O Víně

04.01.2006 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Návštěva archivních prostor Templářských sklepů Čejkovice

Dnes nahlédneme do dalších archivních prostor. Tentokrát půjde o Templářské sklepy v Čejkovicích, které jsme navštívili v rámci putování po vinařských stezkách.

Ještě než popíšu své dojmy z návštěvy archivních prostor Templářských sklepů, uvedu několik informací, které se týkají vinařské obce Čejkovice a samozřejmě i uvedeného výrobce. Bohužel se mi podařilo získat velmi málo informací z návštěvy sklepních prostor díky neznalosti slečny nebo mladé paní, která nás provázela. Na druhou stranu mám několik zajímavých informací přímo od pana ředitele Pavla Pastorka a dále z oficiálních stránek obce Čejkovice, ze kterých taktéž čerpám řadu informací.

Obec Čejkovice leží 40 km jihovýchodně od Brna v okrese Hodonín. Katastr obce má rozlohu 2 506 ha. Obcí protéká potok Prušánka a je zde mírně zvlněný terén. Průměrná nadmořská výška území je 208 metrů nad mořem. Průměrná roční teplota vzduchu je 9,2° C, což řadí Čejkovice k nejteplejším místům České republiky. Aktuální počet obyvatel obce je 2600. V obci najdete na 650 ha vinic a v současné době jsou Čejkovice třetí největší vinařskou obcí v ČR po Velkých Bílovicích (810 ha) a Velkých Pavlovicích (700 ha). Pro správné enofily nabízím níže soubor se seznamem viničních tratí v Čejkovicích podle nové a staré legislativy.

Písemně doložené počátky vinařství v Čejkovicích spadají do 13. století. Téměř 100 let před panováním českého krále Karla IV. začíná v obci systematicky pěstovat révu vinnou francouzský templářský řád. Příchod templářů do našich zemí je datován rokem 1232. K tomuto datu se vztahuje rovněž budování čejkovické gotické tvrze a příslušného sklepení. V té době zde často sídlil templářský komtur EKKO. První zmínka o Čejkovicích je z roku 1248. Tehdy břeclavský údělník Oldřich ze Sponheimu daroval čejkovickým templářům čtyři grunty v Rakvicích. V roce 1309 se nejmocnější feudál Jindřich z Lipé zmocnil majetku templářů. Pro Čejkovice to znamenalo definitivní převzetí tvrze do rukou feudálů. Legenda hovoří o tom, že tvrz byla spojena obrovským sklepením dlouhým cca 24 km se slovenským městečkem Skalicí, kudy procházela obchodní jantarová stezka. Skutečností však zůstává, že dnes je přístupno 650 metrů sklepení, které je tak velké, že v něm projede ozbrojený jezdec na koni a vůz plně naložený zbožím. Po odchodu feudálního rodu z Lipé se v Čejkovicích střídají rody z Kunštátu, ze Štemberka, ze Zástřizl, z Lomnice a z Víckova. V roce 1540 došlo k obnovení trhového a hrdelního práva. V roce 1624 přešel majetek na řád - tovaryšstvo Ježíšovo (Jezuité). Po zrušení řádu roku 1773 přešel majetek do Studijního fondu. V roce 1785 navštívil Čejkovice rakouský císař Josef II. a na přímluvu starosty zrušil své nařízení o pohřbívání v plátně.

Čejkovice jsou také spjaty s naším prvním prezidentem, který zde prožil několik let svého dětského života. Změna politické situace iniciovala u občanů v prosinci 1989 zájem o stav domku Tomáše Garrigue Masaryka a jeho sochy. Socha čejkovického krajana byla odhalena 7. března 1990 a po generální opravě byl slavnostně otevřen domek TGM 20. května 1990.

Dominantou obce jsou dvě významné budovy. První je původně gotická tvrz, která postupným vývojem a přestavbami byla přebudována na zámek, v jehož prostorách je dnes umístěn mimo jiné i hotel s restaurací. Pokud stojíte před uvedenou gotickou tvrzí, za sebou máte Templářské sklepy. Druhou dominantou je kostel sv. Kunhuty.

A nyní si řekneme něco o výrobci. Vinařské družstvo Templářské sklepy bylo založeno v roce 1936 a pro svoji činnost si pronajalo rozsáhlé sklepy pod templářskou tvrzí, která byla vybudována členy řádu templářských rytířů už v první polovině třináctého století. Hospodaření družstva bylo přerušeno kolektivizací zamědělství v roce 1952 a až do roku 1994 zde hospodařil státní statek. V rámci privatizace přebralo sklepní hospodářství znovuobnovené vinařské družstvo, které má dnes 155 členů. Pro výrobu vína se používají především hrozny z produkce členů družstva, zbylá část suroviny pochází z výkupu hroznů z Čejkovic a blízkého okolí. Peníze se pěstitelům hroznů vyplácí z třetin. Družstvo se specializuje na výrobu širokého sortimentu vín jakostních a přívlastkových, ale může také nabídnout zajímavou škálu vín archivních a lahvově zralých. V základní nabídce jsou už od roku 1990. V posledních letech získali několik ocenění, např. Obal roku, jak jsem nedávno psal v recenzi na Sauvignon 2000 odrůdové jakostní Firma sama hospodaří na 8 ha vinic. V oblasti Čejkovic (vinařská podoblast Velkopavlovická), pochází stěžejní část hroznů. Daří se zde díky půdám a podloží především těmto odrůdám: Tramínu, Muškátu moravskému, Neuburskému, Rulandskému modrému, Frankovce, Cabernet Sauvignonu a stále oblíbenějšímu Modrému Portugalu. Dodavateli Templářských sklepů jsou i drobní vinaři sdružení pod hlavičkou vinařského družstva. Díky tomu se můžeme setkat i s menšími, limitovanými partiemi odrůdových, přívlastkových, ledových a slámových vín, které vzešly z práce místních vinařů. V podnikové prodejně jsem viděl velmi zajímavá vína, která prakticky nenajdete v hypermarketech a jiných velkých prodejnách. Například. Alibernet v bariku ve velmi zvláštní láhvi a další okrajové odrůdy mne velice lákaly, ale protože jsme byli zrovna na cyklistické tůře po vinařské stezce (reportáž připravuji), tak bylo nesmysl tak vzácná vína tahat na zádech v batohu...

Oficiální údaje na firemním webu uvádí, že roční produkce činí 1.250.000 litrů, což je 2 miliony lahví. Od pana ředitele Pastorka během letošní degustace se dozvídám, že v roce 2001 byly Templářské sklepy na 20. místě z pohledu tržeb. V roce 2005 se posunuli na 5. až 6. místo. Pěstují či zpracovávají zde na 20 odrůd révy vinné, některá z nich používají pro čistě odrůdová vína, zbytek pro kupáže. Odrůdy pěstované na výrobu bílých vín jsou Sauvignon, Tramín červený, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Müller-Thurgau, Neuburské, Ryzlink vlašský a Sylvánské zelené. Odrůdy pěstované na výrobu vín červených: Rulandské modré, Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Vyrábí zde také vína z okrajových odrůd, jako je Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon, Sylvánské zelené, André a Alibernet.

Nyní se již dostávám k samotné návštěvě, která byla do jisté míry velkým zklamáním. Templářské sklepy naleznete naproti gotické tvrzi, jak jsem již uvedl výše. Hned po vstupu do nadzemního patra najdete po levé straně vchod do kanceláře, kde lze dojednat prohlídku archivních prostor a také zakoupit vína tohoto vinařství (foto níže). Archivní prostory se nachází dole (jak jinak že?) a při sestupování dolů míjíte vitríny s víny včetně dovážených vín do ČR, které Templářské sklepy na našem trhu zastupují. Po vstupu do starých uliček najdete dubové sudy všude, kam se jen vejdou. V těchto historických sklepech o délce 650 metrů je uloženo více než 500 000 litrů vína v dubových a barikových sudech a rozsáhlý archív lahvově zralých vín. Další kapacitu více než 3 miliony litrů mají templáři v průmyslových budovách nad tímto sklepením. Zrání vybraných partií probíhá v dubových sudech a po stočení do lahví uložením ve starých chodbách templářského sklepení. Zrají zde jak bílá, tak červená vína. V přízemí budovy se nachází také sklepní hospodářství včetně nerezových tanků. Jedna z uliček Vás přivede k zamřížovanému prostoru, ve kterém je vedle tradičního Sv. Urbana řada krabic s lahvemi vín (foto dole). Síť uliček je poměrně hustá a také klikatá, nejedná se pouze o rovné úseky. Jedna z uliček je zakřivená do nádherného oblouku a působí opravdu zajímavě (foto dole). Za zmínku určitě stojí několik oválných dubových sudů, které jsou opatřeny velmi starými vyřezávanými nápisy, jak můžete vidět na přiložených fotografiích a jejich detailech. Taktéž si prosím všimněte místa s trojicí rekonstruovaných sudů, z nichž prostřední je největší a nese nápis "Svatý Václave" nebo "Ve svornosti síla". Na mnoha místech těchto starých prostor můžete na stěnách vidět přilepené mince, podobně jako v mnoha dalších sklepech na jižní Moravě. Boxy pro uložení lahví, podobně jako privátní boxy jsou odděleny mříží a normálně je tento prostor pro veřejnost nepřístupný. Jednu fotografii přes mříže na boxy najdete níže. Velmi tajemně vypadala také úzká a hluboká ulička s archivními lahvemi a Sv. Urbanem (foto níže).

Největší překvapení na nás čekalo v závěru, kdy se dostanete do velkého prostoru s největším dřevěným sudem v ČR, který má objem 20.250 litrů. V době, kdy jsme zde byli v něm právě zrál Modrý Portugal. Jak jsem již uvedl výše, jde o nejvíce prodávanou odrůdu tohoto vinařství. Na fotografiích níže můžete vidět obrovské rozměry sudu a dřevěné schodiště, po kterém se leze nahoru a poté dovnitř sudu. Čelní plocha sudu byla před pár roky rekonstruována a jak můžete vidět na několika fotografiích, opravdu jde o nádherný sud.

Prohlídka po 20 minutách skončila, na mé četné dotazy bohužel nebylo odpovězeno, což je velká škoda a tak se omlouvám, že jsem Vám nemohl podat daleko více informací o tomto zajímavém místě. Poslední dvě fotografie přebírám z oficiálních stránek Templářských sklepů a obce Čejkovice. Pokud pojedete kolem, neváhejte ani chvíli a zastavte se zde.

Příště se můžete těšit na reportáž z inspekce po vinařských cyklostezkách, podoblast Velkopavlovická, čímž zakončím můj "rok 2005 strávený u vinařů".

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4592x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5