O Víně

05.12.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.12.2013 07:00

Ryzlink vlašský 2012 pozdní sběr - Vinařství Volařík, Mikulov

Zde potvrdí polosuchý Ryzlink vlašský ročníku 2012 a přívlastku pozdní sběr terroir Zimního vrchu v Dolních Dunajovicích, se dozvíte v následující recenzi.

I když na portále ovine.cz najdete několik článků a reportáží z degustací Vinařství Volařík, je to vůbec první recenze na toto známé vinařství, které má mezi vínomilci velmi dobré jméno. Lahev polosuchého Ryzlinku vlašského 2012 pozdní sběr jsem v listopadu 2013 dostal, respektive mi byla nabídnuta jako výměna za kabinetní Sauvignon ročníku 2011 (hodnocení 6-9-7) od Michala Plešingra. Víno je stále v nabídce e-shopu vinařství, kde stojí 195,- Kč (listopad 2013). Mimochodem, je to jedno z mála vinařství, které na svých stránkách nabízí možnost přepočtu ceny do €!

Hrozny byly sklizeny 16. října 2012 při cukernatosti 23,0 °NM na viniční trati Zimní vrch v obci Dolní Dunajovice. Z velmi povedených webových stránek vinařství přebírám informace, které se vztahují k této viniční trati. Na této vinici pěstujeme: Ryzlink vlašský a Rulandské bílé. Nadmořská výška 230 metrů nad mořem. Expozice jihozápadní přes náhorní plošinu až po severovýchodní. Podloží je hluboké, záhřevné a bohaté půdy. Rozloha 5,4 ha. Výsadba započata 2002 (Rulandské bílé), 2013 (Ryzlink vlašský). Jedná se o známou a prověřenou trať produkující hrozny špičkové kvality. Ryzlink vlašský z této trati je využíván pro výrobu ledového vína.

A ještě jednou se zastavím u webových stránek vinařství, které jsou velmi dobře zpracovány po stránce obsahu i designu. Naprosto špičková je pasáž nabízených vín, která je doslova našlapána zajímavými informacemi, které se týkají terroir. Málokdy se také dozvíte vizi, což není ale případ tohoto vinařství: „Víno je náš život. Naučili jsme se rozeznávat jedinečnou povahu každé odrůdy a starostlivě ji respektovat v každém kroku pěstování i zpracování. Jedinou opravdovou hodnotou je pro nás kvalita bez kompromisů." Zakladatelem Vinařství Volařík, které vstoupilo na trh pod tímto označením v roce 2007,  je Ing. Miroslav Volařík. Vinařství nyní obhospodařuje v integrované produkci 80 ha vlastních vinic, z toho 4,2 ha v režimu ekologického zemědělství. Vyrábí přívlastková, zejména bílá vína. Při pěstování klade důraz na kvalitu hrozna, terroir, šetrný přístup k hroznům i vinicím a při zpracování využívá nejnovější technologie a poznatky. Všechny vinice jsou obhospodařovány v integrované produkci, kdy výnos na 1 keř nepřekračuje 2 kg. Již při řezu se výnos redukuje - keř je stříhán na 1 tažeň, který nemá více jak 7 oček. Při dozrávání není réva zatížena velkým počtem hroznů a v průběhu vegetace jsou letorosty silnější, vyzrálejší a jsou schopny lépe zásobovat hrozny živinami. Hrozny jsou sbírány výhradně ručně a dopravovány pod suchým ledem do vinařství. Zde jsou zpracovávány tou nejnáročnější technologií, která je v České republice dostupná. Bílé hrozny jsou peristaltickým čerpadlem dopraveny přímo do lisu, kde nakváší po dobu 2 až 5 hodin. Po nakvášení dochází k lisování do maximálního tlaku 1,2 barů, celková výlisnost se pohybuje okolo 55 %. Vylisovaný mošt je pak do 24 hodin samovolně odkalován a poté zakvášen. Teplota kvasného procesu nepřesahuje 18 °C. Červené hrozny jsou zpracovávány také pomocí selektoru a odstopkované hrozno putuje pomocí pásového dopravníku přímo do vinifikačních nádob, kde probíhá samotná fermentace.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (hnědé sklo) je uzavřena šroubovacím uzávěrem. Adjustáž je moderní a originální zároveň. Použití šroubovacího uzávěru je v našich podmínkách a s ohledem na velikost vinařství milým překvapením. Můj názor na použití tohoto způsobu uzavření lahve je jednoznačně pozitivní, na rozdíl od použití plastových zátek... Černo-bílá etiketa je vkusná. Na zadní etiketě můžete také najít QR kód, který vás přesměruje přímo do detailní stránky konkrétního vína, což je pro velké procento našich vinařství stále "black box". Na tomto příkladu je krásně vidět, že pokud vinařství dokáže využít možnosti podporující marketing, tak se to dá promítnout i do tohoto odvětví. Já osobně tomuto způsobu prodeje a propagace maximálně fandím. Je to vůbec poprvé, kdy mi stačí ke standardní recenzi webové stránky vinařství a nemusím posílat dotazy na vinařství!

Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi slušnou vizkozitu, která odpovídá zatřídění do kategorie polosuchých vín. Vůně je kouzlená od prvního okamžiku. Jsou zde ovocité tóny připomínající sušenou kůru z grepů či limetek. Na pozadí se dají najít odstíny kandovaného ovoce a vyzrálé hrozno.

Chuť je středně dlouhá a svěží. V dozvuku vystoupí mineralita a zbytkový cukr (11,3 g/l), který díky pikantní kyselince (6,5 g/l) krásně sekunduje a pobízí k dalšímu doušku. Musím se přiznat, že mi v tomto případě vyšší zbytkový cukr vůbec nevadí. Je velká pravděpodobnost, že se chuť během dalšího nazrávání na lahvi ještě zakulatí, především pak zbytkový cukr. Pocitově mi přijde extrakt mnohem vyšší než uvádí zadní etiketa (17,4 g/l). Archivační potenciál uvádí vinařství až do roku 2014, ale mám za to, že je větší (2015). Protože ale nemám zatím žádné zkušenosti s víny Vinařství Volařík, tak to nemohu ničím podložit. Po dnešní velmi příjemné zkušenosti se brzy vypravím do 1. olomoucké vinotéky, kde je v nabídce několik vín tohoto vinařství.

Zajímavé je doporučení vinařství ohledně snoubení s pokrmy. Konkrétně se na webových stránkách uvádí: Tento polosuchý Ryzlink vlašský doprovodí jakýkoli jemný pokrm například z ryb, bílého masa či zeleniny. Zkuste zeleninový salát s bylinkovou zálivkou, jemně pečenou rybu dochucenou maximálně solí a bylinkami, nebo ne moc tučný vepřový medailonek z grilu.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Ryzlink vlašský
Ročník: 2012
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Dolní Dunajovice
Viniční trať: Zimní vrch
Výrobce: Vinařství Volařík, Mikulov
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 1223
Evidenční číslo jakosti: 41H1-13/6
Datum sklizně: 16. října 2012
Cukernatost hroznů: 23,0 °NM
Obsah zbytkového cukru: 11,3 g/l
Obsah kyselin: 6,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 17,4 g/l
Výsadba révy vinné proběhla v roce: 2002
Typ půdy: podloží je hluboké, záhřevné a bohaté půdy
Doporučená archivace: 2013 - 2014
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 195,- Kč (e-shop vinařství v listopadu 2013)

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3999x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.12.2013 12:19:26