O Víně

02.05.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.05.2011 07:00

Postřehy z vín vypitých v dubnu 2011

V průběhu dubna jsem prochutnal vína z pěti vinařských zemí. Čtyři byla z ČR a po jednom ze Slovenska, Francie, Chile a Řecka.

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z osmi vín, která jsem otevřel v průběhu dubna a u kterých stojí se na chvíli zastavit. V tomto měsíci skoro všechna příjemně překvapila a několik z nich by si zasloužilo samostatné recenze.

1. Pálava 2006 bobuľový výber (výběr z bobulí) - Vinárské závody Topoľčianky - Ravena s.r.o., Slovensko

Už několik let jsou vidět lahve Vinařských závodů Topoľčianky viděl v hypermarketech. Půllitrovou lahev jsem kupoval za 180,- Kč v Albertu v prosinci 2007. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Nitranské, podoblast Žitavská, vinařská obec Dolný Ohaj. Lahev je uzavřena plným korkem délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, čistá a jiskrná. Intenzita je střední. Vůně nabízí nádherné medovo-kořenité tóny, které jsou zastoupené také v chuti. Viskozita i vzhled je dobrá a odpovídá přívlastku. V chuti je zřetelný zbytkový cukr, kterému by pomohlo více kyselinek, pak by to bylo mnohem lepší. Sorry, ale zbytkové cukry v tomto pojetí prostě neocením...

2. Riesling 2008 Appellation Alsace Contrôlée (AOC) - V.A.K. Ammerschwihr, Haut-Rhin, Francie

Označení Finest najdete na mnoha vínech v Tescu. Podobně to bylo i v tomto případě. Lahev jsem kupoval v akci za 125,- Kč v lednu 2011 (standardní cena kolem 200,- Kč). Použití plastové zátky délky 44 mm s potiskem vinařství jsem schopný u této kategorie vín tolerovat. Barva je zlato-žlutá, čistí a má střední intenzitu. Vůně nabízí ovocité tóny, více zde ale není. V chuti je hodně výrazná kyselina, kterou nemusím a musím se přiznat, že jsem se při popíjení hodně trápil. Škoda, za 200,- Kč nedoporučuji, spíše se divím, že se prodává za takovou cenu. Z etikety se dozvíte, že víno je vhodné podávat k mořským plodům, drůbeži a asijské kuchyni. Archivační potenciál, díky vysoké kyselině, nevylučuji, možná se za dva až tři roky z tohoto ryzlinku vyklube pitelné víno.

3. Dubňanský Dornfelder 2002 kabinet - Vinařství Spěvák a synové, Dubňany

Podle názvu, ve kterém František Spěvák použil slovo Dubňanský můžeme usuzovat, že v době, kdy bylo víno vyrobeno, nebyla odrůda zapsána do Státní odrůdové knihy. Lahev jsem kupoval za 135,- Kč přímo ve vinařství v lednu 2005. V recenzi Dornfelderu ročníku 1999 (hodnocení 8-7-8) jsem vysvětlil, proč byla lahev deklarována jako známkové jakostní víno (vyrobeno 1.200 lahví). Hrozny pochází z obce Dubňany, viniční trať Dubičí. Lahev je překvapivě uzavřena plastovou zátkou délky 44 mm, kterou jsem u Františka Spěváka neviděl používat. Barva je pro Dornfelder typická, velmi intenzivní, višňově červená barva s rubínovými záblesky. Ve vůni jsou jemné ovocito-kořenité odstíny. V chuti je stále svěží kyselinka, třísla jsou krásně obroušena a velmi dobře zapadla do výsledného celku. Víno je stále pitelné, žádné známky stařiny či únavy. Dovedu si představit, že lahev vydrží další rok až dva.

4. Sauvignon 2003 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

V minulosti jsem psal například o Sauvignonu 2003 pozdní sběr (hodnocení 6-7-8) z obce Tvořihráz, viniční trať Na vinici. Dnešní suchý pozdní sběr stejného ročníku pochází z Hostěradic, viniční trať Volné pole a kupoval jsem ho za 140,- Kč v srpnu 2004. Standardní lahev uzavírá plný korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Na dně lahve je hezká hromádka vinného kamene. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky, velmi dobrou intenzitu a jiskru. Ve vůni najdete krásné černo rybízové tóny a nazrálost, která je podpořena kořenitostí a medovými odstíny. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,5 g/l, obsah kyselin 6,1 g/l a bezcukerný extrakt 22,5 g/l. Také chuť pokračuje v nastoleném trendu, nabízí krásnou paletu ovocito-kořenitých tónů a příjemnou nazrálost v dozvuku. Víno mne baví, nenudí a archivace ho posunula správným směrem. Původní archivační potenciál uváděl Znovín v rozmezí let 2008 až 2010 a podle mne odpovídá. Vinařství ho doporučuje podávat k pokrmům z bílého masa připravovaného na zelenině nebo k rybám.

5. Cabernet Moravia 2005 kabinet - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem kupoval za 114,- Kč přímo ve vinařství v srpnu 2006. Hrozny pochází ze Slovácké vinařské podoblasti, obec Kostice, viniční trať Díly. Oproti aktuálním zvyklostem bylo toto červené víno lahvováno již rok po sklizni. Poslední ročníky si červená vína poleží v použitých barikových sudech minimálně dva roky. Plastová zátka délky 44 mm, se kterou vinařství asi rok laborovalo a po nepříliš dobrých zkušenostech přešlo zpět na dražší plné korky různých délek, podle archivačního potenciálu. Fialová etiketa je velmi výrazná, jako pěst na oko a připomíná mi papežský stolec. Barva je višňově červená a má velmi dobrou intenzitu. Vůně je kouzelná, v nástupu vystoupí těžší ovocité tóny, které se dále posouvají k makovým buchtám. V chuti je svěží kyselinka, jemná třísla a hezký dozvuk. Vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) nádherně zapadl do výsledného celku, víno působí hutným až jižanským dojmem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,0 g/l, obsah kyselin 5,1 g/l. Je to hodně povedený Cabernet Moravia, která kabinetnímu vínu dělá velmi dobré jméno. Lahev můžete otevřít již teď, jeho potenciál odhaduji až do roku 2013.

6. Cabernet Sauvignon 1998 ΕΠΙΤΡΑΠΕΣΙΟΣ ΟΙΝΟΣ (stolní víno) - Dulufakis Nikos, Kréta, Řecko

Typická řecká adjustáž, ze které se toho moc nedozvíte, pokud neumíte řecky. Na zadní etiketě je naštěstí krátký anglický popis. Zde se uvádí, že bylo vyrobeno 3 tisíce lahví a byla použitá standardní vinifikace. Víno zrálo v sudech typu barrique a následně na lahvi ve vinařství. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Na portále jsme již zveřejnili recenzi na Cabernet Sauvignon 2002 ΕΠΙΤΡΑΠΕΣΙΟΣ ΟΙΝΟΣ a na další tři vína tohoto vinařství. Více na informací týkající se výrobce najdete pod odkazem www.cretanwines.gr. Barva je purpurově červená, má dobrou intenzitu a nahnědlé odlesky. Vůně je kouzelná a ukazuje na zrání v barikových sudech. Je zde jemná vanilka, kouřovinka a kořenitost. Všechny vlastnosti popsány u vůně se dále rozvíjí i v chuti. Dozvuk má nasládlý ocásek. Je to moc hezký Cabernet Sauvignon, který bych si dovedl podávat ke steaku.

7. Irsai Oliver 2004 odrůdové jakostní - Vinařství Tetur Vladimír Velké Bílovice

Velice rád sleduji kvalitu iršaje Vladimíra Tetura a několik recenzí najdete pod následujícími odkazy: Irsai Oliver 2005 kabinet, Irsai Oliver 2002 odrůdové jakostní a Irsai Oliver 1999 odrůdové jakostní. Dnešní lahev jsem kupoval v srpnu 2005 za 80,- Kč přímo ve vinařství. Hrozny mají původ na viniční trati Zadní hora ve Velkých Bílovicích. Sklizeň proběhla 6. října 2004 při cukernatosti 17,5 °NM. Réva stará 10 let a roste na rýnsko-hesenském vedení na žluté jílové půdě. Technologie výroby: řízené kvašení. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 40 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má našedlé odlesky a střední intenzitu. Víno má krásnou viskozitu a vzhled. Vůně je jemná a v nástupu nabízí muškátovo-ovocné tóny, které pobízí k prvnímu doušku. V chuti je příjemná svěžest, jemnost a slabá nazrálost. Víno má stále co nabídnout a nepůsobí unaveně. Je nádherně suché (zbytkový cukr 1,09 g/l, kyseliny 5,18 g/l a bezcukerný extrakt 17,91 g/l). Vysoký obsah alkoholu (13,0 % obj.) je dán především prokvašením na velmi nízkou hodnotu zbytkového cukru a také výborně zapadl do výsledného celku. Víno je už nějakou dobu na svém vrcholu a s jeho otevřením bych určitě neváhal. Opět jsem se přesvědčil o dvou věcech. Vladimír Tetur si s touto odrůdou rozumí (podobně jako např. s Pinotem noir a Neronetem) a že lahvová zralost jeho vín je delší, než je predikováno.

8. Cabernet Sauvignon x Syrah 2010 Rosé - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Velmi teplé dny minulých dnů byly ideální pro otevření růžových vín. Několik dubnových akcí, kdy se chilská nebo španělská růžová vína dala koupit za polovinu tento záměr umocnila. Lahev jsme kupoval v dubnu 2011 v Kauflandu v akci za 94,90 Kč a v minulosti jsem tato rosé několikrát vyzkoušel. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Standardní adjustáž nejnižší řady, překvapením je určitě použití plného a kvalitního korku. Barva je velmi zvláštní, třešňově červená s lososovými odlesky a velmi dobrou intenzitou. Vůně je od prvního okamžiku kouzelná a nabízí směs malinovo-třešňových odstínů. Najdete ale také tóny květin a ovocných bonbónů. V chuti je svěžest, ovocitost a lehkost, byť je obsah alkoholu vysoký (14,0 % obj.), takže při popíjení doporučuji temperovat na nízkou teplotu, aby alkohol tolik nerušil. K vínu jsme vyzkoušeli jahodovou zmrzlinu a nebylo to vůbec špatné.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6900x