O Víně

25.07.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.07.2010 07:00

Postřehy z vín vypitých v červenci 2010

První prázdninový měsíc přinesl období tropických veder. Na následujících řádcích najdete mé dojmy z třinácti vín, která jsem otevřel v průběhu července a která stojí za povšimnutí. Jako obvykle měla některá z nich našlápnuto na samostatnou recenzi.

V průběhu července jsem postupně otevřel vína od 8 zástupců z České republiky a od 5 zahraničních (2x Chile, 2x Francie a 1x Austrálie). Zde jsou mé zápisky.

1. Aliwen 2008 Cabernet Sauvignon x Carménère (Reserva) - Viña Undurraga S.A., Chile

První chilské víno měsíce jsem kupoval v květnu 2010 v akci Albertu za 79,90 Kč. Normální cena se pohybuje kolem 160,- Kč. Jedná se o kupáž Cabernet Sauvignon (60 %) x Carménère (40 %).  Hrozny byly ručně sbírány ve vinařské oblasti Rapel Valley. Víno zrálo 9 měsíců v barikových sudech z amerického a francouzského dubu a podepsal se pod něho sklepmistr Carlos Concha. Adjustáž je zajímavá a dobře reprezentuje chilské vinařství. Více informací se dozvíte na webových stránkách vinařství, kde je také "rodný" list každého vína. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená a má rubínové odlesky. Vůně nabízí rybízové odstíny, kterou doplňují lesní plody a jemná vanilka. V chuti je dostatečná kořenitost, která se nádherně rozprostře v dozvuku. Podle mne jde o dobře zvládnutý barik ke každodennímu pití, který rozhodně nezklamal.

2. Pierres Roses 2006 Appellation Coteaux du Languedoc Contrôlée - Expert Club Prahecq, Francie 

Druhým vínem je francouzské rosé, které jsem kupoval v 1. olomoucké vinotéce v akci za 59,90 Kč. jde o stejného výrobce, o kterém jsem psal v červnovém reportu. Etiketa znovu neuvádí žádné detailnější informace ohledně odrůdy. Adjustáž vychází z řady, kterou jsem popisoval u měsíčního přehledu. Lahev uzavírá plastová zátka délky 40 mm s potiskem vinařství. Barva je lososově červená s oranžovými záblesky. Vůně je velmi jemná a je zřejmé, že nejlepší dobu má již za sebou. Najdete velmi slabé tóny lesních jahod. Chuť je středně dlouhá, ale svěžest pomalu ustoupila.

3. Sendero 2008 Carménère - Viña Concha y Toro, Chile 

Název Sendero se používá pro označení chilské stezky, který se táhne podél celého centrálního údolí a je srdcem vinařské oblasti. Jednoduchá, ale docela povedená adjustáž této nejnižší řady má sympatickou kresbu Centrálního údolí, odkud pochází hrozny. Lahev používá kvalitní staniolovou záklopku a  je uzavřena lepeným korkem délky 40 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená a má krásnou intenzitu. Na okrajích můžete pozorovat fialové záblesky. Vůně je jemná a nabízí směs lesního ovoce, švestkových povidel, koření a vanilky. Ve středně dlouhé chuti najdete kořenito-ovocité odstíny s pěkným dozníváním. Je to pitelné červené víno, které můžete podávat k těstovinám, sýrům, salátům a drůbeži. Lahev jsem kupoval v dubnu v Albertu v akci za 79,90 Kč. V této ceně nabízí velmi dobrý poměr kvalita/cena.

4. Domaine des Charmes 2008 Appellation Rosé d´Anjou Contrôlée - E.A.R.L Laurilleux a Tigne, Francie

Další rosé kupuji v květnu 2010 v Tescu za 59,90 Kč (původní cena 119,90 Kč). Jde o klasickou adjustáž těchto růžových vín a vinařské oblasti Loire s tradičním reliéfem na hrdle. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství a staniolová záklopka. Barva má lososově červenou barvu s oranžovými záblesky. Vůně je jemná a nabízí směs ovocito-květinových odstínů. Také chuť má ovocité odstíny. Jde o ročník 2008 a je potřeba lahev otevřít nejpozději letos, dokud se neztratí svěžest. Nízký obsah alkoholu (10,5 % obj.) je kupodivu dostatečný a nemám pocit, že je alkohol na tak nízké úrovni. Toto rosé bych si klidně koupil znovu, především aktuální ročník 2010 a to i za původní cenu.

5. Bin 50 2009 Shiraz - Lindemans, Austrálie

Lahev jsem kupoval v květnu 2010 v akci za 99,90 Kč v Albertu. Lahev používá šroubovací uzávěr, podobně jako Cabernet Sauvignon 2009, o kterém jsem se zmínil v květnovém přehledu. Barva je višňově červená s rubínovými záblesky a dobrou intenzitou. Ve  vůni převládají ovocité složky (třešně, rybíz) a dále pak jemná kořenitost. Taktéž v chuti hraje ovocitost prim, třísla jsou potlačena a v závěru vystoupí nasládlý ocásek.

6. Tramín červený 2004 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

O tramínu ročníku 2004 pozdní sběr jsme již jednou psali recenzi, ale jednalo se o jinou obec a viniční trať (Dyjákovice / Vinohrady) od p.j. (jeho hodnocení 8-8-8). Dnes jde o polosuchý tramín (zbytkový cukr 10,4 g/l) z Miroslavických Knínic, trať Stará hora. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s krystalky vinného kamene na vnitřní plošce. Barva je čistá, zlato-žlutá a jiskrná. Ve vůni jsou nasládlé tóny růží a dřeva, které zaznamenáte také v chuti. Víno stále působí příjemně a je pravděpodobně na svém vrcholu, což přesně odhadla i predikce vinařství (2008-2010). Tento nazrálý tramín můžete podávat k asijské kuchyni. Lahev jsem kupoval za 150,- Kč přes zásilkovou službu Znovínu v březnu 2005.

7. Muškát moravský 2007 odrůdové jakostní - Ekologické hospodářství rodiny Abrlovy, Pavlov

Ekologické hospodářství manželů Abrlových je známé po celé republice díky BIO produktům (vína a bylinky.) Při dvou návštěvách Pavlova letos na přelomu května a června jsem zde několik lahví nakoupil za 85,- Kč. Protože šlo o jednu z posledních lahví, dnes se již prodává muškát ročníku 2008, o kterém se v rámci měsíčního přehledu také zmíním. Dnešní muškát pochází z viniční trati Slunný vrch v obci Pavlov. V době sklizně měly hrozny cukernatost odpovídající přívlastku výběr z hroznů. I pře vysokou cukernatost, která je u této odrůdy spíše výjimečná, je víno suché a odpovídá tomu extrémně vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) Lahev rýnského typu používá jednoduchou adjustáž. Použitý je korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je šedo-zlatá a oranžovými odlesky. Viskozita je nádherná, víno krásně slzí a působí lehce olejovitým dojmem. Ve vůni je nádherná směs vyzrálých hroznů, jemného muškátu a bylinek, přesně jako když vstoupíte do vinařství, kde kromě vína prodávají také bylinky a různá koření. Mimochodem, doporučuji vyzkoušet v kuchyni i koření, je to opravdu nebetyčný rozdíl oproti známým značkám prodávaným v hypermarketech. V chuti se rozprostírá nádherná jemnost, harmonie a příjemný dozvuk. Není zde žádná rušivá složka, například výše zmíněný vysoký obsah alkoholu, únava či fádnost. Dokonce i kyselinky mají stále sílu a muškát tak působí lehce nazrále, ale rozhodně ne nudně. Je na svém vrcholu a během jednoho roku ho doporučuji otevřít. Je to nádherné víno, které osloví všechny milovníky plných a jemných vín, která nesou znaky odrůdovosti a přirozenosti. Není to nijak "vylepšený" muškát, který doporučuji koupit rovnou v kartonu. Jakmile ho ochutnáte a přijdete mu na chuť, máte potřebu, že ho prostě musíte mít!

8. Cuvée Dornfelder x Modrý Portugal 2007 zemské - Mělnické vinařství Kraus, Mělník

Na tuto lahev jsem narazil poprvé v Kauflandu v květnu 2010, kde se prodává za 99,90 Kč. Ve stejné ceně je ještě červená i bílá Mělničina. U červené varianty se vyrábí z Modrého Portugalu. Jaký je procentuální poměr odrůd dnešní kupáže se mi nepodařilo zjistit. Adjustáž má své kouzlo. Je na první pohled nenápadná a pro někoho možná i nezajímavá, ale když se na ni v klidu podíváte uznáte, že je z pohledu designu podařená. Na etiketě najdete základní charakteristiku vína a hodnotu cukernatosti hroznů v době sklizně (21 °NM). Cuvée je vyrobeno z odrůdy Dornfelder x Modrý Portugal. Ono, kupáž z uvedených odrůd mi přijde hodně logická. Dornfelder dává vždy dobrou strukturu a třísla, oproti portugalu, který na mne působí takovým uhlazeným dojmem. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 40 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená s fialovými záblesky a dobrou intenzitou. Ve vůni cítím ovocité tóny, které velmi přesně popisuje etiketa jako bezinky. Chuť je příjemně ovocitá s kořenitými odstíny. Webové stránky jsou bohužel velmi skoupé na informace.

9. Pálava 2007 odrůdové jakostní - Ekologické hospodářství rodiny Abrlovy, Pavlov

Tuto Pálavu jsem kupoval přímo ve vinařství společně s muškátem, o kterém jsem se zmínil výše. Také cena 85,- Kč přímo ve vinařství je stejná, jako viniční trať Slunný vrch. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, intenzivní a čistá. Vůně obsahuje směs bylinek a kořenité odstíny. Najdete zde také medové tóny a nazrálost. Ve srovnání s muškátem se mi ale vůně jeví unavenější. Také chuť působí podobným dojmem, nicméně stále je to zajímavá Pálava, která nádherně zachycuje terroir Pavlova.

10. Muškát Ottonel 2009 zemské - Vinařství rodiny Košuličovy, Hustopeče

O malém vinařství rodiny Košuličovy jsem se zmínil již několikrát. Také recenzi na Muškát Ottonel 2007 zemské jsme již zveřejnili (mé hodnocení 6-8-9). Lahev nemá etiketu a kupoval jsem ji během naší červnové cesty na jižní Moravu přímo ve vinařství za 100,- Kč. Hrozny pochází z viniční trati Novosády v obci Brumovice a v době sklizně měly cukernatost odpovídající kabinetu. Lahev je uzavřena velmi krátkým plným korkem délky 34 mm. Barva je šedo-žlutá, s nazelenými odlesky a slabou intenzitou. Nevím přesně, kdy bylo víno lahvováno, ale z vůně je zřetelný kvasnicový buket, který mám vždy spojený s čerstvým a mladým vínem. Jen velmi slabě nacházím jemné muškátové tóny. Tento dojem se ale po chvíli a především druhý den se zcela vytratil. Zatím žádná sláva, ale vše je odpuštěno v okamžiku, když si dáte první doušek. Chuť je nádherně mazlivá, jemná a svěží zároveň. Je opravdu neskutečné, jak se podařilo skloubit kyselinky s přírodním cukrem. Ottonel není nudný a zasloužil by si samostatnou recenzi. Pokud máte rádi jemná aromatická bílá vína, pak je toto velmi dobrý kandidát!

11. Cabernet Moravia 2009 zemské - Vinařství rodiny Košuličovy, Hustopeče

Také tuto lahev jsem kupoval za 130,- Kč v červnu přímo ve vinařství. Hrozny pochází taktéž z viniční trati Novosády v obci Brumovice, jako Muškát Ottonel. V době sklizně dosáhly cukernatosti odpovídající pozdního sběru (snad jsem si tuto informaci správně zapsal). Lahev uzavírá plný korek délky 34 mm. Barva je višňově červená s rubínovými odlesky a překvapivě velkou intenzitou. Ve vůni jsou jemné paprikové tóny a trocha zemitých odstínů. V chuti jsou jemná třísla, krásný extrakt a příjemná kyselinka. Na mladé víno velmi dobré, za dva až tři roky se pravděpodobně ještě více zakulatí.

12. Cabernet Sauvignon 2000 odrůdové jakostní - ZEAS Polešovice a.s.

O tomto kabernetu psal Petr již v roce 2003 a recenzi najdete pod tímto odkazem. Petr lahev s dalšími ročníky kupoval v prosinci 2002 přímo ve vinařství za 80,- Kč (0,375 L). Lahev uzavírá korek plátek-drt-plátek délky 38 mm, který po sedmileté archivaci nebyl nijak poznamenán. Barva je purpurově červená s fialovými záblesky a velmi dobrou intenzitou. Vůně je odrůdová a nemá žádné stopy únavy. Jsou zde výrazné odstíny bobulek černého rybízu a listu. Buket je rovině ovocitosti, která se ještě více projevila v chuti, která je jemná, harmonická se sametovými třísly v dozvuku. Na to, že víno bylo lahvováno do velmi malého objemu (0,375 L) je stále ve velmi dobré kondici a dovedu si představit otevřít poslední lahev klidně i za tři roky. Tento desetiletý parádní kousek Cabernetu Sauvignon by si zasloužil samostatnou recenzi.

13. Müller-Thurgau 2001 odrůdové jakostní - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Při zpáteční cestě z Vranovské přehrady druhou červencovou neděli jsme se zastavili ve Vinných sklepech Maršovice, kde jsme byli poprvé a zatím naposledy v srpnu 2004. Report najdete pod tímto odkazem. Před odjezdem z přehrady jsem zavolal panu Novotnému, který se z rodinných důvodů omluvil, ale zajistil, abychom mohli ve vinařství nakoupit vína. Lahev této milerky byla poněkud zastrčená v přilehlé místnosti již rekonstruovaného sklepa a když jsem uviděl ročník 2001, hodně jsem o něho stál, protože Chardonnay 2001 odrůdové jakostní bylo úžasné. Milerku jsem dostal a pravděpodobně již není v nabídce. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 46 mm. Etiketa používá starý design, který již vinařství mnoho let nepoužívá. Jsou zde veškeré povinné údaje, navíc je uvedena viniční trať Široká. Barva je intenzivní, slámově žlutá a čistá. Vůně je velmi zvláštní. V nástupu cítím buket odpovídající bílému barikovému vínu (lehké toastování), kdy je poznat vanilka a medové tóny. Je zde trochu muškátu a květinových odstínů. Vůně má hodně netypickou, ale zajímavou strukturu, ale bylo potřeba velmi dlouhého kontaktu se vzduchem a správnou temperaci. Také v chuti cítím zvláštní dotyk s dubem. Kyselinka je stále živá, i když jsou zde jasné stopy nazrálosti. Nic naplat, já prostě lahvově zralá vína mohu, baví mne je hledat a srovnávat. Na jakostní milerku velmi dobrý zážitek, zvláště pokud si vzpomenete, jak deštivý a problematický podzim přinesl ročník 2001. Také by mne tato milerka zajímala před pěti šesti lety, ale i teď je to hezký zážitek. I za tento Müller-Thurgau posílám gratulaci do Maršovic.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 12039x