O Víně

08.05.2005 J. Aktivni: Ano Datum a čas publikace:
Lexikon Moravského vinařství Díl II.

Pod odkazem Lexikon Moravského vinařství Díl II. dnes najdete kromě základních informací také menší polemiku nad tímto "dílem".

Název: Lexikon Moravského vinařství Díl II.
Podtitul: Historie a současnost pěstování révy vinné na Moravě
Autor: Petr Doležal
Foto: Petr Doležal
Vydavatelství: Specializované knižní vydavatelství vinařské literatury Petr+Iva, Nový Bydžov (2004)
E-mail: petr.iva@worldonline.cz
Počet stran: 220
Cena: 399,- Kč

Jde o druhý díl, respektive třetí, připočteme-li Lexikon českého vinařství, který se na přelomu roku 2003-2004 dostal na pulty knihkupectví a který mapuje naše velká či menší vinařství. Vzpomínám si, jak jsem asi před 2 roky držel první díl, který mapoval vinařské oblasti na Moravě. Bohužel na mne ani jedna z těchto publikací neudělala příliš dobrý dojem, postrádal jsem více zajímavých informací a fotografií a proto si je nekoupil.

V úvodu tohoto lexikonu najdete velmi strohé informace týkající se novelizace našeho Vinařského zákona. Pouze na třech stranách se bohužel dočtete základní fakta. Dále následuje popis vinařské oblasti Slovácko a postupně detailní rozbor vybraných vinařských obcí a vinařů, kteří v nich sídlí. Za celkem nudné považuji stránky, které jsou opsány z historických pramenů a které milovníkům vína asi moc neřeknou. Mnohem lepší jsou reportáže z návštěvy vinařů či firem, doplněné základními údaji, jakoby recenzí na vybrané víno. V některých momentech ovšem působí informace poněkud zmateně, jako by autor nedopsal kapitolu a poté zapomněl, kde skončil... Velmi kvalitní jsou naopak barevné fotografie, skeny etiket a další ilustrace. Osobně si pod slovem lexikon představuji co největší seznam vinařů, kteří se k určitému datumu v dané lokalitě nachází, což se ale nestalo. Očekával jsem přinejmenším jmenný seznam vinařů s kontakty, místo některých nezajímavých příloh, aby se mohl čtenář osobně spojit s vinařem. Z tohoto pohledu vychází mnohem lépe Kapesní průvodce po vinařských oblastech a vínech České republiky od Heleny Baker. Vždyť přesný seznam registrovaných vinařů by neměl být problém pro účely publikace sehnat z příslušných institucí, ať už je to např. Svaz vinařů.

Na našem portále se již několik let snažíme udržovat s Petrem aktuální informace o vinařích. Moc dobře víme, jak náročná, nevděčná a mnohdy i deprimující práce to je. Jakmile se dostanete k novým, aktuálním informacím, najdete přitom další a další vinaře, o kterých jste ještě neslyšeli. Z tohoto důvodu bych zavřel obě oči, nad aktuálnosti některých informací, ale nemohu se zbavit podezřejní, co museli vinaři, o kterých se v publikaci píše, udělat pro to, aby se o nich psalo? Aby měli vínomilci dostatek informací, musí být zveřejňovány automaticky, zadarmo a okamžitě. Jinými slovy, co zlého museli vinaři, o kterých zde není ani zmínka udělat, že o nich zde není ani zmínka?

Zcela zmateně na mne působí kapitola v závěrečné části lexikonu. Má stejný název jako publikace, ale je nazvaná Díl III. Najdete zde jakýsi soupis použité literatury a řadu historických informací. Jestli si myslíte, že jde o pokračování tohoto lexikonu, tak jste na velkém omylu. Proč je tato kapitola pojmenována tak jak je, možná neví ani sám autor...

Pokusím se udělat závěrečné hodnocení. Vzhledem k tomu, že jsem informaci o této publikaci odkládal několik týdnů, do doby než jí celou přečtu, mohu dnes s větší jistotou sdělit následující. Postrádám mnoho větších či menších výrobců v oblasti Slovácko. Gramatické chyby, o kterých velmi pečlivě píše ve Vinařském obzoru Richard Stávek, nebudu opakovat, bylo by to nošení dříví do lesa. Snad se příště dočkáme publikace bez tolika závažných gramatických chyb a především ucelený pohled na další důležité i méně významné vinaře. Já osobně sondu do historie nemusím mít. Koho zajímavá historie vinařských obcí či firem, jistě se dopátrá podobných informací v oficiálních publikacích či kronikách. Na druhou stranu chválím některé archivní materiály, především naskenované historické etikety!

Autor Petr Doležal je znám také řadou menších publikací, které mapují největší vinařské země v Evropě. O všech vydaných publikacích jsme na našem portále informovali, odkazy najdete níže. Za tuto činnost si zasloužil naší velikou pochvalu a úctu, v posledních dvou letech ho ale jasně převálcovala Grada se podobnými publikacemi. Co ale nechápu je absolutní neaktuálnost firemních stránek pana Doležala. Nevěříte? Odkaz na tyto stránky najdete níže. 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2426x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5