O Víně

Zweigeltrebe


Barva: červené

Synonyma: 

Zweigelt Blau, Rotburger, Blaue Zweigeltrebe, Kék Zweigelt szölö, Blauer Zweigelt, Dr. Pinot Noir, Rotburger, Zweigelt (-ova réva)



Výskyt ve vinařských oblastech: 

Velkopavlovická (postranní svahy), Mostecká, Podluží.


Zastoupení ve vinicích: 

4,7 % z celkové plochy vinic v ČR


Původ: 

Tato odrůda byla vyšlechtěna v roce 1922 bývalým ředitelem vinařské školy a ústavu v rakouském Klosterneuburgu Fritzem Zweigeltem křížením odrůd Svatovavřinecké a Frankovka. O její rozšíření v Rakousku se později zasloužil legendární vinař Dr.Lenz Moser a nyní je zde nejrozšířenější modrou odrůdou, která zaujímá více než 1000 ha a poskytuje až 8% rakouského vína. V druhé polovině 60. let se začala pěstovat i v bývalém Československu, nejvíce na Moravě. Pro zajímavé biologické vlastnosti, hlavně pěstitelské, byla v roce 1980 předběžně povolena a zapsána do Listiny povolených odrůd. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.Dnes se podílí na celkové ploše vinic České republiky 4,4%. Nejvyšší zastoupení má ve vinařských oblastech mostecké, brněnské, mutěnické a strážnické. Nedaří se jí v oblasti pražské a čáslavské.


Charakteristika odrůdy: 

Je bujného růstu, má dobrou odolnost proti mrazům a sklizně dává pravidelné a bohaté. List je velký, třílaločný, tmavě zelený. Středně velký, křídlatý hrozen je hustý s menšími, modročernými bobulemi.Zweigeltu se daří, produkuje dostatečné úrody hroznů a kvalita plodů je víc než uspokojivá. Často poskytuje hrozny v kategoriích přívlastkových vín. Zweigeltrebe se s úspěchem pěstuje i v jiných částech Evropy. V Maďarsku je vysazeno necelých 2000 hektarů, na Slovensku bylo ke konci roku 2000 registrováno 56,2 hektaru vinic s touto odrůdou. Pěstují ji i vinaři v Německu, Chorvatsku, Slovinsku a Srbsku. Pár hektarů Zweigeltu objevíte dokonce i za Lamanšským průlivem, v chladné Anglii.Na polohu ani půdu nemá tato odrůda zvláštní nároky. Je dobře odolná vůči zimním mrazům, jarní marzíky ji však poškozují. Má nízkou odolnost vůči padlí a plísni révové, proti plísni šedé je však dobře odolná. Dozrává mezi svatovavřineckým a frankovkou, to znamená koncem září.


Charakteristika vína: 

Barva: temně červená
Vůně: jemná, může připomínat švestky
Chuť: mladé víno je hrubší a drsné; po vyzrání velmi jemné, harmonické, s jemnou tříslovinkou. Při vysokých úrodách hroznů je víno této odrůdy hrubé, kyselejší a méně barevné. Z dobře vyzrálého hrozna však poskytuje tmavě zabarvené, granátové víno se zábleskem fialek. Aroma mladého vína se poměrně rychle zušlechťuje, víno však musí zrát v dřevěném sudu (nemusí být barikový). Po roce zrání pak překvapí ovocně kořenitou vůní a hebkou, sametovou chutí. V posledních letech se můžeme setkat i s vydařenými růžovými, a dokonce barikovými víny této odrůdy.


Zvláštnosti: 

Zweigeltrebe přesvědčilo i ty zdejší vinaře, kteří modrým odrůdám příliš nevěřili. Jen v letech 1996 až 2002 byla v Čechách a na Moravě tato odrůda nově vysazena na 211 hektarech vinic. V roce 2002 bylo v tuzemsku například vypěstováno téměř 150 000 sazenic Zweigeltrebe! Odrůda může dosahovat vysoké vyzrálosti až v kategorii "pozdní sběr". Víno je vhodné ke scelování s ostatními červenými víny. Doporučuje se k dlouhodobějšímu zrání v láhvi.


Vhodnost k pokrmům: 

Maso, ryby: jemně kořeněné maso, bažant, biftek. K zweiglu si dopřejme např. hovězí v karamelo-švestkové omáčce.
Sýry: jemné, vysoce jakostní a drahé tvrdé sýry.
Ostatní: těstoviny.

Počet zobrazení stránky: 5391x