O Víně

04.10.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.10.2010 07:00

Neuburské 2007 pozdní sběr - Vinařství Lahofer Dobšice

Možná si některý z vínomilců vzpomíná na báječné Neuburské 2004 pozdní sběr z První znojemské vinařské a.s. Dnes se podívám pod korek ročníku 2007 ze stejné viniční trati.

Když jsem letos začátkem září vyrazil do 1. olomoucké vinotéky pro burčák, prošel jsem si také nabídku vín a s radostí uvítal, že se zde objevilo několik nových jmen. To byl případ i Vinařství Lahofer, jehož vína se zde prodávají za fantastických 100,- Kč. Neodolal jsem a ihned beru do rukou Neuburské 2007 pozdní sběr a říkám si, zda se bude jednat o podobně famózní Neuburské 2004 pozdní sběr z panenské sklizně (hodnocení: 9-10-10), které bylo vyrobené ještě pod původním názvem vinařství První znojemská vinařská a.s.

Z perfektního webu vinařství se dozvíte spoustu zajímavostí. Považuji tyto stránky, stejně jako informace na etiketě, za jedny z nejlepších na našem trhu a měly by být vzorem pro mnohá naše vinařství. Odtud a také ze zadní etikety se dozvíte, že hrozny byly sklizeny 22. října 2007 na viniční trati U Hájku v obci Dobšice při cukernatosti 21,2 °NM. Réva zde byla vysázena v roce 2001 a pěstuje se na polovysokém vedení, spon 3 x 1 m, opěrná konstrukce s hlavním drátem ve výši 80 cm na štěrko-písčité půdě. Technologie výroby: hrozny odzrněny, lisování do 1 hodiny, mošt odkalen, ušlechtilé kvasinky, kvašení při teplotě 18 - 20 °C.

A ještě mi dovolte převzít informace týkají se viniční tratě z výše zmíněných webových stránek:

Viniční trať U Hájku leží východně od Znojma v katastru obce Dobšice, pod lesoparkem mezi Dobšicemi a Suchohrdly u Znojma. Původní název V hájku se po letošní novelizaci Vinařského zákona změnil na U Hájku a je odvozen od názvu lesoparku ležícím v těsném sousedství viniční tratě. Součástí viniční tratě U Hájku je i část dříve nazývána Zimolovo, která údajně dostala tento název podle jména člověka, který žil ve strážním domku u železniční trati probíhající pod vinicí. Při rajonizaci viničních tratí na Znojemsku, byla tato trať sloučena s tratí U Hájku. Východně od viniční trati se rozprostírá postorogenní pánev jako součást Západních Karpat. Brněnský masív většinou tvoří hlubinné magmatické horniny prvohorního stáří, především granitoidy, které se nacházejí také v dyjském masívu. V podloží se nacházejí bohaté vrstvy třetihorních štěrkopísků a písků. Svah těchto vinic na bázi krystalinika, překryly eolické materiály spraší a odvápněných sprašových hlín, které jsou vhodné pro tvorbu půd. Vyvinuly se na nich středně bohaté až bohaté půdy, avšak s nedostatkem vody v letním období. Jsou to hlinité hluboké půdní typy hnědozemí o nižším obsahu humusu, který umožňuje vysokou biologickou aktivitu hnědozemí a zvýšenou mineralizační schopnost půd. Společně s vhodným minerálním složením skalnatého podloží získávají vína ze zdejší révy neopakovatelné chuťové vlastnosti a vůně.

Popisné údaje:
Expozice viniční tratě: jižní, JV a JZ
Nadmořská výška: 275 až 285 m.n.m.
Převažující větry: střední a severozápadní
Roční srážky: cca 480 mm
Roční úhrn slunečního záření:  cca 4100 KJ/m2
Svažitost: 3-10 %
Celková osázená plocha: 37,6 ha

Lahev typu rýnská pistole má objem 0,75 L (světle zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž hodnotím maximální známkou, je graficky velmi zdařila a podává maximální množství informací. Velice chválím!

Barva je zlato-žlutá, jiskrná a čistá. Má velmi dobrou intenzitu. Vůně nabízí v nástupu tóny vyzrálých hroznů, které jsou doplněny odstíny tropického ovoce (grep, limetky, žlutý meloun) a kouřovou medovinou. Vůně je poměrně široká a podbízivá, což se nemusí všem vínomilcům této odrůdy líbit. Já s tím ale nemám problém, spíše naopak, baví mne v ní objevovat různé podoby.

V chuti je neuvěřitelně šťavnatá kyselinka a mineralita, která má původ ve štěrko-písčité půdě viniční trati U Hájku. Dozvuk je ale zkracován "kousavou" kyselinkou (7,2 g/l) a musím zmínit, že mi poněkud vadí. To se ale může během tří, čtyř let změnit, během kterých se může chuť zakulatit. Na druhou stranu oceňuji, že vinařství nepodlehlo trendu a zůstalo na nízké hodnotě zbytkového cukru odpovídající suchému vínu. Podle vinařství má toto Neuburské dosáhnout vrcholu v letech 2011 až 2014. Víno se doporučujeme podávat ke krémovým zeleninovým polévkám, přírodně upravenému hovězímu, telecí pečínce či vařeným masům bez těžkých omáček, sladkovodním rybám nebo k sýrovým mísám.

Za ostatní služby dávám maximální známku, protože webové stránky jsou aktuální a nabízí obrovské množství relevantních informací, po kterých vínomilci touží. Při hodnocení poměru kvalita/cena nemá Neuburské 2007 chybu a snáším chvalozpěvy na 1. olomouckou vinotéku, které vína tohoto vinařství nabízí za 100,- Kč, což je výrazně méně než v samotném vinařství. Jen tak dále!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Neuburské
Ročník: 2007
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Dobšice
Viniční trať: U Hájku
Výrobce: Vinařství Lahofer Dobšice
Číslo šarže: 1207
Evidenční číslo jakosti: 67C1-08/9
Alkohol: 11,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 3,7 g/l
Obsah kyselin: 7,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 18,6 g/l
Datum sklizně: 22. října 2007
Cukernatost hroznů: 21,2 °NM
Výsadba révy vinné proběhla v roce: 2001
Vedení révy: polovysoké vedení, spon 3 x 1 m, opěrná konstrukce s hlavním drátem ve výši 80 cm
Typ půdy: štěrko-písčitá
Technologie výroby: hrozny odzrněny, lisování do 1 hodiny, mošt odkalen, ušlechtilé kvasinky, kvašení při teplotě 18 - 20 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Velikost šarže: 9.000 ks (0,75 L)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 100,- Kč (1. olomoucká vinotéka v září 2010 nebo 165,- Kč v e-shopu vinařství v září 2010)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 8 6 10

Počet příspěvků v diskuzi: 9  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3776x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 19.09.2010 16:57:11