O Víně

10.03.2005 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Postřehy z degustace maďarských vín 3.3. 2005 v Ostravě

Dne 3.3. 2005 proběhla v Ostravě další z degustací, tentokráte zaměřená na vína z Maďarska. Byla zastoupená vinařství zvučných jmen jako např. Figula, Thummerer či Hetszölö aj. Výběr z 22 maďarských vinařských oblastí taktéž nezaostával, jmenujme např. Eger, Balatonfured a samozřejmě Tokaji. Nemusím se určitě tady sáhodlouze rozepisovat o tom, že v Maďarsku umí udělat kvalitní a chutná vína, takže pojďme se na ně podívat.

1. Pinot Gris 2002, vinařství Figula, oblast Balatonfured
Bobule této révy zrají do načervenalých odstínů při sklizni a velké cukernatosti. To se také projeví v růžových odlescích ve velmi světlé zlaté barvě. Buket je velmi svěží s ovocno-travnatými tóny. V chuti se projeví ovocné tóny s nádechem sušených bylinek, doplněných svěží kyselinkou. Velmi hřejivý pocit při polykání. Víno pochází ze severní oblasti Balatonu, vinařství obhospodařuje 20 hektarů půdy, převažují bílé hrozny. Analytické hodnoty: 2,3 g/l kys., 1,8 g/l cukry, 30 g/l extraktu. Cena 238,- Kč.

2. Sziléniusz Cuvée 2002, vinařství Figula, oblast Balatonfured
Poněkud zvláštní název znamená „syn boha vína". Sběr hroznů probíhal 30.11. 2002 a jedná se o velmi netypickou kupáž odrůd Semillon (60%) a Ryzlink vlašský (40%). Toto víno bylo speciálně připravováno na soutěže, kde získalo dvě medaile. Jde o velmi zvláštní a dle mého názoru velmi nápadité víno, neboť zde došlo ke zvláštnímu spojení sladké, hladké chuti Semillonu a naproti tomu byl postaven vlašák se svou hořčinkou a tvrdšími kyselinkami. V puse to působí velmi zvláštně a musím říci, že velmi příjemně. S velkým zájmem jsem prožíval tento souboj chuťových buněk. Barva je hezká světlá se zelenými odlesky. Ve vůni se prosadí broskve a citrusové plody. Poněkud těžší, alkohol 14,5 %. Cena 708,- Kč.

3. Muskotály Ottonel 2003, vinařství Figula, oblast Balatonfured
Samozřejmě maďarské muškáty jsou hojně zastoupeny na našem trhu, takže by bylo divné, kdyby alespoň jeden nebyl prezentován. Tento navíc je suchý a velmi lehký, čehož u maďarského muškátu není zrovna lehké docílit. Barva velmi světlounká se zelenými odlesky. Psát, že v buketu byl krásně intenzivně cítit muškát snad nemá ani smysl. V chuti víno poněkud kyselejší, zato ale s krásným dlouhým dozvukem. Menší viskozita a vše výše uvedené, dělá víno příjemným společníkem ke kuřecímu masu. Cukry 1,1 g/l, kys. 3,2 g/l, extrakt 23 g/l. Cena 238,- Kč.

4. Chardonnay barrique 2002, Vylyan Debreczeni
Nepříliš často se setkáváme s bílým barikem, o to větší potěšení máme při jeho ochutnávce. Tento navíc je zvláštní tím, že zrál v barikovém sudu již 2x použitém (a jak víme, sudy se použijí jen 3x). Bylo tím docíleno velmi jemného a nenásilného kouřového aroma a chuti, která příliš nepotlačuje odrůdovou chuť. Barva krásně světle slámová s nádhernou jiskrou. Vůně s tóny citrusových plodů, v chuti hezký slabý doutníkový tón s vanilkou v závěru. Vinařství Debreczeni hospodaří na ploše 40 hektarů. Cukry 2,2 g/l, kys. 2,7 g/l, extr. 22,8 g/l. Cena 260,- Kč.

5. Blauburger 2002, vinařství Thummerer, oblast Eger
Další z menších rarit, neboť s odrůdou Blauburger se můžeme setkat spíše méně. Pan Thummerer je jediný z oblasti, který tuto odrůdu pěstuje. Toto víno zrálo jeden rok ve sklepě, než se vydalo potěšit vínomilce. Barva višňová, hezky čirá s nádhernou jiskrou. Ve vůni se vyskytovaly lesní plody, borůvky, ostružiny a dominantní maliny. V chuti se hezky projevily vyvážené taniny a kyselinka, víno má menší adstringenci a středně dlouhou hořčí dochuť. Cukry 1,7 g/l, kys. 2,1 g/l, extr 28,3 g/l, alk. 13,5 %. Cena 175,- Kč.

6. Montenuovo 2001, Vylyan Debreczeni
Pod tímto zvláštním názvem se skrývá cuvée Cabernet Sauvignon (48%), Cabernet franc (30%) a Merlot (22%). Víno zrálo 18 měsíců v dubovém sudu. Barva hezky rubínová. Ve vůni lze identifikovat hezké čisté ostružiny s černým rybízem. V chuti silnější taniny, přece jen ty tříslovinky v roce 2001 měly větší žně. Dochuť hezká, na můj vkus moc svíravá. Cukr 2,4 g/l, kys. 1,0 g/l, extr. 29,6 g/l, alk. 13%. Cena 343,- Kč.

7. Zweigelt 2001, Vylyan Debreczeni
Sběr v říjnu, celkem menší úroda, proto se pokusili udělat zvláštnost a myslím, že vyšla velmi dobře. Jedná se o to, že víno zrálo ve 3 druzích sudů. 25 % zrálo v novém sudu, dalších 25 % zrálo v 1 rok starém sudu a poslední část 50 % zrála ve 2 roky starém sudu. Poté 3 měsíce víno zrálo společně a 1 rok leželo na láhvi. To je teda alchymie. Ale dohromady to dá velmi příjemný, hezky pitelný koncový produkt s velmi zvláštní barikovou chutí. Barva rubínová, středně intenzivní vůně, kořeněná se slaboučkou lékořicí na pozadí. V chuti hezky kyselinky skloubené s tříslovinkou, i když přeci jen těch kyselinek má méně než naše „cvajgly". Cukr 1,3 g/l, kys. 1,0 g/l, 23,6 g/l extrakt. Cena 260,- Kč.

8. Bikavér Reserve 1999, vinařství Thummerer, oblast Eger
Už označení Reserve dává tušit, že se bude jednat o víno vyšší třídy. Tři medaile vystavené na odiv kolem viněty taktéž naše očekávání jen znásobí. A opravdu je to tak. Toto je víno par excellance! Již nikdy neprojdu kolem bikaveru v sámošce, abych se neušklíbl. Tento je nádherně pospojován z odrůd Cabernet franc (50%), Cabernet Sauvignon (30%), Merlot (10%) a Blauburger (10%). Barva nádherná, téměř inkoustová. Ve vůni krásny mix lesních plodů, měl jsem pocit jako by byly zahaleny do kouře, přestože to není barrique. Chuť bombastická! Vyvážená a sametová s krásným hořkým dozvukem Merlotu v závěru. Vydrží 10 let archivování a má jedinou vadu = cenu. Stál 523,- Kč a to je momentálně mimo mé možnosti. Cukr 1,9 g/l, kys. 1,4 g/l a extr. 27,6 g/l.

9. Trefli 2001, vinařství Thummerer, oblast Eger
Konečně přišla na řadu sladká vína! Toto bylo hodně dobré, velmi slibný začátek. Kupáž odrůd Blauburger, Merlot a Turan. Víno bylo objednáno jako zakázka košer vína, ale při konečné úpravě se ho dotkla nepovolaná ruka. Tudíž celá partie znehodnocena z hlediska požadavků na košer víno a byla zadavateli odmítnuta. Na druhou stranu jsem tomu rád, že se tím teď nenalévají v synagogách, ale mohu se jím nalévat já. Barva světlá, višňová s hezkou jiskrou. Ve vůni vynikají nádherné třešně a višně. Chuť je nádherně slaaadkááá s ovocnými tóny jahod, višní a velmi vyzrálých třešní. Cukry 53 g/l, kys. 1,9 g/l, extr. 77,4 g/l. Cena 243,- Kč to jsem nemohl odolat.

10. Hárslevelü 2004, vinařství Hetszölö, oblast Tokaj
Mladá velmi povedená lipovina, dovezená před necelým týdnem do naší republiky. Barva světle zlatá se zelenými odlesky. Ve vůni byly cítit malinko jako by pivo a kvasinky doplněné o citrusové plody a svěží cibéby. Dohromady to dávalo velmi pěkný buket. Chuť opět nádherně slaďoučká s malinko šimravým-perlivým nádechem na jazyku, doplněného o vyzrálé hrozny až seschlé cibéby. Velmi viskózní hmota, hrozny sebrány začátkem října přímo v okolí městečka Tokaj. Cukry 56 g/l, extr. 94,6 g/l. Cena hezkých 201,- Kč a další vyvětrání mé peněženky.

11. Tokaj 3 putt 1999, vinařství Hetszölö, oblast Tokaj
Degustace se blíží do cílové rovinky a na stůl přichází pamlsek každého podobně chuťově naladěného jako já. Barva na tokaj jak se patří, pěkná tmavší zlatá. Vůně přetéká sladkými hrozno-cibébovými tóny. Chuť hezká, hladká, vyvážená nádherně sladká a komplexní s malinko hořkým závěrem s chlebovou příchutí. Tří putňový tokaj by měl obsahovat 80-90 g/l zbytkového cukru, tento jich měl 82. Kyselina je zastoupená hodnotou 1,3 g/l a ve 12,5 % alkoholu lze nalézt 115,2 g/l extraktu. Cena 345,- Kč.

12. Tokaj Muscat lunel Aszú 6 putt 1994, oblast Tokaj
A je to tady, ještě se vzpamatovávám ze skvělého předchozího vína a už dostávám na stůl zlatý hřeb večera (pro mne teda jo, pro neslaďáky by to asi byl č.2 a pro milce červeného č. 8). Barva tmavě jantarová. Hutná viskózní, lenivě se převalující věc Vás úplně hypnotizuje. Po nahnutí sklenice víno ani za 10 s stěnu neopustí a drží doslova jako přilepené. Potom udělá mohutné slzy, které téměř slyšíte žuchnout zpátky. Ve vůni lze identifikovat, jak jinak, med a opravdu pořádné cibéby. Teď se možná trochu podivíte, ale ve vůni jsem cítil něco, co jsem dlouho čichal a hledal až tu náhle zapadla kolečka. Tón okurkového láku. Když si otevřete nakládačky v dobrém nálevu, tak přesně to. Ale pozor, v tomto víně to působilo velmi dobře a v chuti krásně vyvažovalo tu ohromnou sladkost. Takhle napsané to vypadá divně, ale ve skleničce to bylo super. Tokaj 6 putňí by měl obsahovat 140-170 g/l zbytkového cukru, tento chuť poškádlil 150 g. Kyselinka 2,3 g/l, extrakt 204,4 g/l a alkohol 13 %. Cena 687,- Kč.

Závěrem musím říct, že na mne hodně zapůsobil Sziléniusz Cuvée a Bikavér Reserve. Nebýt té ceny, nebo mé momentální finanční indispozice, určitě bych je zakoupil. Když někdo budete v Maďarsku a uvidíte je tam levněji než jsem napsal, určitě mi jeden přivezte, prosííííííím... Od každého, jo? Potom byl taktéž velmi zajímavý ten Zweigelt se svým alchymistickým postupem výroby a zajímavou chutí. Zástupci sladkých vín, paráda! Ten poslední tokaj je velmi příznivý i v poměru cena/chuť, neboť za cenu nižší než je u těchto 6 putňových výběrů obvyklé dostanete oceněného, velmi chutného mazáka. Dole pod reportáži najdete etikety z podávaných vín.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4120x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5