O Víně

Sylvánské zelené


Barva: bílé

Synonyma: 

Silván, Cyrifandl, Sylvaner, Österreicher; Silvania (IT), Johannisberger, Gros-Rhin (CH), Arvine Grande (Wallis), Silvain Vert, Gentil Vert (FR), Zelena Sedmogradka, Silvanai Zeleni (SLo, Chor), Zold Szilvani (HU), Zelený Cinyfál, Selivan, Německij risling, Grüner Silvaner, Weisblanke, Grüner Zierfahndler, Zöld silvani



Výskyt ve vinařských oblastech: 

CZE (Mikulovská podoblast), FRA (Alsasko 21 %), GER (6 %), AUT


Zastoupení ve vinicích: 

0,6 % na veškeré ploše vinohradů ČR. Průměrné stáří vinic této odrůdy činilo v roce 2005 10,5 let. Sylvánské zelené je v současné době přibližně 23 odrůdou v celkovém pořadí.


Původ: 

Rakouská odrůda, pravděpodobně kříženec Tramín x Rakouské bílé. Odrůda pravděpodobně pochází z okolí Kremže. Dříve se uvádělo jako místo původu Sedmihradsko, ale tam se začala pěstovat až kolem roku 1870. Ještě počátkem tohoto století patřila k nejrozšířenějším odrůdám ve střední Evropě. První zmínky pochází v Německu z roku 1655. Bývala velmi rozšířena v Rakousku, u nás a v Německu. U nás a v Rakousku byla nahrazena Müller-Thurgau. V Německu ji nahradily nové odrůdy - Müller-Thurgau, Scheurebe a Kerner. Nyní se v Německu pěstuje na téměř 6 % plochy rozlohy vinic, v Alsasku dokonce na 21 % a v Rakousku na 0,1 % plochy. Kolem roku 1935 se podílela 12 % na celkové ploše vinic u nás, počátkem devadesátých let minulého století jen 0,3 %. V Listině povolených odrůd je zapsána od roku 1941. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.


Charakteristika odrůdy: 

Odrůda má vysoké požadavky na teplou polohu. Je středního růstu, má husté olistění. Mrazuodolnost je nízká. List je středně velký, třílaločný. Hrozny jsou malé, husté, mají střední až větší zelené, nahloučené bobule a jsou velmi chutné k jídlu. Daří se jí i na těžkých půdách.


Charakteristika vína: 

Barva: žluto-zelená.
Vůně: pikantní vůně, v mladších ročnících travnatá
Chuť: plná, extraktivní, mírně kořenitá, v mladších ročnících s vyšší kyselinkou.
Víno je neutrální a při nižší sklizni mírně kořenité chuti bez zvláštních aromatických látek. Při vyšší vyzrálosti hroznů dává predikátní vína, která zráním na láhvi nabývají na olejovitosti, hladkosti a vláčné harmonii. Při vyšších sklizních jsou mladá vína tvrdá a hrubá. Je-li výnos přiměřený, pak se kyseliny rychle odbourávají a víno může být až fádní. Sylvánské se dříve hojně užívalo do směsí s tvrdšími víny (na Slovácku s Ryzlinkem vlašským). Většinou sloužilo jako běžné, suché, výčepní víno k prostým jídlům.


Zvláštnosti: 

V dobrém roce je víno vhodné k dlouhodobějšímu zrání vláhvi a je velmi ceněné. Je vhodné k delšímu posezení. Používá se také ke scelování. Zrání začíná v srpnu, dozrává středně pozdě, koncem září až začátkem října.


Vhodnost k pokrmům: 

Maso, ryby: pokrmy z králíka, drůbež, vepřové maso.
Ostatní: předkrmy, smetanová omáčka.

Počet zobrazení stránky: 6755x