O Víně

15.01.2010 Honzi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.01.2010 07:00

Kagor Grande 2006 - Asconi S.R.L., Kišiněv, Moldávie

Na mou první letošní recenzi jsem si ne náhodou vybral moldavské víno Kagor Grande 2006 - červené dezertní sladké víno od firmy ASCONI S.R.L. se sídlem v Kišiněvě (Chişinău), která patří k těm lepším v Moldávii.Tento mladý moldavský výrobce patří, jak v technologii, tak i v oblasti odborných kvalit pracovníků pod vedením italských odborníků, k těm perspektivní m jaké může tento region nabídnout. Velmi aktivně obchoduje s dovozci hlavně z českého a slovenského regionu, ale snaží se i prezentovat v Itálii či v Britském království.

Zaznamenal jsem na internetu krátkou zprávu, že víno Kagor v 0,5 l lahvi vyhrálo v kategorii zahraničních červených ostatních vín na Víno - Bojnice 2009 jako devátý ročník soutěže vín, konaný na jaře loňského roku. Tato akce je jednou z nominačních soutěží pro Národný salón vín Slovenskej republiky 2009. A tak byl můj hlavní úkol v předvánoční době přesně toto víno objevit v obchodní síti a to v těchto řetězcích - Globus, Tesco Stores, Billa, Interspar, Makro, Albert, Penny Market, Kaufland, Norma, COOP, ČEPOS, Flosman, kde toto víno mělo být ve vinných regálech. A podařilo se. Víno značky Kagor jsem musel vybírat mezi 6 různými výrobky - Kagor 0,5 l, Kagor 2004, Kagor suvenyrnyj, Kagor Lux, Kagor Klášterní recept, Cahor 1988. Pro milovníky archivních vín doporučuji posledně jmenovaný, o kterém bych také rád napsal pár řádků, ale to až příště.

Nyní malá exkurze do Moldavského vinohradnictví a vinařství.

V Moldavské republice (plochou je asi poloviční než ČR) se vinohrady nacházejí asi na 162.000 ha ploch nejčastěji na černozemních půdách, což je asi 8 až 9x více než u nás. Z těchto dat je vidět, jak je pro Moldavany i celou ekonomiku pěstování vína důležité. V zemědělství pracuje skoro polovina obyvatel země, která bohužel patří mezi nejchudší země Evropy.

V zemi existují 4 vinařské oblasti: Bati, Codru, Cahul a Dniester. Nejkvalitnější je oblast Cahul, která leží v jižní Moldávii v zeměpisném pásmu mezi 46 - 47° s. š., což je stejně jako nejlepší francouzské vinařské oblasti. Sortiment tvoří hlavně evropské odrůdy (přes ¾ ploch) jako je Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Pinot Blanc, Sauvignon, Tramín, Chardonnay a zbytek tvoří odrůdy místní a kavkazské (Plavai, Rara Neagra, Moldava, Albena, Izabela, Lidia nebo Feteasca).

Největší sklepy na světě jsou právě zde - světový originál s mamutími vinnými sklepy v Mileştii Mici a v Cricově s chodbami dlouhými až 220 km, které jsou i v Guinessově knize rekordů.

Zvláštností Moldávie jsou dezertní vína, která se rozdělují dle obsahu cukru ve víně na:

suchá s obsahem cukru do 50 g/l, sladká - 50 až 120 g/l, polodezertní - 120 až 160 g/l, dezertní - 160 až 210 g/l a likérové nad 210 g/l. Vína mají obsah alkoholu 16-18 % a mají názvy Kagor Madera, Cheres a Marsala. Nejznámější je právě Kagor, který se vyrábí z hroznů Cabernet Sauvignon, jehož rmut se postupně ohřeje na 75 °C na dobu asi dvou hodin pro uvolnění červených barviv - antokyanů ze slupek bobulí. Pak dojde ke zchlazení moštu asi na 28 °C a přidají se výběrové kvasinky, které částečně zkvasí mošt na objem alkoholu kolem 2-3 % a poslední fází je přidávání 96 % alkoholu (fortifikace - podobně se vyrábí vína jako je Sherry, Portské, Madeira, Marsala, Malaga). Výsledné víno má obsah alkoholu 16 % a množství cukru 160 g/l. Víno se nazývá podle městečka Cahors, které leží na jihozápadě Francie a je proslavené výrobou temných červených vín. Počátek výroby se datuje od panování cara Petra I. Velikého a to asi od roku 1700. Víno bylo hodně populární mezi ruskou šlechtou a to hlavně v Petrohradě.

Problémem velkých vinařských podniků v Moldávii, kterých je přes 200 firem a dalších tisíců drobných vinařů, je zastaralá technologie a problémy s odbytem. Po zablokování ruských trhů ze strany ruských úřadů z politicko-národnostních důvodů, se Moldávie snaží nahradit odbytové trhy v západní a střední Evropě, ale také v USA i Japonsku. V poslední době došlo k uvolnění hranic s Ruskem, ale region se i tak rozvíjí velmi pomalu.

A nyní k vínu Kagor, které jsem si vybral pro mou dnešní recenzi. Lahev jsem vychladil na 12 °C, abych si mohl vychutnat víno, které postupným oteplováním se bude ukazovat v plné síle, jak se bude probouzet ze spánku.

Víno je v lahvi typu Futura má objem 0,5 l (bílé čiré sklo), je uzavřeno lisovaným korkem světlé barvy délky 31 mm s přední barevnou etiketou, která patří mezi ty zdařilé. Zadní etiketa je ve stejném stylu, ale v jednoduchém stylu s českým textem o víně, dovozci a výrobci. Adjustáž je docela nápaditá a hodnotím ji docela kladně, jen ten korkový uzávěr by mohl být trošku kvalitnější.

Barva je rubínově červená s granátovými odlesky, u kterých je náznak cihlových až jemně nahnědlých tónů. Působí svěžím dojmem a odpovídá ročníku. Vůně je typicky ovocná po černém rybízu a modrém ovoci zvláště po švestkách s občasným náznakem po fialkách a višních. Převážně vystupují cabernetové vůně s výraznými medovými tóny, odpovídající pozdnímu sběru.

Chuť je ovocitá jemně sametová bez výrazných tříslovin s dojmem ještě mladého vína, ale již s medovým tónem. Zajímavé jsou příchutě po čokoládě, kakau a náznakem zachytíme velmi jemné tóny kávy od druhé části vychutnávání na jazyku, pak vše přechází v jemné kořenité příchutě tříslovinky s náznakem skoro neznatelného působení alkoholu vyvolávající pocit mladosti. Proto toto víno je považováno za lék či elixír života. Víno se hodí k masitým pokrmům, sýrům a hlavně k dezertům a sladkým moučníkům. Doporučuji lahev nevypít najednou, ale vychutnávat si jej postupně, třeba další den vzhledem ke své opojné sladkosti 160 g/l zbytkového cukru. Kvůli objemu lahve to bude stačit tak pro jednu osobu, ale kvůli ceně můžete mít i větší zásobu v ledničce.

Dovozce vína je firma http://www.skoma-lux.cz/ s jednoduchými a docela praktickými webovými stránkami. Firma nabízí pouze moldavská vína od bílých, růžových a červených a to od suchých, přes polosladká až opravdu sladká. Zajímavostí je i nabídka kvalitního brandy s příchutí dubového sudu po 5 letém ležení.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Kagor Grande
Odrůda: Cabernet Sauvignon
Ročník: 2006
Lahev: 0,5 l typ FUTURA
Zátka: lisovaný světlý korek délky 31 mm
Jakost: Vin Special Rosu de desert dulce
Zatřídění dle zbytkového cukru: dezertní sladké
Výrobce: Firma Asconi SRL, Kišiněv, Moldavská republika
Číslo šarže: 69
Lahvováno: 8.7.2009
Alkohol: 16,0 % obj.
Cukr: 160 g/l
Teplota podávání: 16 - 18 ºC
Teplota skladování: 8 -16 ºC
Archivace: 5 - 8 let
Dovozce: Skoma-lux s.r.o.
Cena: 84,- Kč (Globus v prosinci 2009)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 7 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 10764x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.01.2010 17:14:51