O Víně

28.08.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Po vinicích Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.

Prvního července 2006 byl nádherný den, jako stvořený pro objížďku po vinicích. Návštěva Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. byla domluvena s obchodním zástupcem společnosti, panem Očenáškem. Jako svému průvodci mu tímto ještě jednou děkuji za věnovaný čas.

O víně jsem slyšel hovořit mnoho lidí. Někteří to umí od přírody, tok jejich řeči je v plném souladu s příjemným pohledem na vytékající víno z láhve do skleničky, jiní se s tím jaksi perou a občas mi přijde jako by byli až „dodatečně proškoleni" úřadem práce. Kdo jste měl možnost být někdy přítomen degustaci, kterou vedl právě pan Očenášek, jistě mi dáte za pravdu, že se u něho jedná o případ první. Líbí se mi rovněž „zdravá víra" ve svůj vlastní produkt, tedy ve vína z Mikrosu, kdy je na jednu stranu vždy vidět, že se o Mikrosu mluví jako o špičce domácí produkce, na druhou stranu ale v rozumné rovnováze s názorem na vína ostatních firem a malých vinařů. Procházku po vinicích možná pojmu jinak, než je očekáváno - totiž v kombinaci s víny, která dobře znám a které právě z těchto vinic pochází.

Teď už jedeme na vinici Za cihelnou, u které mám mnoho zajímavých zkušeností zejména s odrůdou Ryzlink rýnský. Jednička pozdní sběr překvapila, dvojka pozdní sběr nadchla. Trojka pozdní sběr je dle mého názoru problematická, nicméně na soutěžích uspěla a ještě si mě třeba přivine více. Čtyřka ve výběru z hroznů, o které jsem se zmínil ve Valentýnských očích aneb Pohled otevřenýma očima na vína degustovaná v únoru 2006, je bombou, která má před sebou deset let zrání. Dle letmého prochutnání pětky v pozdním sběru se v nastoleném trendu pokračuje, chystám na ní podrobnou recenzi. Vynikající a na domácí poměry výjimečné mi přišlo a stále přichází Svatovavřinecké 2003 pozdní sběr (nyní je již v prodeji nástupce z ročníku 2005), překvapivě dobrým počinem bylo Rulandské modré 2004 pozdní sběr, trochu zvláštní a neobvyklé jsou odtud pravidelně Sauvignony, mě si nezískaly. Holt, nikdo ale neumí všechno. Samotná vinice je pohledná, až mě to překvapilo. Přiznám se, že jsem její polohu čekal úplně někde jinde, než nakonec byla. Kdybych ji hledal sám, tak bych určitě nebyl úspěšný. Z této vinice se vyrábí výjimečně i Veltlínské zelené. Vinice má jižní expozici se sklonem až 15 %, půda je hlinitá s dostatkem vápníku. Výsadba je mladá z počátku 90. let. Kdo se obává kopcovitého terénu Pálavy, je pro něho tato vinice dostupnější variantou.

Goldhamer je vinicí známější, tato poloha dává vína nejen Mikrosu. Je dokonalým domovem pro Ryzlink vlašský. Pozdní sběr 2004 nejen že získal spoustu ocenění (diplom na Vinexu, Salonu vín, zlatá medaile na prestižní světové výstavě Concours Mondial de Bruxelles 2006), ale je i fantastickým vínem, kterému při ceně 145,- Kč za láhev 0,75 l nemůže mnoho a jiných a třeba i světových vín konkurovat. Sylvánské zelené odtud bývá povedené, ale ničím výjimečné. Za to polosladký Cabernet Sauvignon 2003 ve výběru z hroznů je pro mě (a navždy zřejmě zůstane) nejlepším červeným vínem, jaké jsem kdy pil. Nikdy mě z červených nezaujalo nic více. Můj archiv skrývá bohužel jen tři kousky. Nadmíru povedený byl rovněž pozdní sběr ročníku 2004. Kdo ho má, může být spokojen. Více odrůd se zde nevyskytuje.

Jižně situovaná vinice těsně sousedí s Železnou, půda je zde těžká, jílovitá s vysokým obsahem vápníku. Aplikováno je střední vedení na jeden tažeň se zatížením 1,5 až 2 kg. Procházka po této vinici je tak trochu sportovní aktivitou, kdo se však nebojí, nechť se na ni vydá, příroda kolem za to stojí. Když už jsme u Goldhameru, nemohu nezmínit svou recenzi na fantastický Ryzlink vlašský 2003 výběr z hroznů od firmy Vinselekt Michlovský.

A nyní již k ještě výše situované Železné, na které kromě vlašáku najdeme Kerner, Merlot, Frankovku, André a Cabernet Sauvignon. Co si ale budeme povídat, zde nám jde zejména o Ryzlink vlašský. Vezmu-li to jako u rýňáku z vinice Za cihelnou, pak vlašák ročník 2000 s 16,2 % obj. alkoholu, jsem přechutnal na nedávné degustaci v Brandýse nad Labem. Nadmíru povedená záležitost, která může ještě 50 let zrát. Ročník 2001 teprve nyní ukázal své kvality a víno z něj je parádní. Co ale říct o ročníku 2002? Jen snad to, že je pro mě obrazem ideálního vína. Stále je zde ještě možnost si ho koupit. Zapomeňte na Francii či Rakousko, tenhle vlašák všem vínům z těchto zemí dává na prdel. Vím, že mi nevěříte, ale děláte chybu :-). No nic. Co trojka? Výborné, nicméně vysoce alkoholické, olejnaté a s menším potenciálem zrání. Přesto si při jeho popíjení mlaskám. A posledním relevantně prochutnaným vínem je polosladký výber z hroznů 2004. Hit všech vinoték si snad získal každého, kdo ho ochutnal. Tato vinice zkrátka umí! Kerner 2003 ve výběru z hroznů moc pitelný nebyl, opakem byl rekordně rychle prodaný parádní Kerner 2004 výběr z hroznů. Před půl rokem jsem pak poprvé ochutnal víno stejného predikátu ročníku 2005 a byl jsem vcelku nadšený. Nyní po bližším a pečlivějším prochutnání jsem však zklamán. Poslední odrůdou, kterou jsem z této viniční trati okusil byl Merlot, konkrétně výběr z hroznů 2003 (láhev 0,5 l). Další nádherná červená záležitost z produkce Mikrosu, kdo ochutnal, dá mi zřejmě za pravdu.

Jižně položená vinice leží v nadmořské výšce 350 m, je těžká, jílovitá s vysokým obsahem vápníku. Nedostatkem vláhy prakticky netrpí, výsadba je mladá z počátku 90. let. Dobře se zkrátka najít nedá, člověk to na Pálavě musí kapku znát, kdo ale hledá, najde, líbit se Vám na ní určitě bude. Ochutnávkový stánek se tam myslím z důvodu nedostupnosti v horizontu příštích 50 let nechystá.

Ještě se chci zmínit o zajímavé akci, která sice nesouvisí s touto mou návštěvou vinic, nicméně se Mikrosu týká víc než hodně. Dne 24. června 2006 uspořádala v Brandýse nad Labem místní vinotéka neobvyklou akci, nad kterou se mi tajil dech. Jednalo se o představení 64 různých vín ročníků 1999 až 2005! Chyběly sice dvě největší lahůdky ročníku 2002 (Rulandské bílévzh z Liščího vrchu a Ryzlink vlašský výběr z hroznů z Železné), kochat se tu ale dalo. Já jsem si pěkně pomaloučku polehoučku prošel následující: Chardonnay 2000 výběr z hroznů (obec Dobré Pole - trať Daniel), Rulandské bílé 2000 výběr z hroznů (obec Březí - trať Liščí vrch), Ryzlink vlašský 1999 pozdní sběr (obec Březí - trať Liščí vrch), Ryzlink vlašský 2000 výběr z hroznů (obec Perná - trať Železná), Ryzlink vlašský 2000 výběr z hroznů (obec Březí - trať Ořechová hora), Sauvignon 2002 pozdní sběr (barrique) (obec Dolní Dunajovice - trať Zimní vrch) a Frankovka 2001 pozdní sběr (obec Perná - trať Železná). Co Vám mám povídat, byla to královská procházka...

Z mladších vín jsem pak okusil Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr (obec Březí - trať Ořechová hora), Sylvánské zelené 2004 pozdní sběr (obec Perná - trať Goldhamer), Ryzlink vlašský 2004 výběr z bobulí (obec Březí - trať Ořechová hora), Ryzlink rýnský 2005 pozdní sběr (obec Mikulov - trať Za cihelnou) a Svatovavřinecké 2005 pozdní sběr (obec Mikulov - trať Za cihelnou). Zde můžu jako překrásná vína ohlásit zejména rýňák a pak bobuláč z „ořechovky". Jediné co mi na této akci mohlo vadit, bylo osvětlení. Jeho kvalita se však příliš ovlivnit nedala... Zbytek pak byl dokonalý, kdo nepřijel, zaváhal.

Na závěr ještě jedna informace pro návštěvníky Mikulovska. Mikros nedávno zprovoznil svou podnikovou degustační místnost - viz. foto níže. Více informací také naleznete na stránkách www.mikrosvin.cz.

Příště možná o Liščím vrchu, Ořechové hoře a Danielu...

1-20 | 21-40 | 41-60 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4890x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 14:18:26