O Víně

04.11.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.11.2013 07:00

Veltlínské zelené 2010 pozdní sběr - Vinařství Hanzel, Miroslav

Na produkci Vinařství Hanzel jsem poslední dobou slyšel samou chválu a proto jsem s radostí uvítal, že mi Tomáš doporučil i koupil pozdní sběr Veltlínského zeleného ročníku 2010, který již degustoval. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Jak jsem již poznamenal u anotace výše, suché Veltlínské zelené 2010 pozdní sběr mi Tomáš nejenom doporučil, ale také v říjnu 2013 daroval. Kupoval ji za 160,- Kč ve 3. olomoucké vinotéce a v současné době je již toto víno vyprodané. Protože neodpověděli z vinařství na mé dotazy, musím se v případě původu hroznů spolehnout pouze na etiketu a webové stránky. Hrozny byly sklizeny na viniční trati Weinperky v obci Miroslav. Z této viniční tratě mne vždy fascinovaly především znovínské veltlíny. Vzpomenu například famózní Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s. (hodnocení 10-10-10).

Z webových stránek vinařství přebírám základní informace:
Vinařství Hanzel navazuje na dlouholetou rodinnou tradici výroby vína, předávanou z generace na generaci. Naším cílem je výroba kvalitních přívlastkových vín z hroznů vypěstovaných na význačných viničních tratích v okolí Miroslavi, jako jsou např. Weinperky, ležící na úpatí Markova kopce, či Volné pole. Naše vína jsou vyráběna tradičním způsobem za použití nejmodernější technologie, která zaručuje šetrné zpracování hroznů. Maximální důraz kladený na kvalitu hroznů a jejich šetrné zpracování dává našim vínům výjimečný a osobitý charakter. Zásadní přelom ve zpracování nastal v roce 2012, kdy jsme započali rozsáhlou rekonstrukci objektu v Miroslavi a pořídili kompletní technologii pro příjem, zpracování, školení a skladování vína. Díky tomu jsme mohli razantně navýšit objem zpracovávaných hroznů i skladovací kapacity sklepa na současných 80 tisíc litrů vína. Hlavní důraz je kladen na šetrnost celého procesu. Hrozny jsou neprodleně po sběru v plastových bednách vyklápěny do odzrňovače s plastovým košem, který šetrně odděluje bobule od třapin bez jejich poškození. To zabraňuje uvolňování hořčin do moštu. Samotné bobule jsou pak pomocí nízko otáčkového čerpadla přepraveny do pneumatického lisu, kde probíhá lisování při nízkých tlacích. Takto získaný mošt má nejvyšší kvalitu a je dále používán pro výrobu přívlastkových vín. Pomocí řízeného kvašení v nerezových tancích kontrolujeme kvasný proces tak, abychom dosáhli požadovaných parametrů při zachování aromatických látek. Letos jsme otevřeli nové prostory stylové vinárny a školícího centra s možností ubytování, vše přímo v historické budově vinařství. Ve venkovních prostorách se nachází letní posezení pro turisty a cykloturisty. Při budování vinařství se myslelo i na snoubení historie s moderní technologií. Inspiraci hledal majitel po celé Evropě. Důležité bylo vycházet z původního zachování interiéru i exteriéru, a přesto využít to nejmodernější vybavení se zachováním historie, která je skutečně obrovská a k těmto prostorům a celé budově se váže. Obrovské trámové stropy, pečlivě zrekonstruované a obnovené jsou dominantou velkého sálu s krbem, který dotváří příjemnou celkovou atmosféru v zimních měsících.

Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Miroslav má 32,0 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 97,1 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 32 pěstitelů. Miroslavské Weinperky jsou mojí srdeční tratí. Je nevšedně modelovaná, rezervace se stepní květenou a vzácným hmyzem na vrcholu má své kouzlo, ale hlavně ta vína odtud jsou vážně pěkná. Sbírám hlavně zdejší veltlíny, bez ohledu na ročník. Velký potenciál má i zdejší Neuburské a asi i nové vysázená Frankovka, ale zatím mi přijdou ta vína taková... ne úplně dotažená, asi očekávám, že by měla být ještě lepší. Jestli je to tím, že výsadby jsou ještě příliš mladé, kdo ví. Kromě Znovínu Znojmo se objeví vína odtud i u jiných vinařů, např. u Adámkova vinařství (Aurelius) či ve vinařství Dobrovolný (Neuburské). Statek Miroslav a.s. obhospodařuje horní část, spodní část by měla být v péči Agrodružstva Miroslav (o vinohrady se tam stará tuším pan Kašpárek). Jak se dá vydedukovat v němčině vedeném webu, tak to, co patřilo Statku Miroslav zřejmě v roce 2008 koupil Maximilian Josef Schmailzl. (Za info děkuji vinnému pavoukovi). Z tratí U vinohradu a Vinohrádky jsem nikdy nic nechutnal (posledně jmenovaná je osázená jen na hektarové ploše), terroir vypadá podobný nedalekému Volnému poli v sousedních Hostěradicích. Rezervní plocha Štěpánov byla ze seznamu tratí již vyškrtnuta.

Lahev tvaru pistole má objem 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 42 mm. Adjustáž je velmi promyšlená a vkusná. Černo-zlatá etiketa a záklopka má veškeré náležitosti včetně analytických hodnot, popisu vína, doporučení k pokrmům i archivační potenciál. Nelze hodnotit jinak, než vysokou známkou. A to ještě nehodnotím Braillovo písmo, které od ročníku 2011 najdete na etiketách, což ale není případ této lahve.

Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky a velmi dobrou intenzitu i viskozitu. Vůně nabízí směs kořenitých tónů (zelený pepř), které postupně přechází do mandlových odstínů a nastupující stařinky. Buket do jisté míry zastupuje terroir.

Chuť bohužel pokračuje v klesajícím trendu, který se začal po chvíli projevovat u vůně. Je zde sice stále zajímavá kyselinka, ale chybí tomu tělo respektive extrakt v dozvuku, který jsem vzhledem k papírové hodnotě očekával mnohem vyšší. Víno je už nějakou dobu na svém vrcholu respektive už jede z kopce, takže ani delší doba pro rozdýchání vůbec nepomohla, spíše naopak. Víno působí již unaveným dojmem a není to prostě ono. Možná je to problém této konkrétní lahve. Archivační potenciál uvádí vinařství na etiketě po dobu 3 až 5 let od sklizně, ale po dnešní zkušenosti to neodpovídá a doporučuji lahev ihned otevřít. Vinařství toto víno doporučuje pro delší pití v kombinaci například s drůbeží, smaženou rybou nebo sýry.

Na závěr musím ještě jednou vzpomenout webové stránky, na kterých najdete velmi užitečné informace. Podle mne se jedná o jedny z nejlepších stránek vinařství této velikosti a skláním velikou poklonu, jak k obsahu, tak ke grafickému zpracování. Bohužel jsem neobdržel odpovědi na otázky, takže známka za ostatní služby mohla být ještě vyšší.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2010
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Miroslav
Viniční trať: Weinperky
Výrobce: Vinařství Hanzel, Miroslav
Alkohol: 11,0 % obj.
Číslo šarže: 23/10
Evidenční číslo jakosti: 37J1-11
Číslo vzorku: 4
Obsah zbytkového cukru: 6,9 g/l
Obsah kyselin: 8,6 g/l
Bezcukerný extrakt: 28,7 g/l
Doporučená archivace: 2011 - 2013
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 160,- Kč (3. olomoucká vinotéka v říjnu 2013)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 7 6 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3920x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 04.11.2013 07:18:54