O Víně

Rulandské šedé


Barva: bílé

Synonyma: 

Pinot Gris, Pinot Beurot, Tokay d´Alsace, Malvoisie, Grauer Burgunder, Ruländer, Grauklevner, Pinot Grigio, Szürkebárát, Roučí šedé, Burgundské šedé



Výskyt ve vinařských oblastech: 

CZE (Velkopavlovická podoblast na Moravě, podoblast mělnická a Litoměřická v Čechách), GER (3 %), FRA (Alsasko 7 %), NZL, HUN, SVK


Zastoupení ve vinicích: 

3,7 % na veškeré ploše vinohradů ČR (před 15 lety to bylo jen 1,5 % a před 65 lety pouhých 0,5 %). Průměrné stáří vinic této odrůdy činilo v roce 2005 7 let.


Původ: 

Francouzská odrůda, pupenová mutace v rámci skupiny odrůd Pinot. Odrůda pravděpodobně vznikla v Burgundsku, odkud se rozšířila po celé Francii a zvláště do Champagne. Do Maďarska se dostala již ve 14. století, stejně tak do Čech spolu s Rulandským modrým. V Německu ji rozšiřoval Johann Seger Ruland ze Speyeru, který v roce 1711 našel několik keřů ve zpustlé zahradě ve Falci a nese tam po něm, stejně jako u nás, jeho jméno. V Německu se pěstuje na více než 3 % plochy vinic. Označení Rulandské šedé v češtině je nevhodné, protože se tato odrůda u nás pěstovala již dávno před narozením pana Rulanda. Vhodnější bude název Pinot Gris. Dnes se pěstuje po celé Evropě a Novém Zélandě, ale vždy jen v omezeném rozsahu. V Alsasku se pěstuje na více než 7 % plochy vinohradů. Před sto lety se pěstovala pouze ve smíšených výsadbách. V Odrůdové skladbě nově vysazovaných vinic v letech 2001 až 2004 je v pořadí pátou odrůdou a patří k nejmladším u nás. Do Státní odrůdové knihy byla zapsnána v roce 1941. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd na Slovensku.


Charakteristika odrůdy: 

List je středně velký, tvar čepele okrouhlý, pětilaločnatý s velmi mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně puchýřovitá. Hrozen je malý až středně velký, velmi hustý s velmi krátkou stopkou. Barva bobule je šedočervená, dužnina je bez zabarvení. Doba rašení oček je středně raná. Růst je středně bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v polovině října.
Proti napadení houbovými chorobami je odrůda méně odolná. Jemná slupka bobulí bývá často napadána plísní šedou. Proti poškození zimními mrazy je odolná, mohou jí poškozovat jarní mrazy. V hustých výsadbách v nepříznivých letech je nebezpečí sprchávání hroznů.
Rulandské šedé vyžaduje dobré polohy, i když není tak náročné jako Ryzlink rýnský nebo Rulandské bílé. Extraktivní látky se tvoří zvláště v hlinitých půdách, nesnáší mělké a písčité suché půdy.
Podnož je vhodná „A25 AA“ a pro velmi dobré půdní podmínky „SO 4“ a „Teleki 5C“.
Zvláště vhodné je vysoké vedení s řezem na dlouhé tažně, kdy se dosahuje vyššího obsahu kyselin v hroznech, což přispívá k harmonii vína. Zatížení 10 až 12 oček/m2.
Výnos je střední, 9 až 10 t/ha, přičemž neselektované keře mají výnos podstatně nižší. Výnos snižuje i sprchávání. Cukernatost bývá přes 20 °NM, ve vhodných letech poskytuje surovinu k produkci vína v jakosti výběr z hroznů. Kyseliny mají hodnotu v rozmezí 8 až 9 g/l.
Udržovatelé: Ampelos, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, a.s., Ing. Alois Tománek, Ing. Miloš Michlovský, CSc., Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice, Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, spol. s r.o.


Charakteristika vína: 

Barva: zlato-žlutá barva.
Vůně: jemná odrůdová až neutrální vůně.
Chuť: Plná, kořenitá a extraktivní, často se zbytkovým cukrem. Mladá vína vykazují někdy vyšší kyselost.
Odrůda je vhodná pro dobré polohy , kde dává každoročně surovinu k získávání vína s přívlastkem. Má-li být víno odrůdové a kvalitní, je nezbytné dosáhnout minimální cukernatosti 18 °NM. Ve velmi teplých ročnících může mít málo kyselin. Při zpracovávání se nesmějí hrozny nechat dlouho zakvášet, jinak se vyluhuje příliš barviva. V některých oblastech, např. Murfatlar, na Krymu a v Bádensku se získávají pozdní sběry s vysokým zbytkem nezkvašeného cukru. Vína pak mají chlebnaté tóny připomínající tokajské výběry. Z toho důvodu se používalo v Alsasku pro název odrůdy synonymum Tokyaer.


Zvláštnosti: 

Hrozny dobře vyzrávají a mají vysokou cukernatost – vyšší obsah alkoholu dodává vínu ohnivost. Hrozny se musejí rychle zpracovávat, aby nebylo víno narůžovělé barvy. Víno je velmi vhodné do archivu, vyznačuje se plností decentností a vyšší barevností. Nenapodobitelný charakter z něj činí skvost mezi víny. Zrání začíná ve druhé dekádě srpna. Sklizeň hroznů je středně raná, bývá ve třetí dekádě září.
Odrůda je vhodná k pěstování v obou vinařských oblastech ČR.


Vhodnost k pokrmům: 

Maso, ryby: suchá vína k výraznější úpravě drůbeže, uzený losos.
Ostatní: hutné polévky, sladká vína k dezertům.

Počet zobrazení stránky: 5062x