O Víně

15.09.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.09.2014 07:00

Muškát žlutý 2011 zemské - Znovín Znojmo a.s.

Poprvé se dostávám k odrůdě Muškát žlutý prostřednictvím zemského moravského vína ročníku 2011 ze Znovínu Znojmo. jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Lahev zemského Muškátu žlutého ročníku 2011 jsem kupoval přímo v prodejně Znovínu v srpnu 2014 za 160,- Kč. Existuje několik odrůd, které mají v názvu slovo muškát, například: Muscat Ottonel, Muškát moravský, Muscat d´Alexandrie atd. Že si tohoto vína váží také samotný Znovín dokazuje i cena, která je mnohdy vyšší než např. Rulandské modré v přívlastku výběr z hroznů. Co se týče této odrůdy, následující text přebírám z naší encyklopedie:

Skupina muškátů patří k nejstarším odrůdám révy vinné. Jejich pravlastí jsou Sýrie, Egypt a arabské oblasti. Zásluhou starých Římanů se muškáty rozšířily po celém jejich impériu, především v dnešní jižní Francii. Dnes se pěstují po celém světě. Na Slovensku se Muškát žlutý pěstuje v tokajské oblasti s Furmintem, Lipovinou a Ryzlinkem vlašským. V odrůdovém zastoupení zde tvoří přibližně 10 %. Rozmnožuje se kvalitními vyšlechtěnými klony. V Listině povolených odrůd je zapsána od roku 1941. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd na Slovensku. Používá se k výrobě tokajských vín, která nejsou prodávána odrůdově čistá, ale jsou to vždy směsi tokajských odrůd.

Hrozny pochází z viniční tratě Dívčí hora v obci Chvalovice. Z webových stránek Znovínu přebírám informace, které se vztahují k této poloze. Viniční trať Dívčí hora se nachází jižně od Znojma před obcí vpravo od mezinárodní silnice E 59, která ze Znojma přes Chvalovice a Hatě pokračuje až do Vídně. Vinice začínají na mírném svahu vpravo od cesty a táhnou se směrem na Šatov až po železniční trať Znojmo - Šatov, kde začíná Šatovská viniční trať „Na vinici“. Historie obce Chvalovice nebo také Kondorf (německy Kallendorf) je velmi zajímavá. Název vznikl od osobního jména Chval. Kostel sv. Markéty, patronky rolníků a úrody, je připomínán již v roce 1284. V kostele je oltářní obraz sv. Markéty od vynikajícího barokního malíře Josefa Winterhaltera. Pozemky okolo Chvalovic pod Znojmem až k rakouským hranicím patřily převážně Louckým premonstrátům, Žďárským cisterciákům, ale i jezuitské koleji ve Znojmě, které náležel i Křížový sklep v Příměticích. Obcí protéká potok Daníž, jenž spojuje vesnice Hnanice, Šatov, Chvalovice a další až po Jaroslavice. Název trati je historický. Trať se dříve jmenovala - Frauenbergweingebirg a má jméno po kapličce Panny Marie, v níž je dřevěná soška Matky Boží, kterou prý za dob švédských válek rolník Kornherr nalezl zaoranou v zemi. Viniční trať Dívčí hora má celkovou výměru 136 ha, z toho osázených je něco přes 40 ha. Orientace mírného svahu je jižní, nadmořská výška 240 až 260 metrů, průměrná roční teplota 9,19 °C a roční srážky 529 mm. Od západu ze Šatova do této viniční tratě již nezasahují skalnaté výběžky Českého masívu, a proto jsou zde již typické vápenné spraše na pískách se svrchním černozemním horizontem Karpatské předhlubně. Půda je mírně zásaditá - pH 7,5. Znovín z této tratě vyrábí vynikající vína z vinic pana Ing. Hájka, který zde má vysazen zajímavý sortiment: Sauvignon, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Rulandské modré, Tramín červený, Tramín kořenný, Muškát žlutý, Blauburger a Dornfelder. S některými odrůdami jste se již setkali v našich nabídkách, s některými se teprve setkáte, neboť je zde okolo 20 ha mladých vinic, které postupně začínají plodit. Vinohrad je ve vzorném pořádku, s kapkovou závlahou a pěkným výhledem z vojenského bunkru uprostřed vinic na město Znojmo. Kategorie viniční trati je I., tedy nejlepší.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s  potiskem vinařství. Adjustáž jsem již několikrát hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je zlato-žlutá, má slabou intenzitu, ale velmi přesvědčivou viskozitu, která odpovídá zatřídění do kategorie polosladkého vína. Vůně je kouzelná, extraktivní a mnohoslibná od prvního okamžiku. V nástupu jsou nádherné ovocité tóny, ve kterých můžete najít zralý angrešt, tropické ovoce nebo citrusy.

Chuť je středně dlouhá a díky pikantní kyselince má zajímavou šťavnatost. I když se často u muškátu obecně hovoří o nízkém obsahu kyselinek, tak tady to naštěstí neplatí. Kyselinka vytváří krásnou opozici ke zbytkovému cukru, takže při popíjení vás víno neutahá. Zajímavý je také extrakt, který překvapivě odpovídá uváděné vysoké hodnotě 24,8 g/l. V dozvuku je opět velmi příjemná ovocitost. Znovín uvádí archivační potenciál až do roku 2018, ale lahev můžete otevřít již teď. Vinařství k tomuto muškátu doporučuje podávat například rybí pokrmy nebo kuřecí maso. Celkově mne tento Muškát žlutý velmi příjemně překvapil. Je to sice extraktivní polosladké víno, které může na první pohled vypadat nějak divně, ale nakonec mé očekávání bylo překonáno.

Shrnutí údajů o dnešním víně
Odrůda: Muškát žlutý
Ročník: 2011
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Chvalovice
Viniční trať: Dívčí hora
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 11,5 % obj.
Číslo šarže: 1064
Obsah zbytkového cukru: 15,2 g/l
Obsah kyselin: 6,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 24,8 g/l
Doporučená archivace: 2014 - 2018
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Získaná ocenění: Stříbrná medaile na „Muscat du Monde 2012" Chaintre (Francie)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 160,- Kč (Znovín v srpnu 2014)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 6 9 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3874x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 14.09.2014 13:38:03