O Víně

30.01.2007 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice - překvapivě opomíjený skvost domácího vinařství

Šlechtitelská stanice vinařská ve Velkých Pavlovicích, jeden z domácích držitelů množitelského materiálu, byla pro mě vždy pojmem a to „již" koncem 90. let minulého století. Její vína se prodávala v mnou navštěvované vinotéce, její etikety, které ve znaku nesou podobiznu Christiana K. Andrého (1763-1831), zná snad každý. Člověk, který dle literatury v Brně založil první spolek pro šlechtění ovoce na světě a podnítil tak zájem o získávání nových odrůd křížením, by se sám sobě na etiketě určitě líbil. Počínaje ročníkem 2004 doznaly viněty a adjustáž celkově změn (čtenář sám může níže porovnat na fotografiích). Mimo jiné je potěšitelné, že byly přidány analytické hodnoty.

Roční produkce vinařství je cca 100 tisíc lahví, víno se pěstuje na cca 40 ha vinic (z toho 29 ha je v plné plodnosti), působili zde vinařské osobnosti jako byli pánové Veverka, Horák či Havlík, právě zde byla vyšlechtěna odrůda André (kříženec Frankovky a Svatovavřineckého - vyšlechtil Ing. Horák), dnes již ve značné míře rozšířená (v Čechách se kvůli svému pozdnímu zrání prakticky nepěstuje). Měl jsem možnost ochutnat ročník 1974, tedy víno z doby, kdy ještě odrůda André ani nebyla zapsána v odrůdové knize. O firmě se velmi často hovoří jako o specialistovi na červená vína. Je to dáno jak jménem odrůdy André, tak velkopavlovickou podoblastí, kde jsou obecně zdejší červené odrůdy blahořečeny. V mých očích je co do vyrovnanosti kvality ještě více než André úspěšnější a na prvním místě stojící Frankovka, špičková se dělají i vína z hroznů odrůdy Zweigeltrebe, Pinot Noir (vyzvednout musím zejména suchý(!) výběr z bobulí ročníku 2003, který se prodával v láhvi o objemu 0,75 l) a Cabernet Sauvignon (úžasný polosladký 2004 výběr z hroznů). Nelze však zapomenout na příjemné Modré Portugaly. Osobně mi nikdy příliš nesedělo Svatovavřinecké, znám však jedince, kteří se po něm mohou utlouct. Bude to možná tím, že jsem zvyklý na svého favorita všech povidlových favoritů z Roudnice nad Labem (pozdní sběr barrique 2000).

Ve zdejší šlechtitelce se však umí i vína bílá. Kromě Ryzlinku vlašského (já osobně přímo trpím!), Rulandského bílého a Pálavy se zde tuším dělá z běžných odrůd vše. Rok co rok mě o svých kvalitách přesvědčuje Ryzlink rýnský (výjimečné víno ročníku 2000 a se vším všudy překvapivě povedená 2003-ka), 2005 i 2006 se zdají být velkým příslibem do budoucna. Ostatně s prodejem se zde příliš nepospíchá, ročník 2005 se začne prodávat nyní v průběhu měsíce února. Případné zájemce určitě vždy potěší Veltlínské zelené a Chardonnay. Jistým způsobem své zde bývají Sauvignony. Kdo chce objevit další nuanci této oblíbené aromatické odrůdy, nechť sáhne právě sem. Vína se zde dělají klasickými postupy, kdy je vhodně skombinováno osvědčené s moderním způsobem výroby (potěšitelným znakem jsou hodnoty alkoholu odpovídající cukernatostem moštu, vysoké kyseliny, vysoké bezcukerné extrakty a neprovádění malolaktické fermentace u bílých vín). Zdejší tradice a zaběhlé zvyky jsou šikovně skloubeny s mladou krví technologa Stanislava Málka, který šlechtitelce nabral počínaje ročníkem 2001 nový svěží vítr do plachet.

Něco málo faktů. Ve vinařství se vyrábí bariková vína z odrůdy Chardonnay, Cabernet Sauvignon a speciality Cuveé Ch. C. André, používány jsou sudy Tonnellerie Nadalie M.t.+, allier, Tonnellerie Rousseau M.t.++troncais, Fassbinderei Stockinger , Tonnnellerie Chenne M.t.+ allier, Tonnellerie Doreau M. Firma používá celokorkové zátky o délce 44 mm od firem SCHIESSER a Bouchon Liss. Některé partie ročníku 2006 však již budou uzavřeny plastovou zátkou.

Nepříliš dobře lze hovořit o webové prezentaci společnosti. Dlouho nebyla žádná, nyní je snad ještě delší dobu stejná a nedodělaná (www.slechtitelka.cz). Jaký je k tomu důvod, je ve hvězdách. V každém případě ale doporučuji nahlédnutí, mnoho užitečných informací ohledně šlechtění, klimatických podmínkách a historii vinařské stanice zde naleznete.

Kapitolou samou o sobě je zdejší archiv, z kterého přecházejí oči. Jsou zde poklady, které vypadají přímo ďábelsky. Sám jsem se přesvědčil, že se pod mnohými prohnilými korky skrývají přenádherné věci. Už jsem naťuknul magické André ročníku 1974, které bylo povedeným archivním vínem v pravém slova smyslu. Mimochodem, nejstarším André na světě je ročník 1970 a nachází se pochopitelně právě zde. André se zde dělá i slámové, zajímavostí je výsadba stará 35 let, z nichž je vyrábeno tzv. „André ze staré vinice". Pro zájemce o další červená vína bude možná atraktivní informace o možnosti koupě výběrů z bobulí odrůd Rulandské modré 2005 barrique, Cabernet Sauvignon 2004 a Frankovka 2005.

Krásnými a tajemnými víny zároveň byly ročníky mého narození - Rulandské bílé 1980 a André 1980 (rok 1980 je rokem zápisu do Státní odrůdové knihy), zvláštně Rulanda svým lahodným nazrálým charakterem překvapila. K tomu, aby víno ve svém vývoji dopochodovalo do nebeských výšin není potřeba skoro žádného korku :-) - viz. fotografie. Největší senzorickou lahůdkou však pro mě navždy zůstává Ryzlink rýnský 1988, kdy se člověk po vypití láhve povzdychne „tak nějak by to mělo vypadat" a lituje, že na dně nezůstala ani kapka.

Krom mých tuším dvou zmínek v „Otevřených očích" se bohužel na zdejším portále vína ze Šlechtitelské stanice ve Velkých Pavlovicích vůbec neobjevují. Databáze portálu ovine.cz bohužel s podivem neskrývá ani jedinou vinětu, což je sice trochu záhadou, na druhou stranu je to určitě taky chybou podnikového marketingu. Situace se snad do budoucna zlepší, zasloužili by si to jak lidé, kteří zde pracují, tak poloha Nadzahrady, kterou se leckdo neobává, zejména v souvislosti s červenými víny, označit za Grand Cru.

Tolik tedy na rozloučenou, věřím, že jsem alespoň několik lidí inspiroval k objevení zdejších vín a nejlépe pak k seznámení se se zdejším vinařstvím a krásnou přírodou, která ho obklopuje.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7067x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5