O Víně

27.03.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.03.2014 07:00

Rulandské šedé 2008 pozdní sběr (barrique) - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Jak hodnotím z řady Chateau Dowina Rulandské šedé ročníku 2008 a přívlastku pozdní sběr, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev suchého vína Rulandské šedé 2008 pozdní sběr (barrique) z řady Chateau Dowina jsem kupoval v březnu 2014 za 200,- Kč (výprodej Kaufland). Běžná cena v tomto řetězci je 359,- Kč, na e-shopu vinařství je víno stále v nabídce za 265,- Kč. Protože je to moje první recenze na řadu Chateau Dowina, přebírám následující text z webových stránek.
Chateau Dowina reprezentuje známku pro přívlastková vína připravená originální technologií s následným zráním ve speciálních francouzských dubových sudech typu barrique. Víno získává nenapodobitelný charakter, originální aromatické tóny a buketní látky, bohatou strukturu a plnost v chuti.

Nakupované hrozny byly sklizeny 9. října 2008 při cukernatosti 23,0 °NM na viniční trati Sedlecko v obci Sedlec u Mikulova, odkud jsem pravděpodobně vína ještě nedegustoval. Technologie výroby: řízené kvašení s následným školením v dubových sudech typu barrique po dobu minimálně 12 měsíců (typ a výrobce sudu Francois Fréres).

Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Sedlec u Mikulova má 203,9 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 662,9 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 26 pěstitelů. Ač se zdá Sedlec výsostným teritoriem známého ZD Sedlec (150 ha patří jim), je zde registrováno dalších 25 pěstitelů. Osázeno je 203,9 ha z 663 ha (statistika někdy mate, protože neuvádí nové ještě neplodící výsadby). Nejkvalitnější se mi dle mapy zdá Zátiší-Hliník, Štambery, část trati Nad Nesytem dříve zvaná Pod čtyřicítkou a ta část Stolové hory dříve zvaná Viniční trať. Tady se ukazuje nesmyslnost slučování tratí z roku 2004: jen letmý pohled do vrstevnicové mapy ukáže, že třeba Stolová hora je slepená z tak odlišně orientovaných tratí jako k jihu skloněná Viniční trať a k severu svažující Sahara. O čem pak vypovídá v tomto případě název trati Stolová hora? Co má z hlediska terroiru garantovat takové označení? Trať Štambery byla při reformě z roku 2004 zřejmě překlepem přejmenována na Štabery. ZD Sedlec ovšem dál používá nezkomolený název na etiketách a v návrhu je i oficiální uvedení názvu do původního stavu. Trať U ovčárny se mi nevešla celá do mapy tratí z obce Úvaly u Valtic, zejména paradoxně ten odtržený malý kousek mezi tratí a silnicí, který jediný je zatím osázený. Vmáčkl jsem tam tedy bokem zmenšeninu té trati se šipkou. Vína ZD Sedlec mi kdysi velmi chutnala, pak se mi zase velmi přejedla, při pohledu na etiketu se mi okamžitě asociovalo čisté jednoduché navoněné víno se zbytkovým cukrem, takže jsem i stánky na výstavách obloukem obcházel. Když jsem ale připravoval ke zveřejnění tyto mapy, s údivem jsem zjistil, že v nabídce vinařství teď převažují solidní suché pozdní sběry, které dokonce mají i rozumný obsah alkoholu. Musím překonat předsudky a zase od nich něco ochutnat.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je zajímavá a propracovaná, takže ji určitě nepřehlédnete. Jsou zde informace, které se vztahují k původu hroznů, tak i k popisu vína a doporučení k pokrmům.

Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a neskutečně vysokou viskozitu. Vůně potřebuje delší čas, aby se otevřela, což se pro kategorii barrique staršího ročníku dalo očekávat. Najdete zde medové odstíny, které doplňuje jemná vanilka a směs sušeného ovoce. Na pozadí můžete najít náznaky vyzrálých hroznů a mandlí, jak velmi přesně uvádí zadní etiketa.

Chuť je středně dlouhá, noblesní a harmonická. Víno je již nějaký čas na svém vrcholu, přesto není zlomené či nudné. Má stále svěží kyselinku, která povzbudí k dalšímu doušku. Dotyk s dubem je střední a rozhodně nebyla potlačena přirozenost odrůdy. V dozvuku vystoupí kořenitost a zajímavá noblesa. Vinařství uvádí archivační potenciál na období 2010 až 2015 a musím s tím souhlasit. Kdo má rád bílá bariková vína svěžího a ovocitého charakteru, pak by určitě otevřel lahev o několik let dříve. Kdo má naopak rád nazrálost, jemnost a ušlechtilost, ten bude rozhodně spokojený právě v těchto chvílích. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2015. Nejzajímavější bylo víno až po dvou hodinách od otevření. Vinařství doporučuje toto víno podávat k pečeným mušlím Sv. Jakuba s šafránovou omáčkou a hráškovým pyré, k těstovinám s tuňákem, černými olivami a parmazánem. Podávat ho můžete také ke krůtímu steaku s česnekovou omáčkou a bylinkovým máslem. Skvěle se bude snoubit v kombinaci s uzenými polotvrdými pařenými sýry.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Chateau Dowina
Odrůda: Rulandské šedé
Ročník: 2008
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: barrique
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Sedlec
Viniční trať: Sedlecko
Výrobce: Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice
Číslo šarže: 1544
Evidenční číslo jakosti: 110C1-09/12
Alkohol: 13,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 5,8 g/l
Obsah kyselin: 7,34 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,8 g/l
Cukernatost moštu: 23,0 °NM
Datum sklizně: 9. října 2008
Technologie výroby: víno vyrobené technologií řízeného kvašení s následným školením v dubových sudech typu barrique
Délka zrání v dubových sudech: min. 1 rok
Typ a výrobce sudu: Francois Fréres
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Teplota skladování: 6 - 15 ºC
Doporučená archivace: 2010-2015
Velikost šarže: 4387 litrů
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 200,- Kč (výprodej Kaufland v březnu 2014)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3481x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 26.03.2014 16:52:21