O Víně

30.05.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.05.2013 07:00

Postřehy z vín vypitých v květnu 2013

Letošní květen se nesl ve znamení určitých změn. Je to poprvé od ledna 2010, kdy pravidelně zveřejňuji měsíční přehled vypitých vín, kdy jsem do přehledu nezařadil jediné víno z ČR, čím asi naše vinaře zklamu. Je to také poprvé, kdy jsem degustoval pouze vína typu barrique. Dostane se na 10 lahví z pěti států (Chile, Rumunsko, Itálie, Francie a Španělsko).

Jak jsem naznačil v anotaci výše, je to poprvé, kdy jsem se naprosto míjel s moravskými a českými víny. Důvod je jednoduchý: cena. Pokud vyřadím nákup přímo u vinaře nebo vinotéky, pak zůstává nákup pouze v super či hypermarketech, proti kterým osobně nic nemám. Už nějakou dobu mi ovšem přijde, že doba, kdy se cenová hladina našich vín mnoho let pohybovala na akceptovatelné úrovni, je prostě pryč. Určitě se na tom dvakrát podepsalo zvýšení sazby DPH a své si určitě nadhodili i samotné obchodní řetězce. Když dnes například vezmu stejné přívlastky a řady vín od Vinných sklepů Valtice, které můžete opravdu koupit od meších po ty největší obchodní řetězce, tak cena se vyšplhala od 200,- Kč výše. Běžně se prodávaly například výběry z hroznů bílých i červených vín do 200,- Kč. Dnes je cena v rozmezí 250 až 300,- Kč. Chápal bych to ještě u speciálních šarží, ale ne u těchto velkovýrobců. A tak došlo k tomu, že červená přívlastková vína zmíněných Vinných sklepů Valtice nejsou podle mne konkurence schopná se zahraničními a k tomu ještě barikovými víny, což ukáže tento měsíční přehled. Květnová skladba vín vypadala tedy následovně.

1. Cabernet Sauvignon 2010 Domain of Origin (DO) (Reserva) - Viña Tinajas del Maule, Chile

Lahev jsem kupoval v dubnu 2013 za 94,90 Kč (akce Kaufland). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valle del Maule (Valle Loncomilla, Villa Alegre). Lahev uzavírá plný korek délky 45 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má velmi dobrou intenzitu a rubínové odlesky. Vůně je plná a nabízí jemnou vanilku v nástupu a kořenito-ovocité tóny. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a má krásné doznívání, ve kterém se rozprostře kořenitý ocásek. Dotyk s dubem tomuto kabernetu sluší. Vysoký obsah alkoholu neruší, i když ho po pár skleničkách ucítíte v hlavě. Víno je ideální podávat k sýrům s modrou plísní nebo k specialitám na grilu. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015, kdy dojde k ještě většímu zjemnění, především obsahu alkoholu. Hodnocení: 7,5 bodů.

2. Fateasca Neagra 2007 Special Reserve - Cramele Halewood S.A., Rumunsko

Lahev jsem kupoval v březnu za 129,90 Kč (akce Tesco, normální cena 205,- Kč). V minulém měsíčním přehledu jsem zmínil Pinot Noir 2009 Special Reserve (hodnocení: 7 bodů). Lahev je uzavřena lepeným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Ze zadní etikety se dozvíte, že Fateasca Neagra je nejcennější odrůdou v oblasti Dealu Mare. Hrozny byly ručně sbírané a pečlivě vybírané. Délka zrání v barikovém sudu není uvedena. Barva je višňově červená, má velmi dobrou intenzitu a naoranžovělé okraje. Vůně je jemná a nabízí zvláštní ovocité tóny. Etiketa uvádí aroma vinného listu a pokud se hodně soustředíte, možná je v buketu objevíte. Více mi ale připomíná vyzrálé hrozny, které se ve spojení s dubovým sudem posunuly do kořenito-dřevitých tónů. Ve středně dlouhé chuti je krásná harmonie, extrakt z vyzrálé suroviny a kořenitý dozvuk. Dotyk s dubem byl citlivě provedený, neztratila se přirozenost odrůdy. Pro zachování delikátního aroma byla použita minimální filtrace, jak je uvedeno na zadní etiketě. Vinařství doporučuje víno podávat k vybraným francouzským sýrům a zvěřině při teplotě 16 až 18 °C. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015, ale lahev můžete otevřít již dnes. Po této zkušenosti jsem se vrátil a nakoupil veškeré lahve v této velmi zajímavé ceně. Hodnocení: 8 bodů.

3. Chardonnay 2011 D.O. (Reserva) - Viña Caliterra, Chile

Lahev jsem kupoval v dubnu 2013 za 54,90 Kč (výprodej Tesco). Na e-shodu českého dovozce je lahev v nabídce za 211,- Kč a v Tescu za pár dnů jsem ho znovu viděl za 225,- Kč. Poprvé a naposledy jsem měl možnost degustovat z tohoto vinařství Cabernet Sauvignon 2010 D.O. (Reserva), o kterém jsme se zmínil v měsíčním přehledu v prosinci 2012. Šroubovací uzávěr. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Casablanca Valley. Z webových stránek českého dovozce přebírám následující informace: Skvělé půdní a klimatické podmínky těch nejlepších chilských vinohradů a nejmodernější technologie zpracování ve vinařství Caliterra jsou základem nové generace chilských vín, kterou společně založily rodiny Roberta Mondaviho a Eduarda Chadwicka. Zvolili název Caliterra, což znamená v překladu „dobrá země“. Domovem nového vinařství se stalo údolí Colchagua, které se nalézá 200 kilometrů jižně od hlavního města Santiaga. Vinice jsou kompletně „obklíčeny“ vysokým pohořím And, což dává vínu jedinečný charakter. Po prodeji vinařství Robert Mondavi se novým majitelům zdála výnosnost vinic Caliterra nedostačující, a proto začali klást důraz na kvantitu. Rodina Errázuriz měla jediné východisko, a tak v roce 2004 vlastníky podílu Roberta Mondaviho vyplatila a stala se 100 % vlastníkem vinařství. Enologové rozpoznali potenciál odrůd Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot a Carmenére, které jsou zde nejvíce pěstované. Značka Caliterra se dnes prodává na všech pěti kontinentech ve více než padesáti zemích. Koncem roku 2008 patřily k vinařství Caliterra vinice o celkové rozloze 1 085 ha. Polovina tohoto vína fermentuje v nerezu a druhá v dřevěných sudech. Polovina sudů je z dubu amerického a druhá z francouzského. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a zelenkavé odlesky. Vůně je jemná a nabízí v nástupu ovocité odstíny (citrusy), které přechází do jemné vanilky. Ve středně dlouhé chuti je krásný extrakt z vyzrálých hroznů, medové tóny a vanilka, která prodlužuje závěr. Dotyk s dubem je citlivý a je to dnes tak půl na půl, mezi odrůdou a dubem. Během nazrávání na lahvi určitě dojde k převaze odrůdy a zakulacení. Lahev můžete otevřít již teď nejpozději však v roce 2014. Hodnocení: 7,5 bodů především vzhledem k fantastické ceně. Další týden se vracím do Tesca a kupuji veškeré lahve.

4. Codici 2011 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Priocca da MGM Mondo del Vino s.r.l., Itálie

Lahev jsem kupoval v dubnu 2013 za 99,90 Kč (Penny). Jedná se o kupáž odrůdy Primitivo (60 %) x Merlot (40 %) z vinařské oblasti Puglia. Víno zrálo 6 měsíců ve francouzských a amerických dubových sudech. Už jsem si mnohokrát říkal, že bych rád někdy vyzkoušel odrůdu Primitivo, která bylo školeno v sudu typu barrique. Jde podle mne o velmi zajímavou odrůdu, která má jednak nádhernou ovocitost (často připomíná třešně) a robustní strukturu. Adjustáž je velmi povedená, jak použitým tvarem lahve, tak kvalitní staniolovou záklopkou a plným korkem délky 44 mm s potiskem. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a velmi doboru viskozitu. Vůne nabízí ovocité tóny v nástupu, které připomínají vyzrálé třešně. Buket se rozprostírá dále do kořenitých tónů a jemné vanilky. Chuť je středně dlouhá, plná a neskutečně robustní. Třísla lehce drhnou, víno má slabě trpký dozvuk, který ale vůbec není špatný. V závěru vystoupí extrakt připomínající šťávu z třešní. Dotyk s dubem mohl být klidně i větší. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2016, díky vysokému obsahu alkoholu (14 % obj.) a robustní struktuře. Je to velmi povedené víno, které v ceně 99,90 Kč nemá chybu a vřele ho doporučuji. Do Penny jsem se další dny vrátil a nakoupil posledních 6 lahví. Hodnocení: 8 bodů.

5. Chianti 2009 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) (Riserva) - Piccini s.r.l., Castellina in Chianti, Itálie

Lahev jsme kupoval v dubnu 2013 za 128,90 Kč (akce Tesco). Není to první recenze na tento typ vína, už v roce 2004 jsem zveřejnil Chianti 2001 Denominazione di Origine Controllata e Garantita od stejného vinařství. Hrozny odrůdy Sangiovese mají původ ve vinařské oblasti Toskánsko. Za vznikem této Riservy stojí Antonella Conti. Adjustáž má vkus a lahev určitě nepřehlédnete. Černo-červeno-zlatá barva etikety včetně použitého typu písma dodává určitou noblesu. Dobrý dojem ovšem kazí lepený korek délky 42 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a slušnou viskozitu. Vůně je jemná a nabízí ovocito-květinové tóny, které se přesouvají do dřevitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, má výrazná třísla a krásný dozvuk, ve kterém můžete najít třeba třešňové odstíny. Dotyk s dubem je střední a Chianti sluší. Je to plné a docela robustní víno, které bude ideální ke grilovaným pokrmům nebo pořádnému steaku. Archivační potenciál je podle mého soudu výborný a doporučuji několik lahví archivovat až do roku 2016. Hodnocení: 7,5 bodů.

6. Château Grivière Cru Bourgeois 2006 Appellation Médoc Contrôlée (AOC) - CVA, Blaignan, Francie

Lahev jsem kupoval za 120,- Kč v dubnu 2013 (výprodej Globus). Hrozny mají původ ve známé vinařské podoblasti Médoc v Bordeaux a jedná se o kupáž odrůdy Merlot (60 %) x Cabernet Sauvignon (40 %). Plný korek délky 45 mm s potiskem. Typická adjustáž francouzských vín, ze které se prakticky nic nedozvíte. Na přední etiketě zaujme pouze nápis: Cuvée Le Vivier. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a krásnou viskozitu. Vůně je dřevitá a kořenitá. Teprve druhý den nacházím tabákový list. Je zde minimální vliv nějakého ovoce, které by poukázalo na obě použité odrůdy. Chuť je plná, má středně dlouhé doznívání a kořenitý dozvuk, ve kterém dominují třísla. Je to rozhodně více o dubu než o odrůdě. Kyselinka a třísla jsou znatelná a dávají určitý potenciál k další archivaci, která by měla být asi nutností. Lahvovou zralost odhaduji nejdříve v roce 2016, ale pravděpodobně i později. Po dopití je na dně hromádka vinného kamene. Z webových stránek se dozvíte, že víno bylo školeno v barikových sudech (50 % nových a 50 % starých 1 rok) po dobu 12 až 16 měsíců. K tomuto vínu se budou hodit výrazné pokrmy a pořádný kus flákoty. Hodnocení: 7 bodů.

7. Clos de Torribas 2009 Denominación de Origen (DO) (Crianza) - Bodegas Pinord, S.A., Španělsko

Lahev jsem kupoval v dubnu 2013 za 99,90 Kč (doprodej akce v Penny). Hrozny mají původ v severovýchodní části Španělska ve vinařské oblasti Catalunya, podoblast Penedès. Jedná se o kupáž odrůdy Tempranillo (85 %) x Cabernet Sauvignon (15 %). Víno zrálo 10 měsíců v barikových sudech a následně 6 měsíců na lahvi. Adjustáž je povedená a poskytuje hlavně základní informace týkající se školení v barikových sudech a použitých odrůdách. Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství je pro tuto řadu zklamáním. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a nahnědlé menisky. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku a odpovídá zatřídění do kategorie Crianza. Jsou zde jemné vanilkové odstíny, které přechází do třešňových tónů a koření. Ve středně dlouhé až dlouhé chuti jsou krásné kořenito-ovocité tóny, nádherná harmonie a šťavnatý dozvuk, který pobízí k dalšímu doušku. Třísla jsou jemná a nepůsobí tak tvrdě, jako u Médocu výše. Archivační potenciál odhaduji minimálně až do roku 2015 a v dané ceně nemá toto víno absolutně žádnou chybu. Nakupuji proto další lahve a říkám si, škoda, raději bych peníze utratil za naše vína podobných parametrů, ale ta jsou cenově bohužel jinde. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Na hrdle lahve je visačka s informace o získaných oceněních např. Zlatá medaile Helsinki (2009) a Wine Spectator. Hodnocení: 8,5 bodů. V dalších dnech dojde v Penny k dalšímu zlevnění na 89,90 Kč!

8. Carta de Oro 2008 Denominación de Origen Calificada (DOCa) (Crianza) - Bodegas Berberana S.A., Španělsko

Lahev jsem kupoval v dubnu 2013 za 89,90 Kč (akce Albert). Běžná cena 159,- Kč. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti La Rioja, podoblast Rioja Alta. Víno zrálo 18 měsíců v barikových sudech. V polovině května jsem zveřejnil recenzi stejné řady, jednalo se ale o Reservu staršího ročníku, konkrétně Carta de Oro 2006 Denominación de Origen Calificada (DOCa) (hodnocení 8-8-8). Adjustáž řady Carta de Oro je vkusná. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Oproti Reservě zmíněné výše, kdy byl použitý plný korek délky 50 mm, je použitý horší typ korku. Barva je purpurově červená, má rubínové záblesky a menisky po okraji s menší intenzitou. Ve srovnání s Reservou ročníku 2006 je několik menších rozdílů. Vůně má velmi podobné atributy jako Reserva. Opět jsou zde kořenito-dřevité tóny, vanilka a kouřovinka. Byť víno zrálo jen o 6 měsíců kratší dobu s dubu, jeho buket má podobný projev jako ročník 2006 Reservy. Mnohem větší rozdíly nacházím v chuti, která má středně dlouhé doznívání, ve kterém už není tak dominantní vanilka, ale dřevito-kořenité tóny. Také tělo a harmonie mi přijde o něco horší. Je to Crianza, která se bude velmi dobře snoubit s grilovaným steakem. Hodnocení: 7 bodů.

9. Don Ramón Peréz Juán 2009 Denominación de Origen (DO) - Bodegas Aragonasas S.A., Španělsko

Lahev jsem kupoval v březnu 2013 za 97,90 Kč (Kaufland). Hrozny odrůdy Garnacha (75 %) x Tempranillo (25 %) mají původ ve vinařské oblasti Aragón, podoblast Campo de Borja. Víno zrálo 4 měsíce v barikových sudech z amerického dubu. Velmi originální tvar lahve (typ Jerez) i adjustáže. Záklopka je zajištěna pečetí. Lepený korek délky 44 mm s potiskem denominace. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a slušnou viskozitu. Vůně je hluboká a od prvního okamžiku přesvědčivá. Jsou zde krásné kořenito-ovocité odstíny, které mají původ v dubu a použitých odrůdách. Také chuť je kořenitá a má překvapivě dlouhé doznívání, ve kterém se rozplynou bohatá třísla. I když víno zrálo pouze 4 měsíce v barikovém dubu, je to dnes více o dubu, než o odrůdách. V ceně pod 100,- Kč velice doporučuji, zvláště bude chutnat těm, kdo preferuje bohatá a plná vína, která prošla barikovým sudem. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. a najdete zde detailní informace ke každé řadě a produktu. Hodnocení: 7,5 bodů.

10. Fitou 2010 Appellation Fitou Contrôlée (AOC) (Réserve) - Caves du Mont Tauch, Francie

Lahev jsem kupoval na doporučení milaska v květnu 2013 za 89,90 Kč (Penny). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Languedoc-Roussillon, podoblast Fitou. Adjustáž je zajímavá. Atypický tvar lahve, prolis na hrdle znázorňující vinařskou podoblast a QR code, pomocí kterého se dostanete na webové stránky, kde najdete v němčině detailní informace týkající se vinařské oblasti, charakteristiky vína, analytických hodnot a doporučení k pokrmům. Plastová zátka délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je ovocitá, ve které se rozprostírají vyzrálé plody a marmeládové tóny, které přechází do kořenitých tónů. Také středně dlouhá chuť pokračuje v příjemné kombinaci ovocitých a dřevitých tónů, které mají původ v dubovém sudu. V dozvuku jsou příjemná třísla. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015, ale lahev můžete otevřít již teď. K tomuto příjemnému vínu se budou snoubit především grilovaná masa a vyzrálé sýry. Za cenu do 100,- Kč nemá prostě chybu a okamžitě si jdu nakoupit několik lahví na běžné popíjení ke grilu. Obsah zbytkového cukru 4,3 g/l, obsah kyselin 4,8 g/l a obsah alkoholu 13,62 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

Co napsat na závěr? Ani jedno z uvedených červených vín nezklamalo, spíše naopak. Na česká a moravská vína jsem samozřejmě nezanevřel a mnohem více se jim budu věnovat hned v příštím měsíčním přehledu.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 9483x