O Víně

02.12.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.12.2011 07:00

Tři Svatomartinská vína ročníku 2011 ze Znovínu

Necelý týden po zahájení prodeje Svatomartinských vín ročníku 2011 kupuji trojici mladých vín od známého vinařství (lahev za 59,90 Kč). Jak tato mladá vína hodnotím najdete v dnešním článku.

Tématu mladých vín se na našem portále pravidelně věnujeme. Zmíním v této souvislosti několik starších článků, které se zabývaly touto problematikou z různých pohledů. Tak například v roce 2008 jsem se v článku Třikrát jsem ochutnal Svatováclavský sběr věnoval třem mladým vínům z Vinných sklepů Maršovice a v roce 2007 Degustaci Svatomartinských vín 2007, která se týkala vinařství Jaroslava Tichého, ZD Sedlec a vinařství Forman & Forman. V recenzi Modrý Portugal 2006 odrůdové jakostní (Svatomartinské) - Vinné sklepy Valtice, a.s. (hodnocení 7-4-7) z roku 2006 a Svatomartinská vína a husa najdete také zajímavý recept na svatomartinskou husu. Dále pak najdete menší průřez mladých vín Ochutnávka Svatomartinských vín 2009 a recenzi Müller-Thurgau 2007 odrůdové jakostní (mladé víno) - Sklep Rybníky - Jaroslav Tichý (hodnocení 7-8-8).

Na letošní klimatické podmínky si vinaři rozhodně stěžovat nemohli. Slunečné a teplé počasí s minimem srážek během srpna a září má za to, že hrozny výborně vyzrály. Už v průběhu roku jsem u samotných vinařů zaznamenal z pohledu počasí na ročník 2011 jen samou chválu. Z webových stránek www.wineofczechrepublic.cz a www.svatomartinskevino.cz přebírám základní informace. V pátek 11. listopadu 2011 v 11 hodin již posedmé nastal čas na otevírání vín nového ročníku. O čtvrtinu stoupl počet vinařů, kteří se připojili k možnosti používat značku Svatomartinské. Zatímco loni se o značku Svatomartinské ucházelo 100 vinařů s 238 víny, letos už to bylo 125 vinařů a vinařských firem s 435 víny. Po hodnocení dostalo právo používat značku Svatomartinské 365 vín. V nabídce bílých Svatomartinských vín je letos nejvíce zastoupena odrůda Müller-Thurgau s 96 druhy vín, dále Veltlínské červené rané (23) a Muškát moravský (43). Růžovým vínům vévodí Svatovavřinecké s 80 víny, zatímco u červených Svatovavřineckých budeme vybírat z 37 druhů. Modrý Portugal naopak vede mezi červenými víny (62), kdežto Modrý Portugal rosé nabídne 17 druhů vína. Nabídku doplňuje 7 vín cuvée. Letos jde do prodeje po celé zemi rekordní 2 miliony lahví bílého, růžového a červeného Svatomartinského vína! Musím také zmínit velmi zdařilou vizualizaci husy s lahvemi mladého vína, kterou navrhli kreativci komunikační agentury Comtech a kterou přikládám níže. Nově se také objevily visačky na dveře vinoték: „Svatomartinské: Otevřeno/Vypito". Mladé víno má stránku i na Facebooku a aplikaci pro iPhone. Jak je vidět, propagace této akce nezůstala stát na místě a vyvíjí se správným směrem. A nyní již mé osobní postřehy k jednotlivým vínům.

1. Müller-Thurgau 2011 zemské (Svatomartinské) - Znovín Znojmo a.s.

Adjustáž mladých vín vychází z tradičního schématu Znovínu a je lehce modifikována pro Svatomartinská vína. Je zde samozřejmě logo Svatomartinských vín a nově také text "První letošní víno". Musím zmínit dvě drobné maličkosti, které mne jednak potěšily a také posouvají dále stránku vizualizace a propagace Svatomartinských vín. První je podle mne použití vhodné barvy na bílé víno (zelené sklo), rosé (čiré sklo) a červené (zelené sklo), které podtrhují barvu hroznů jednotlivých odrůd a charakter těchto vín. Dále pak vítám použité oranžového loga pro rosé, které jsem v minulých ročnících viděl použít jen v zelené nebo červené barvě. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem vinařství. Barva je zeleno-žlutá, má nízkou intenzitu, ale krásnou jiskru a velmi dobrou viskozitu. Jemné perlení se po chvíli ztratí. Ve vůni je nádherná svěžest, typická pro mladá vína, ale najdete zde krásné květinovo-hroznové odstíny. V chuti jsou jemné ovocité tóny připomínající vyzrálé hrozny. Víno působí velmi svěžím a mladým dojmem, je ale pitelné a nemáme s ním sebemenší problém. Pokud jsme loni narazili na vyšší kyselinky a disharmonii mladých vín, pak letos to je o něčem jiném. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 6,9 g/l, kyseliny 6,4 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj.

2. Svatovavřinecké rosé 2011 zemské (Svatomartinské) - Znovín Znojmo a.s.

Na rozdíl od bílého a červeného Svatomartinského vína, nenajdete na webových stránkách Znovínu a tomto rosé ani zmínku. Zadní etiketa podává naprosto stejný text pro všechna tři vína, což je zvláštní. Barva je lososově červená, má nižší intenzitu a krásnou jiskru. Ve vůni jsou jemné ovocité odstíny připomínající třešně. Jemné perlení, které se vyskytlo u milerky zde není. Chuť má překvapivě dobrou harmonii, pocitově mi přijde zbytkový cukr nižší než u milerky a vůbec působí toto rosé dospělejším dojmem.

3. Svatovavřinecké 2011 zemské (Svatomartinské) - Znovín Znojmo a.s.

Už první seznámení s barvou vypadá zajímavě. Barva je višňově červená, intenzivní a má fialové záblesky. Vůně má sice náznaky mladého vína, je v ní kvasnicový odér, ale ten se postupně vytratí a nahradí ho třešňové odstíny a tóny sušených švestek. Chuť je sametová, třísla dobře zapadla do celku a byť má víno i v chuti krásnou mladistvost, působí velmi příjemně a hravě. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 5 g/l, kyseliny 5,8 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj.

Musím uznat, že uvedená trojice Svatomartinských vín měla své kouzlo a byla radost si jednotlivá vína vychutnat. Když jsem se u poslední lahve zamýšlel, které z této trojice bylo nejlepší, pak odpovím jednoduše: všechna! Každé mělo něco zvláštního a jedinečného pro daný okamžik. Pokud jsem si loni v článku Postřehy z vín vypitých v listopadu 2010 posteskl, cituji: Kromě výše uvedených lahví jsem samozřejmě vyzkoušel řadu svatomartinských vín, ale žádné nestálo za to, detailněji prozkoumat. Ze všech vzorků mne překvapilo a zaujalo jediné, a to Svatovavřinecké 2010 od Vinselektu Michlovský, které bylo deklarováno jako mladé nefiltrované víno. Tak letos je to naštěstí o něčem jiném a všem vřele doporučuji vyzkoušet mladá vína a zároveň se těším ročník 2011!

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7360x