O Víně

01.04.2019 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.04.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v březnu 2019

V průběhu března jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší zastoupení měla vína z Moravy (5x). Dva zástupci byli z Francie a po jednom ze Slovenska a J.A.R. Nejvíce mne oslovil Tramín červený 2017 výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice, Veltlínské zelené 2017 pozdní sběr a Rulandské modré 2003 výběr z hroznů ze Znovínu Znojmo. Velmi dobře jsem také hodnotil rosé Chateau l´Aumerade Cru Classé 2017 Appellation Côtes de Provence Controlée z S.C.E.A. des Domaines Fahre-Pierrefen Var.

1. Rulandské šedé 2017 pozdní sběr (rosé) - Víno Cibulka, Lednice

Lahev jsem koupil v únoru 2019 za 149,- Kč (Lidl). Na etiketě je uvedeno "oranžové víno", které má původ na viniční trati Daniel ve vinařské obci Dobré Pole. Šroubovací uzávěr. Barva je podle očekávání naoranžovělá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vinařství uvádí na zadní etiketě text, který se vztahuje k tomuto vínu. Víno oranžové barvy získané kryomacerací hroznů s následným nakvášením celých hroznů vytváří moderní víno určené pro gastronomické zážitky. Vůně je jemná a najdete zde květinové odstíny v podobě rozkvetlých fialek a pomerančů. Chuť je svěží a pocitově je hodně podobná bílé rulandě. Najdete zde svěžest a ovocitost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2021. Hodnocení: 8,0 bodů.

2. Tramín červený 2017 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v únoru 2019 v rámci akce Vinných sklepů Valtice "Valentýnský balíček" (6 lahví za 877,- Kč). Na e-shopu vinařství je lahev za 199,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá s jantarovými záblesky, má velmi dobrou intenzitu a extrémní viskozitu, která odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je extraktivní, odrůdová a mnohoslibná, jak má tramín prostě být. V nástupu najdete výrazné tóny čajových růži, které se přesouvají do citrusových plodů a jemné vanilky. Chuť je plná a má podle očekávání vyšší zbytkový cukr v závěru. V dozvuku oceníte nádherné tóny sušené citrusové kůry. Druhý den vystoupily medové tóny. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství doporučuje víno podávat k rybám, dezertům a k sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 20,2 g/l, obsah kyseliny 4,3 g/l, bezcukerný extrakt 19,6 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 9,5 bodů.

3. Hibernal 2016 pozdní sběr (panenská sklizeň) - Agrodružstvo Nový Šaldorf - Modrý sklep

Lahev jsem koupil v únoru 2019 za 104,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 149,- Kč). Panenská sklizeň a původ hroznů na ikonické viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Nový Šaldorf-Sedlešovice. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky, nízkou intenzitu a střední viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu odstíny černého rybízu, které se přesouvají do tropického ovoce. Buket má ale slabší intenzitu. Chuť je svěží a má vyšší kyselinku (7,2 g/l) v dozvuku, která sekunduje vyššímu zbytkovému cukru (7,1 g/l). Archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,1 g/l, obsah kyseliny 7,2 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

4. Furmint 2015 výber z hrozna - J & J Ostrožovič, Veľká Tŕňa, Slovensko

Lahev mi v roce 2018 daroval Tomáš. Na webových stránkách vinařství je z této řady Furmint ročníku 2017 za 9,50 €. Představovat toto slovenské vinařství se sídlem na východě Slovenska je pro vínomilce nošením dříví do lesa. Vzpomenu například recenzi Furmint 2002 neskorý zber nebo reporáž Anaxiena Návštěva vinařství J. & J. Ostrožovič z roku 2006. Dnešní lahev je z řady Special Collection a má dvě ocenění: Stříbrná medaile AWC Vienna (2017) a Zlatá medaile Vinium Academicum (2017). Odrůda Furmit je velmi často používána do kupáže pro výrobu tokajských vín a to jak na Slovensku nebo v Maďardku. Dnešní Furmint je zatříděný jako suché víno a odpovídá tomu také obsah alkoholu 13,0 % obj. Hrozny Furmintu mají původ na viniční trati Makovisko ve vinařské oblasti Tokaj. Velmi originální a vkusná adjustáž a také typ lahve. Horší je to již s plastovou zátkou nomacorc délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne slabé ovocité tóny v podobě grepů, limetek, angreštu, které se přesouvají do herbálních odstínů. Chuť je středně dlouhá, nemá již takovou ovocitost a svěžest. Obsah zbytkového cukru je opravdu nízký a působí velmi přesvědčivě. V závěru objevíte zajímavou minerálnost. Lahev je již nějakou dobu na svém vrcholu. Archivační potenciál odhaduji maximálně do roku 2020. Hodnocení: 7,5 bodů.

5. Veltlínské zelené 2017 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Lahev z řady Ledňáček říční (Alcedo Atthis) jsem koupil v březnu 2018 za 160,- Kč (prodejna Znovínu). Hrozny mají původ na ikonické viniční trati Kokusové hory pro Veltlínské zelené ve vinařské obci Petrovice. U tohoto vína použil Znovín technologii Cryomacerace hroznů. Webové stránky vinařství uvádí u této technologie: Zchlazení hroznů na 4 °C po dobu několika dnů (tzv. cryomacerace) a dále lisování, odkalení, kvašení - to vše čistě a za studena. Standardní adjustáž, kterou dlouhodobě hodnotím velmi pozitivně, ale použití korku plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství, naopak negativně. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné ovocité tóny v podobě citrusového ovoce, které se přesouvají do vanilky. Později se vynoří také pepřové tóny, které jsou charakteristické pro odrůdu a především terroir. Chuť je středně dlouhá a má krásný minerální závěr a harmonii. Lahev můžete otevřít již teď, Znovín uvádí archivační potenciál až do roku 2021. Vinařství doporučuje víno podávat ke kuřecímu masu nebo k rybám. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,3 g/l, obsah kyseliny 6,6 g/l, bezcukerný extrakt 21,6 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Rulandské modré 2003 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s. 

Lahev jsem koupil v roce 2017, ale přesnou cenu již bohužel neznám. Hrozny mají původ na viniční trati U kamenů ve vinařské obci Strachotice. Možná vám tato lahev moc neříká, ale pokud si vzpomenete na naše skupinové hodnocení tohoto vína v roce 2007, tehdy jí Znovín prodával v objemu 0,5 L, pak uvedu číslo šarže: 283. Souhrnný článek, od J.Č. najdete pod tímto odkazem: Nultý vzorek v týdnu Rulandského modrého - jak chutná vám? Když se podíváte na hodnocení vínomilců, tak se dalo jednoduše říct, že toto víno buď nadchlo nebo naopak nijak nezaujalo a mnoho z nás predikovalo velmi špatný archivační potenciál nebo ho vůbec neočekával. Adjustáž je atypická, na druhou stranu byl správně použitý plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství, což je pro archivní vína velmi důležité. Znovín uvádí, že víno bylo vyrobeno a nazrávalo v atraktivních prostorách unikátního historického sklepa v Jaroslavicích. Když jsem si přečetl své hodnocení z roku 2007 okamžitě vidím dnes zásadní rozdíl v nádherných tříslovinách, která jsou jemňoučká, hladká a nádherně zapadla do výsledného celku. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,6 g/l, obsah kyseliny 4,8 g/l, bezcukerný extrakt 26,0 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Chateau l´Aumerade Cru Classé 2017 Appellation Côtes de Provence Controlée (AOC) (Rosé) -  S.C.E.A. des Domaines Fahre-Pierrefen Var, Francie

Lahev jsem koupil v únoru 2019 za 95,- Kč (akce Globus, běžná cena 189,- Kč). Jedná se o Cuvée Marie-Christine, složené z následujících odrůd: Grenache, Cinsault a Syrah. Vinařská oblast Provence, vinařská podoblast Côtes de Provence. Globus na stránkách u tohoto vína uvádí základní informace, které se vztahují k vinařství. Kouzlo Provence a 400 let staré vinice. V Chateau l'Aumerade umí vyrábět mimořádná vína, která už si v minulosti oblíbil panovník Jindřich IV. Neusnuli ale na vavřínech a po celém světě získávají ocenění z prestižních vinařských soutěží. Tradiční vinařskou farmu najdete v jedné z nejkrásnějších francouzských oblastí, v srdci Provence. Kolem roku 1594 se začalo první vinicí, v současnosti patří vinařství Chateau l'Aumerade 550 hektarů vinic se skvělou polohou. O vinařství se od roku 1932 stará rodina Fabre. Láska k vínu se předává z generace na generaci, stejně tak jako tvrdá práce a chuť neustále se zlepšovat. To vinařství přineslo četná ocenění, vyznamenání a oblibu nejen u profesionálních someliérů, ale i u veřejnosti. Francouzské rodinné vinařství je pyšné zejména na svá cuvée. Harmonická vína vzniklá z několika odrůd, která přinášejí nevšední chuťový zážitek. Doslova uměleckým dílem je Cuvée Marie Christine. Láhev byla inspirována francouzským umělcem Emile Gallé a dodnes patří toto víno k ikoně oblíbeného vinařství. Adjustáž je tradiční pro růžová vína z Provence a hodnotím ji jako vkusnou a originální. Čiré sklo a nádherný atypický tvar lahve, staniolová záklopka a plastová zátka nomacorc délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je starorůžová, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne květinové tóny, které se přesouvají do drobného červeného ovoce (rybíz, třešně, višně) a kandované citrusové kůry. Chuť je kouzelná a má nádherně jemný projev, ve kterém najdete příjemné ovocité tóny (rybíz, jeřabiny). Závěr má zvláštní nahořklý projev. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2020. Globus víno doporučuje podávat k uzené makrele. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Merlot 2017 W.O. Swartland (Gran Reserva) - Swartland Winery, J.A.R.

Lahev jsem koupil v březnu 2019 za 99,- Kč (akce Mountfield, běžná cena 388,- Kč). Barva je rubínově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká a najdete v ní tóny lesního ovoce (maliny, ostružiny, borůvky), které se přesouvají do slabých kořenitých odstínů. Chuť je plná a má dominantní ovocité tóny, popsané u buketu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2022. Vinařství víno doporučuje s různými druhy masa jako telecí, italské klobásy, pečené jehněčí nebo hovězí steaky. Hodnocení: 8 bodů.

9. Château Belordre 2015 Appellation Bordeaux Controlée (AOC) - Les Vignerons de Tutiac, Francie

Lahev jsem koupil v březnu 2019 za 109,- Kč (akce Globus - víno měsíce). Jedná se o odrůdu Merlot z vinařské oblasti Bordeaux. Velmi jednoduchá adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně nabídne jemné herbální tóny v podobě lékořice a skořice, které se přesouvají do ovocitých odstínů. Chuť je plná a má středně dlouhý závěr, ve kterém oceníte výraznější třísla prodlužující závěr. Globus doporučuje víno k červeným masům i různým druhům sýrů. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4531x