O Víně

24.06.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.06.2013 07:00

Saint-Émilion Grand Cru 2010 Appellation St.-Émilion Grand Cru Contrôlée (AOC) - Union Des Producteurs De Saint-Emilion Libournais, Francie

Když jsem letos v červnu koupil Saint-Émilion Grand Cru ročníku 2010, začal jsem zjišťovat více informací, které se vztahují k této poloze i apelaci. Vyměnil jsem si s p.j. několik mailů a bylo mi doporučeno provést srovnání se španělskými Reservami a tímto Grand Cru. Jak srovnání dopadlo se dozvíte v následující recenzi.

Suché Grand Cru ročníku 2010 jsem kupoval v červnu 2013 za 197,10 Kč (akce Lidl). Jedná se o kupáž odrůdy Merlot x Cabernet Franc x Cabernet Sauvignon z vinařské oblasti Bordeaux, podoblast St.-Émilion. Protože nemám s tímto typem francouzských vín zkušenosti, požádal jsem p.j. o několik vysvětlení a zároveň čerpám z naší encyklopedie, kde je uvedeno, že označení Grand Cru se každoročně uděluje pro některá vína z St.-Émilionu. Pavel Jelen mi odepsal toto:
Označení Grand Cru v St. Émilionu nic neznamená, není to zdaleka vrchol hierarchie. Ale St. Émilion má všeobecně vyšší úroveň. Toto bude asi možná přeci jen víc rustikálně jednodušší než vybraně ušlechtilé, ale otevři si to schválně na porovnání vedle Rioji Crianzy a bez toho, že bys nutně musel vybrat vítěze, si vychutnávej rozdíly.

A co dalšího jsem našel v naší encyklopedii u St. Émilion?
V hierarchii klasifikovaných vín jde o třetí nejlepší stupeň. Výše stojí "Premier Grand Cru Classé A" a "Premier Grand Cru Classé B". Kvalitativně nižší kategorie (což může méně zkušené spotřebitele zmást) je "Saint Émilion Grand Cru". "Grand Cru Classé" čítá nyní 46 chateaux (klasifikace se v St. Émilionu čas od času obnovuje, např. v roce 2006 při reklasifikaci šest chateaux do této kategorie přibylo a devět sestoupilo níže). Jakkoliv se o zařazení (a hlavně sestupy) některých z nich vedou spory, obecně by tato třída měla znamenat už velice slušná vína. Stoprocentní záruka to však není - záleží na konkrétních značkách. Slušné jméno mají např. l´Arosée, Corbin, Fonroque, Grand-Mayne, Clos de Jacobins, Larmande, Monbosquet.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 50 mm s potiskem apelace. Adjustáž mne nijak neoslovila. Ano, je zde lepší staniolová záklopka a dlouhý plný korek, který je pro dlouhodobou archivaci nutností, ale vadí mi příliš dominantní označení Grand Cru. Z pohledu informací jde o standard, který pozoruji u francouzských vín prodávaných v naších super/hyper marketech, to znamená prakticky nulové informace. V tomto případě ale najdete na zadní etiketě odrůdové zastoupení (bez uvedení procentuálního poměru). Informace ohledně doporučené archivace zde bohužel chybí.

Barva je višňově červená, má velmi dobrou intenzitu a nádhernou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu kořenito-dřevité tóny, které jsou docela výrazné, takže přehluší další nuance. Snažím se najít nějakou ovocitost, marmeládové tóny či vanilku, ale v současném vývojovém stupni je to marné.

Chuť je středně dlouhá, má velmi robustní strukturu a velmi výrazný kořenitý ocásek, který se spolu s výraznými třísly rozprostře v dozvuku. Vysoký obsah alkoholu (14 % obj.) není ještě dobře zakomponovaný do celku a při polknutí poněkud drhne. Dotyk s dubem je výrazný a je to dnes hlavně o dubu a ne o odrůdách. Dalším nazráváním na lahvi, kterou považuji za nutnost, se musí zjemnit výrazná třísla a zakulatit tělo. Jemnost a harmonie, podobně jako u buketu, v tomto vývojovém stupni stále nedosahuje patřičné úrovně. Ve srovnání se španělskou Reservou, koupenou u nás v některém běžném obchodním řetězci, řekněme z oblasti La Rioja, kde jsou "tvrdší" podmínky pro školení v dubových sudech a následně na lahvi, vychází dnešní Grand Cru výrazně hůře. Je to bezesporu dáno místním terroir a použitými odrůdami.

Pokud vezmu v úvahu cenu a srovnám to s kvalitou, tak to není žádná sláva. Je ale velká pravděpodobnost, že se dalším nazráváním na lahví víno zlepší. Ve srovnání s Crianzou nebo Reservou ve stejné cenové hladině i ročníku, bych příště rozhodně šáhl po španělské lahvi, kde lze většinou narazit na ovocitější projev doplněný příjemnou vanilkou a kouřovinkou. Nechci touto recenzí vína tohoto typu nijak paušalizovat a hanit, určitě se dá při osobní návštěvě místních vinařství dá najít mnoho zajímavých vín s apelací Grand Cru.

Po dnešní zkušenosti doporučuji lahev otevřít nejdříve v roce 2014 (spíše později) a archivační potenciál odhaduji až do roku 2018. K tomuto výraznému vínu na třísloviny je doporučeno podávat speciality na grilu a sýry s modrou plísní.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Merlot x Cabernet Franc x Cabernet Sauvignon
Ročník: 2010
Jakost: Appellation Saint-Emilion Grand Cru Contrôlée (AOC)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Bordeaux
Vinařská obec: Saint-Émilion
Výrobce: Union Des Producteurs De Saint-Emilion Libournais, Francie
Alkohol: 14,0 % obj.
Doporučená archivace: 2014 - 2018
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 6 - 15 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 197,10 Kč (akce Lidl v červnu 2013)

Spotřebitelská známka: 6.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 8 6 6 5

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5564x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.06.2013 15:16:34