O Víně

Clevner


Barva: červené

Synonyma: 

Klevner, Klavner, Chlävner, Edelklevner, Klavener, Roter Klevner, Rotclevner, Frühburgunder



Výskyt ve vinařských oblastech: 

Baden-Württemberg (D), Alsace (FR), Švýcarsko, Slovensko a řada dalších evropských zemí


Zastoupení ve vinicích: 

menší


Původ: 

Jedna z vůbec nejstarších odrůd révy vinné, její původ není známý. V Německu se pěstuje dohromady asi na 50 ha vinic. Odrůda je zařazována do skupiny burgundských odrůd (Pinot).
CLEVNER je moštová modrá odrůda révy vinné, oficiálně jde o klon odrůdy Pinot Noir, který je známý pod německým označením Blauer Spätburgunder, u nás pak jako Rulandské modré.


Charakteristika odrůdy: 

Z odrůdových znaků uveďme, že Clevner roste se vzpřímenými letorosty, hrozen je malý a cylindrický, bobule je také malá. Sklizňová zralost začíná v první polovině září - odrůda je tedy raná.


Charakteristika vína: 

Vlastnosti odrůdy Clevner umožňují z hroznů vyrábět víno plné barvy, jemného buketu a elegantního těla. Clevner, jako jedna z nejstarších známých odrůd vůbec, je v místní oblasti kolem Heilbronu (spadá do vinařské oblasti Württemberg) pěstován na ploše asi 50 až 100 hektarů.


Zvláštnosti: 

Slovo CLEVNER je používáno pro označení různých vín. V různých oblastech říkají vínům Clevner, Klevner, Chlävner, Edelklevner, Klavener a podobně a k dovršení všeho jsou takto označována vína jak bílá, tak červená. Někdy také vína z jiných odrůd, nebo kupáže... Přitom všem je Clevner v Německu uznanou samostatnou odrůdou.
Kromě termínu Clevner, existují také synonyma a homonyma s téměř stejnou výslovností, která ovšem označují vína bílých odrůd. Jde tedy o:

* Klevner - v jihozápadním Německu, v oblasti Baden se tak říká odrůdě (a vínům z ní vyrobených) Pinot blanc (Weisser Burgunder), tedy po našemu Rulandské bílé

** Klävner - v oblastech jako Baden, Alsace nebo ve východní Francii je takto označován Roter Traminer (Gewürztraminer), čili Tramín červený

*** kromě toho - existují další místní lokální způsoby výslovnosti, kterými vinaři označují své kupáže, nebo některé typy vína obecně. Takže pokud Vám někdo v jihozápadním Německu nabídne "Klevner", nezkoumejte výslovnost a raději se rovnou zeptejte, jaké víno a z jaké odrůdy tím ten dobrák myslí :-)

Odrůda se pěstuje také na Slovensku - mezi víny, která byla v roce 1948 podávána na svatbě anglické královny Alžbety II., byl i Radošínský Klevner, suché, bílé odrůdové víno, specifické pro vinařskou oblast západoslovenské obce Radošiná. Na anglický královský dvůr dodali 600 litrů tohoto vína světové kvality. Tradice dobré pověsti Klevneru sahá až do časů panování císařovny Marie Terezie (1740 - 1780), avšak samotná vinařská tradice obce Radošiná trvá už 4 století.
Název Klevner (Burgundské šedé anebo Burgundské bílé anebo kupáž těchto dvou odrůd) používali mniši v dávné minulosti a pod tímto názvem bylo víno dodáváno i na Vídeňský císařský dvůr.
Klevner z Radošiny se prodává i dnes, stejně jako např. Klevner z Pezinoka.


Vhodnost k pokrmům: 

Vařená nebo pečená masa, ne příliš ostré grilované pokrmy, suché sýry, zvěřina. Také těstoviny se zeleninou - asi jako u vína Rulandské modré.

Počet zobrazení stránky: 4429x