O Víně

31.08.2004 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.08.2004 00:00

Bouvierův hrozen 2000 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo, a.s.

Před třemi lety jsem si díky zásilkové službě Znovínu nakoupil nějaká vína a také jednu pro mne do té doby zcela neznámou odrůdu, zmíněný Bouvierův hrozen. Prodávali pouze po jedné lahvi ke každé objednávce!

Jde o velmi ojediněle pěstovanou a poměrně starou odrůdu z rakouského Štajerska. Prameny udávají, že patrně jde o „nahodilého“ křížence Rulandského bílého a Sylvánského zeleného. Usmívám se slovu „nahodilého“ křížence, když si představuji, jak se tyto dvě zamilované odrůdy přes několik řádků spolu nahodile kříží … :-)

Tuto odrůdu v Rakousku rozšiřoval jakýsi pan Bouvier, což mi zní francouzsky… Odtud se dostala odrůda i k nám a byla zde pěstována pod označením Znojemský bouvier, ale také na Slovensko do okolí Modry a zde ji znají jako Bouvier.

Jde o poměrně ranně dozrávající odrůdu, která i když není příliš plodná, lze z ní vyrobit jemně aromatické, muškátové, vynikající aromatické víno se zbytkovým cukrem, někdy se vytvoří cibéby. V roce 1947 dosáhla v okolí Znojma úroda Bouvierova hroznu dokonce 35° cukernatosti!!
Dnes ji můžete kromě několika rakouských hospodářství vidět také např. v Naučné vinici starých odrůd za Moravským sklípkem v Šatově. Znovín nabízí dokonce malé série vín z těchto odrůd pod označením Oldies, které se dnes již téměř nevidí, přesto že dříve byly na českých a moravských vinicích pěstovány - např. Prachtraube (základ odrůdy Muškát moravský), Ortlibské, Ryzlink červený nebo Veltlínské modré, známé také jako Modrý Janek. Jak se dále píše v posledním nabídkovém Katalogu služeb a informací Znovínu: „…Návraty do starých dob a ke starým tradicícm moravského a českého vinařství Vás určitě zahřejí u srdce…“

No, tak uvidíme, jak mě dnes večer zahřeje tři roky schovávaný, vleže chlazený a alespoň již stokrát okukovaný Bouvierův hrozen 2000 odrůdové jakostní. Jak je patrno z fotografií pod článkem, láhev je klasická zelená bordó sedmička s vinětami ve znovínském stylu. Právě údaj na zadní etiketě (doporučená archivace 1 - 3 roky) mně přesvědčily, abych dnes Bouviera otevřel. Mám jen jednu jedinou láhev a nechci se dožít toho, že bych např. v roce 2006 zjistil, že víno už je mimo…

Jedna věta ze zadní viněty: „…Víno je lehčí, avšak s fantastickou jemnou vůní, která je z toho případně spojena i s reduktivní vůní. Vhodná jako rarita do sbírky...“ No, to slovní spojení sice moc nemá smysl, ale kdo ví, s jakou lahví byl pisatel případně spojen, když ten text psal. Rozhodně už i pro tenhle snad nechtěný blábol je viněta dobrá jako rarita do sbírky :-)

Tahám korek, je poctivě plný, délky 44 mm, na jehož konci směrem k vínu se nádherně třpytí malinké krystaly bouvierova vinného kamene - viz foto.
Víno je středně zlaté, světlejší ale čiré. Ve vůni se mi nezdá až zase tak „fantastické“, ale velmi příjemná ovocně-květová vůně tam je. Těžce se mi ji definuje, protože je opravdu jemná, ale je mi milá.

V chuti mě víno mile překvapuje - nezapomínejme, že jde o víno jakostní třídy, takže od něj nečekám zázraky. Bouvier 2000 je však nad očekávání plné a harmonické víno. Klidně bych si ho spletl s rulandou v pozdním sběru! Myslím, že i většina charakteristik, které by šlo uvést k rulandskému bílému, se hodí i k tomuto Bouvieru, možná je však opravdu jemnější.

Kyselinky jsou příjemné, víno klouže v ústech a zanechává příjemný a jemný dojem bez vedlejších rušivých projevů. Nenacházím žádné mínus, na jakostní stupeň je to vyvedený kousek.

Protože jsme nedávno navštívili zmiňovanou Naučnou vinici starých odrůd, jakož i několik jiných míst, kde lze podobné rarity nalézt, určitě se k starým odrůdám jistojistě vrátí J., který zde poslední týden v srpnu byl.

Odrůda: Bouvierův hrozen
Ročník: 2000
Jakost: odrůdové jakostní
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: znojemská
Vinařská obec: Miroslav
Viniční trať: Weinperky
Číslo šarže: 81
Alkohol: 11,0 % obj.
Lahvováno: 2001
Obsah zbytkového cukru: 1,5 g/l
Kyseliny: 6,9 g/l
Bezcukernatý extrakt: 19,3 g/l
Doporučená archivace: 1 - 3 roky
Doporučeno konzumovat s: sýry typu ementál, jemně upravená drůbež
Teplota podávání: 10° - 12° C
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Cena: 190,- od výrobce na jaře 2001, zásilková služba funguje dobře

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3449x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 01.01.2010 19:23:04