O Víně

23.05.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.05.2010 07:00

Postřehy z vín vypitých v květnu 2010

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z osmi vín, která jsem otevřel v průběhu května a která stojí za povšimnutí. Jako obvykle měla některá z nich našlápnuto na samostatnou recenzi, ale z různých důvodů k tomu nedošlo.

V průběhu května jsem postupně otevřel vína od pěti zástupců z moravské vinařské oblasti a od třech zahraničních (Austrálie, Chile a Španělsko). Zde jsou mé dojmy.

1. El Emperador 2009 Cabernet Sauvignon x Carménère - G.C.F. Petersbach, Valle Central, Chile

S obchodním názvem El Emperador jste se na našem portále mohli už několikrát setkat. Připomenu například pár recenzí z poslední doby: El Emperador 2006 Cabernet Sauvignon, El Emperador 2005 Merlot nebo El Emperador 2004 Cabernet x Carmènere. Adjustáž prochází pravidelně menším faceliftem, ale stále je použitý originální tvar lahve i design etikety. Plastová zátka délky 38 mm používá potisk ala Pablo Picasso. Barva má višňový odstín, rubínové záblesky a dobrou intenzitu. Ve vůni jsou ovšem nepříjemné chemické tóny. Až po delší době se víno jaksi uklidní a můžete najít těžké ovocité odstíny (třešně) a lesní plody. V chuti je tradiční arsenál kořenito-ovocitých tónů. Spojení kabernetu s Carménère je zajímavé, podobně jako kupáž s Merlotem. Víno je vhodné podávat při teplotě 16-18 °C k červeným masům, steakům a salámové pizze. Lahev jsem kupoval v dubnové akci v Hypernově za 99,- Kč a svou kvalitou patří právě do této cenové kategorie.

2. Chardonnay 2007 odrůdové jakostní - Vinařství U Kapličky s.r.o. Zaječí

Začátkem května jsem za 80,- Kč v 1. olomoucké vinotéce kupoval po delší době základní řadu z Vinařství U Kapličky, kterou tvoří většinou odrůdová jakostní vína. Tato řada nazvaná Selection se znakem "D" na hrdle lahve mne poněkud zmátla, protože pod písmenem "D" považuji vyšší kolekci nazvanou Dalibor. Na stránkách vinařství se dozvíte, že je to kolekce vhodná ke každodenní konzumaci k jídlu i posezení s přáteli. Adjustáž má své kouzlo, ale z etikety se dozvíte o původu hroznů jen, že oblast Morava, to je vše. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá s velmi slabou intenzitou. Vůně nabízí ovocité odstíny, které mají původ v ušlechtilých kvasinkách. V chuti už to není tak výrazná šardonka, víno má spíše vodnatější projev, je řidší a ploché. Nízký obsah alkoholu (11,5 % obj.) je určeno pro nenáročné pití.

3. Cuvée červené 2003 známkové jakostní - Vinařství Stapleton - Springer s.r.o. Bořetice

A opět jsem u vinařství Stapleton - Springer, díky skvělé ceně i nabídce 1. olomoucké vinotéky. Lahev jsem kupoval koncem dubna za neskutečných 80,- Kč. V nabídce bylo dále Svatovavřinecké a Frankovka z Bořetic (ročníky 2004 a 2005). Z vinařství jsem získal info, že víno je již dávno vyprodáno. Protože Roučí bylo vyrobeno poprvé právě v roce 2003, předpokládám, že k výrobě byly použité stejné odrůdy (Rulandské modré a Svatovavřinecké), ale nemám to potvrzeno. Taktéž nevím, zda víno zrálo v dubových sudech a jaký byl poměr jednotlivých odrůd. Ale předpokládám, že složení bude stejné (nebo hodně podobné), jako Roučí 2004. Mimochodem, Roučí 2003 jsem zde koupil také a podrobím ho důkladné recenzi, chce to ale ještě čas, protože predikovaná lahvová zralost je hodně dlouhá a podle informací z vinařství se po pár letech jakéhosi "pádu" zastavila a kvalitou jde nahoru. No, uvidíme. Tradiční adjustáž, velmi kvalitní staniolová záklopka a plný korek délky 38 mm, je už u tohoto vinařství standardem. Barva je purpurově červená s rubínovými záblesky, ale není dostatečně čistá. Ve vůni je směs kompotového ovoce (třešně), kořenito-zemité tóny a lehká nazrálost. Kořenitost a dřevité tóny mají pravděpodobně původ ve zrání v dubovém sudu. Další archivaci nevylučuji, ale lahev můžete otevřít už teď. Druhý den je víno ještě lepší, jemnější a má sametovější projev tříslovin. Nádherné cuvée, které by si zasloužilo samostatnou recenzi. Několik dalších lahví jsem v průběhu května koupil a náramně si na nich pochutnal. Gratuluji, tohle je nádherná kupáž, kterou si vždy velmi rád otevřu, dokud půjde sehnat. V červnu se můžete těšit na mé poznámky ze Svatovavřineckého z Bořetic 2005 známkové jakostní.

4. Rulandské bílé 2006 pozdní sběr - Templářské sklepy Čejkovice

Tuto bílou rulandu jsem dostal asi před rokem a ihned jsem si vzpomněl na vliv etikety, protože adjustáž Templářů doslova přitahuje pozornost laiků :-). Víno z řady Terroir Collection poznáte podle etikety z ručního papíru s pečětí a smotku na hrdle. O co bych stál mnohem více je informace o původu hroznů a doporučené archivaci. Na etiketě je totiž minimum informací, což je chronický problém tohoto vinařského podniku. Hrozny pochází z vinařské podoblasti Velkopavlovické. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem výrobce. Barva je intenzivní, zlato-žlutá a čistá. Víno působí olejovitým dojmem. Také ve vůni je krásná směs květinovo-medových odstínů. Objevuje se již nazrálost. Chuť je totálně rozhozená a skládá se ze dvou složek: kyselinky a přírodního cukru. O nějaké harmonii se proto nedá vůbec mluvit. Víno navíc působí plochým dojmem. Jestli je toto jedna z nejvyšší řady, tak děkuji a lituji všechny, kteří jsou ochotní za takovou kvalitu vypláznout kolem 200,- Kč. Na etiketě je uvedeno, archivace 3 až 5 let, ale to je zcela mimo, protože už teď, po 4 letech je doslova nepitelné. Také temperace 14 až 16 °C mi přijde hodně vysoká. Víno této řady stojí kolem 200,- Kč a kvalitou naprosto neodpovídá. Stále zastávám proto názor, že od Templářů stojí za pozornost pouze odrůda Alibernet.

5. Rulandské šedé 2008 pozdní sběr - ZD Sedlec

Další rulanda, tentokrát šedá, byla opět dárkem a na rozdíl od předchozího vína to bylo úplně o něčem jiném. Původně jsem zamýšlel standardní recenzi, ale několikrát se mi vrátil mail s mými dotazy, jako nedoručitelný. nakonec jsem se rozhodl své dojmy shrnout do měsíčního výčtu. Hrozny pochází z viniční trati Nad Nesytem v obci Sedlec. Lahev má tradiční sedleckou adjustáž, která na rozdíl od předchozích ročníků má na zadní etiketě také charakteristiku vína. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 45 mm s potiskem vinařství. Barva je žluto-šedá a má slabou intenzitu. Ve vůni jsou jemné ovocité tóny, které objevíte také v chuti. V závěru vystoupí kořenitost a mandlová příchuť. Vinařství víno doporučuje k hutnějším a kořenitějším úpravám drůbeže a ryb. Lahvovou zralost očekávám do dvou let. Otázkou je, zda cena kolem 200,- Kč na e-shopu vinařství odpovídá. Nejde rozhodně o zklamání, ale ani o žádnou bombu.

6. Ash Tree Estate 2007 Vino de la Tierra de Castilla - Freixenet S.A., Saint Sadurní d´Anoia, Španělsko

Dubnový výprodej v Globusu za 80,- Kč mne nakopl, abych vyzkoušel velmi v oblasti tichých vín známé katalánské vinařství, které asi většina zná z produkce světoznámých sektů. Upozorním například na recenzI: Freixenet Carta Nevada (semiseco) D.O. Cava nebo Freixenet rosé (seco) D.O. Cava a Freixenet Cordon Negro (brut) D.O. Cava. Zpět k tichým vínům. Na trhu jsou již několik let bílá, rosé i červená vína pod obchodním názvem Ash Tree Estate. Jedná se o kupáž odrůdy Shiraz a Monastrell v jakosti "zemského" vína z vinařské oblasti Castilla. Lahev je uzavřena šroubovacím uzávěrem. Barva je purpurově červená a má slušnou intenzitu. Ve vůni jsou ovocité odstíny a poněkud rušivé tóny, připomínající rozkvašené víno. Tento pocit je ještě výraznější v chuti, dokonce se objevují jemné bublinky. Trochu to tak připomíná sekty, které z tohoto vinařství zaplavují celý svět. Dnes jde ale o vadu vína, takže další hodnocení a popis je zbytečný.

7. Bin 45 2009 Cabernet Sauvignon - Lindemans, Austrálie

Dalším zahraničním vínem se šroubovacím uzávěrem je australský Bin 45, který jste mohli koupit v květnu v akci v Albertu za 99,90 Kč. Bin 45 je označení pro odrůdu Cabernet Sauvignon a v akci byl ještě  Shiraz. V původní ceně kolem 200,- Kč je dále Merlot. Stále častěji se můžete s tímto vinařstvím setkat i v hyper/super marketech, především nižší řada. Hrozny pochází z oblasti South Eastern Australia. Barva je rubínově červená. Vůně je opojná, jsou zde ovocité tóny (červený rybíz, list rybízu) a slabá kořenitost. V chuti jsou kořenito-ovocité odstíny připomínající extrakt z třešní, ale najde se i trocha rušivých chemických tónu. Za cenu 100,- Kč určitě stojí za nákup k pokrmům, ale za původní cenu bych si vybral asi chilskou Tarapacu, která je v podobné cenové relaci.

8. Chardonnay 2002 výběr z hroznů - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Posledním květnovým vínem, o kterém chci krátce napsat, je polosladká šardonka, kterou jsem kupoval za 175,- Kč přímo ve vinařství v srpnu 2004. Hrozny pochází z bývalé vinařské oblasti Strážnické, obec Strážnice, viniční trať Horní hony. Abych řekl pravdu, moc jsem nepočítal s tím, že víno bude ještě pitelné, vzhledem k hodnotě zbytkového cukru, ale mýlil jsem se. Lahev uzavírá plný korek délky 38 mm s potiskem vinařství, odrůdou, ročníkem a přívlastku. Za 7 let od nalahvování má korek stále výbornou kvalitu a jeho kvalita nebyla poznamenána. Víno má krásnou, čistou a jiskrnou barvu, ve které jsou zlato-žluté odstíny se zelenkavými odlesky. Intenzita odpovídá ročníku i přívlastku. Víno působí olejovitým dojmem. Ve vůni jsou nádherné tóny kandovaného ovoce a medové odstíny. V chuti se krásně rozvíjí kyselinka, která dokonale vyvažuje zbytkový cukr. Vysoká hodnota alkoholu (13,0 % obj.) není vůbec poznat. Nepozoruji žádné stopy únavy a stále má co nabídnout, nádhera! Víno se blíže ke svému vrcholu, na kterém se udrží maximálně dva roky. I toto Chardonnay by si zasloužilo samostatnou recenzi.

Tolik postřehy z degustace vín v průběhu května, který byl neskutečně deštivý, chladný a výrazně poznamenán povodněmi na mnoha místech Moravy. Jsem docela rád, že se už obloha vyjasnila a počasí na konci tohoto týdne už začíná konečně připomínat jaro!

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7487x