O Víně

23.01.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.01.2013 07:00

Krásná hora 2010 známkové jakostní - Sůkal Milan Nový Poddvorov

Název Krásná hora u tohoto Cuvée ve mne navodila vzpomínky na nádherně zvlněnou krajinu mezi Dolními Bojanovicemi a Starým Poddvorovem a také na stejnojmenné místní vinařství.

Lahev suchého cuvée Krásná hora 2010 jsem si vyměnil s Tomášem za Chardonnay 2004 výběr z hroznů z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Tomáš lahev dovezl na podzim 2011 přímo z vinařství a stála kolem 160,- Kč. Název Krásná hora může někoho mást, nejedná se totiž o jméno vinařství ze Starého Poddvorova, o kterém jsme na portále již několikrát psali, viz například článek Zápisky z jižní Moravy a famózní závěr ve vinařství Krásná hora.

V lednu jsem zavolal Milanovi Sůkalovi na mobil, abych zjistil více o tomto cuvée. Jedná se o  odrůdu Zweigeltrebe x Rulandské modré x Merlot x Cabernet Moravia v rovnoměrném poměru. Následně bylo víno školeno v použitém barikovém sudu po dobu 14 měsíců. Vlastní hrozny byly sklizeny při cukernatosti 20 (Zweigeltrebe x Merlot x Cabernet Moravia) až 24 °NM (Rulandské modré) na viniční trati Krásná hora v obci Starý PoddvorovKukvička v obci Josefov.

Lahev burgundského typu má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinaře. Adjustáž je sice originální a vkusná, horší je to ovšem s informacemi. Poněkud chaotické a chybné je označení na přední etiketě jako „jakostní víno s přívlastkem známkové-cuvée", což je slátanina... Také by neuškodilo minimálně na zadní etiketě uvést, ze kterých odrůd je cuvée vyrobeno.

Barva je granátově červená s fialovými záblesky. Má střední intenzitu a dobrou viskozitu. Vůně je jemná a poměrně široká, což se u kupáže ze čtyř odrůd dalo očekávat. V nástupu jsou odstíny kávových zrn, které přechází do dřevitých tónů. Na pozadí můžete najít stopy po vařených povidlech, peckovém ovoci a páleného dubu, jak uvádí zadní etiketa. V buketu se začíná objevovat krásná nazrálost.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá a harmonická. Tělo má dobrou strukturu a velmi dobře těží z kupáže. Každá z použité odrůdy přinesla něco jiného a bylo jen na Milanovi Sůkalovi, aby dotvořil tento výsledný celek. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2015 díky pikantní kyselince, ale lahev můžete otevřít již teď. Překvapivě dobré doznívání a tělo, což může souviset s obecně horší kvalitou hroznů v roce 2010.

Hodně jsem se těšil, jak bude víno chutnat druhý den, což je známka pro potvrzení v odhadu lahvové zralosti. V chuti je mnohem přátelštější a jemnější, jde více do marmeládových tónů a také kyselinka už není tak výrazná. Vinařství tuto kupáž doporučuje podávat ke zvěřinovým specialitám, zejména kančímu steaku. Na závěr upozorním na Cuvée Krásná hora ročníku 2011, které má podle Milana Sůkala potenciál k archivaci 5 až 7 let!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Krásná hora
Odrůda: Zweigeltrebe x Rulandské modré x Merlot x Cabernet Moravia
Ročník: 2010
Jakost: známkové jakostní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Starý Poddvorov, Josefov
Viniční trať: Krásná hora (Starý Poddvorov), Kukvičky (Josefov)
Výrobce: Sůkal Milan Nový Poddvorov
Číslo šarže: 3
Alkohol: 12,5 % obj.
Cukernatost hroznů: 20,0 až 24,0 °NM
Délka zrání v použitém sudu typu barrique: 14 měsíců
Obsah zbytkového cukru: 2 g/l
Obsah kyselin: 5 g/l
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 12 - 14 ºC
Doporučená archivace: 2013
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 160,- Kč (přímo ve vinařství v září 2011)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 7 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3594x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 21.01.2013 19:45:08