O Víně

09.09.2005 my Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.09.2005 07:00

Jak jsme si vedli v roce 2004/2005 aneb Opět trochu statistiky

Vzpomínáte si ještě na naší první výroční zprávu? Tehdy jsme začali slovy: Rok jsme o tom přemýšleli každý zvlášť. Další rok jsme se o tom bavili, to už společně. Protože dnes slavíme třetí rok ovine.cz, pokusíme se připomenout, kam jsme se za uplynulý rok dostali a také si řekneme něco o dalších plánech.

Strategie se nemění!
Přesně před rokem jsme Vás informovali, proč existuje portál ovine.cz? Náš záměr a cíl se nemění, proto si dovolíme zopakovat naše tři zásady:

        1. Portál je 100 % neziskový a veškeré náklady s ním spojené neseme na svých bedrech. Je proto bez reklam!
        2. Provozování portálu nás neživí, dokážeme se naštěstí uživit jinak a vydělat si tak na milovaná vína, o které se pak chceme podělit také s Vámi.
        3. Zmíněná neziskovost má jednu obrovskou výhodu, kterou je veledůležitá nezávislost!


Nové funkce a vylepšení
Nový vinařský zákon, platný od 1. 5. 2004, nás donutil přeprogramovat portál a především Encyklopedii, což nás poněkud přibrzdilo v dalších nových vylepšeních, kterých je na seznamu víc než dost. Byla to ovšem velmi nutná změna. Na trhu se totiž stále častěji začala objevovat vína ročníku 2004, která do nové legislativy spadají. Někteří výrobci také začali horlivě používat nové etikety i pro vína ročníku 2003. Největší změna se proto týkala rozdělení vinařských oblastí do podoblastí, což se také promítlo i do stávajících záznamů v evidenci vín registrovaných uživatelů. Naplnění údajů do podoblastí všech zemí nás stálo mnoho týdnů usilovné práce.

Hodnocení & statistika
Tato další výrazná změna nás stala hodně sil včetně programátorského úsilí. Co se týče našeho hodnocení, nekopírovali jsme zaběhnuté systémy, ať je to dvaceti či stobodová stupnice. Zaměřili jsme se totiž i na dostupnost vína, poměr kvality a ceny, schopnost výrobce podat o vínu informace, aktuálnost webových stránek a podobně. Taktéž se více zaměřujeme a hodnotíme adjustáž, jako je uvádění povinných údajů na etiketě, tvar lahve, záklopky atd. Výsledkem, respektive aritmetickým průměrem pěti dílčích známek je Spotřebitelská známka, která dává náš celkový pohled na dané víno. Taktéž dokážeme ocenit uvedení doplňujících informací, jako jsou analytické hodnoty, informace o doporučené archivaci, vhodnost k pokrmům a podobně. Jak jsme již mnohokrát uvedli, o tyto informace stojíme a dokážeme je ocenit. V případě grafického zpracování etiket si myslíme, že většina pokulhává, je málo odvážná, nebo na nich vinař zbytečně šetřil. Některé grafické návrhy jsou skutečně zoufalé. Kvalitní víno si prostě zaslouží lepší adjustáž, aby se v záplavě ostatních vín neztratilo. Že to jde, jsme se mohli v posledním roce přesvědčit např. u kolekce St. Margarita, která prošla asi nejmarkantnější změnou k lepšímu.

A na která vína podle našeho hodnotového žebříčku stojí za to vzpomenout? Ještě než se dozvíte naše "VyVolené" je třeba si uvědomit, že hodnocení děláme od začátku dubna, takže řada velmi kvalitních vín se do hodnocení nemohla nedostat.

Začneme těmi nejhoršími:

  spotřebitelská známka: 3,4:
     Castillo de Soldepeñas Denominación de Origen (DO) - Felix Solis S.A., Ciudad Real, Španělsko

  spotřebitelská známka: 3,8:
     Veltlínské červené rané 1996 odrůdové jakostní (archivní) - Družstevní vinné sklepy s.r.o. Hodonín

  spotřebitelská známka: 3,8:
     Pinot Noir 2000 Mendoza (barrique) - České vinařské závody a.s. Praha


Na opačně straně našeho žebříčku, či-li nejvýše, zatím stojí:
  spotřebitelská známka: 9,0:
     St. Margarita Chardonnay 2003 výběr z hroznů - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

  spotřebitelská známka: 8,8:
     Tokaji Aszú 1993 3-puttonyos - Megyer Rt., Sárospatak, Maďarsko

  spotřebitelská známka: 8,8:
     Pálava 2000 výběr z hroznů (biovíno) - Ekologické hospodářství rodiny Abrlovy, Pavlov

  spotřebitelská známka: 8,8:
     Sauvignon 1999 botrytický výběr - Kolby a.s., Pouzdřany

  spotřebitelská známka: 8,8:
     St. Margarita Tramín červený 2003 výběr z hroznů - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

  spotřebitelská známka: 8,8:
     Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

  spotřebitelská známka: 8,8:
     Cabernet Sauvignon 2000 pozdní sběr (barrique) - Vinařství Plešingr s.r.o., Rohatec

Více jak 8 bodů (maximum 10 bodů) získalo celkem 21 vín, proto se předem omlouváme, že jsme uvedli pouze sedm nejlepších s nejvyšší známkou. Jak je vidět, nová kolekce St. Margarita posbírala vysoká ocenění a když k tomu připočteme ještě množství recenzí z tohoto vinařství (viz poslední tabulka úplně dole), patří toto vinařství k nejlépe hodnoceným vůbec za poslední rok.

A jak lze také chápat naší spotřebitelskou známku? Vína do 4 bodů považujeme za špatná, která se rozhodně nevyplatí kupovat. Známka 5 až 6 bodů je průměr, mohou to být vína podprůměrná nebo i lepší, u kterých jsou dvě až tři hodnotící kritéria velmi nízká. Za zajímavá vína považujeme všechna, která leží v rozmezí 6 až 7 bodů. Jejich hodnotící kritéria jsou vždy velmi vysoká a vyvážená. Určitě si zaslouží Vaší pozornost a dá se u nich očekávat, že se budou další archivací posouvat k vínum zajímavým ne-li mimořádným. Od 7 do 8 bodů jsou vína nadprůměrná až mimořádná. Mívají jednu až dvě kritéria na maximální hodnotě a měla by zdobit Váš stůl nebo sklípek. Velmi často získaly ocenění na soutěžích a většinou také bývají na svém vrcholu. Od 8 bodů považujeme vína za excelentní, u kterých je většina dílčích kritérií na maximálních hodnotách. Zatím jsme ohodnotili známkou vyšší jak 8 bodů pouze 24 vín z celkového počtu cca 200. Vždy mají mimořádné senzorické vlastnosti, jsou na svém vrcholu, mají zajímavou adjustáž, nabízí velmi dobrý poměr kvality a ceny, jejich dostupnost a informace o původu jsou dobré a patří k absolutní špičce. Bude určitě zajímavé sledovat hodnocení vín z více pohledů a hodnotit stejné víno po určité době. Věříme, že se naším hodnocením bavíte, stejně jako my a nenudíme Vás.

Nový přístup k recenzím
Poprvé jsme také přistoupili k recenzím na stejné víno od více uživatelů. Zpětně také doplňujeme hodnocení, pokud dané víno znovu degustujeme. Začali jsme také dávat důraz na adjustáž, analytické hodnoty a schopnosti vinaře či ochotě, chcete-li, podat o vínu další informace. Především jde o doporučenou archivaci, vhodnost k pokrmům atd. Jsou to informace, o které skutečně stojíme a jak se můžeme často přesvědčit, i řada čtenářů po nich touží.

Diskuzní příspěvky
Během posledního roku se na nás stále více čtenářů obracelo s prosbou o otevření diskuzního fóra. Těmto přáním jsme vyšli vstříc, ale stále si necháváme plnou kontrolu nad zveřejněním názorů ostatních. Ne proto, že bychom se báli nějakou negativní reakci zveřejnit, ale proto, abychom se vyvarovali vulgárních výrazů a obsahu, který neodpovídá našemu portálu. Diskuzní příspěvky jsou stále využívány a těší nás, že se můžeme takto dozvědět Vaše reakce a poznat jiný pohled na danou věc.

(Ne)viditelné změny
Taktéž jste možná zaregistrovali lepší úroveň fotografií a naskenovaných etiket. Utrácíme totiž nemalé peníze za drahé digitální foťáky a lepší skenery. Fotky a skeny také dále upravujeme, např. ořezáním pozadí či "vyhlazením" a vyčištěním. Ještě před necelými dvěma roky jsme používali jednomegový digifoťák, dnes používáme od pěti do osmi megapixelů. Za vším ale stojí megahodiny focení a focení a úprav... jen tak stojí výsledek za to.

Tématické okruhy
Během uplynulého roku jste mohli zaregistrovat určité změny od zaběhnutého schématu. Vše jsme odstartovali podzimním seriálem o mladých a Svatomartinských vínech, samozřejmě nechybělo tradiční Beaujolais. Mladá vína jsme opustili na konci zimy a můžete se na ně zase těšit na konci listopadu. Od ledna jsme začali s pravidelným seriálem, který mapuje španělská vína. Během těchto pondělků se ještě dočtete o dalších vínech ze známých i méně známých oblastí Španělska. Také musíme vzpomenout nepravidelný seriál věnovaný odrůdě Merlot, ve kterém budeme dále pokračovat. Podobně bychom mohli jmenovat recenze věnované šumivým vínům, či pokračující snahu podat více různých pohledů na stejné víno, případně sledovat kondici vína po určité době. Nápadů a námětů máme hodně, jde jen o to skutečně se danému tématu věnovat. Spíše se musíme brzdit v dalších a dalších aktivitách, vždy si musíme připomenout, že ze psaní musíme mít radost a ne stres. Proto se do nových tématických změn pouštíme tehdy, až máme úplnou jistotu, že je zvládneme.

Základna autorů se rozrůstá
Možná jste ani nezaregistrovali nenápadné a plíživé proměny našich stránek. Jde však o zásadní zvrat, který může mít v principu za následek totální změnu ve funkci portálu: stále více se totiž objevují noví autoři! Někteří o tom zatím jen uvažují, někteří zatím váhají, jiní to již zkouší a několik nových autorů se již stalo našimi kmenovými spolupracovníky, kteří se svými příspěvky výraznou měrou zasloužili o dnešní podobu portálu. Za to jim samořejmě moc děkujeme a jejich pomoci si skutečně vážíme. Podle nás jde o nejvýraznější změnu v celé dosavadní historii portálu. Může být, že se tento web stane veřejně přístupnou platformou, jakýmsi Hyde Parkem, kde budete moci sdělit ostatním své pocity a zážitky z vína nedávno otevřené lahvinky. Víme, že to bylo možné už i v minulosti, ale rozdíl nyní vidíme v tom, že se nám se svými články a názory hlásí stále více čtenářů.

Denní zasílání aktualit
Dalším překvapujícím zjištěním je fakt, že prakticky nemine den, abychom v poště nedostali informaci o nové registraci k zasílání Aktualit. Nejméně 2x týdně se také přihlašují noví uživatelé do Virtuálního sklípku - této praktické drobnosti, která Vám pomáhá s evidencí se svými miláčky. Pravda je, že časem někteří z Vás svou registraci zrušíte, nebo nevyužijete evidence Sklípku, ale to nám až zase tak nevadí. Jednu věc musíme ještě zmínit - nepříjemné a nechtěné vícenásobné rozesílání aktuality se nám již podařilo "zkrotit", chyba byla odstraněna a za vše se omlouváme.

Některé reakce čtenářů
Chceme se stát veřejnou platformou čtenářů, místem střetů různých zkušeností, náměstím či křižovatkou názorů? Ono to asi tak zásadní přelom nebude, spíše se tady rýsuje model veřejně-privátního klubu nadšenců stejných zájmů. Jsme světu otevření, ale budeme si stát za svou neutralitou, na svých pozicích amatérských spotřebitelů. Víte, občas dostaneme rýpavý email od někoho z oficiálních vinařských nebo obchodnických kruhů. Někdy je oprávněný, někdy k smíchu. Mnohem raději však dostáváme takové dopisy, v nichž nás upozorňujete na chyby, kterých jsme se při svém trysku dvou příspěvků denně dopustili.

Plány vs. realita
Tématických oblastí, na nichž průběžně pracujeme je mnoho. Na vše jsme prakticky dva, respektive tři. Všichni máme svá zaměstnání (náročná, jinak bychom si na tolik vín jen těžko vydělali) a rodiny (díky jim za trpělivost), ale portál ovine.cz stojí za to. Podívejte se např. jen tak namátkou do naší Encyklopedie - Odrůdy - Dornfelder. Četli jste někde více informací o podobně okrajové odrůdě? Pokud se nám v tomto století podaří konečně zprovoznit novou verzi sekce O vinětách, budete čubrnět, co za naše i světové kousky jsme za několik let nashromáždili. Pak zde mohou vinaři nebo grafici hledat inspiraci. Často nás napadá, zda vyhlásíme soutěž o Vinětu roku? Podobně máme nutkání věnovat se soutěži o nejlépe napsanou recenzi či detailní statistiku čtenosti jednotlivých stránek atd.? Námětů je opravdu hodně, ale den má jen 24 hodin...

Počty registrovaných čtenářů
Protože na našem portále běží od listopadu statistika přístupů, víme jak na tom jsme i z pohledu čtenosti a počtu zaregistrovaných čtenářů. K odběru novinek je v současné době registrováno 152 emailových adres, trend je stále stejný, tj. 4-5 nových adres měsíčně. Někteří se, jak už bylo řečeno, odhlásí, ale růst je trvalý a stále výraznější. Počet zaregistrovaných lidí do Virtuálního sklípku zaznamenal v posledních dvou měsících nebývalý nárůst. V současné době je evidováno 161 uživatelů, kolik z nich skutečně sklípek používá ke své evidenci ovšem nevíme. Máme velmi aktivní uživatele, kteří nás neustále zasypávají dalšími a dalšími požadavky na nové funkce a na zavedení nových výrobců. Pracujeme samozřejmě na nových funkcích, ale kapacity programátora jsou stále velmi vytížené. Nicméně slibujeme, že všechny požadavky a náměty na vylepšení máme poznamenané a že se jim do budoucna chceme a budeme věnovat.

Měsíční statistiky
Jak jsme již uvedli, díky podrobným statistikám máme dokonalý přehled o čtenosti. Pod výroční zprávou najdete několik obrázků s grafy čtenosti a statistiky. Nástup prázdninových měsíců, především parných letních dnů, poznamenal denní sledovanost. Ta se s končícími prázdninami opět dostala do průměru, tj. 3000 až 3300 jedinečných přístupů za měsíc. Denní průměr dosahuje 75 až 80 jedinečných přístupů, jsou dny, kdy stránky navštíví i 120 jedinečných adres. Právě končící první dekáda září naznačuje, že bude v přístupech na portál rekordní. Zajímavé je také hodinové využití během dne, jak můžete vidět dole pod článkem. Z grafu je patrné, že nejčastěji přistupujete na portál mezi 8 až 10 ráno a potom mezi 14 až 15 hodinou.

Večně nenasytná Encyklopedie
Díky volnému času Anaxiena jsme mohli zavést řadu nových výrobců a především zaktualizovat stávající informace našich výrobců! V rámci projektu, o kterém je řeč v následujícím odstavci, jsme kontaktovali mailem postupně všechny naše výrobce (v abecedním pořadí) s dotazem o kontrolu firemních údajů v naší databázi. Anaxien se také odhodlal v budoucnu mapovat další vinařské země, o kterých máme zatím velmi málo informací. Vše bude průběžně doplňováno do naší Encyklopedie.
pozn. Anaxiena: Pokud doma někdo náhodou máte nějaké viněty z vín, přivezené z dovolené, či aktuální a použitelné informace o státech, které nemáme podrobně zmapované (jako např. Argentina, Libanon, Tunisko apod.) budeme velice rádi, pokud se s námi budete moci o ně podělit. Viněty rádi naskenujeme a vrátíme zpět.

Projekt Etikety 2005 (odstavec zpracoval Anaxien)
Pokusím se i já přispět svou trochou do našeho ročního bilancování. Kromě recenzí a článků, je spousta práce na pozadí portálu. Ono i kolem těch recenzí samotných je dost práce. Opravdu nechápu kde na to J. a Petr berou tolik času. Mé recenze se neobjevují téměř denně jako jejich a i tak mi to zabere dost času. Vznikají taky situace typu: je uděláno dobré jídlo a k tomu si vyberu nějaké dobré víno. Víno pak rozliji do sklenic a snažím se naaranžovat fotku s jídlem, mezitím co ostatní (většinou přítelkyně) čeká u své porce a jen trpí až se do té dobroty po přiťuknutí bude moci zakousnout. Než najdu to nejlepší světlo a pozici na fotku, tak obvykle jídlo chladne... Nebo mé neustálé běhání a hledání vhodného světla na fotku barvy vína. Ono se to nezdá, ale vystihnout tu správnou barvu fotoaparátem je dost těžké. Také většinou piji vína v klidu večer a s bleskem ta barva zase vypadá jinak. Takže obvykle dělám tak kolem deseti různých fotek z různých úhlů a osvětlení, než pak najdu tu nejbližší realitě. Také levnější digitál Canon A75 co používám je vynikající na fotky z dovolené, ale detaily lahví a korku fotí celkem slabě. Myslím ale, že pro potřeby portálu to stačí.

Také se chci zmínit, že kromě těchto recenzí a článků se stále snažím aktualizovat údaje v encyklopedii. Jakmile se dozvím nějaký nový kontakt, údaj, či vinařství samotné, snažím se jej (a ne jenom já) zavést do příslušné sekce. Teď běží asi tři měsíce velký projekt, kdy kontaktuji mailem podle abecedního pořadí všechna vinařství z naší Encyklopedie - Evidence - Sklepy. Určitě tam nemáme všechna vinařství, to je asi nadlidský úkol, ale ta která známe a také známe jejich email, kontaktujeme s prosbou na zaslání všech možných vinět, které mají a můžou zaslat. Jistě si dokážete představit, že je to celkem pracné. Firmy, které známe a nemáme email v evidenci hledám ve vyhledávači. Každý jednotlivý vinař či vinařství mi určitě zabere tak minimálně dvacet minut, protože někdy prokousat se stovkou odkazů je docela práce. Když jsem pak odměněn nalezením email adresy, jsem velmi potěšen, bohužel jen na chvíli. Když napíši mail do daného vinařství či vinařovi, tak se s 90 % úspěšností neozve. A to je druhý problém. Opravdu to nechápu, ale drtivá většina vinařů a vinařství neodpoví. To, že má snaha a práce celého večera jde do háje chápu, ale neochota vinařů se zviditelnit a potažmo mít nějaký profit z uvedených informací na našem portále, to fakt nechápu. Schválně si zadejte do vyhledávače nějaký konkrétní údaj jako „vinařství x obec y“ a pokud ho máme, tak ve většině případů to vyhodí jen cca jeden až tři odkazy, mezi kterými je náš portál.

Kontaktoval jsem již přes stovku vinařství, a další budu kontaktovat průběžně, ale odpovědělo jen šest a viněty či opravné údaje o jejich vinařství poslalo jen pět. To je opravdu zoufalé a proto tady musím vyzdvihnout České vinařství Chrámce, pana Lubomíra Dvořáčka z Mikulčic, Moravské vinařské závody Hukvaldy a Neoklas a.s Šardice, že nám okamžitě odpověděli a zaslali spousty vinět. Těsně před uzávěrkou výroční zprávy ještě odpověděl a viněty zaslal pan Vojtěch Cícha, za což také velice děkuji. Ale budiž polehčující okolnost pro naše vinaře a vinařství, že mejly dostávájí zrovna v tomto obdodí vinobraní, kdy mají práce nad hlavu a neví kam dřív skočit (netýká se mega podniků, kde sedí v kanclíku "odborná" blondýna a mačká klávesu delete pod kurzorem s došlými mejly, ale to snad nikde není, co?) Ovšem, část etiket zajistil Petr a J. prostřednictvím osobního kontaktu a tyto firmy jsme proto ani nekontaktovali. Já bych na prosbu portálu s návštěvností kolem 3000 měsíčně určitě zaslal aspoň odpověď, že viněty nerozesílám, když už nic. Také určitě ne každý z těchto vinařů umí používat výdobytky moderní doby. Mail jim založil syn, či jiný rodinný příslušník, aby byli IN, ale vybírají ho jednou za měsíc, když prší... Ale když s tím mailem neoperují, tak proč si ho zakládají a uvádějí do řady publikací? No konec výlevu, i přes tuto ignoraci se naše sekce o vinětách úspěšně rozrůstá (Petr se svými stovkami nezveřejněných vinět stále čeká na novou strukturu této sekce), víte někdo o nějaké větší někde na českém netu?

Naše plány do budoucna
  - Pít a psát, psát a pít. Koukat se kolem sebe, pozorovat co kdo vyvádí, vymýšlí, nebo kdo stále spí respektive žije tak v roce 1985… :-)
  - Plnit Encyklopedii a jednotlivé sekce, shromažďovat viněty a ukázat, že podávání a pití vína s přáteli je opravdu kulturou a ne jen „pařbou“.
  - Tlačit na vinaře, ať nás, spotřebitele, respektují a slyší, oč je žádáme.
  - Důležitým plánem je jistě i doplňování údajů v Encyklopedii - jistě v ní mnozí z Vás hledávají bližší informace o vinařích, odrůdách, cizích oblastech atd. Posílejte nám kopie článků, skeny s informacemi, které stojí za to použít...!
  - Nesedět doma na zadku a seznámit se s dalšími vinaři, poznat jejich technologii výroby, vína, mentalitu, návyky a terroir.
  - Dále pokračovat v mapování okrajových odrůd, které se u nás vyskytují.

To je jen několik stěžejních bodů, na které se chceme v dalším roce zaměřit.

Návrat ke starším článkům aneb Déja Vu
O víkendech, kdy máme statisticky menší návštěvnost, jsme se snažili dávat odlehčená témata, různé pozvánky na akce, či vína, která nás zase až tak neoslovila. Samozřejmě, vždy to nešlo dodržet a díky harmonogramu zveřejňování recenzí jsme někdy museli sáhnout o víkendech i na velmi hezká vína. Dostali jsme ale nový nápad, a sice opětovné zveřejnění starších recenzí z "dávné" historie portálu, které stojí za to znovu si je připomenout, protože jsou již ztraceny pod vrstvou nových příspěvků. Ano, jistě namítnete, že díky vyhledávači si každý může najít to, co ho zajímá. Ale upřímně, soudím podle sebe, mám pocit, že většina nových čtenářů čte aktuálně zveřejňované články a ve volném čase v práci, či doma si možná něco z minulosti vyhledají, ale určitě neznají všechny příspěvky, které stojí za pozornost. Možná se ale pletu, přesto doufám, že staré mazáky, věrné to dlouholeté čtenáře portálu, to nebude nudit a rádí si pročtou příspěvky, zavánějící stařinkou...

Několik statistických údajů
Díky novým možnostem na stránce Hodnocení & statistika se kdykoli můžete podívat na naše recenze z mnoha pohledů. Výsledky vyhledávání dostanete velmi rychle, takže si můžete udělat obrázek sami. Projdeme si pouze nejdůležitější kritéria a porovnáme žebříček s předchozím rokem a podíváme se na posun nahoru nebo dolů. Taktéž se v některých případech podíváme na skokana roku.

Recenze z pohledu zastoupených zemí
V období od 11. 9. 2004 do 9. 9. 2005 jsme zveřejnili 435 recenzí! Znamená co den, to 1,22 příspěvku. Soustředili jsme se především na kvalitu a obsah. Snažili jsme se také zlepšit fotografie lahví, korků, etiket a dalších doplňujících informací. Velice pečlivě se snažíme získat analytické informace, doporučení k pokrmům a doporučenou dobu pro archivaci. Pro někoho možná zbytečnosti, pro někoho však velmi důležité informace, které využije při koupi vína a jeho následné archivaci. Zde jsme již narazili na velký problém vinařů - nefunkčnost jejich webových stránek a především emailů. Velké procento stránek není vůbec aktivních nebo aktuálních. Vinaři si vůbec neuvědomují, jak špatnou reklamu si tímto přístupem ke spotřebiteli dělají. Vše již detailně rozebral Anaxien o několik odstavců výše.

Stále platí naše nabídka a rádi zveřejníme názory dalších vínomilců, kteří mají chuť se podělit se svými názory. Pojďme se podívat na výše uvedených 435 recenzí. Z pohledu států se jednalo o 24 zemí, což je oproti minulému období o 5 zemí více. Přibyla Brazílie, Makedonie, Moldávie, Rumunsko a USA.

Žebříček zemí vypadá následovně: první číslo je celkový počet recenzí, druhé počet recenzí v roce 2004 (v závorce přírůstek) a posun v žebříčku proti předchozímu roku. Pokud mám někde základní chybu v součtech, tak se předem omlouvám, v té záplavě čísel, se dá totiž lehce ztratit...

1. Česká republika: 526x, z toho 258x v roce 2004 (přírůstek 268 recenzí) ... stejná pozice
2. Španělsko: 51x, z toho 9x v roce 2004, (přírůstek 42 recenzí) ... o 6 příček výše
3. Francie: 38x, z toho 22x v roce 2004 (přírůstek 16 recenzí) ... o 1 příčku dolů
4. Maďarsko: 24x, z toho 6x v roce 2004 (přírůstek 18 recenzí) ... o 2 příčky výše
5. Itálie: 23x, z toho 10x v roce 2004 (přírůstek 13 recenzí) ... o 1 příčku dolů
6.-7. Chile: 17x, z toho 3x v roce 2004 (přírůstek 14 recenzí) ... o 6 příček výše
         Slovinsko: 17x, z toho 11x v roce 2004 (přírůstek 6 recenzí) ... o 3 příčky dolů
8. Slovensko: 16x, z toho 2x v roce 2004 (přírůstek 14 recenzí) ... o 6 příček výše
9. Německo: 12x, z toho 4x v roce 2004 (přírůstek 8 recenzí) ... o 2 příčky dolů
10.-11. Austrálie: 10x, z toho 4x v roce 2004 (přírůstek 6 recenzí) ... o 3 příčky dolů
             Řecko: 10x, z toho 4x v roce 2004 (přírůstek 6 recenzí) ... o 3 příčky dolů
12. Rakousko: 8x, z toho 4x v roce 2004 (přírůstek 4 recenze) ... o 4 příčky dolů
13.-14. JAR: 7x, z toho 2x v roce 2004 (přírůstek 5 recenzí) ... o 1 příčku dolů
             Bulharsko: 7x, z toho 1x v roce 2004 (přírůstek 6 recenzí) ... o 3 příčky výše
15. USA: 6x, v roce 2004 vůbec (přírůstek 6 recenzí ) ... nováček
16. Argentina: 5x, z toho 3x v roce 2004 (přírůstek 2 recenze) ... o 9 příček dolů
17. Moldávie: 3x, v roce 2004 vůbec (přírůstek 3 recenze) ... nováček
18.-24. Chorvatsko: 1x, z toho 1x v roce 2004 (žádný přírůstek) ... o 6 příček dolů
             Čína: 1x, z toho 1x v roce 2004 (žádný přírůstek) ... o 2 příčky dolů
             Portugalsko: 1x, z toho 1x v roce 2004 (žádný přírůstek) ... o 2 příčky dolů
             Tunisko: 1x, z toho 1x v roce 2004 (žádný přírůstek) ... o 2 příčky dolů
             Brazílie: 1x, v roce 2004 vůbec (přírůstek 1 recenze) ... nováček
             Makedonie: 1x, v roce 2004 vůbec (přírůstek 1 recenze) ... nováček
             Rumunsko: 1x, v roce 2004 vůbec (přírůstek 1 recenze) ... nováček

Nejprve se podívejme na největší posun v žebříčku. Za poslední rok nejvíce poskočilo Slovensko, Španělsko a Chile, přesně o 6 příček nahoru. Z počtu recenzí je na tom nejlépe Španělsko, kterému se pravidelně od 10. ledna věnujeme jedenkrát týdně (někdy i častěji).

Nejčastěji jsme psali o našich vínech, což se samozřejmě dalo čekat a je to také náš záměr. Česká republika (268x) znamená, že každý pracovní den byla na našich stránkách recenze našeho vína! Mnoho čtenářů nás stále nabádá, abychom zahraniční vína neuváděli tak často, a toto je důkaz, že máme na věc stejný názor. Za Českou republiku se zařadilo již zmíněné Španělsko (42x), které můžeme označit za skokana roku! Může za to jednak dostupnost průměrných, ale i špičkových vín na našem trhu. Stále častěji ale nacházíme zajímavá vína za velmi příznivou cenu. Ve svém archivu máme několik vín dovezených přímo z této země, která určitě přijdou na řadu, jakmile nebude na trhu nic, co by stálo za pozornost. Také máme jedno tajné přání, napsat recenzi z každé španělské vinařské podoblasti, což bude velmi náročný úkol...

Na třetí místo klesla Francie (16x), ale celkový počet nových recenzí je stále docela slušný. Na čtvrtém místě se umístilo Maďarsko (18x), které v našem pomyslném žebříčku vystřídalo Itálii (13x). Za pozornost určitě stojí posun Slovenska (14x), které se stále více objevuje na našich stránkách a v tomto trendu budeme určitě pokračovat. Nabídka slovenských vín je rozhodně lepší než minulý rok, taktéž řada přívlastkových vín se dá koupit. Další pořadí obsadila Chile (14x) a Slovinsko (14x), obě před zmíněným Slovenskem, ale v našem pomyslném žebříčku nezaznamenaly takový posun. V případě chilských vín se pravděpodobně budeme setkávat spíše s průměrnými víny, v případě Slovinska hodně záleží na služebních cestách Petra, který tyto vína ve všech případech osobně dovezl.

Pravdou je, že právě uvedená statistika není tak docela úplná z hlediska opravdu ochutnaných a vypitých vín. Nejde přeci na návštěvě nebo máme-li hosty doma, šmejdit s tužkou pod stolem a pořád si tam něco šmátrat. Nemáme všichni vždy tu pravou náladu, abychom si o víně něco napsali.
Pozn. Petra: Ano, např. nyní dopíjím jedno ukrutně zajímavé řecké červené víno, které jsem si dovezl jako suvenýr z cesty do Polska :-) Jen si ho tak užívám, ale psát se mi o něm zkrátka nechce... Alespoň jeho vinětu tedy časem naleznete v patřičné rubrice.
Pozn. Anaxiena: Přesně, minimálně o pěti vínech jsem nepsal, protože za to nestály, dalších několik desítek jsem nemohl vyfotit pro potřeby portálu (návštěvy, akce, restaurace apod.) a ty co mají vadu a mám další láhev, tak čekám na další příležitost, kde budu moci zpětně napsat o první nepříjemné zkušenosti, než psát pár řádků o tom špatném...


Co se nám bohužel nepodařilo naplnit, je lepší zastoupení německých vín. Německo (8x) je na našem trhu stále velmi málo zastoupeno a narazit na kvalitní víno můžeme pouze ve specializovaných prodejnách za docela vysoké ceny. Naštěstí Petr začal do Německa pravidelně jezdit a tak uvidíme, kam se jeho vína posunou příští rok :-).

Z ostatních zemí musíme jmenovat Řecko, které rozhodně nepatří k vinařským zemím, které bychom měli přehlížet. Je tady jedno ale, protože v ČR není žádný pořádný dovozce, vína od E. Tsantalise - Aghios Pavlos, která vozí pan Polanský, se v běžně dostupných marketech omezují na sladké Retsiny a jim podobné řádovky. Řecko tak u nás asi získá pověst vinařského outsidera, ovšem díky svému podnebí a tisícileté tradici by mělo naopak stát na vrcholu našeho zájmu.

Jak si vedla Česká a Moravská vinařská oblast?
Vůbec poprvé se Česká republika dělí pouze do dvou vinařských oblastí a ty dále na podoblasti. Znamenalo to také zmíněné přeprogramování našeho portálu a Encyklopedie. Z pohledu nové legislativy jsme uvedli pouze 1 recenzi v České vinařské oblasti a 34x z oblasti Moravské. Poprvé Vám také můžeme předložit přesné statistiky podle vinařských oblastí a podoblastí, díky naší nové struktuře. Toto číslo ale není konečné, protože jsme psali také o vínech, které do nové legislativy nespadaly a tento stav vypadá následovně:

Mělnická 3x, Mostecká 8x, Pražská 1x a Roudnická 1x, dává dohromady 13x. Moravské oblasti dopadly následovně: Brněnská 0x, Bzenecká 17x, Kyjovská 12x, Mikulovská 49x, Mutěnická 22x, Podluží 20x, Strážnická 7x, Uhersko-hradišťská 5x, Velkopavlovická 30x a Znojemská 40x.

Z uvedených čísel je zřejmé, že nejvíce zastoupenou se stala oblast Mikulovská a Znojemská, což si lze vysvětlit velkými vinařskými firmami, kteří v těchto lokalitách mají svá sídla. Jejich produkty jsou hojně rozšířeny v obchodních řetězcích a jejich dostupnost je mnohem snazší než např. vína z bývalé oblasti Brněnské či Strážnické. Je třeba si ale uvědomit, že několik vín nemělo uvedenou vinařskou oblast, takže v našem žebříčku nefigurují.

S potěšením musíme konstatovat, že zastoupení českých vín jsme výrazně zlepšili a vzájemný poměr ve prospěch Moravy již nevyzní tak dramaticky. Vše se ale do budoucna bude odvíjet od dostupnosti českých vín na celorepublikovém trhu.

Zastoupení odrůd (pouze vína ČR)
A máme tady docela zajímavou statistiku zastoupení odrůd vín v ČR. Jestli si vzpomínáte, tak loňská statistika měla svého vítěze v odrůdě Ryzlink rýnský před Tramínem, Sauvignonem a Veltlínským zeleným. Byli jsme docela zvědaví, jak se toto pořadí po roce změnilo. Je to taková zpětná vazba pro nás a ukazuje na to, co pijeme a máme rádi.

Na prvním místě žebříčku najdete Sauvignon (22x), za ním Tramín červený a Chardonnay (21x). Tramín potvrdil svou pozici z loňska, Chardonnay docela překvapilo a potvrdilo stále nekončící popularitu. Na třetím místě je překvapivě Frankovka (18x), která udělala asi největší posun směrem nahoru. Za ní následuje Ryzlink rýnský (17x), který se poněkud propadl. Za pozornost určitě stojí vyjmenovat Veltlínské zelené (15x), Cabernet Sauvignon, Svatovavřinecké (14x), Cabernet Moravia (10x), Müller-Thuragu, Rulandské modré, Ryzlink vlašský a Zweigeltrebe (9x) odrůdy které u nás mají své pevné místo. Oproti loňsku se nám nepodařilo příliš rozšířit počty nových recenzí o okrajových odrůdách, nicméně mohli jste najít recenze na vína z odrůdy Morava, Neronet, Alibernet, Děvín, Orion, Kerner, Laurot, Veltlínské červenobílé, Malverina, Dornfelder a Hibernal. Je totiž stále těžší a těžší se k dalších okrajovým odrůdám dostat.

V abecedním pořadí uvádíme odrůdy s počtem recenzí zvěřejněných za poslední rok. V seznamu nejsou započteny recenze na kupáže.

 Alibernet: 2x (nováček)
 André: 6x
 Aurelius: 6x
 Cabernet Moravia: 10x
 Cabernet Sauvignon: 14x
 Chardonnay: 21x
 Děvín: 1x
 Dornfelder: 1x
 Frankovka: 18x
 Hibernal: 2x
 Irsai Oliver: 5x
 Kerner: 1x
 Laurot: 1x
 Malverina: 1x
 Merlot: 1x
 Modrý Portugal: 4x
 Morava: 1x
 Müller-Thuragu: 9x
 Muškát moravský: 5x
 Neronet: 1x
 Neuburské: 2x
 Orion: 1x
 Pálava: 8x
 Rulandské bílé: 6x
 Rulandské modré: 9x
 Rulandské šedé: 8x
 Ryzlink rýnský: 17x
 Ryzlink vlašský: 10x
 Sauvignon: 22x
 Svatovavřinecké: 14x
 Sylvánské zelené: 4x
 Syrah: 1x
 Tramín červený: 21x
 Veltlínské červené rané: 3x
 Veltlínské červenobílé: 1x (nováček)
 Veltlínské zelené: 15x
 Zweigeltrebe: 9x

Rozdělení podle jakostního členění (pouze vína ČR)
Připomenu, že loni na tom nejlépe byly vína odrůdová jakostní (85x), poté pozdní sběr (84x), výběr z hroznů (30x) a kabinet (24x). Letos je situace naprosto stejná, sice jsme opět nejvíce psali o odrůdovém jakostním (73x) vínu, poté následuje pozdní sběr (63x), výběr z hroznů (30x) a známkové jakostní (24x). A nechyběl ani velmi oblíbený kabinet (22x). Nesmíme zapomenout vzpomenout docela vysoký počet recenzí na výběr z bobulí (9x). Kdybychom opět sečetli všechna vína s přívlastkem, dostali bychom se k číslu 128!

Ještě jsme neměli možnost vyzkoušet výběr z cibéb a další novou jakost V.O.C. (Víno originální certifikace - podobné francouzské apelaci AOC). V případě výběru z cibéb bude nesmírně záležet na příznivých klimatických podmínkách a odvaze vinaře vydržet s hrozny na vinici co nejdéle. V případě V.O.C. kategorie je to hodně o domluvě a vyjednávání vinařských sdružení v každé vinařské podoblasti. Věříme ale, že do dvou let se s víny V.O.C. setkáme i u nás a tato zcela nová jakost bude přínosem. Na druhou stranu, zavedení jakosti zemské víno bylo vinaři i spotřebiteli přijato okamžitě a jak se zdá, velmi pozitivně.

Tento seznam uvádí počty recenzí vín v ČR (řazeno vzestupně dle jakostí):
 stolní: 3x
 zemské: 2x
 odrůdové jakostní: 73x
 známkové jakostní: 24x
 kabinet: 22x
 pozdní sběr: 63x
 výběr z hroznů: 30x
 výběr z bobulí: 9x
 ledové: 3x
 slámové: 1x
 archivní: 3x

Podívejme se také na další členění recenzovaných vín z ČR. Vína archivní (3x) je oproti loňsku výrazný úbytek. Další, velice žádaná vína rosé a klaret (16x) a v tomto trendu budeme zcela jistě pokračovat. Vína barrique (9x), košer (1x), mešní (2x), biovíno (5x), mladé víno (6x) a botrytické (3x) odpovídají jejich zastoupením na našem trhu. Podle toho, co můžeme vidět u vinařů, budeme i v budoucnu stále častěji mít bariková vína, díky pokračujícím investicím do barikových sudů a neutuchající oblibě spotřebitelů. V nejbližších letech budeme stále moci degustovat vína z panenské sklizně. Taktéž můžete pozorovat stále stoupající oblibu ve známkových vínech respektive cuvée. I zde pomalu vínomilci přišli na to, že pochybná pověst směsek dob dávno minulých je naštěstí dávno pryč.

Zastoupení ročníků z ČR
Loni bylo pořadí na prvních třech místech následující: ročník 2000 (73x), 2002 (55x) a 1999 (36x). Letos byl zcela jednoznačně nejčastěji zastoupen ročník 2003 (78x) a je to naprosto logické. Loni se touto dobou pomalu začaly objevovat vína tohoto ročníku, ta největší várka přichází od začátku roku na trh, i když řada velkých výrobců stále s tímto ročníkem nespěchá. U malých vinařských firem je naopak situace zcela opačná, vína starší jak jeden či dva roky zde těžko najdete, ale výjimky se samozřejmě najdou. Díky extrémně příznivým klimatickým podmínkám, se u ročníku 2003 stále častěji setkáváme s nejvyššími přívlastky (výběr z hroznů, výběr z bobulí, ledové, slámové).

Ročník 2000 (48x) byl tentokrát na druhém místě, ale počet recenzí je stále velmi vysoký a dá se předpokládat, že i v dalších letech tomu nebude jinak. Mnoho vín z tohoto ročníku máme stále ve svém archivu a budeme je muset (dříve nebo později) začít likvidovat. Na třetím místě v četnosti skončil ročník 2002 (34x), který se v počtu recenzí posunul níže. Dále následuje ročník 1999 (31x), což lze také vysvětlit právě častějším otevíráním lahví, které čekaly na svůj čas v archivu. Dalším ročníkem, který "uvolnil" místo svým mladším kolegům je velmi kvalitní ročník 1997 (6x), o kterém už uslyšíme stále méně a méně.

Seznam zastoupení ročníků ČR:
 2004: 10x
 2003: 78x
 2002: 34x
 2001: 21x
 2000: 48x
 1999: 31x
 1998: 4x
 1997: 6x
 1996: 3x
 1995: 1x
 1994: -
 1993: 3x
 1992: -
 1991: 1x
 a nejstarším vínem je ročník 1976: 1x.

Nejstarším vínem bylo Denis d´Or Negru 1976 známkové jakostní - Znovín Znojmo a.s., o kterém 4. ledna 2005 psal Tomáš. Toto víno máme stále v archivu a ideální příležitost, kdy ho otevřít bude právě v roce 2006, kdy bude mít 30 let!

Zastoupení výrobců (pouze výrobci ČR)
A dostáváme se pravděpodobně k nejvíce sledovaným údajům, které se týkají zastoupení výrobců v ČR. Loni jsme si dali hodně práce, kdy jsme v našem komentáři uváděli důvody, proč danému výrobci věnujeme na našich stránkách více nebo méně prostoru. Chceme všechny ubezpečit, že je někdy skutečně složité vyhovět všem. Vín, která máme uložena a připravena na recenzi je tolik, že bychom nemohli dělat nic jiného než jen otevírat, pít a psát. Ano, určitě by nás to bavilo, ale musíme z něčeho žít a také poznávat další vinaře, vinařské oblasti, obce, viniční tratě a akce, které s vínem bezprostředně souvisí. Takže prosíme o trpělivost.

Letos Vás nebudeme obtěžovat sáhodlouhými komentáři, věříme totiž, že z následující tabulky pochopíte zásadní věci. Vždy je třeba posuzovat víno z několika základních hledisek: jeho dostupnost na trhu a cena a tolik zmiňovaná ochota vinaře respektive výrobce podat alepoň základní informace. K tomu mohou např. posloužit webové stránky, či odpověď na náš mail, nebo jednoduše uvolnit místo na zadní etiketě a neuvádět zde zbytečné chvalozpěvy či nic neříkající "univerzální" charakteristiky odrůdy opisované rok co rok s naprostou jistotou... Již mnohokrát zmiňována kvalita adjustáže je kapitolou sama pro sebe a věřte, že zákazník je i tím ovlivňován.

Dlouho jsme zvažovali, zda máme zmínit vinařské společnosti, které jsou v likvidaci? Nakonec jsme se rozhodli tento seznam zveřejnit, pokud totiž máte ve svém archivu vína z níže uvedených společností, měli byste si toho vážit. Jedná se o: Družstevní vinné sklepy s.r.o. Hodonín, Agrosovín Boršice a.s. či Novovín s.r.o. Moravská Nová Ves. Kolik jich ale ve skutečnosti je nevíme.

Loni jsme zveřejnili recenze od 62 výrobců z České republiky. Letos je toto číslo ještě vyšší - 85 a ukazuje to na pokračující trend psát o dalších menších vinařích. Loňský žebříček vypadal následovně: Vinné sklepy Valtice (32x), Znovín Znojmo (18x), Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice (15x), Patria Kobylí a Vinařství Spěvák a synové Dubňany (13x), ZEAS Polešovice (12x), Družstevní vinné sklepy Hodonín a Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře (9x). Vyjmenovali jsme pouze nejčastěji zastoupené výrobce. A jak vypadá situace přesně po roce?

Letos jste se na našem portálu mohli nejvíce dočíst o vínech ze společnosti Vinné sklepy Valtice (23x) a Znovín Znojmo (22x). Jde o stejné firmy jako loni a je pravděpodobné, že se s těmito firmami budeme i nadále nejčastěji setkávat. Důvod je prostý: dávají o sobě dostatečně vědět, na trhu jsou zastoupená v nebývale širokém sortimentu (zvláště vína s přívlastkem) a ceny vín nás naštěstí neodrazují od koupě. Nám nezbývá než doufat, že cenovou politiku zachovají.

Titul skokan roku zcela určitě patří Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec (15x) a to máme ještě obrovské množství lahví uložených v archivu. Protože se toto vinařství zaměřuje na stále širší a širší nabídku, je zde opravdu z čeho vybírat. Taktéž musím vzpomenout velmi vstřícné vystupování, ochotu podat všechny dostupné informace o víně včetně velmi příznivých cen. To vše je důsledek toho, že se tato firma dostala v počtu recenzí tak vysoko.

Mezi "silnou" skupinu firem, do které samozřejmě počítáme firmy jako Víno Mikulov, Habánské sklepy Velké Bílovice, Bohemia Sekt, Templářské sklepy Čejkovice, Patria Kobylí, Neoklas Šardice, Vinné sklepy Lechovice , LIVI Dubňany, Réva Plus Rakvice, České vinařské závody, Vinium Velké Pavlovice, ZD Sedlec, PPS Agro Strachotín, Vinselekt - Šlechtitelská stanice vinařská Rakvice, Zámek Mělník - Lobkowiczké zámecké vinařství, České vinařství Chrámce a další, určitě patří Moravské vinařské závody s.r.o. Hukvaldy (12x), které nás dokáží vždy něčím překvapit, ať již v pozitivním nebo negativním směru. Musíme ale poznamenat, že jejich produkce přívlastkových vín se mnohem více vyhranila, naštěstí k lepšímu, a v budoucnu se pravděpodobně dočkáme daleko více vysoko jakostních vín.

Dále jsme nejčastěji psali (10x) o těchto firmách: České vinařství Chrámce s.r.o., PPS Agro a.s., Strachotín, Šabata Vladimír - Vinař Rakvice a Vinné sklepy Maršovice v.o.s. Ve všech případech obdržíme přímo od výrobce všechny požadované informace, dostupnost a cenová úroveň vín je více méně dobrá a především sortiment je dostatečně široký.

V seznamu níže najdete podle abecedního pořadí jména firem včetně informace kolikrát jsme za poslední rok dělali recenzi na jejich vína. Jsou zde jak zavedené a známé firmy, ale i řada malovinařů. Získat informace od nich je poněkud složité či nemožné. Mnoho těchto vín se k nám dostává různými cestami a mnohdy i náhodou např. dárek, který by jsme si pravděpodobně nikdy nevybrali. Na druhou stranu je nám jasné, že mapujeme velmi úzký okruh vinařů, vždyť registrováno je přes 18 tisíc vinařů. Ne všichni ovšem prodávají lahvová vína nebo nejsou ochotni je prodat... Každopádně se dále budeme snažit psát o dalších malovinařích, lokálních vinařských sdruženích či středních a velkých firmách. Velké firmy nemůžeme prostě ignorovat, jsou na trhu v řadě velkých i menších obchodních řetězců.

Abecední seznam výrobců v ČR, o kterých jsme za poslední rok psali:
 Agrodružstvo Nový Šaldorf - Modrý sklep: 1x
 Agrosovín Boršice a.s.: 3x
 Arcibiskupské vinné sklepy Kroměříž s.r.o. provoz Hovorany: 2x
 Arcibiskupské zámecké sklepy s.r.o. Kroměříž: 2x
 B-NATUR s.r.o. Klobouky u Brna: 1x
 Barabáš Jiří - Vinařství Hodonice: 1x
 Binder Pavel, Vinstars Rakvice: 3x
 Bohemia sekt, Českomoravská vinařská a.s.: 2x
 České vinařské závody a.s. Praha: 2x
 České vinařství Chrámce s.r.o.: 10x
 Diana spol. s r.o.: 1x
 Dobrovolný Josef, Znojmo: 1x
 Drobil Richard, Polešovice: 1x
 Družstevní vinné sklepy s.r.o. Hodonín: 2x
 Ekologické hospodářství rodiny Abrlovy, Pavlov: 2x
 Glos Lubomír, Moravská Nová Ves: 1x
 Habánské sklepy s.r.o. Velké Bílovice: 1x
 Hnidák Jaromír, Hodonín: 1x
 Jiří Nešpor Hrušky: 3x
 Josef Křápek Blatnice pod Svatým Antonínkem: 2x
 Kolby a.s., Pouzdřany: 1x
 LIVI s.r.o. Dubňany: 1x
 Lúbal Antonín, Kobylí: 2x
 Maděrič Ludvík Moravský Žižkov: 2x
 Malý vinař František Mádl Velké Bílovice: 1x
 Marcus & Co. s.r.o.: 2x
 Miroslav Jagoš, Mutěnice: 2x
 Moravčík Vladislav, Horní Věstonice: 1x
 Moravíno s.r.o., Valtice: 3x
 Moravské vinařské závody s.r.o. Hukvaldy: 12x
 Neoklas a.s. Šardice: 5x
 Patria Kobylí a.s.: 4x
 Pavlovín s.r.o. Velké Pavlovice: 1x
 Petr Skoupil Velké Bílovice: 1x
 PPS Agro a.s., Strachotín: 10x
 Réva plus, s.r.o. Rakvice: 3x
 Salajka Jaroslav, Moravská Nová Ves: 1x
 Sdružení vinařů Viniblat Blatnice pod Sv. Antonínkem: 1x
 Šabata Vladimír - Vinař Rakvice: 10x
 Školní statek Střední zahradnické školy, Mělník: 1x
 Škrobák Stanislav, Čejkovice: 1x
 Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice: 4x
 Templářské sklepy Čejkovice: 3x
 Tichý Richard Hodonín: 3x
 Vinařství Hort Jiří Znojmo: 1x
 Vinařství Jaroslav Beneš, Hrušky: 1x
 Vinařství Josef Valihrach Krumvíř: 2x
 Vinařství Kofroň Stanislav, Polešovice: 1x
 Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly: 5x
 Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.: 1x
 Vinařství Petr Bíza, Čejkovice: 1x
 Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec: 15x
 Vinařství rodiny Špalkovy, Nový Šaldorf: 1x
 Vinařství S&S, Antonín Soják, Polešovice: 1x
 Vinařství Spěvák a synové, Dubňany: 5x
 Vinařství Springer, Bořetice: 1x
 Vinařství Štěpán Maňák, Žádovice: 3x
 Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice: 2x
 Vinařství VR Rakvice s.r.o.: 1x
 Vinařství Vyskočil - Blatnice pod Sv. Antonínkem: 3x
 Vinicius, s.r.o. Čejkovice: 1x
 Vinium a.s. Velké Pavlovice: 2x
 Vinné sklepy Lechovice s.r.o.: 7x
 Vinné sklepy Maršovice v.o.s.: 10x
 Vinné sklepy Rakvice s.r.o. Ravis: 4x
 Vinné sklepy Roztoky s.r.o., Roztoky: 1x
 Vinné sklepy Šatov s.r.o.: 1x
 Vinné sklepy Valtice, a.s.: 23x
 Vinný sklep Velehrad, Abart s.r.o., Zlín: 5x
 Víno Mikulov a.s.: 10x
 Víno Morava s.r.o. Hodonín: 1x
 Víno Valtice CZ s.r.o.: 1x
 Víno Zaječí, Rostislav Žďárský, Zaječí: 1x
 Víno-Vín Morava s.r.o. Mutěnice: 2x
 Vinohrady rodiny Šupkovy, Polešovice: 1x
 Vinotéka Valtice - Bilkovič Ivan: 1x
 Vinselekt-šlechtitelská stanice vinařská Rakvice: 6x
 Výzkumný ústav rostlinné výroby - Výzkumná stanice vinařská: 1x
 Zámecké vinařství s.r.o. Roudnice nad Labem: 2x
 Zámek Mělník & vinné sklepy Jiřího Lobkowicze s.r.o.: 1x
 ZD Sedlec: 3x
 ZEAS Polešovice a.s.: 4x
 Zemědělská a.s., Čejkovice: 2x
 Znovín Znojmo a.s.: 22x
 Žerotín a.s. Strážnice: 1x

A jsme na konci naší výroční zprávy, děkujeme Vám za přízeň a těšíme se na Vaše připomínky a nápady.

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8970x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5