O Víně

29.11.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.11.2012 00:00

Postřehy z vín vypitých v listopadu 2012

V průběhu listopadu jsem otevřel 8 vín. Pětice z ČR byla doplněna vínem ze Slovenska, Španělska a Itálie. Nejpovedenější byl jednoznačně Pinot blanc z vinařství Reisten. Taktéž mne oslovila španělská Reserva Marqués de Caranó a italské Primitivo.

Listopadová skladba vín vypadala následovně:

1. Rulandské modré 2011 výběr z hroznů - Vinné sklepy Roztoky s.r.o.

Toto suché víno z Vinných sklepů Roztoky (vinařská obec Novosedly, trať Růžová hora) jsem v září 2012 kupoval v akci Albertu za 129,90 Kč. Lahev typu Bordo Sissi z řady Ludwig Culinary Collection používá adjustáž, která je sice originální, ale podle mne není příliš přehledná. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a typické nahnědlé menisky na okraji. Vůně potřebuje určitý čas, aby se otevřela. V nástupu jsou tóny sušených švestek a slabé kořenité odstíny. V chuti mi přijde na přívlastek výběr z hroznů tenké tělo a také dozvuk je krátký. Třísloviny nejsou nijak výrazné, ale i přesto se mohou dalším nazráváním na lahvi zlepšit. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2014. Vinařství víno doporučuje podávat k uzenému lososu nebo k uzeným sýrům. Nemohu si pomoci, ale na přívlastek výběr z hroznů a cenu kolem 200,- Kč to je docela mizérie a neodpovídá poměr cena/kvalita.

2. Modrý Portugal 2008 pozdní sběr - Vinařství Naturvini s.r.o. Bavory

Lahev jsem kupoval v akci Albertu za 119,90 Kč v září 2012. Už delší dobu je v prodeji několik lahví, pro mne zatím neznámého vinařství, které bylo založeno v roce 2010. Cena lahví se pohybuje v Albertu kolem 200,- Kč a neměl jsme odvahu do toho jít bez možnosti ochutnání. Až zářijová akce mi pomohla v rozhodnutí. Na webových stránkách vinařství zjistíte, že jde o vinařství Patrika Staška, kterého jsme mohli zaregistrovat například na pozici obchodního ředitele Moravských vinařských závodů Bzenec (2009) nebo ředitele a člena představenstva Vinařství Mikrosvín Mikulov (2005 - 2008). Vinařství nabízí tři řady produktů: Vinice, Morava a Naturvini. Adjustáž má historické i vinařské motivy a je docela podařená. Hrozny mají původ na viniční trati Slunečná v obci Novosedly. Na etiketě v česko-anglickém provedení je uvedeno, že hrozny byly ručně sbírané. Lahev je uzavřena plným korkem délky 45 mm bez potisku. Barva je granátově červená, má ale na Portugal překvapivě nízkou intenzitu. Ve vůni jsou slabé tóny sušených švestek a višní. Chuť je ovocná a harmonická, ve které nechybí pikantní kyselinka. I když zde není příliš výrazný extrakt, vůbec to při popíjení nevadí. Vinařství uvádí archivaci 2011 až 2012, po dnešní zkušenosti předpokládám, že víno můžete otevřít ještě v roce 2013. Vinařství k tomuto Portugalu doporučuje podávat lehký sýr a pokrmy z kuřecího masa. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1,5 g/l, obsah kyselin 4,5 g/l a 11,5 % obj. alkoholu.

3. Veltlínské zelené 2011 VOC Znojmo - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem kupoval v akci Kauflandu za 129,- Kč v září 2012 (aktuální cena 150,- Kč na e-shopu Znovínu Znojmo). Vyrobeno bylo 16.451 ks lahví objemu 0,75 L. Poprvé jsem o první nové apelaci v ČR (Víno Originální Certifikace) psal v recenzi na Sauvignon 2010 VOC Znojmo - Znovín Znojmo a.s. (hodnocení 4-6-6). Víno mne příliš neoslovilo, spíše naopak. A jak to dopadne dnes? Hrozny mají původ na viniční trati Skalka v obci Krhovice. Lahev používá adjustáž vycházející ze znovínského stylingu a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-šedá a má nízkou intenzitu. Ve vůni jsou výrazné ovocité tóny, které mi ale na Terroir Znojemska nepřijdou typické. Bohužel i v chuti mi přijde tento VOC veltlín takový umělý, prostě technologická líbivka. Marně hledám mandlovo-kořenitou a minerální chuť i buket. V chuti mi na suché víno přijde pocitově vyšší zbytkový cukr (6,0 g/l), ale i kyselinka (6,1 g/l) a nejsem si jistý, že se dalším vývojem na lahvi posune víno správným směrem. Nemohu si pomoci, ale toto jako VOC neuznávám, spíše jde technologicky čisté bílé víno, které odpovídá maximálně přívlastku pozdní sběr a u kterého mi chybí otisk terroir. Vinařství ho například doporučuje podávat k vepřovému masu nebo sýrové míse. Archivační potenciál je podle Znovínu až do roku 2019, ale v současné době o tom nejsem přesvědčen. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 6,0 g/l, obsah kyselin 6,1 g/l, bezcukerný extrakt 18,8 g/l a 12,0 % obj. alkoholu.

4. Tokajský výber 1993 5-putňový - J & J Ostrožovič, Veľká Tŕňa, Slovensko

Čirou lahev objemu 0,375 L mi dovezl Anax!en v roce 2003 přímo z vinařství za 340,- Kč. Z tohoto vinařství jsme zveřejnili například recenzi Furmint 2002 neskorý zber nebo Tramín červený 2003 akostné odrodové (hodnocení 7-8-6). Na zadní etiketě je uvedený datum plnění: 25. března 2003, což je deset let po sklizni. Předpokládám, že hrozny mají původ ve vinařské obci Velká Trňa, kde je sídlo vinařství. Lahev je uzavřena plným korkem délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je jantarová, intenzivní a blíží se k brandy nebo několika leté whisky. Viskozita je vysoká a víno se líně povaluje ve skleničce. Vůně je hluboká a má krásné tóny chlebovinky a medu. Po 19 letech od sklizně je zde samozřejmě zřetelná nazrálost, ale ta se během popíjení vytrácela a slábla. V chuti jsou stopy botrytidy a cibéb. V dozvuku není překvapivě tak výrazný zbytkový cukr (136,0 g/l), jak uvádí mé záznamy, které mám od Anax!ena. V závěru je zvláštní šťavnatost a ohromující extrakt, který odpovídá charakteru těchto výběrových vín. Harmonie je famózní a alkohol nádherně zapadl do výsledného celku. Je to krásný slovenský Tokaj, který zanechal nádherný zážitek. Tento Tokajský výběr získal ocenění: Zlatá medaile Vinofest 2000, Vinex 1998 a Valtické vinné trhy 1998. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 136,0 g/l, obsah kyselin 8,1 g/l, bezcukerný extrakt 40,1 g/l a 12,5 % obj. alkoholu.

5. Müller-Thurgau 2011 kabinetní - České vinařství Chrámce s.r.o.

Víno jsem kupoval v září 2012 v Tescu za 101,90 Kč. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Hrozny mají původ na viniční trati Barbora v obci Čepirohy. Barva je citrónově žlutá a má překvapivě velmi dobrou intenzitu a nádhernou jiskru. Vůně nabízí ovocito-květinové tóny, které nejsou naštěstí uměle ohýbané. Ve středně dlouhé chuti vystoupí vyšší kyselinka, která tomuto kabinetnímu vínu sluší. Víno je extrémně suché, což potvrzují analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,7 g/l, obsah kyselin 5,9 g/l a 12,0 % obj. alkoholu. Archivační potenciál nevylučuji, nazrávání na lahvi během následujících dvou let může pomoci. K této lehké a svěží milerce doporučuji podávat zeleninové saláty.

6. Pinot blanc 2007 pozdní sběr - Vinařství Reisten s.r.o. Valtice

Toto suché víno z řady Classic jsem kupoval v srpnu 2012 za 89,- Kč v 1. olomoucké vinotéce spolu s dalšími zajímavými víny tohoto vinařství. Vzpomenu například ze stejné polohy Maidenburg (Riesling) 2008 pozdní sběr (hodnocení 8-9-9) nebo Maidenburg (Riesling) 2006 pozdní sběr (hodnocení 8-8-8). Na e-shopu vinařství je víno stále v nabídce za 195,- Kč. Hrozny z vlastní vinice byly sklizeny na viniční trati Valtická v Mikulově při cukernatosti 22,6 °NM. Réva se zde pěstuje na žluté spraši s obsahem vápna cca 10 %. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má velmi dobrou intenzitu a nádhernou jiskru. Po zakroužení ve skleničce zůstávají krásné mosty. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku a poměrně široká. Jsou zde medovo-ovocité tóny v nástupu, která se postupně mění do sušené pomerančové kůry a kandovaného ovoce, jak přesně popisuje zadní etiketa. Chuť má středně dlouhé až dlouhé kořenité doznívání, které je dáno velmi dobrým extraktem (26,9 g/l), harmonií a typickou minerálností pro terroir Pálavy. Víno je na svém vrcholu, na kterém se udrží ještě v roce 2013. Je to velmi povedený Pinot blanc, kterého bych mohl pít kartóny! Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,9 g/l, obsah kyselin 7,4 g/l, bezcukerný extrakt 26,9 g/l a 12,5 % obj. alkoholu.

7. Marqués de Caranó 2007 Denominación de Origen (DO) (Reserva) - Grandes Vinos y Viñedos, S.A. Cariñena, Španělsko

Lahev jsem kupoval v září 2012 v Tescu za 96,50 Kč. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Aragón, podoblast Cariñena. Jedná se o kupáž odrůdy Garnacha x Tempranillo. Na to, že jde o Reservu za 100,- Kč, je velmi podařená. Má kvalitní staniolovou záklopku a okrasnou síťku. Taktéž etikety jsou přehledné a najdete na nich základní informace. Také použití plného korku délky 44 mm je potěšitelné. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a rubínové záblesky. Vůně nabízí v nástupu směs lesního ovoce a černých třešní. Dotyk s dubem, který reprezentuje většinou vanilka, je menší. Taktéž v chuti je to více o odrůdě respektive odrůdách než o bariku. Dotyk s dubem není tak výrazný, jak by někdo mohl u ročního školení očekávat, ale není to vůbec špatné pití. Ve středně dlouhé chuti můžete najít dřevité tóny a zajímavou trpkost v závěru. Neodolal jsme a během měsíce koupil ještě jednu lahev, v této cenové relaci velice doporučuji.

8. Primitivo 2010 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Cantine da Monaci s.r.l., Salice Salentino Lecce, Itálie

Lahev jsem kupoval v říjnu 2012 za 99,90 Kč v Kauflandu. Jedná se o červené zemské víno z pohledu italské vinařské legislativy. Původ hroznů: Salento. Lahev má zvláštní adjustáž, která díky černým etiketám a staniolové záklopce působí sice morbidně, je ale originální. Horší to už je s plastovou zátkou délky 42 mm. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a rubínové záblesky. Vůně je jemná a nabízí zajímavou směs třešňových odstínů a koření. Na zemské nebo chcete-li selské víno docela příjemné překvapení. Také ve středně dlouhé chuti má Primitivo překvapivě slušnou strukturu a dozvuk, ve kterém se rozprostře nádherný extrakt vyzrálých hroznů. Ostatně, hodnota bezcukerného extraktu hovoří sama za sebe (32,0 g/l). Také třísla nejsou nijak drsná a tvoří se zbytkovým cukrem (3,80 g/l) a kyselinkami (5,70 g/l) dobrý celek. Rozhodně se nejedná se o žádné "primitivní" Primitivo! Vinařství ho doporučuje podávat k hovězímu pečenému masu a zralým sýrům. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7252x