O Víně

02.07.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a čas publikace:
Jak odlepíte každou vinětu...

Několik postřehů a zkušeností, které se vztahují k etiketám.

Vysoká škola v odlepování vinět
(by Petr)

V posledních dnech jsem s některými čtenáři vedl korespondenci na téma odlepování vinět a jak na to. I já jsem po dalším roce zkušeností s touto jemnou prací cítil, že je nutno můj starší článek aktualizovat a tak tedy zde je.

Patříte k těm bláznům, kteří vypitou láhev od vína nevyhodí do kontejneru jen tak pro nic za nic a snažíte se odlepit si vinětu, čili nálepku včetně té zadní, případně i originalitu vína potvrzující papírový pásek?

Lepíte si viněty do archivu, nebo je snad dokonce sbíráte? Tak snad Vám pomohou tyto naše zkušenosti.

Myslím, že viněty / etikety / nálepky lze rozdělit do těchto skupin a z lahví je lze je sundat takto:

1) Papírové "stařky"
Stařky :-) proto, že jde o starý způsob: viněty jsou papírové a lepidlo je vodou ředitelné. Tyhle kousky máme nejraději, protože samy z lahve odplují, pokud je necháte dostatečně dlouho ve vodě odmáčet. Mohu osobně doporučit buď kbelík nebo např. plastovou misku s vyššími okraji a podobně. Pozor - trochu vody musíte nalít i do vlastní lahve, kvůli zátěži. Potom lze láhev nastavit tak, aby ve vodě byla ponořena ta část, kterou chceme máčet. Čím je voda teplejší, tím je viněta dřív dole. Někdy, když si ohřívám vodu v rychlovarné konvici, dám ji tam trochu víc a tím přebytkem vařící vody pak pomalu celoplošně polévám vinětu - pak stačí poodhrnout rožek a POMALU stáhnout nejlépe směrem do úhlopříčky.

Sledujte bedlivě ta místa, kde se viněta zrovna odchlipuje od skla! Někdy se trošku natrhne, nechce se jí dolu. Musíte ihned přestat, pomoci si buď nožem, nebo láhev ještě znovu ponořit do vody. Někdy je v kbelíku nechám celou noc a ráno je vše hotovo. Další dobrá rada je odstranit zbytky lepidla, které na odlepené vinětě zůstaly ještě pokud je viněta mokrá. Buď rukama, nebo žínkou - prostě tu vinětu ze zadu umyjte. Lepidlo poznáte lehce, protože po něm prsty kloužou.

Když už jste u toho cákání, umyjte hubkou od zbytků lepidla také láhev - dejte ji zpět některému vinaři, nebo ji vraťte výrobci, který je vykupuje - má s tím sice víc práce, ale takové firmy musíme podporovat. Odpadů je už i tak všude dost.

Vinětu protáhněte lehce mezi prsty, zbavíte ji tak vody, nebo ji oklepejte o stěnu dřezu. Pak ji dejte do čisté, vyžehlené a složené utěrky a celoplošně zatižte knihou - já používám starý Rusko-český slovník :-) Utěrka musí být čistá, přeložená a hlavně látková! Zkoušeli jsme s J. i papírové ubrousky, ale viněty se na ně po uschnutí nalepovaly, pak se to vše trhalo a není to prostě ono. Stejně tak froté ručníky nejsou dobré, protože mokrá zatížená viněta kopíruje při schnutí jejich hrbolatou strukturu a zhrbolatí se sama.
Z utěrky vinětu po uschnutí krásně sundáte, i když se někdy trošku přilepí. Látka se nepřetrhne a viněta, pokud ji nebudete rvát jako blázni, také ne.

Doba sušení se pohybuje od několika hodin po jeden den. Záleží na teplotě okolí, vlhkosti utěrky i kvalitě etikety. Papírové "stařky" používá např. Znovín Znojmo a.s., Agrodružstvo Nový Šaldorf - Modrý sklep, Agrosovín Boršice a.s. na svých přívlastkových vínech, ale také řada dalších našich či zahraničních výrobců. Neplatí ale, že tento typ vinět je snad nějak zastaralý, nebo nemoderní. Mnohé z papírových vinět, např. ty s ražbou loga výrobce, reliéfem dominanty oblasti, nebo se slepeckým písmem ( !! ) jsou úplným uměleckým kouskem.

Upozornění: při sušení a lisování musíte i pod utěrku či listy s vinětami dát ssssavý materiál - noviny, druhou utěrku atd. Kdyby vše leželo jen na stole, vlhkost se bude vracet do viněty nebo zátěžové knihy a deformovat ji.

Někdy se takto odlepená a usušená viněta na volném vzduchu začne kroutit a rolovat. Je to tím, že materiálem ještě zmítá pnutí, které je třeba překonat větší silou. Tedy buď vinětu opatrně srolujte v opačném směru, nebo ji nechte přes víkend uvnitř toho slovníku a dejte jí čas se pořádně uvolnit.


2) Sveřepé papírové "stařky"
Tyhle viněty nemám moc rád, protože je s nima mnohem víc práce, než s těmi z bodu 1. Jsou sice také papírové, ale jsou přilepeny tak nezdolným lepidlem, že by se z toho jeden zbláznil. Horká voda pomáhá jen trochu a máčení třeba 3 dny a noci také jen málo nebo dokonce situaci ještě zhorší, protože se papír začne trhat, ale lepidlo stále drží. Pak nezbývá, než takto psychicky nalomenou vinětu velice trpělivě a pomalinku odtlačovat, odchlipovat a sundávat ostrou stranou nože nebo žiletkou. Postupujte tak, že láhev máte stále ponořenou ve vodě a žiletkou pomalu zajedete mezi etiketu a láhev. Jde to pomalu, trvá to dlouho, ale uspěchat to NELZE. Takové papírové viněty v minulosti používaly například Vinné sklepy Valtice a sundat etiketu z Tramínu červeného 1997 výběr z hroznů či Ryzlinku vlašského 1997 pozdní sběr je opravdový horror.

Někdy pomůže takovou sveřepou vinětu trpělivě "drtit" horkou vodou, někdy je nutno ji uvařit, viz fotografie pod článkem. Postup se sušením a rovnáním je pak stejný jako v bodě 1. Láhev bývá díky neúprosně držícímu lepidlu většinou ztracena, skončí v kontejneru pro sklo. Nicméně lze ji očistit technickým benzínem - celá kuchyně pak ale smrdí :-)


3) Svolné plastové a papírové samolepky
Je to neuvěřitelné, ale tyto samolepky pro mne ještě zhruba před rokem byly tím největším oříškem. Nicméně stačilo objevit (díky, Jiřko!), že skvěle pomůže mikrovlnka a rázem je to přesně naopak. Lze je krááásně sundat suchou cestou za 2 minuty i méně. Tento typ etiket se stále více používá a najdete ho například u všech členů Sdružení Bonus Eventus (Hrušky), některé kolekce Moravských vinařských závodů (Hukvaldy), Vinařství Rodiny Špalkovy (Nový Šaldorf), Vinařství Maděřič Ludvík (Moravský Žižkov), Vinařství Valihrach Josef (Krumvíř) a další, používá je také většina cizích výrobců.

Takže nejlepší postup je tento:
a) Odstraňte zbytky plastové záklopky z hrdla lahve.
b) Vypláchněte láhev čistou vodou a všechnu ji dobře vylejte.
c) Položte láhev na otočný talíř v mikrovlnce.
d) Zvolte druhou nejvyšší teplotu (ne tedy tu úplně nejvyšší) a zapněte na 1 min.

Je to tak jednoduché... Pokud si nejste jisti, stůjte jako já s prstem připraveným na otvírání dvířek mikrovlnky. Při sebemenším problému uvnitř: výbuch, jiskření či blesk, dvířka okamžitě otevřete - ale ne úplně, druhou rukou je přidržte. Zevnitř by totiž mohly vylétnout kousky žhavého papíru a ty jistě nechceme schytat do obličeje.

Musím Vás všechny upozornit, že pokud se budete řídit uvedeným postupem, děláte tak o vlastní vůli a na vlastní riziko - protože takhle NESMÍTE odlepovat viněty se zlatotiskem či stříbrotiskem, zlaté nálepky a to ani malé (Salón vín ČR, ocenění z přehlídek, atd.), kovové části nálepek či visaček!!! Mikrovlnné záření s kovovými částmi viněty - tedy i se zlatou či stříbrnou barvou - reaguje, po půlsekundovém varovném jistkření šlehne blesk a viněta začne hořet!. Postrachem Vám budiž některé fotky pod tímto článkem - původní článek z února 2004 v této rubrice raději nechávám jako varování.

Odlišujte zlatotisk (je lesklejší, hezčí) a "pouhou" zlatavou barvu (matnější, spíše žlutá) - ta mikrovlnku v pohodě snese.

Proto stojím u mikrovlnky připraven vždy s kuchyňskými rukavicemi, vystuženými vrstvou proti horkým hrncům. Pokud se Vám tedy vše podaří a viněta nezačne hořet :-) , je pak nejlépe láhev (pozor, pálí!) uchopit levou rukou v chňapce, položit ji na stůl na chňapku pravou a nožem lehce poodhrnout horní rožek viněty. Poodhrňte pak i druhý hroní rožek viněty a postupně vinětu stáhněte směrem dolů. Nezapomeňte i na zadní vinětu...

Čerstvě staženou samolepku přilepte na připravený papír, kde už zůstane. Zde doporučuji nejdříve přichytit vodorovně střed viněty a pak pomalu vinětu přitlačit od středu směrem vzhůru a od středu směrem dolů. Nakonec přitlačte i okraje a rožky. Také můžete nejdříve přichytit horní stranu a pomalu prsty přilepovat tělo viněty směrem dolu. Dále-li si záležet, vyhnete se tak vráskám a bublinám - viněta bude krásně ležet.

POZOR - při lepení viněty-samolepky na papír ji nenapínejte, začala by se pak kroutit a vracet do původní velikosti. A ještě: po samolepkách zůstává na skle lepidlo. Chcete-li láhev zachovat a vyčistit, zapomeňte na vodu, použijte technický benzín na čištění skvrn a starý, ale čistý hadřík.


Jiný osvědčený, bezpečný a elegantní způsob sundání etiket-samolepek je tento:
Vyčíhněte si den, kdy se bude v troubě péct buchta, koláč, pečínka nebo zapékat zelenina. PO SKONČENÍ pečení, až bude trouba VYPNUTÁ (všichni si to raději zopakujte nahlas!! ), dejte na zhruba 3 -5 minut suché láhve dovnitř. Pak je rukavicemi chňapkami vytáhněte ven a viněty pomocí hladkého nože ihned odlepte, viz popis výše - táhněte pomalu vinětu dolů. Dolů je lépe než nahoru - můžete totiž vidět, jestli se náhodou viněta nezačíná trhat a pomocí nože takovýto zárodek problému ihned napravit = natrhnuté místo nahrnout zpět k stahované vinětě. Hrdlo láhve si někdy přidržuji bradou (třetí ruku zatím nemám) - tak pozor, ať si na ni nevypálíte kolečko! Nebojte, skleněná láhev vydrží v pohodě teploty přes 500° C a nějakých 170 až 240° C v troubě ji nemůže rozházet - jen si dejte pozor na ruce. Takhle lze pohodlně stáhnout vinětu-samolepku ať je z plastové fólie, nebo z papíru. V případě papírových vinět bacha, horko trouby způsobí, že papír žloutne, tmavne a hnědne - je-li v troubě příliš dlouho. Těch pár minut bohatě stačí.


Skvělý způsob odlepování samolepek je popsán Tomášem dole na konci tohoto článku.

Wine Labels Removal
Zadáte-li toto heslo do vyhledávače, např. Google vyplivne odkazů a návodů, že je neprojdete ani za týden... Jde o sadu slídových fólií - obdelníčků s extrémně silným lepidlem. Podle návodu údajně přilne k vinětě tak dobře, že odlepí každou z nich. Nezkoušel jsem to, ale osobně bych asi doporučoval nejdřív zkusit vinětu olepit "po dobrém", tedy máčením ve vodě nebo nalitím horké vody do láhve a pokud vše zklame, zkuste to tímto removalem. I k tomuto tématu přináším obrázek pod článkem.

A nakonec: existuje jeden málo rozšířený druh samolepek, které lze stáhnout krásně za sucha a za studena rukou. Prostě hranou nože odhrňte roh viněty a nálepku pomalu sundejte. Krása! Proto VŽDY dříve, než začnete samolepku zahřívat, ji prostě zkuste stáhnout. Někdy to jde. Takové etikety používá například Vinařsgví Plešingr s.r.o. Rohatec a Vinařství Beneš Jaroslav Hrušky pro ledové víno!

Tedy:
1. Vypadá-li viněta plastově, zkuste vinětu odlepit nasucho rukou (a nožem).
2. Pokud to nejde, zkuste nalít vařící vodu dovnitř láhve - viz návod na konci dnešního článku.
3. Nejde-li to, počkejte na pečení dobrot a šup s ní do horké trouby.
4. Vypadá-li viněta papírově, namočte ji. Jednou povolí.
5. Pokud nepovolí, třeba ji i "vařte", ale hlavně mějte svatou trpělivost při sundavání.
6. Použijte "All labels removal" přesně podle návodu.
7. Jestli žádný z bodů 1-6 nezabral, jseš nemehlo a láhev vyhoď :-)

Pravdou je, že tak 1-2 viněty ze sta neodlepím ani já :-(

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Pokud např. na dovolené nemáte mikrovlnku, nebo dost horkou vodu, vemte s sebou alespoň manželku či jinou osobu něžného pohlaví!! Ona bude mít jistě přibalen fén na vlasy, neboť bez něj by přeci nejela nikam :-) Fénem můžete plastovou vinětu zahřívat tak dlouho, až půjde stáhnout.

Taky můžete požádat číšníka v baru či restauraci, aby Vám lahev "ojel" pod proudem horké páry z capuccino-varu nebo jiného café-makeru. Divili by jste se možná, kolik s tím tihle lidé mají zkušeností. Nebo si vemte láhev domů a tam si s ní poradíte. Zatím mi žádný číšník neodmítl prázdnou láhev věnovat.

Viněty jsou tedy nyní buď nalepeny na papíru, nebo jsou dostatečně vysušené a kráásně rovné - pokud se přesto všechno krčí, neumyli jste dostatečně dobře lepidlo a postup navrhuji opakovat - viněta se jinak nikdy pořádně nenarovná - hovořím samozřejmě o vinětách papírových.

Popsaným způsobem se mi doposud podařilo s minimálním poškozením odlepit a archivovat každý typ viněty naší, nebo cizí výroby. Nebojte, možná to vypadá komplikovaně, ale jde to a brzy získáte rutinu a mnoho přírůstků do své sbírky. Nakonec z toho všeho máte pocit dobře vykonané práce, pocit vítězství člověka-sběratele nad záludností osudu. Je-li navíc na vinětě např. zajímavé číslo láhve (00909, 13331...), je radost nezměrná :-) Kolik podobných unikátů již skončilo v kontejnerech?!

A jak viněty archivovat? Já ty papírové lepím lehkým uchycením na čisté papíry a zakládám do šanonů, co ročník to šanon. Někdo je má v plastových složkách podle výrobců, někdo v obálkách. Rozhodně se Vám jich začnou brzy střádat kvanta, tak nějaký systém vymyslete co nejdříve.

Takže neváhejte a - pokud nám vinětu nechcete přímo poslat (= půjčit pro skenování), což by teda bylo asi vůbec nejlepší :o) - alespoň ji naskenujte a pošlete nám ji sem. Mnoho zdaru, alchymisti!


- - - - - - - - - - - - - Vaše postřehy a poznámky na stejné téma:

Poznámka od J.: Máme připravenou kompletní změnu databáze etiket na našem portále, kterou "rozjedeme" do konce roku 2005. Poté bude uživatelsky mnohem příjemější prohlížet zde uložené etikety. K dispozici bude také vyhledávání etikety podle výrobce, jakosti, odrůdy, ročníku atd.
Poznámka po spuštění této změny: jde o oddíl "O vinětách" v levém menu.

Poznámka od Tomáše: Petře, používám ještě jednu metodu, ale jde jen o postup, který nebyl zcela zmíněn, ale princip ano. Využil jsem ho na dovolené, ale i doma. Uvařit vodu ve varné konvici a pak pomocí trychtýře, nebo s trochou zručnosti jsem vroucí vodu nalil do lahve, tím zůstala etiketa suchá a lepidlo se ohřálo na dostatečnou teplotu, aby šla etiketa dolu.

Doplnění Petra (květen 2006): Tento naposledy uvedený způsob - tedy nalití vařící vody DOVNITŘ láhve je skvělý a samolepky pak lze z horkého skla sundat většinou velmi dobře. Naposledy jsem si s sebou na dovolenou vzal i malinkou rychlovarnou konvičku, abych měl přístup k vařící vodě a mohl tak zachránit cizokrajné viněty... Jasně, že s sebou na cesty brávám i sešit nebo volné listy, abych měl tyto samolepky na co lepit.

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 12683x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5