O Víně

31.01.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.01.2011 07:00

Postřehy z vín vypitých v lednu 2011

V průběhu ledna jsem postupně otevřel 6 vín z ČR a 2 zahraniční (po jednom z Francie a Austrálie). Tento měsíc jsem většinou otevřel lahve objemu 0,5 L, z nichž většina byla polosladká. Také v mnoha případech šlo o ročník 2000 a k mému překvapení jim archivace neuškodila.

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z osmi vín, která jsem otevřel v průběhu ledna a která se také nesla ve zbytkových cukrech a ročníku 2000. V tomto měsíci mne znovu příjemně překvapil rýňák ze Znovínu, ale také muškát z Agrodružstva Nový Šaldorf a vavřinec z Patrie Kobylí.

1. Cuvée Claude Dominique 2007 Appellation Chablis Contrôlée (AOC) - Louis Josse, A Nuits-Saint-Georges, Cote D´Or, Francie

První měsíční postřehy roku 2011 zahájím zajímavým Chablis ročníku 2007. Lahev označenou Cuvée Claude Dominique jsem kupoval v prosinci 2010 za 223,- Kč v Tescu a protože nemám žádné zkušenosti s tímto terroir, procházím nejprve encyklopedii p.j.: Chablis bývá často řazena k Burgundsku, i když má nejen zeměpisně blíže spíš k Champagni. Klasické víno značené jako Chablis AOC bývá lehce nazlátlé barvy se zeleným nádechem. Mělo by se pít tak od třetího roku, už v prvním roce však překvapí svou ovocitostí. Zráním se zvýrazní ve vůni jako ovocité (grep) tóny, tak rostlinné (čerstvé seno, kapradí, koriandr, zelený chřest). Chuť je velmi suchá , minerální, "křídová", občas i s náznakem jódu. To vše ovšem platí, pokud to vinař nepřežene s novými dubovými sudy, které dokáží vše zastřít kulatou dřevitostí. Ačkoliv je úroveň oblasti ve všech kategoriích celkem konzistentní, základní Chablis od méně spolehlivých výrobců může být někdy jednoduché a řídké. Větší záruku poskytuje Chablis Premier Cru AOC. Klasickou kombinací s Chablis jsou ústřice, ovšem místní lidé k němu raději přikusují sýrové pečivo (gougère), jitrničky (andouille, andouillette) či čerstvý kozí sýr. Víno chladit na 8-11 °C. Vinařské obce: Chablis, Fleys, Maligny a dalších 15 menších obcí.

Lahev burgundského typu má jednoduchou, ale vkusnou adjustáž se šroubovacím uzávěrem, kerá by měla uchovat především primární aromatiku. Přední i zadní etiketa v bílo-černém provedení podává pouze základní informace. Barva je zlato-žlutá, čistá a má střední intenzitu. Vůně je kouzelná a mnohoslibná. Dominují ovocité tóny (angrešt) a mineralita. Chuť je ovocitá a svěží díky pikantní kyselince, která vytváří zajímavý šťavnatý dozvuk. Mineralita se krásně projeví i v chuti a vytváří zajímavý celek. Svou svěžestí a ovocitostí mi vzdáleně připomíná bílá vína z podoblasti Rías Baixas, která leží na západě Španělska v autonomní oblasti Galicie. Prodejce uvádí, že víno je možné archivovat po nalahvování až na dva roky. Vzhledem k svěžímu projevu odhaduji, že lahvová zralost nastane do dvou let. Je to elegantní suché víno, které v ceně kolem 200,- Kč stojí za vyzkoušení.

2. Muškát moravský 2000 pozdní sběr - Agrodružstvo Nový Šaldorf - Modrý sklep

Tak s tímto muškátem jsem si nedělal iluze, že bude ještě k pití, ale mýlil jsem se! Lahev jsem kupoval za 137,- Kč přímo ve vinařství v srpnu 2004. Od té doby víno leželo v archivu a přiznávám, že jsem to vůbec neplánoval. Lahev má plný korek délky 38 mm s potiskem vinařství a typickou adjustáž přívlastkových vín tohoto vinařství. Barva je zlato-šedá, má zelenkavé odlesky a střední intenzitu. Vůně je kouzelná. V nástupu jsou velmi jemné muškátové odstíny, které přecházejí do vyzrálých hroznů. Není zde ani náznak stařinky nebo únavy. Podobně je to i v chuti, kdy se rozplyne extrakt vyzrálých hroznů. Tak toto je velmi milé překvapení a já žasnu, že dokáže muškát i po deseti letech tak báječně chutnat. Víno je samozřejmě na svém vrcholu a jeho otevření proto neodkládejte.

3. Ryzlink rýnský 2000 výběr z bobulí - Znovín Znojmo a.s.

Pozorný vínomilec a čtenář si určitě pamatuje na tento kultovní výběr z bobulí, který se velmi rychle vyprodal již v roce 2001. Začátkem druhého tisíciletí nebylo příliš obvyklé narazit na tak vysoký přívlastek a to dokonce v objemu 0,75 L Recenzi na toto víno jsem zveřejnil před čtyřmi roky a najdete ji zde. Hodnocení 10-9-9 hovoří samo za sebe a kdybych víno osobně nezkoušel, další archivaci bych asi neriskoval. Ale i po dnešku musím poslat gratulaci do Znovínu!

Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství a velkými krystalky vinného kamene na vnitřní plošce korku. Barva je slámově žlutá až nahnědlá, má krásnou jiskru a neskutečnou intenzitu. Odpovídá ročníku i přívlastku. Vůně nabízí jemné medové tóny. K mému překvapení zde nejsou žádné nepříjemné tóny stařinky nebo únavy. Ryzlink má stále co nabídnout, i když má díky přívlastku odlišnou podobu. V chuti je krásná nazrálost, ve které se překvapivě zbytkový cukr po deseti letech nazrávání otupil a dnes bych tipoval spíše polosuché víno. Toto byla moje poslední lahev a nezbývá než vykřiknout: Král zemřel, ať žije král!

4. Rawson´s Retreat 2009 Merlot - Penfolds Wines, Austrálie

Lahev australského vinařství Penfolds Wines se dala koupit v prosinci 2010 za 225,- Kč v Albertu v akci 1+1 zdarma. Většinou se dá koupit v hypermarketech kolem 209,- Kč. V nabídce jsou i jiné odrůdy. Hrozny mají původ v oblasti South Eastern Australia. Adjustáž působí moderně a má vinařské motivy. Na zadní etiketě najdete základní popis vína. Lahev uzavírá plastová zátka délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, s fialovými záblesky a velmi dobrou intenzitou. Vůně je poměrně výrazná, jsou v ní švestkové tóny, koření a vyzrálé třešně. Chuť je středně plná a nabízí zralé ovoce s jemnými tóny francouzského dubu, který dodal vínu pikantnost. Třísloviny jsou jemné a kulaté. Vinařství uvádí archivační potenciál až do roku 2013. Víno můžete podávat k hovězímu a jehněčímu masu.

5. Svatovavřinecké 2000 pozdní sběr (barrique) - Patria Kobylí a.s.

Lahev objemu 0,5 L jsem kupoval za 128,- Kč přímo ve vinařství v Kobylí v roce 2004. Hrozny byly sklizeny při cukernatosti 22,6 °NM v Kobylí, viniční trať Zámlynské. Vinice byla vysázena v roce 1977 (vedení rýnsko-hesenské). Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má rubínové záblesky a dobrou intenzitu. Ve vůni jsou odstíny ovoce a peckovin. Najdete ale také dřevité tóny, které mají původ v barikovém sudu. V chuti je jemná nazrálost, skvělá harmonie a třešňové odstíny. Víno ještě žije a pravděpodobně se udrží na svém vrcholu jeden rok.

6. Chardonnay 2003 pozdní sběr - Vinařství Polehňa František, Blatnice pod Sv. Antonínkem

O vinařství Františka Polehni referoval v minulosti především Anax!en. Půllitrová lahev (koupena za 150,- Kč v dubnu 2005 přímo u výrobce) používá zajímavou adjustáž. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Hrozny byly sklizeny 23. října 2003 při cukernatosti 23,8 °NM v obci Blatnice pod Sv. Antonínkem na viniční trati Floriánky. Réva se zde pěstuje na středním vedení na jílovité půdě. Barva je zlatá, čistá a má velmi dobrou intenzitu. Vůně je uzavřená a potřebuje čas, aby se otevřela. Později objevuji směs květového medu. V chuti je stále kyselinka (7,2 g/l) a ovocito-medové tóny. Chardonnay má stále co nabídnout, i když před dvě roky mohlo být lepší a zajímavější. Vinařství toto Chardonnay doporučuje podávat k náročnějším smetanovým či sýrovým jídlům.

7. Rulandské bílé 2005 výběr z bobulí - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Pro sladká a polosladká vína objemu 0,5 nebo 0,375 L používají Vinné sklepy Valtice odlišnou adjustáž a je to určitě dobře pro odlišení. Naproti tomu u objemu 0,75 L si musíte dát pozor, zda kupujete suché nebo víno se zbytkovým cukrem. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, čistá a jiskrná. Má velmi dobrou intenzitu, odpovídá odrůdě, ročníku i přívlastku. Vůně má ovocito-medové odstíny a slabou botrytidu. Chuť není ubita zbytkovým cukrem, protože ji kyselinka dokáže sekundovat. Hrozny pochází z viniční tratě Pod Slunným vrchem v Dolních Dunajovicích. Cena v srpnu 2007 v e-shopu vinařství 155,- Kč. Víno můžete podávat k jednodušším úpravám drůbežích jater a ovocným salátům.

8. Rulandské šedé 2009 výběr z bobulí - Vinařství Štěpánek, Mutěnice

Lahev sladkého Pinotu gris objemu 0,5 L jsem kupoval v květnu 2010 za 100,- Kč v 1. olomoucké vinotéce. Vinařství použilo korek plátek-drť-plátek délky 38 mm. Barva je zlato-žlutá se zelenkavými odlesky, čistá a má střední intenzitu. Ve vůni jsou ovocité tóny, které pobízí k prvnímu doušku. V chuti vše ale přebije zbytkový cukr a naděje, která u mne navodila vůně jsou bohužel pryč. Nízký obsah alkoholu (9,0 % obj.) na mne působí jako cukrová voda, takže popíjení je hodně velká nuda. Kde jsou sakra kyselinky? Já nevím, mne tento styl vín se zbytkovým cukrem a absenci kyselinek nesedí a neumím je prostě ocenit. O Ryzlinku vlašském 2009 pozdní sběr tohoto vinařství, který mne vůbec neoslovil, jsem referoval v článku Postřehy z vín vypitých v listopadu 2010. Ani dnes jsem z tohoto sladkého vína nadšen nebyl a nemám zatím jediný důvod od tohoto vinařství něco koupit.

Tolik první měsíční report roku 2011.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 10262x