O Víně

28.03.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.03.2010 07:00

Postřehy z vín vypitých v březnu 2010

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z šesti vín, která jsem otevřel v průběhu března a která stojí za povšimnutí. Dvě vína měly tentokráte našlápnuto na samostatnou recenzi, ale z časových důvodů k tomu bohužel nedošlo.

V průběhu tohoto měsíce jsem postupně otevřel dva zástupce z české vinařské oblasti a čtyři z moravské. V březnu nedošlo na žádné zahraniční víno, které stálo za to zařadit do této sekce. Hned začátkem měsíce se dostalo na druhou lahev, kterou mi nedávno daroval Pavel a která by si tentokrát zasloužila samostatnou recenzi. Nedostatek času ale zapříčil, že to musím "odbýt" jen několika řádky, za což se Václavu Johanovskému z Vinného sklepu Pod Sovicí omlouvám.

1. Mopr 2007 české zemské víno - Vinný sklep Pod Sovicí, Vetlá

Pod tímto sympatickým vinařstvím se skrývá osoba Václava Johanovského, o kterém již Pavel na portále psal v článku Vinný sklep Pod Sovicí, Vetlá. Jeho reportáž vřele doporučuji k přečtení, protože se dozvíte zajímavé informace včetně jeho postřehů z tohoto vína. V červenci 2008 Pavel napsal: Sklizeno koncem září při cukernatosti 21,4 °ČNM, 6,5 g/l kys. Vůně na první přičichnutí spíš saponátová, pozorným zkoumáním lze rozpoznat tóny exotického ovoce či muškátových hroznů. Chuť prostřední, technologická, hladší, mdle exotická. Průměrné. ***. A jak chutnalo víno mi, se dozvíte na následujících řádcích.

Hrozny pochází z vinařské oblasti Čechy, podoblast Litoměřická, vinařská obec Vetlá, viniční trať Sovice. Adjustáž mi připadá jako zajímavá, vysoká pistole hnědé barvy má na přední i zadní etiketě historické motivy a používá starý font písma. Byť je víno deklarováno je zemské, najdete zde i veškeré informace o původu hroznů včetně obsahu zbytkového cukru (1,4 g/l)! Jaký to vzor pro ostatní vinařství např. Templářské sklepy, které se neobtěžují cokoli bližšího sdělit ani u přívlastků. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva má krásný zlato-žlutý odstín a nádherné odlesky. Po zakroužení víno zanechává krásné mosty, které pomalu stékají. Vůně je kouzelná, v nástupu jsou příjemné muškátovo-vanilkové tóny, které doplňují odstíny vyzrálých hroznů. Ty jsou také zastoupeny v chuti, vše do sebe krásně zapadá a ladí. V dozvuku se objevuje nádherná šťavnatost a kyselinka, která pobízí k dalšímu doušku. Když je víno deklarováno jako zemské, podle alkoholu (13,0 % obj.) a pocitu z velmi slušného extraktu dosahovalo v době sklizně určitě přívlastku. Znovu musím na dálku poslat vzkaz: Díky Pavle! Tento muškátek se během zrání neskutečně posunul a byl mimořádně povedený. Náramně jsme si ho užili.

2. Tramín červený 2004 pozdní sběr - Mádl Stanislav Velké Bílovice

Už několik let jsem přesvědčený o tom, že vína Stanislava Mádla jsou vhodná i pro archivaci, i když samotný vinař toto odmítá. Pokaždé, když se o tom bavíme, narazím na jeho rezolutní odpověď: "Proboha, hlavně to nearchivuj a co nejdříve otevři!" Opět jsem nedal na jeho doporučení a nechal víno 5 let v archivu :-) Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm. Na jednodílné etiketě je informace o původu hroznů (vinařská obec Velké Bílovice, viniční trať Zadní hora). Barva je zlato-žlutá, jiskrná a má nádhernou intenzitu. Odpovídá ročníku i přívlastku. Vůně se po rozdýchání nádherně otevřela a nabízí tradiční odstíny čajových růží. Najdete zde ale také trochu tropického ovoce. Také v chuti jsou zřetelné stopy čajových růží, které mám u této odrůdy rád. Víno nemá žádné stopy únavy, není zde žádná stařinka. V chuti působí víno příjemně svěžím dojmem s kořenitým závěrem. Hodnota obsahu alkoholu 10,76 % obj. se zdá jen na papíře či-li etiketě, protože při popíjení nemám pocit, že bych pil nějaké lehké víno. Za cenu 119,- Kč přímo ve vinařství v srpnu 2005 bych si tento tramínek koupil zcela jistě znovu.

3. Rulandské šedé 2003 pozdní sběr - ZEAS Polešovice a.s.

Možná si ještě vzpomenete na několik recenzí famózních půllitrovek z akciové společnosti ZEAS Polešovice. Vzpomenu třeba Pálava 1991 archivní nebo Rulandské šedé 1991 archivní. Na Rulandské šedé z této zemědělské akciovky jsem nedal dopustit, stále si vzpomínám na zajímavé Rulandské šedé 1999 výběr z hroznů. Z archivu otevírám polosuché Rulandské šedé 2003 pozdní sběr, které pochází z vinařské obce Polešovice, viniční trať Šorálky. Adjustáž se výrazně odlišuje od známé řady. Působí moderněji a zajímavěji. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva má krásnou intenzitu a zlato-žlutý odstín. Ve vůni se rozprostírají medovo-ovocité tóny, které ale přebíjí stařinka, což je známka únavy. To se bohužel potvrzuje i v chuti a při popíjení je to spíše trápení, škoda.

4. Zweigeltrebe 2007 kabinet (klaret) - Marcus & Co. s.r.o.

Tento klaret z Zweigeltrebe přinesla návštěva. Už podle adjustáže je zřejmé, že se nejedná o standardní věc. K produkci firmy Marcus & Co. s.r.o. jsem se ještě nedostal a nemohu tedy srovnávat. Hlavním produktem jsou víná bílá a klaret, ale narazit můžete také na rosé i vína červená. Lahev je uzavřena plastovou zátkou délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je lososová s velmi světlým odstínem a naoranžovělými záblesky. Ve srovnání s tradičně vyrobeným rosé nepůsobí bohužel vůbec přesvědčivě. Vůně nabízí příjemnou směs višní a i když má nejlepší období pravděpodobně za sebou má stále co nabídnout. Podobně je to i s chutí, která má ovocitý projev a svěží kyselinku. Vinařství tento klaret doporučuje kombinovat se smetanovými sýry s bílou plísní na povrchu, červenými jemně kořeněnými omáčkami a k méně kořeněným steakům. Z poněkud zoufalých webových stránek se toho příliš nedozvíte, což platí také o tomto klaretu. Nicméně, šlo o příjemné sobotní odpoledne, ke kterému se toto víno hodilo.

5. Müller-Thurgau 2006 kabinet - České vinařství Chrámce s.r.o.

Vůbec poprvé se dostávám k vínu z Českého vinařství Chrámce, které nepochází z trati Sv. Vavřince. Dnešní milerka má původ v České vinařské oblasti, podoblast Litoměřická, obec Čepirohy, viniční trať Vinice Barbora. Z webových stránek se dozvíte, že ve vinařsky vydařeném roce 2006 vyzrály hrozny tohoto vína na 19 °NM, 11,0 % obj. alkoholu, 1,8 g/l zbytkového cukru a 6,6 g/l kyselin. Jedná se o typickou chrámeckou adjustáž - lahev je uzavřena plným korkem délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva má zeleno-žlutý odstín nižší intenzity. Vůně má slabé odstíny muškátu a medové tóny. V chuti je příjemná kyselinka, ale má neutrální projev. Už to není takový lehký a navoněný kabinet. Tato milerka je proto vhodná pro každodenní popíjení. Víno jsem kupoval tento měsíc v akci v Tescu za 89,90 Kč, ale stále ho můžete koupit přes e-shop vinařství za 127,- Kč.

6. Ryzlink vlašský 2004 kabinet - Mádl Stanislav Velké Bílovice

Posledním březnovým vínem je zajímavý kabinetní vlašák od Stanislav Mádla. Hrozny pochází z Velkých Bílovic, viniční trať Šísary. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm. Barva má zlato-žutý odstín a velmi dobrou intenzitu. Vůně nabízí směs vyzrálých hroznů, které najdete také v chuti. V dozvuku je zvláštní šťavnatost. Opět má velmi nízký obsah alkoholu (10,94 % obj.). Ve srovnání s tramínem, o kterém jsem se zmínil výše, je tento vlašák zajímavější. Víno jsem kupoval přímo ve vinařství v srpnu 2005 za 78,- Kč.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7503x