O Víně

31.01.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.01.2013 07:00

Postřehy z vín vypitých v lednu 2013

V průběhu ledna jsem otevřel 9 vín. Většina měla původ v České republice (5x), ale dostalo se také na Španělsko (2x), Francii (1x) a Itálii (1x). Žádné víno nezklamalo, naopak jsem si náramně užil obě červená vína z oblasti Katalánska, Sylvánské červené z Hustopečí a rosé André 2011 z řady Ego vin.

Lednová skladba vín vypadala následovně:

1. Sylvánské červené 2011 zemské - Vinařství rodiny Košuličovy, Hustopeče

Lahev objemu 0,5 L jsem kupoval v srpnu 2012 přímo ve vinařství za 130,- Kč. V minulosti jsem měl možnost ochutnat Sylvánské červené ročníku 2009 právě od tohoto vinařství a byl jsem velmi nadšený. Hrozny mají původ na viniční trati Stráně v Hustopečích. Adjustáž prošla výraznou změnou. Původní, jednodílná bílá etiketa je nahrazena černo-bílou, na které dominuje logo rodinného vinařství Kossulitcz, které je známé od vzniku vinařství právě jako likérové nebo chcete-li fortifikované víno. Použití plného korku délky 38 mm je milým překvapením. Barva je šedo-žlutá, má ale slabé naoranžovělé odlesky, které jsou proti ročníku 2009 slabší. Viskozita je velmi slušná, podobně jako vzhled. Ve vůni se rozprostře nádherný buket vyzrálých hroznů. Obsah alkoholu (13,0 %) je dostatečný a zatřídění do kategorie suchého vína se povedlo. Chuť je středně dlouhá a osvěžující. Jsou zde příjemné kyselinky a extrakt zralých hroznů v dozvuku. Je to moc hezký červený sylván.

2. Rulandské šedé 2011 pozdní sběr (mešní) - Arcibiskupské zámecké víno s.r.o. Kroměříž

Lahev jsem dostal v říjnu 2012 a je takovým pokračováním nedávné recenze Rulandské šedé 2009 pozdní sběr (mešní) - Arcibiskupské zámecké víno s.r.o. Kroměříž (hodnocení 6-8-7), protože původ hroznů (vinařská obec Hluk) je stejný. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 45 mm s potiskem vinařství. Barva je šedo-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je jemná a nabízí směs vyzrálých hroznů. V chuti je příjemná svěžest a dobrá harmonie. V dozvuku je pikantní kyselinka. Je to slušný Pinot gris, který můžete archivovat až do roku 2014.

3. Garnacha 2008 Denominación de Origen Calificada (DOCa) (Crianza) - Carles Vinya, Španělsko

Lahev typu Top Bordo jsem kupoval v prosinci 2012 za 119,- Kč (Lidl). Kupodivu i na stránkách německého Lidlu stojí lahev 5,99 €, což je při dnešním kurzu o něco více než v ČR. Už dlouhou dobu se z edukativních důvodů snažím koupit nějaké víno z vinařské podoblasti Priorat v Katalánsku. Po oblasti La Rioja je druhou, která může používat nejvyšší označení Denominación de Origen Calificada (DOCa). Z encyklopedie přebírám následující text: Priorat je jednou z nejstarších vinařských oblastí Katalánska. Je po staletí známo svým silným, plným a alkoholicky bohatým červeným vínem. Zatím co u většiny červených vín je dosažené maximum alkoholu 14,5 %, kvašení vína v Priorat pokračuje až do 18 % alkoholu, což je světový unikát. Přes svůj vysoký obsah alkoholu má dostatečnou sílu, tělo, jemnost a elegantní kyseliny. Patří ale k nejdražším vínům ve Španělsku. Vyrábí se v kvalitě Crianza, Reserva a Gran Reserva. Hrozny pochází z terasovitých vinic, které se pěstují na půdě bohatou na minerály. Lahev je uzavřena plným korkem délky 44 mm s univerzálním potiskem a staniolovou záklopkou. Barva je višňově červená, má fialové záblesky a velmi slušnou intenzitu. Vůně je poměrně široká a najdete zde v nástupu třešňové odstíny, které se přesouvají do drobného červeného ovoce, dřevitých tónů a jemné vanilky. Chuť je středně dlouhá a robustní. Zrání v sudech z francouzského a amerického dubu dodaly jemnou kouřovinku a kořenitost v závěru. Dotyk s dubem je vyšší a další archivace vínu jenom prospěje. Můj odhad je až do roku 2016. Vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) se dalším nazráváním na lahvi zjemní. Neodolal jsem a další lahve v Lidlu jsem skoupil a během ledna dopil :-)

4. Veltlínské zelené 2007 pozdní sběr - Peřina Zdeněk Mikulov

Lahev jsem kupoval v květnu 2008 za 102,- Kč přímo ve vinařství. Hrozny mají původ na viniční trati Pod svatým kopečkem I. v Mikulově (cukernatost moštu 23,6 °NM). Lahev je uzavřena plným korkem délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá a čistá, má ale překvapivě nižší intenzitu. Vůně je jemná a nabízí v nástupu kořenité tóny, které najdete také v chuti. Je to jednodušší typ veltlínu, který neurazí, ale také ničím zásadním neohromí. Archivační potenciál odhaduji maximálně do roku 2014.

5. Barceliño 2010 Denominación de Origen (DO) - ARSA, R.E., Barcelona, Španělsko

Lahev typu Bordo jsem kupoval v prosinci 2012 za 79,90 Kč (Lidl). Na přední etiketě je uvedeno Criado en Barrica a znamená to, že víno zrálo 3 měsíce v sudu typu Barrique. Nejde ale podle španělské legislativy o Crianzu, Reservu nebo Gran Reservu, protože délka školení v dubu nedosáhla předepsaného počtu měsíců. Jedná se o kupáž odrůdy Temprañillo x Garnacha. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Katalánsko. A jak lze poznat z obchodního názvu Barceliño, jde o Barcelonu. Přední etiketa se nese na vlně Gaudího a až na použití plastové zátky délky 44 mm má své kouzlo. Pokud se podíváte na webové stránky vinařství, najdete na nich pouze základní informace. Barva je purpurově červená a má střední intenzitu a fialové záblesky. Vůně nabízí směs třešní a sušených švestek, které přechází do jemné vanilky a koření. To se postupně promítá i do středně dlouhé chutě, ve které nechybí třísla charakterizující nasládlý ocásek a kořenitý dozvuk. Dotyk s dubem je menší, ale vínu sluší. Za 80,- Kč velmi dobrý poměr mezi kvalitou a cenou. Bez problémů víno v této ceně doporučuji. Sám jsem si ho v průběhu prosince a ledna koupil 5 lahví.

6. Pinot Blanc 2011 Appellation Vin D´Alsace Protegée (AOP) - J. P. Muller, Francie

Lahev jsem kupoval v prosincové za 99,90 Kč (Lidl). Použití plastové zátky délky 38 mm s potiskem poněkud kazí dobrý dojem z adjustáže. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu a čistou jiskru. Vůně je jemná a v nástupu nabízí citrusové plody (limetky) a žlutý meloun. Na pozadí můžete najít jemné broskovové odstíny. Chuť je osvěžující, má pikantní kyselinku a mineralitu v závěru. I když jde o jednodušší pinot můžete ho podávat k rybím pokrmům. My jsme ho servírovali k pražmě královské s bramborovou kaší a zeleninovým salátem. Za 99,90 Kč mohu doporučit. Lidl uvádí archivační potenciál dva roky.

7. Veltlínské zelené 2007 pozdní sběr - Peřina Zdeněk Mikulov

Ne, není to chyba, opravdu jde o další lahev Zdeňka Peřiny stejné odrůdy, ročníku i přívlastku, ale hrozny mají původ na viniční trati Kotelná v obci Perná (cukernatost moštu 22,6 °NM). Lahev jsem kupoval v květnu 2008 za 108,- Kč přímo ve vinařství. Plný korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva má intenzivnější zlato-žlutý odstín a nádhernou jiskru. Také vůně mi přijde zajímavější a především odrůdová. Jsou zde krásné mandlové odstíny a kořenitost, která je také ve středně dlouhé chuti. Dozvuk je příjemný, kořenitý a víno mi přijde také plnější. Ve srovnání s předchozím veltlínem, jednoznačně lepší! Archivační potenciál odhaduji maximálně jeden rok.

8. André 2011 pozdní sběr (rosé) - Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec

Lahev jsem kupoval v prosinci 2012 za 199,- Kč (Albert). Použití kvalitního plného korku délky 44 mm s potiskem vinařství je u řady Ego vin standardem (lahev No. 0881). Hrozny mají původ na viniční trati Železná v obci Perná, což samo o sobě je jistou zárukou kvality. Barva je malinově růžová a má vysokou intenzitu. Také viskozita je velmi slušná. Vůně je kouzelná a odpovídá jak přívlastku, tak charakteru růžového vína. Najdete zde jemné malinovo-jahodové tóny, které postupně přechází do květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá a najdete v ní krásné malinové tóny a pikantní kyselinku, která povzbudí k dalšímu doušku. Je to velmi slušné růžové víno, což dokumentují již 4 získaná ocenění: Zlatá medaile Le Mondial du Rosé (2012), Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2012), Bronzová medaile Jarovín Rosé (2012) a Národní soutěž vín - Mikulovská podoblast (2012). Tuto růžovku jsme podávali k lososu na pomeranči s bramborovou kaší a zeleninovému salátu. Teplotu podávání doporučuji udržovat 7 až 10 °C. Archivační potenciál: 2013. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 2,9 g/l, kyseliny 5,7 g/l, bezcukerný extrakt 20,6 g/l a obsah alkoholu 12,2 % obj.

9. Cirò 2009 Denominazione di Origine Protetta (DOP) (Riserva) - V.E.B. Bardolino, Itálie

Lahev jsem kupoval v prosinci 2012 za 89,90 Kč (Lidl). Na etiketě je uvedeno Classico Superiore. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Campania, podoblast Cirò. Jedná se o modrou odrůdu révy vinné Gaglioppo, která je pro jižní Itálii a oblast Kalábrie tradiční. Vyžaduje delší dobu nazrávání na lahvi, aby se projev taninů zjemnil. Korek jsem po vytažení ztratil a nemohl jsem ho tudíž nafotit... Barva je višňově červená a má střední intenzitu. Vůně je kořenito-dřevitá, po dlouhém rozdýchání se objeví slabé ovocité tóny. Chuť je středně dlouhá, má robustní tělo a výraná třísla, která mají původ ve školení v dubovém sudu. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2014, kdy se třísla zjemní a zakulatí. Vinařství k tomuto vínu doporučuje podávat zvěřinové speciality, jehněčí maso a zrající sýry při teplotě 18 až 20 °C.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8595x