O Víně

09.04.2008 bred_ik Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Zakořeňování řízků révy v domácích podmínkách

Nastalo období pro začátek pěstování sazenic révy pro jarní výsadbu z dříve odebraných nebo připravených řízků. Existuje několik způsobů, jak řízky révy zakořenit, vůbec nejjednodušší je řízky na jaře zapíchnout do země, ale pokusím se popsat způsob, který je podle mého názoru nejvhodnější pro ty, kteří chtějí vypěstovat nevelké množství sazenic v bytových podmínkách. Pro deset řízků nemá smysl používat speciální technologii, vyrábět množárnu atp. A při nevelkém množství je možné použít tento způsob s vyšším podílem získaných sazenic než u tradiční školky a hlavně získat brzy na jaře silné, dobře zakořeněné rostliny, které mohou při včasné výsadbě přinést první hrozny už v následujícím roce.

Na konci února - začátku března se réví vezme z místa skladování (sklepa, ledničky atp.) Pokud je zasažené plísní, je možné réví umýt v 5 % roztoku Sava, ale pozor, očka by neměla být narašená. Pak se réví nařeže se na 2-3 očkové řízky. Optimum jsou tříočkové řízky. Horní řez se dělá ve vzdálenost 1-2 cm nad očkem, není potřeba ho obnovovat, pokud je již od podzimu. Spodní řez řízku je nutné obnovit, nejlépe je vhodné ho udělat ve vzdálenosti 0,5 - 1,0 cm pod očkem. Na jeho směru nezáleží, může být kolmý i našikmo. Důležitější je zahladit tento řez ostrým nožem nebo žiletkou, aby nezůstaly na řízku zbytky roztřepeného kambia po ustřihnutí nůžkami.

Pokud máte několik odrůd, je nutné řízky po nařezání označit, aby nedošlo k záměně. Po označení se řízky na 24 hodin namáčejí v odstáté vodovodní vodě (lepší variantou je voda převařená nebo ze sněhu). Po namočení je vhodné udělat ve spodní části řízku 2 - 3 nehluboké vertikální zářezy nožem, každý o délce 1 až 2 cm a řízky namočit do stimulátoru. Použít lze buď práškový stimulátor AS 1 nebo třeba gelové Stimulax III nebo Clonex. Zkoušel jsem oba dva posledně jmenované, účinek byl u obou výborný.

Potom se na dno sklenice (nebo uřezané PETky) položí vrstva vaty a zalije se stejnou vrstvou (okolo 1,5 cm) převařené vody. Před zalitím je ji nutné samozřejmě ochladit a je žádoucí přimíchat pár krystalů hypermanganu pro získání bledě růžové barvy а také položit do sklenice kousek dřevěného uhlí. Toto je nutné pro předejití rychlého zakalení a zkažení vody. Horní otvor sklenice se zadělá pomocí gumičky igelitem, do kterého se udělají dírky podle počtu řízků, do sklenice doporučuji dávat dva, maximálně tři řízky. Sklenici poté dáme na topení, protože podstatou tohoto způsobu zakořenění je zabezpečit vyšší teplotu pro spodní část řízku. Důvodem je fakt, že zatímco letorosty jsou již založeny v pupenech, kořeny se teprve musí vytvořit. Optimální teplota vody ve sklenici je 25-30 °C, je nejlepší ji kontrolovat vloženým akvarijním teploměrem. Teplota se dá snadno regulovat vkládáním vrstev papíru mezi radiátor a sklenici. Avšak v uzavřené a ohřívané sklenici se může velmi rychle vytvořit na řízcích plíseň, v tomto případě je nutné řízky opakovaně umývat pod tekoucí vodou. V případě, že i voda začne silně zapáchat, je nutné také vatu i vodu vyměnit. Aby se těmto potížím předešlo, je lepší využívat takto upravené sklenice jen dva až čtyři dny a to jen z důvodu, aby se dobře vstřebal stimulátor.

Po uplynutí toho mezidobí se den dopředu namočí perlit a připraví se nádoby z uřezaných PETek. Výška se volí podle délky řízku 10-15 cm; velmi důležité je do dna PETky udělat důkladné drenážní otvory, aby voda mohla snadno odtékat. Řízky se vytáhnou ze sklenice a důkladně omyjí pod tekoucí vodou. Potom se vkládají do PETek, aby sahaly až na dno a zasypou se perlitem. PETky se pak opět postaví na radiátor topení, tentokrát už do hranaté misky pod truhlíky, aby šly zalévat. Pak už stačí jen perlit udržovat vlhký zálivkou. Voda může v miskách i krátkodobě vyschnout, ale perlit si přesto podrží vlhkost. Pravidlem je, že ze začátku raší očka a potom se objevují kořeny. Mezi těmito jevy uplyne v průměru 2 - 3 týdny. Někdy méně, někdy déle, v závislosti na odrůdě a kvalitě réví a na teplotě. Při dodržení výše uvedené teploty 25-30 °C je proto dobré po třech týdnech provést kontrolu. Aby se případné kořínky neulámaly, řízky se vytahují z perlitu v kbelíku s vodou. Perlit se ve vodě uvolní a řízky jdou snadno vytáhnout, aniž by došlo k ulomení kořínků. Pokud jsou kořeny již vytvořené, mohou se už řízky sázet do zeminy do květináčů, ale stejně dobře lze využít znovu i PETky od perlitu. Pokud kořeny ještě nejsou vyvinuté, řízky se vrátí do PETky a kontrola se provádí znovu po týdnu. Tímto způsobem lze vypěstovat mohutný kořenový systém a sazenice koncem dubna nebo po „zmrzlých" vysázet přímo na stanoviště.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 17753x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5