vinařství Krásná hora. Tehdy se jednalo o první "zavíňovací" vzorek, který jsme s kolegy v sobotu 12. června 2010 degustovali. Je to teprve má druhá samostatná recenze na víno z Krásné hory, poprvé jsem psal o Pinotu Noir 2009 rosé (známky 7-7-8). U této recenze jsem také zmiňoval výstavbu nové budovy vinařství ve Starém Poddvorově, které by mělo právě v těchto dnech zahájit provoz. Zpět ale k dnešnímu muškátu, desetileté hrozny byly nakoupeny a sklizeny 17. září 2009 při cukernatosti 21,0 °NM ve vinařské obci Starý Poddvorov, viniční trať Krásná hora.

Lahev burgundského typu má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena šroubovacím uzávěrem. Adjustáž jsem hodnotil u první recenze, přistoupím proto přímo k hodnocení.

Barva se od června výrazně neposunula ve smyslu vyšší intenzity. Snad jen odstín se ustálil a je žluto-šedý. Čistota a jiskra je velmi dobrá, podobně jako viskozita. Vůně měla v červnu podobu ovocitých tónů (meruňky a tropické ovoce). Dnes je to hlavně o vyzrálých hroznech a limetkách. Možná by se daly najít i jemné květinové tóny v podobě muškátového květu. Typický kvasnicový odér, který v červnu ihned po otevření byl cítit, je dnes zcela pryč. Z vůně již nepoznáte, že jde o víno ročníku 2009. Ano, má nádhernou svěžest a ovocitost, ale už v ustálené podobě.

Ve středně dlouhé chuti je nádherná svěžest, ovocitost a noblesa. Podařilo se nádherně skloubit zbytkový cukr s kyselinkami, které jsou hnacím motorem, takže i když jde o extraktivní aromatické víno, nenudí a neutahá vás. Použití šroubovacího uzávěru pomohlo v zachování primární aromatiky. Zavolal jsem Markovi Vybíralovi a zeptal se ho na výrobní postup: bez nakvašení, okamžitě lisováno a zakvašeno technologii Champagne. Při popíjení mám pocit, že se víno od června nádherně zakulatilo a začínám litovat, že jsem si koupil jen jednu lahev, protože v ceně 90,- Kč přímo ve vinařství je to vhodný kandidát na jeden kartón! Budu muset ještě letos na podzim zajet do Krásné hory a nakoupit lahví mladých ročníků, které se během uplynulých týdnů lahvovaly. Kdo má zájem vyzkoušet tento Muškát moravský, tak by si měl pospíšit, protože v době, kdy vychází tato recenze je ve vinařství posledních cca 700 lahví (0,75 L).

Objektivně musím uvést, že i když se dvě lahve tohoto muškátu kolegům zkazily (pravděpodobně vlivem přepravy v tropickém horku), já měl štěstí, protože víno se posunulo správným směrem a nádherně se zakulatilo. Je to srovnatelný muškát s Muškátem moravským 2003 výběr z hroznů od ZD Sedlec, který řadím spolu s dnešním na vrchol mého pomyslného žebříčku. Lahev můžete otevřít již dnes a na dotaz, jestli je vhodná archivace, odpověděl Marek Vybíral: "maximálně do roku 2011". Z doporučených pokrmů musím znovu zmínit bílé pečivo s tvarohovou pěnou s pažitkou a černými olivami, který nám Marek Vybíral připravil přímo při návštěvě vinařství (viz fotografie níže).

Na základě reakcí v chatu připojuji mail Marka Vybírala ze dne 14. září 2010:
Asi bych měl některé věci uvést na pravou míru. Hrozny skutečně pocházejí z trati Krásná hora ze Starého Poddvorova, stejně jako v roce 2008. Čistě byrokraticiky má p.j. pravdu, mělo by to být zemské víno, ale můj vnitřní a často ventilovaný záporný postoj ke germánské přívlastkové klasifikaci, nevyplývá primárně ze odporu vůči papírování při zatřiďování nebo nějakého podezření vůči zatřiďovací komisi, ale z jednoduchého principu, který vede ke zmatení nepoučeného konzumenta vysoký přívlastek = vysoká kvalita, stejně tak mně není blízká ani volnější kategorie Zemské víno, které mně pocitově víno degraduje na úroveň stolního. Toto zmatení zákazníka mám v úmyslu, (už celou minulo sezónu), vyvážit zadní etiketou s informacemi pro znalé a současně tím dostát vinařskému zákonu. Za toto se omlouvám. Prozatím všechny analytické hodnoty eviduji ve společné tabulce pro všechna vína, kterou na požádání poskytuji. Tratě, datum sběru, množství, použité technologie a následné enologické postupy eviduji zvlášť chronologicky podle datumu až do data láhvování. Lze též dohledat, ale poměrně obtížně. Tajemná metoda Champagne, patrně vznikla mou snahou vysvětlit J. po telefonu původ použitých kvasinek od výrobce IOC ze Champagne. Přesný postup při zpracování byl: sběr mezi 7 až 10 ráno, teplota hroznů 10 °C, 11:00 až 11:30 hod. odstupkování a pomestování, 11:45 až 13:15 hod. lisování do odkalovací nádoby, dodání 10 mg tekuté síry na litr, uzavření proti oxidaci, sedimentace kalů při udržování teploty do 10 °C cca 40 hodin, následně oddělení cca 20 % kalů odtažením mírně zakaleného moštu do kvasné nerezové nádoby nádoby a zakvašením zákvasem z kvasinek od výrobce IOC s neutrální charakteristikou aromatiky atd. Je jasné, že macerací na slupkách by vzniklo jiné víno, zdaleka ne tak svěží,lehké a snadno pitelné, určitě mnohem víc podobné tramínu a pravděpodobně s mnohem tenším tělem než tramín, ale takové víno jsem něměl v úmyslu udělat a ani do budoucna nemám. Já osobně,co se týče aromatiky se nesnažím nacházet natož vytvářet ve vínech ani banány, ani meruňky,limetky a podobně, ale často vidím, že to milovníky vína potěší, když dokážou některé z nalezených aromat popsat připodobněním ke známnějšímu ovoci. Tolik k naší nečitelnosti a neprůhlednosti. Rádi Vás všechny uvidíme v našem novém vinařství na úpatí Poddvorovské Krásné hory.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Muškát moravský
Ročník: 2009
Jakost: neuvedeno (podle cukernatosti hroznů při sklizni: pozdní sběr)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Starý Poddvorov
Viniční trať: Krásná hora
Výrobce: Krásná hora s.r.o. Starý Poddvorov
Alkohol: 12,53 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 5,0 g/l
Obsah kyselin: 6,0 g/l
Bezcukerný extrakt: 19,96 g/l
Datum sklizně: 17. září 2009
Cukernatost hroznů: 21,0 °NM
Doporučená archivace: 2010 - 2011
Aktuální stav partie v době zveřejnění recenze: cca 700 lahví (0,75 L)
Rok lahvování: 2010
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 90,- Kč (přímo ve vinařství v červnu 2010)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 9 10 9

Počet příspěvků v diskuzi: 15  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5002x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 14.09.2010 15:15:12